Leczenie zapalenia dziąseł

Nieregularna i nieprecyzyjna higiena jamy ustnej doprowadza do nadmiernego odkładania się płytki nazębnej, a w konsekwencji – do zapalenia dziąseł. Dolegliwość ta, gdy nie jest leczona, może przeobrazić się w zapalenie przyzębia, które dość często skutkuje wypadaniem zębów. Jak zapobiegać chorobom przyzębia? Najlepiej poprzez regularne wizyty w gabinecie dentystycznym oraz właściwą higienę jamy ustnej. Czym tak naprawdę jest zapalenie dziąseł? Jakie są jego objawy oraz przyczyny? W jaki sposób można leczyć zapalenie dziąseł? Wszystkiego dowiesz się w trakcie lektury poniższego tekstu.

Zapalenie dziąseł to dolegliwość stomatologiczna ściśle związana z chorobami przyzębia. Mamy z nią do czynienia wówczas, gdy płytka nazębna, będąca naturalnym biofilmem, nadmiernie gromadzi się na zębach. To skutkuje produkcją toksyn, które podrażniają dziąsła, czego efektem jest proces zapalny tkanki okołozębowej. Zapalenie dziąseł może pojawić się u każdego, niezależnie od wieku czy płci. Najczęściej diagnozuje się je u dzieci, które unikają mycia zębów. Choć jest to dolegliwość stosunkowo łatwa do wyleczenia, to najlepszą metodą na jej uniknięcie jest odpowiednia profilaktyka.

Objawy zapalenia dziąseł

Jak objawia się zapalenie dziąseł? Pierwszym symptomem jest zaczerwienienie dziąseł, które stają się wrażliwe na dotyk, a na ich powierzchni pojawia się lekki obrzęk. Kolejną oznaką jest krwawienie. Niekiedy dochodzi także do recesji dziąseł, czyli zwiększenia dystansu między nimi a koronami zębów, które sprawiają wrażenie nieco dłuższych. W pierwszych etapach zapalenia dziąseł rzadko odczuwa się ich ból, przez co możemy przegapić najlepszy moment na rozpoczęcie terapii. Inne objawy to: nieświeży oddech z jamy ustnej, patologiczne kieszonki dziąsłowe czy miękkość dziąseł.

Przyczyny zapalenia dziąseł

Najczęściej spotykaną przyczyną zapalenia dziąseł jest niewłaściwa higiena jamy ustnej, co skutkuje nadmiernym odkładaniem się płytki nazębnej. Najlepszym sposobem na zapobieganie tej dolegliwości jest codzienne, bardzo dokładne szczotkowanie zębów, nitkowanie ich za pomocą nici dentystycznych, a także stosowanie płynów do płukania jamy ustnej. Inne przyczyny zapalenia dziąseł to:

 • zaburzenia hormonalne
 • predyspozycje genetyczne
 • palenie wyrobów tytoniowych
 • dieta uboga w witaminy oraz minerały
 • choroby alergiczne i ogólnoustrojowe
 • przyjmowanie leków przeciwpadaczkowych, nefrologicznych, sterydów lub środków antykoncepcyjnych
 • urazy mechaniczne spowodowane noszeniem źle dopasowanej protezy lub aparatu ortodontycznego.

Jak leczyć zapalenie dziąseł?

Najlepiej jest zapobiegać tej dolegliwości poprzez odpowiednią higienę jamy ustnej, właściwą dietę bogatą w składniki odżywcze niezbędne dla zębów, unikanie palenia wyrobów tytoniowych oraz regularne wizyty u dentysty. Zdarza się jednak, że zapalenie przyzębia atakuje naszą jamę ustną mimo zachowania wszelkich środków ostrożności. Co wówczas należy zrobić? Bardzo skutecznym sposobem na wyleczenie zapalenia jest usunięcie nadmiaru płytki nazębnej. Choć można spróbować tego w domowych warunkach, stosując najlepsze szczoteczki, nici, płyny czy pasty oraz produkty z chlorheksydyną to warto skorzystać z zabiegu profesjonalnego oczyszczania zębów u dentysty. W czasie trwania całego procesu specjalista nie tylko usunie zalegającą płytkę nazębną, ale również oceni stan uzębienia i na tej podstawie zadecyduje o wprowadzeniu konkretnego sposobu leczenia. Ostre zapalenie dziąseł może wymagać przepisania antybiotyku. Jeśli nie wynika ono z nadmiaru płytki nazębnej, warto zacząć przyjmować leki na wzmocnienie odporności.

Zapalenie dziąseł można także próbować zwalczać za pomocą domowych sposobów. Oto kilka z nich:

 • nacieranie dziąseł aloesem
 • stosowanie płukanek z dodatkiem szałwii lub rumianku
 • nacieranie dziąseł olejkiem goździkowym lub żucie goździków
 • stosowanie płukanek z mieszaniny wody utlenionej ze zwykłą wodą.

Pod żadnym pozorem nie można bagatelizować objawów zapalenia dziąseł. Nieleczone zapalenie lub niestosowanie się do zaleceń dentysty może nieść za sobą przykre konsekwencje w postaci powikłań, które obejmują: ropnie, infekcje dziąseł lub kości szczęki, a także zapalenie przyzębia, przez które może dojść do utraty zębów. Baterie, które wywołują tę ostatnią przypadłość, mogą wpływać negatywnie na krwiobieg, serce, płuca i inne części organizmu. Nieleczona dolegliwość może doprowadzić do chorób układu oddechowego, cukrzycy, choroby wieńcowej, udaru czy zapalenia stawów.

Artykuł partnera