EnergiaDlaTarnobrzega.pl – ruszyła strona promująca budowę spalarni

Profil sprzeciwiający się budowie spalarni odpadów nad Jeziorem Tarnobrzeskim funkcjonuje już od kilku tygodni, odbyło się też drugie spotkanie osiedlowe połączone ze zbieraniem podpisów pod odpowiednią petycją. Z drugiej strony, czyli ze strony inwestora mieliśmy ciszę. Cisza właśnie się skończyła.
Pod adresem www.energiadlatarnobrzega.pl pojawiła się witryna promująca przedsięwzięcie, dzięki której niektóre wątpliwości powinny się wyjaśnić.

Trzeba przyznać, że raport z oddziaływania na środowisko był dokumentem nie tylko bardzo obszernym, ale też pisanym specjalistycznym językiem. Tutaj mamy dla odmiany język prosty, a informacje są podawane w taki sposób, aby przekonać tarnobrzeżan do poparcia planowanej inwestycji.
Koszt inwestycji oszacowano na 700 mln zł. Uruchomienie instalacji jest możliwe już w 2026 roku.

Wśród korzyści dla miasta wymieniane są:
– Stabilizacja cen odbioru oraz zagospodarowania odpadów
– Stabilizacja cen ogrzewania
– Ograniczenie ilości odpadów kierowanych na składowiska
– Produkcja ciepła i energii elektrycznej w czystszy i bardziej ekologiczny sposób (w porównaniu do spalania węgla)
– Domknięcie systemu gospodarki odpadami w mieście w stabilny, bezpieczny i korzystny finansowo sposób
– Kilkadziesiąt nowych, stałych miejsc pracy
– Stałe, wysokie wpływy do budżetu miasta (ponad 1 milion złotych rocznie tylko z tytułu podatku od nieruchomości)

Kolejny dział stron poświęcony jest ekologii, chyba nikogo nie zdziwi, że inwestor przedstawia przedsięwzięcie jako niezwykle ekologiczne. W przeciwieństwie do składowania odpadów w procesie przetwarzania termicznego unika się skażenia wód gruntowych czy przenoszenia mikroplastiku przez wiatr. Spalanie odpadów ma być mniej uciążliwe dla środowiska niż spalanie węgla, FCC zwraca również uwagę na surowe normy i wykorzystanie powstającej energii.

Na załączonym filmie zaprezentowano schemat działania spalarni:

Według informacji przedstawianej na stronie lokalizacja jest wręcz idealna na tego typu przedsięwzięcie. Dobrze skomunikowana strefa przemysłowa w dużej odległości od gęsto zamieszkanych terenów.
Osobny dział strony stanowią odpowiedzi na typowe pytania. Według zapewnień FCC inwestycja ma w założeniach pokryć niemal całe zapotrzebowanie miasta na energię cieplną. Spalane śmieci są tańsze od paliw kopalnych, a emisja zanieczyszczeń ma być od 67 do 95% niższa.

Czy informacje ze strony Was przekonują?

Fot. energiadlatarnobrzeg.pl

You May Also Like