Tarnobrzeg – info z 12 tygodnia roku 2022

Pewnie znów będziemy się użerać z RIO, mamy niemiejskie hulajnogi, szykuje się Maraton Bachowski i Tarnobrzeska Wiosna Kabaretowa na wysokim poziomie. Zapraszam na podsumowanie 12 tygodnia roku 2022.

Znów przepychanki z nieudanym Budżetem Obywatelskim

Przerabialiśmy już niestety tę ścieżkę i pewnie się niektórym spodobało bo szykuje się powtórka. W zwycięskim projekcie „Miejskie chodniki – przyjazne i bezpieczne” pojawiły się nieprawidłowości, ze względu na które RIO go zakwestionowało już na poziomie uchwalania budżetu miasta. Władze miasta zignorowały stanowisko RIO i wpisały projekt do wykonania.

W odpowiedzi na ten krok RIO wydało 1 marca uchwałę w której informuje o odgórnej zmianie naszego budżetu, wykreślając z niego ogólnomiejskie chodniki, a dopisując odwierty do źródeł siarczkowych (3 miejsce w głosowaniu) oraz remont ul. Słomki (6 miejsce). W uzasadnieniu skomentowano to następująco: Przy wyborze kolejnych projektów do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego, Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej wzięło pod uwagę projekty, których koszt szacunkowy jest zgodny ze złożonymi w ramach budżetu obywatelskiego i spełniają wymogi uchwały Nr XI/110/2019 Rady Miasta Tarnobrzega z dnia 24 kwietnia 2019 r. w sprawie budżetu obywatelskiego miasta Tarnobrzega (Dz. Urz. Woj. Podk. z 2019 r. poz. 3162, z późn. zm.).

Wydaje się zatem, że przynajmniej wg Regionalne Izby Rozrachunkowej, projekt „Siarkowiec” – Osiedle Marzeń (601 głosów) też budzi jakieś wątpliwości, podobnie jak remonty ul. Tracza i Piętaka, które uzyskały mniej głosów niż odwierty, ale więcej niż remont ul. Słomki, dodatkowo obydwa te zadania mieszczą się w kwocie na projekty duże, nawet po zrealizowaniu odwiertów.

Władze miasta przygotowują się do skierowania sprawy do WSA, czyli powtarzając ścieżkę sprzed 2 lat. Decyzja zapadnie na najbliższej sesji RM. Po raz kolejny, jak już przyzwyczailiśmy się w obecnej kadencji, o takich sprawach dowiadujemy się z projektów uchwał na esesji.

Inne tematy z nadchodzącej sesji RM

Miasto opracowało program osłonowy dla seniorów. W programie mi.in. Wsparcie wolontariuszy, opieka na odległość – opaski bezpieczeństwa. Przy okazji pojawia się informacja jak ważna będzie dla naszego miasta polityka senioralna – „w Tarnobrzegu zamieszkuje 9926 osób w wieku powyżej 65 lat, co stanowi 22% ogółu mieszkańców (wg stanu na 31 grudnia 2021r Tarnobrzeg liczył 45 089 mieszkańców). Prawdopodobnie seniorzy mają jeszcze większy udział procentowy, bo to głównie młodzi figurują w statystykach realnie tu nie mieszkając.

Zmieniamy plan współpracy z NGOS reagując na sytuację. 450.000 zł zaplanowane na wspieranie idei powstania hospicjum, a 70.000 zł na pomoc uciekinierom wojennym oraz ofiarom konfliktów zbrojnych w kraju i za granicą.

Honorowy obywatel i Zasłużeni Tarnobrzeżanie
Na najbliższej sesji radni zdecydują o przyznaniu tarnobrzeskich tytułów. Honorowym Obywatelem ma zostać marszałek Podkarpacia Władysław Ortyl. Planowani Zasłużeni dla Tarnobrzega to Jan Woynarowski, Jan Kwaśnik i Marian Antończyk.

Prezydent planuje bezpłatne przejazdy komunikacją miejską dla uchodźców z Ukrainy.

W programie sesji pojawiają się również MPZP dla os. Miechocin
https://tarnobrzeg.esesja.pl/zalaczniki/173991/611-mpzp-miechocin_1664926.pdf
i dla obszaru między ulicami Dominikańską, Sienkiewicza i Wyszyńskiego.
https://tarnobrzeg.esesja.pl/zalaczniki/173991/612-mpzp-ul-dominikanska-sienkiewicza-wyszynskiego_1664927.pdf

Tarnobrzeg-Ukraina

Działania zbrojne nieco się od nas oddaliły, ale odczuwamy ich efekty. Według informacji z tygodnia mamy w mieście około 600 uchodźców z Ukrainy, z czego 300 (pewnie już więcej) uzyskało numer PESEL.

Dyskusje na szczeblu krajowym przybierają różne formy i sięgają różnych zakresów. Po wcześniejszych przymiarkach lokalnych mediów na temat ewentualnych celów ataków atomowych mamy coraz więcej jastrzębi szykujących się do kolejnej wyprawy na Kijów. Pojawiają się też apokaliptyczne wizje przedzielonej na pół Polski. W takiej sytuacji pozostawałoby mieć nadzieję na granicę na Sanie (jak między GG i Sowietami), a nie na Wiśle , chociaż z drugiej strony kiedyś to granica na Wiśle była granicą z Rosją. Tarnobrzeg stoi, Wisła płynie, a granice się zmieniają.

Tymczasem ze wsparciem przyleciał prezydent USA Joe Biden, trudno chyba o poważniejsze wsparcie i poważniejsze gwarancje. Gwarancje werbalne i oby nie trzeba było ich nigdy sprawdzać. Wydaje się nawet, że w drodze z Jasionki do Warszawy POTUS przeleciał nad Tarnobrzegiem. Bye then Biden!

W piątek i sobotę odbyły się koncerty pod hasłem Gramy dla Ukrainy
Relację z pierwszego dnia (tymczasem 30 odsłon) można obejrzeć na materiale NW24.

Z francuskiego Pont-á-Mousson współpracującego z TDK, dotarło do Tarnobrzega 4 tony środków pomocowych i czek na 10tys. EUR. Goście zabierają ze sobą 35 uchodźców.

Inwestycyjnie

Pytanie kiedy oddajemy do użytku ściankę wspinaczkową (miała być gotowa w czerwcu 2021) pojawiało się wiele razy na forum, bo inwestycję odebrano 3 miesiące temu. Według info z NW24 poczekamy jeszcze miesiąc. Oficjalne uruchomienie 23 kwietnia, udostępnienie dla chętnych od 19 kwietnia.

Wspominałem o zmieniających się elewacjach w południowo-wschodnim narożniku rynku. Rzeczywiście robi się sympatycznie, oby dalej w tę stronę na innych pierzejach. Fotka poniżej.

Nad Jeziorem rosną budynki przyparkingowe. Technologia jak wcześniej, czyli szkielet drewniany. Poniżej ujęcia na powstające budynki przy głównym parkingu.

Przy okazji widoczki, bo ładnych widoczków nigdy za wiele

i jeszcze raz baza nurkowa LOK

Strona miejska znów zmieniła adres

Przez parę dni strona miejska przeniosła się na prezydent.tarnobrzeg.pl, teraz znów zmieniła adres, pewnie już docelowo, na um.tarnobrzeg.pl. Tak jak się spodziewałem, redakcja NW24 (no bo kto inny?) spytała o koszty, podobno całość wyniosła 23 tys. zł.

Szpital – tym razem informacje po kontroli NIK

Najwyższa Izba Kontroli sprawdzała podkarpackie szpitale, w tym nasz. Temat trafił na czołówki mediów ogólnopolskich, nic dziwnego. Nie mamy co prawda rekordu 288 godzin ciągłej pracy podkarpackiego anestezjologa, ale 152 godziny ciągłej pracy z tarnobrzeskiego szpitala też robią wrażenie.

Wspomnienia Marii Kozłowej z Machowa

W ramach Witryny Wiejskiej pojawiały się trzy części wspomnień Marii Kozioł z Machowa. Jeśli komuś pasuje klimat Pamiętników Włościanina, to bardzo polecam. A jeśli ktoś nie wie, czy mu pasuje ten klimat, to też bardzo warto spróbować.
https://witrynawiejska.org.pl/2022/02/04/jestem-rolniczka-gospodynia-bez-ziemi-wspomnienia-kobiet-wiejskich-3/
https://witrynawiejska.org.pl/2022/03/01/jestem-rolniczka-gospodynia-bez-ziemi-cz-ii-wspomnienia-kobiet-wiejskich-3-2/
https://witrynawiejska.org.pl/2022/03/24/jestem-rolniczka-gospodynia-bez-ziemi-cz-iii-wspomnienia-kobiet-wiejskich-3/

Konferencja posła Pawła Poncyliusza

Poseł z naszego okręgu Paweł Poncyliusz odwiedził Tarnobrzeg. Konferencja została poświęcona obronności (dość specjalistycznie) i pomocy dla uchodźców.

Pchli Targ w Tarnobrzegu

Kto był na tarnobrzeskim Pchlim Targu, ten wie czego się spodziewać. A jeśli ktoś nie był, albo ma ochotę spojrzeć na targowanie z drugiej strony, to bardzo polecam mu ten filmik. 5,5K odsłon i rośnie.

Miejskie/niemiejskie hulajnogi elektryczne

O ile miejskie rowery okazały się nieudanym eksperymentem urzędników zrealizowanym na nasz koszt i ryzyko, o tyle prywatna inicjatywa z elektrycznymi hulajnogami okazała się nie do końca zorganizowaną, bo wprowadzoną bez odpowiednich uzgodnień z miastem. Podobno uzgodnienia już trwają, liczę, że wszystko uda się dogadać. Koszt to 2 zł na start i 50 groszy za minutę jazdy, pojazd można zostawić w dowolnym miejscu miasta (tylko bez przesady!)

Spalarnia odpadów nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Temat spalarni budzi dyskusje gorące jak wkład ze zmieszanych odpadów na ruszcie, pojawia się też w dyskusjach na fejsie, podobnie jak z rusztu spalarni, trochę smrodu i trucia. W Tarnobrzeskiej Radzie Kobiet widać podział fifty-fifty, pewnie wśród świadomych mieszkańców podobnie. Stanowisko TRK poniżej:

Dzisiaj odbyło się spotkanie tematyczne na os. Miechocin. Planowałem się wybrać, ale ordynarne kłamstwo, które pojawiło się w ulotce z zaproszeniem na zebranie, mocno mnie dotknęło i mi się odechciało. Poniżej dla chętnych konferencja w sprawie spalarni, tymczasem materiał zebrał 130 odsłon.

Wciąż zbierane są podpisy pod petycją przeciwko budowie spalarni (informowałem o tym z linkiem, w ostatnich dwóch podsumowania tygodnia), na ten moment udało się zebrać 203 podpisy.

Skoro jesteśmy przy spalaniu i tej okolicy, mieliśmy dość intensywny pożar hali na strefie. W budynku wsady i podszewki bawełniane.

Hrabi i Ani Mru Mru, czyli Tarnobrzeska Wiosna Kabaretowa

TDK przyzwyczaiło nas w czasach przedpandemicznych, że na wiosnę pojawiał się dobry kabaret. Tym razem goście mają być z najwyższej półki (Hrabi i Ani Mru Mru), wydarzenie przyjmuje oficjalnie nazwę Tarnobrzeskiej Wiosny Kabaretowej. Oby zostało na stałe. Szczegóły w tekście poniżej.

Maraton Bachowski

No i Bach! Po raz kolejny okazuje się, że organy mogą się sprawdzić nie tylko w kościołach. We wtorek na sali kameralnej ma się odbyć Maraton Bachowski, łącznie pewnie ponad 3 godziny. Na początek Toccata i fuga d-moll, bo cóż by innego?

Muzeum Żółtego Złota

Jutro promocja książki dr Adama Wójcik Łużyckiego i spotkanie z autorem. Informacja poniżej.

Trwają Dni Teatru 2022

Przypominam, że w TDK trwają Dni Teatru. Info poniżej.

COVID 19-22

Koronawirus na koniec, no bo gdzie? Dzisiaj 4 przypadki, z tego jedno ponowne zakażenie. Tarnobrzeżanie tak cenią sobie regulacje okołocovidowe, że wdrożyli gremialnie przepis o dowolności noszenia maseczek, zanim jeszcze wszedł oficjalnie w życie. To jest szacunek do prawa!

You May Also Like