Tarnobrzeg – info z 13 tygodnia roku 2022

Tarnobrzeskie Marzanny pewnie już dopłynęły do Torunia, a tymczasem do miasta wróciły śniegowe bałwany. Co nas jeszcze zaskoczyło w tym tygodniu oprócz wiosennego śniegu? Przejrzałem raport AGH na temat wód siarczkowych, wybrałem fragmenty ze strategii rozwoju Tarnobrzega, podsumowałem inwestycje i politykę. Zapraszam.

Tarnobrzeg – Ukraina

TCW przy pomocy TARR uruchomiło specjalną dwujęzyczną stronę internetową z informacjami o pomocy dla Ukraińców.

Wkrótce rusza kurs języka polskiego dla uchodźców.

Radni poparli wniosek prezydenta w sprawie bezpłatnych przejazdów uchodźców komunikacją miejską, ale raptem do końca kwietnia.

Więcej informacji w poniższym tekście:

I trochę mnie zastanawia, dlaczego inaczej mamy traktować Ukraińców, którzy przyjechali do Polski po 24 lutego i np. tydzień wcześniej. Czemu nie uczyć polskiego wszystkich chętnych?

Od przyszłej niedzieli tarnobrzescy dominikanie uruchamiają mszę w języku ukraińskim o godz. 16:00.

Wydaje się, że nasz partnerski Czernihów wielkim wysiłkiem oparł się rosyjskiej agresji, chociaż według mera działania wojenne zniszczyły 70% zabudowy miasta. Będą potrzebowali jeszcze wiele naszej pomocy.

Strategia Rozwoju Miasta Tarnobrzega na lata 2021-2027

Praktycznie wszędzie pojawiła się miejska informacja o dyskusji nad Strategią Rozwoju na najbliższe lata, ale nie spotkałem żadnego odniesienia się do treści. Jeśli chcecie mniej więcej wiedzieć co jest w strategii nie czytając całego dokumentu, to zaprasza na wybrane informacje w poniższym tekście. Zdaję sobie przy tym sprawę, że strategia powstała bo musiała. Może kiedyś, w wolnej chwili sprawdzę jak realizujemy poprzednie strategie?

Radni zdecydowali się na walkę z RIO przed WSA

A jednak. Raptem 10 radnych głosowało za skierowaniem uwag Regionalnej Izby Obrachunkowej do naszego budżetu do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, ale to wystarczyło żeby wygrać głosowanie. O sprawie pisałem szerzej tydzień temu – to nasz kolejny nieudany proceduralnie Budżet Obywatelski, który wbrew uwagom RIO przyjęła do realizacji Rada Miasta. Podobnie jak 2 lata temu brniemy w batalię sądową, pewnie podobnie bez wielkich nadziei na wygrana, ale już się raz okazało, że wyroki sądów nie mają większego znaczenia, jeśli sprawę uda się wystarczająco przeciągnąć.

Dyskusja radnych była gorąca i zdominowała dużą część sesji. Przy okazji okazało się że kwestionowany projekt chodnikowy złożył radny Leszek Ogorzałek. Według niego RIO, a szczególnie jeden tarnobrzeżanin z jej składu, czepia się drobnostek, paru centymetrów na mapce itp. Faktem jest, że w projekcie nie tylko nie wskazano gdzie miałyby być realizowane chodniki, ale w międzyczasie opiniowano inny projekt, po czym znów głosowano wersję pierwotną, a jedna z wersji nie mieściła się według służb miejskich w wyznaczonej przez miasto kwocie. O tym radny Ogorzałek nie mówił.

Kilkoro radnych (Kamil Kalinka, Monika Łagowska-Cebula, Łukasz Nowak, Cezary Mikrut) sugerowało zażegnanie konfliktu, z przejęciem odpowiedzialności za błędy, przy okazji pojawiły się wątpliwości co do pomijania przez RIO kolejnych wniosków z listy, np. dużych inwestycji na os. Siarkowiec. Bo jeśli wciąż nie wiemy w czym RIO widzi problem, to jak zgłaszać i weryfikować projekty na przyszłość? Pojawiły się również przeprosiny, naczelnik Robert Chrząstek policzył że pięciokrotne.

Odwierty do wód siarczkowych nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Przy okazji zamieszania z Budżetem Obywatelskim po raz kolejny wychodzi problem z odwiertami do wód siarczkowych, które co prawda uzyskują stosunkowo niskie wyniki w oficjalnych głosowaniach, za to już drugi raz zostały wskazane do realizacji przez RIO. Chcąc nieco zapoznać się z tematem poprosiłem w UM o przesłanie raportu AGH z zeszłorocznych badań wód z odwiertu O-22 i taki raport otrzymałem. Tego samego dnia pojawiła się informacja z UM rozesłana po mediach, która trochę ogranicza nasze nadzieje, wskazując na długą procedurę, jaką planuje miasto w tym temacie.

Może kiedyś szerzej odniosę się do raportu, a poniżej krótko parę wybranych spraw.
Otwór O-22 znajduje się od strony Chmielowa, na terenie gminy Nowa Dęba. Wysokość terenu w tym miejscu to 176,5 m n.p.m, czyli jakieś 30 m wyżej niż tafla jeziora i otaczający Jezioro teren. Głębokość otworu to 124 m, czyli z poziomu po naszej stronie Jeziora można by wiercić płyciej. Wyniki obowiązują tylko dla tego punktu, ale doświadczenie wskazuje, że w okolicy parametry mogą być zbliżone.

Badania wykonywano w okresie od kwietnia do listopada 2021 roku. Wymagania dla wód mineralnych to minimum 1000 mg/l rozpuszczonych składników mineralnych. W naszym przypadku ta wartość przekraczała 9000 mg/l i z upływem czasu zmieniała się nieznacznie. Wiemy że mamy jodki i związki siarki dwuwartościowej, konkretnie mamy wodę mineralną swoistą o charakterze chlorkowo-sodowym, siarczkowym i jodkowym.

W wodzie pojawiły się składniki niepożądane, ze względu na które nie można jej przeznaczać bezpośrednio do picia (poziom boru oraz sporadycznie chromu, ołowiu i rtęci) oraz inhalacji (poziom chromu, ołowiu i rtęci). Bez zastrzeżeń można jednak stosować nasze wody siarczkowe do użytku zewnętrznego, np. kąpieli leczniczych.

W dniu w którym otrzymałem raport UM rozesłał do mediów stanowisko prezydenta w tej sprawie. Wycinki poniżej:

– Wyniki badań wprawdzie potwierdziły stałość składu chemicznego wód podziemnych, co jest istotne w kontekście ewentualnego wykorzystania wód podziemnych do celów leczniczych, jednak póki co, jeszcze niczego nie przesądzają. Jesteśmy dalecy od hurraoptymizmu. Jeśli okaże się, że podziemne złoża są szansą na dołączenie Tarnobrzega do grona miast uzdrowiskowych, będziemy oczywiście w tym kierunku prowadzić politykę rozwoju miasta. Jednak wyniki wykonanych badań wciąż nie dają stuprocentowej pewności – mówi Dariusz Bożek, prezydent Tarnobrzega.
Jak bowiem zaznaczają w raporcie z badań wykonujący je eksperci „otrzymane rezultaty są specyficzne dla określonej lokalizacji, czyli dotyczą wyłącznie wód podziemnych pobranych z otworu O-22.” Dalej, by nie zapędzać się zanadto w planach wykorzystania tych wód, podkreślają: „nie można ich wykorzystać bezpośrednio dla charakterystyki wód z innych otworów, nawet gdyby miały być zlokalizowane w sąsiedztwie badanego otworu”.

Teraz, gdy potwierdzono stabilność składu chemicznego wód podziemnych zlecimy wykonanie projektu robót geologicznych na wykonanie otworu hydrogeologicznego w celu poszukiwania i rozpoznawania wód siarczkowych w utworach neogeńskich. Wykonanie projektu to nasz plan na ten rok – mówi prezydent Bożek.
Kolejne kroki, jakie będzie musiało podjąć miasto, to wykonanie otworu wraz planem ruchu zakładu wykonującego roboty geologiczne. Termin realizacji tego etapu, z uwagi na wysoki koszt prac, uzależniony będzie od pozyskania środków zewnętrznych. Konieczna będzie też zmiana Miejskiego Planu Zagospodarowania Przestrzennego w zakresie możliwości eksploatacji wód siarczkowych jako kopaliny. W dalszej kolejności poprzedzone uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla realizacji przedsięwzięcia postępowanie koncesyjne przez przedsiębiorcę/inwestora, a następnie utworzenie zakładu górniczego.

Inwestycje Tarnobrzeg

Mam nowe zdjęcia z Jachowicza. Apartamenty wyglądają już praktycznie docelowo, trwa wykańczanie wnętrz. Zabudowa bardzo ładna, kojarzy mi się górsko-rekreacyjnie.

tarnobrzeg apartamenty

Prace postępują również na Skarpie, pierwszym budynek jest domykany, drugi wciąż poniżej poziomu gruntu.

Jak już byłem w tej okolicy, to akurat w rocznicę śmieci św. Jana Pawła II papieża Polaka, zrobiłem zdjęcie wizerunku papieża na „Katoliku”.
Wypadałoby bardziej dbać o symbole. Na siedzibie UM herb Tarnobrzega też bardzo zbladł i wygląda nieznacznie lepiej.

Skoro jesteśmy przy blokach, to TN wspominał o staraniach na wybudowanie czterech małych bloków na długiej działce za tapicerem, czyli tuż obok dominikanów. Podobno przeciw wszyscy oprócz inwestora.

Domki przy parkingach rosną, miejmy nadzieję, że tym razem wykonawca bardziej się przyłoży, żeby nie było niespodzianek jak przy „odkrywce” wcześniejszych budynków.

W przetargu na główne ulice przesunęliśmy termin na koniec kwietnia, ze względu na nieprzewidywalne ceny i związane z tym ryzyko. Może do końca kwietnia coś się wyjaśni, ale tanio nie będzie.

Galernicy z Mokrzyszowa podtrzymują chęć budowy, a ci z centrum nie wyrobili się z rozpoczęciem robót w pierwszym kwartale, jak jeszcze niedawno obiecywali.
W temacie spalarni pojawiły się na forum bardzo interesujące szacunki norweskiego_leśnego (no bo kto, jak nie on?). Polecam dla orientacji:
https://www.tarnobrzeg.info/forum/viewtopic.php?p=212661#p212661

POlityka

Zaczynam od dużego PO, bo mamy długo oczekiwany (edytorzy Wikipedii by dopisali: przez kogo?) POwrót do lokalnej POlityki. Wcześniej był to powrót formalny, ale zewnętrznie bezobjawowy. Teraz mamy pierwszą lokalnie tematyczną konferencję szefa lokalnych struktur Platformy Obywatelskiej Norberta Mastalerza, w której odnosi się do gorących tarnobrzeskich tematów. Brakowało mi tego, serio. Pełna konferencja tutaj:

Krótko: skala podwyżek dla zarządu miasta to skandal (słyszeliśmy niedawno podobne oceny od Kamila Kalinki), a spalarnia może i ok, ale nie w tym miejscu, a może w ogóle nie taka duża + reszta wątpliwości. Do tej pory petycja online organizowana przez stowarzyszenie zebrała około 300 podpisów i ponad 500 podpisów łącznie. Na zebraniach osiedlowych było odpowiednio około 40 i 30 osób (w większości też się podpisały).

Tym razem jednak przecie spalarni wkraczają struktury partyjne, które znacząco wsparły w kampanii wyborczej prezydenta Bożka. PO nie zdecydowała się na listę partyjną, ale wkrótce okaże się na ile głosów w RM ma wpływ, szczególnie przed zbliżającymi się wyborami. Stowarzyszenie Nie dla spalarni uznało wystąpienie NM i pismo do prezydenta za przyłączenie się do ich akcji, jednak traktowałbym te inicjatywy osobno, bo ilu radnych czuje się związanych ze stowarzyszeniem, albo chciałoby trafić na powiązaną listę? A ilu czuje się związanych z PO lub chciałoby trafić na powiązaną listę?

Po kilku latach snu zimowego w partyjnych norkach szykuje się czas aktywności, czyli coś co lubię.

Oznaczono teren ZPK

Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy funkcjonuje, chociaż został zaskarżony przez LP i RDOŚ. Tymczasem miasto oznaczyło go odpowiednimi tablicami informacyjnymi.

Dni Tarnobrzega 2022

Dni Tarnobrzega 2022 odbędą się w lipcu. W połowie lipca. Konkretnie w drugiej połowie lipca. To może tyle o Dniach Tarnobrzega.
Zapytałem o DT22 w UM i tymczasem mamy tylko informację jak z życiorysem KOwca w Rejsie. Jak się nic niezwykłego nie wydarzy, to rezygnujemy z terminu majowego i przenosimy imprezę na koniec lipca. Nie znamy żadnych dodatkowych informacji, ani o lokalizacji, ani o planowanych koncertach.

Polska Kronika Filmowa z Tarnobrzega 1963

Przypomniane przez Marca Cibę:

Pojawia się w sieci relacja z H6 Tarnobrzeg

To kolejna branża, która odnalazła się nad Jeziorem. Warunki terenowe i rekreacyjne mamy, chociaż do „cudu ekologii” średnio ta aktywność pasuje. Ale widowiskowo jest, a o promocję też się starają jak mało kto.

Maraton Bachowski
i generalnie wydarzenia kulturalne

W tym tygodniu odbył się w TDK Maraton Bachowski, w którym uczestniczyło kilkanaście osób, pewnie mniej niż plakatów na mieście.
Jednocześnie bilety na Tarnobrzeską Wiosnę Kabaretową już się kończyły, chociaż zostało jeszcze kilka tygodni. Mamy zatem hiciory, na których nie ma problemu z zapełnieniem sali, chociażby kabarety, piosenki Cohena, czy rewelacyjny koncert w TDK pamięci żołnierzy wyklętych.
Są imprezy, które gromadzą po kilkadziesiąt do stu osób, mimo dużej promocji, atrakcyjności i bezpłatnych wejściówek.
Słyszałem też o niedawnym wydarzeniu, na którym występowało więcej osób niż było uczestników.

I pewnie niezależnie od starań i intensywności promocji niewiele się zmieni.

You May Also Like