UWAGA!!! Andrzej Jagodziński Trio z Agnieszką Wilczyńską w TDK – koncert przeniesiony na inny termin

UWAGA!!! Andrzej Jagodziński Trio z Agnieszką Wilczyńską w TDK – koncert przeniesiony na inny termin

W ciągu ostatnich kilku miesięcy to trzeci koncert jazzowy w Tarnobrzegu. Chyba jeszcze nigdy nie było tak gęsto. Piosenki Wojciecha Młynarskiego w jazzowym klimacie. 29 maja w Tarnobrzeskim Domu Kultury wystąpi Agnieszka Wilczyńska i Andrzej Jagodziński Trio z projektem „Tutaj mieszkam”.

Agnieszka Wilczyńska to znakomita wokalistka, nagrodzona w 2016 r. Fryderykiem za płytę „Tutaj mieszkam”. Repertuar z tego krążka artystka zaprezentuje w Tarnobrzegu. To koncert, którego program oparty jest na materiale płyty z premierowymi utworami wybitnych polskich kompozytorów: Włodzimierza Nahornego, Andrzeja Jagodzińskiego, Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza, Włodzimierza Korcza skomponowanych do tekstów Wojciecha Młynarskiego. Aranżacje utworów wokalistka powierzyła Andrzejowi Jagodzińskiemu i Michałowi Tokajowi.

Warto podkreślić, że teksty piosenek, które zostaną zaprezentowane na koncercie Wojciech Młynarski napisał specjalnie dla Agnieszki Wilczyńskiej – mówi Mariusz Ryś, zastępca dyrektora TDK. – Będzie to wieczór pełen emocji i muzyki na najwyższym poziomie.

Wokalistce towarzyszyć będzie znakomity zespół czołowych muzyków polskiej sceny jazzowej Andrzej Jagodziński Trio w składzie: Andrzej Jagodziński – fortepian, Adam Cegielski – kontrabas, Czesław „Mały” Bartkowski – perkusja.

Utwory utrzymane są w stylistyce jazzowej, począwszy od jazzowej ballady, swing, poprzez bossanovę, walca jazzowego, bluesa aż po tango. Stylistyka piosenek łączy w sobie najbardziej wartościowe elementy tych gatunków. Utwory charakteryzuje bezpretensjonalna melodyka, wyrafinowana harmonia, komunikatywna i przejrzysta forma, a najwyższej próby poetyckie teksty skłaniające do refleksji.

Fot. Weronika Kosińska

AGNIESZKA WILCZYŃSKA

Ukończyła z wyróżnieniem studia wokalne na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Jedna z najbardziej utalentowanych polskich wokalistek jazzowych – od kilku lat według ankiety czytelników „Jazz Forum” uznawana za jedną z najlepszych w Polsce.

Laureatka pierwszej nagrody Międzynarodowego Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Zamościu oraz pierwszej nagrody na Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. Występowała m.in. na festiwalach: JazzPol Festival, Jazz Jamboree, Jazz Forum Festiwal, Pomorska Jesień Jazzowa, Złota Tarka oraz Jazz Hot Spring Festiwal.

Ma na swoim koncie dwie Złote Płyty – „Pogadaj ze mną” (muz. Włodzimierz Nahorny, sł. Wojciech Młynarski), „Krzysztof Komeda” z serii „Wielcy Kompozytorzy Filmowi”. W 2015 roku ukazała się pierwsza solowa płyta „Tutaj mieszkam”. Znajdują się na niej premierowe piosenki z premierowymi tekstami Wojciecha Młynarskiego do muzyki znakomitych polskich kompozytorów: Włodzimierza Nahornego, Andrzeja Jagodzińskiego, Jerzego Dudusia Matuszkiewicza, Włodzimierza Korcza. Aranżacje – Andrzej Jagodziński, Michał Tokaj. Za tę płytę wokalistka została nagrodzona statuetką Fryderyk 2016. Z kolei w 2019 r. wraz z Andrzejem Jagodzińskim wydała płytę „Wilcze jagody”.

Współpracuje z czołówką muzyków polskiej sceny jazzowej oraz z wieloma renomowanymi orkiestrami i zespołami m.in.: Orkiestra Kameralna „Auxo”, Atom String Quartet, Toruńska Orkiestra Kameralna, Orkiestra Sinfonia Viva, Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie, Polska Filharmonia Narodowa Sopot, Filharmonia Lwowska. Od  ponad 12 lat ściśle współpracuje z Trio Andrzeja Jagodzińskiego.  

Zdobywczyni wielu nagród. Brała udział w licznych festiwalach jazzowych, a także występowała na wielu prestiżowych scenach w Polsce i na świecie, m.in. w Nowym Jorku Carnegie Hall, Chicago Symphony Center, National Concert Hall na Tajwanie, Białoruskiej Filharmonii Narodowej, Moskiewskiej Filharmonii Narodowej, Filharmonii Lwowskiej.

Równolegle z działalnością artystyczną Agnieszka Wilczyńska  realizuje się z dużym powodzeniem na płaszczyźnie pedagogicznej. Prowadzi warsztaty wokalne dla młodzieży i dorosłych. Od kilku lat współpracuje z fundacją „Przyjaciele”, prowadząc zajęcia z emisji głosu i interpretacji z osobami z dysfunkcjami fizycznymi. Jest często zapraszana jako członkini jury na festiwale w całej Polsce. Od 1998 roku, przez kolejnych 9 lat wykładała na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej w Katowicach i w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Współpracuje jako konsultantka wokalna z polskimi aktorami i wokalistami przygotowując ich do nagrań płytowych (m.in. Reni Jusis, Piotr Polk, Aleksandra Nieśpielak,  spektakl „Sześć i pół kobiety” – Teatr Studio).

Była trenerką wokalną w kilku kolejnych edycji programu „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”. Nagrała też piosenkę pt. „Twoje szczęście” do serialu „Barwy szczęścia”.

21 wrześniu 2013 w Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się premiera spektaklu muzycznego „Listy na wyczerpanym papierze” w reżyserii Leny Frankiewicz, w którym Agnieszka Wilczyńska zadebiutowała jako aktorka wcielając się w postać wybitnej polskiej poetki Agnieszki Osieckiej.

Koncert „Tutaj mieszkam” Agnieszki Wilczyńskiej i Trio Andrzeja Jagodzińskiego odbędzie się 29 maja o godz. 18.00 w Tarnobrzeskim Domu Kultury.
Bilety w cenie 60 zł do kupienia w kasie TDK i na stronie www.tdk.tarnobrzeg.pl.

Fot. główne: Jarek Wierzbicki