Tarnobrzeg, info z 19 tygodnia 2022 roku

Tarnobrzeg umajony, miasto wyraźnie się obudziło, więcej ludzi widać na ulicach, placach i terenach rekreacyjnych. Zapraszam na krótkie podsumowanie tygodnia plus zapowiedzi na kolejny.

Wczoraj mieliśmy noc muzeów, dzisiaj Kwiatowymianę. Nie byłem, nie wiem, ale coś się działo.

Polityka

Z serią interpelacji wystąpiła Radna Pekar, która chciałaby wielu tarnobrzeżan grupowo pozwalniać, zaczynając od nauczycieli. Na czym miałyby polegać zwolnienia grupowe? Otóż pracownicy placówek oświatowych mieliby być zwolnieni z opłat za parkowanie jeśli załatwiają akurat w urzędzie sprawy służbowe. Według propozycji radnej miałyby dla nich powstać specjalne karty parkingowe.

Kolejny pomysł to zwolnienie rodzin wielodzietnych z opłaty za parkowanie nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Podobne zwolnienie z opłat za parkowaniem nad Jeziorem miałoby dotyczyć seniorów w wieku ponad 60 lat. Jednocześnie radna prosi o „ustne poinformowanie zainteresowane osoby” podczas sesji. Kogo, czego?

Niezależnie od serii zwolnień radna wnosi o ustawienie ławeczek wokół fontanny na placu Surowieckiego, w miejscu „zimnych, brudnych i poszczerbionych kamiennych płyt”. A propos fontann – fontanna na rynku wciąż nie działa. Dalej covid, oszczędności, czy inne problemy?

Kolejna interpelacja radnej Pekar dotyczy przeniesienia obelisku upamiętniającego ofiary katastrofy (wyraźna kontestacja stanowiska władz partii!) smoleńskiej w miejsce godne, z obecnej lokalizacji „w krzakach, w miejscu zapomnianym, niegodnym, z dala od centrum miasta uniemożliwiając tym samym oddanie czci mieszkańcom Tarnobrzega”. Przez kogo, co? Komu, czemu?

Jak jesteśmy przy oddawaniu czci, to 12 dni temu widzieliśmy przed pomnikiem Bartosza Głowackiego długą kolejkę delegacji z kwiatami, wieńcami i wiązankami. Tylko teraz posprzątać śmieci nie ma komu. Zwiędłe kwiaty i wieńce leżą w biało-czerwonych wstęgach do dziś, a plastik, chociaż nie usycha, też zbytnio nie zdobi.


Inny radny PIS – Kamil Kalinka – interpeluje w sprawach większego kalibru. Mowa o tajnych posiedzeniach Komisji Rewizyjnej, która miała się zajmować sprawą dostarczania energii elektrycznej do instytucji miejskich w ostatnich latach, według dyskusji na jednej z sesji mogły to być warunki niekorzystne, według niektórych podejrzeń wynikające z zaniedbań. W związku z ukrywaniem przed radnymi i mieszkańcami posiedzeń KR, radny wnosi o udostępnienie wszystkich dokumentów które się na nich pojawiły.

W kolejnej interpelacji radny Kami Kalinka prosi o zestawienie podwyżek, zapewne aby porównać podwyżki szeregowych pracowników, z podwyżkami dla władz miasta, dla pracowników wyższego szczebla i prezesów. W zestawieniu mają się pojawić odpowiedni wynagrodzenia przed i po podwyżce dla młodszego referenta, archiwisty, inspektora, głównego specjalisty i zastępcy prezydenta. Mniej więcej wiemy czego się spodziewać, bo wzrosty są nie tylko bardzo zróżnicowane kwotowo, ale i procentowo. Kto ma, temu zostało dodane.

Przetarg na drogi z Polskiego Ładu

No nie udało się. Po dwóch przesunięciach terminu oferta wpłynęła tylko na jedno (największe) zadanie. Na kolejne 4 zadania ofert nie złożono. Według informacji z forum okazuje się, że aby uzyskać obiecane dofinansowanie 95% musimy mieć umowy z wykonawcami na wszystkie 5 zdań. Ciekawe jaki będzie następny krok ze strony władz miasta. Zapis z większą elastycznością cen?

Lista zadań i przeznaczonych kwot poniżej:
Na zadania przeznaczono 42 923 687,00 PLN brutto, w tym:
Zadanie 1 -16 086 880,28 PLN brutto – Przebudowa dróg – M. Curie-Skłodowskiej, Kwiatkowskiego, Kazimierza Wielkiego, Zwierzyniecka, Dąbrowskiej
Zadanie 2 – 4 527 502,63 PLN brutto – Przebudowa dróg – Tarnowskiego, Marczaka, Konfederacji Dzikowskiej
Zadanie 3 – 5 757 191,32 PLN brutto – Przebudowa ul. Kochanowskiego oraz ul. Moniuszki
Zadanie 4 – 3 573 707,07 PLN brutto – Przebudowa ul. Bema w km 2+961 do km 3+936 w Tarnobrzegu wraz z obiektami mostowymi
Zadanie 5 – 12 978 405,70 PLN brutto – Budowa dróg w systemie „zaprojektuj i wybuduj”

Obwodnica rowerowa

Nasza obwodnica cieszy się wielkim powodzeniem wśród rowerzystów, rolkarzy i biegaczy. Trochę szkoda że już wkrótce przejdzie we władanie kierowców.
Z kawałka który oglądałem, powłoki bitumicznej brakuje tylko w okolicy ronda przy Curie-Skłodowskiej, chociaż wygląda jakby na prawie całej trasie brakowało końcowej warstwy.

Z okolic przepustu dla zwierzaków łatwo dojść do betonowych basenów, które odwiedziłem po latach. To 2/Z było od dawna, czy malował jakiś zwolennik raszytów?

Mieszkańcy osiedla Borów narzekają na odgłosy frontowe i rzeczywiście nawet (a może szczególnie?) w niedzielne popołudnie w tamtej okolicy jest głośno. Ale chyba nikogo nie zaskoczyło, że na funkcjonujących od tylu lat strzelnicach się strzela? Od tego są strzelnice pod lasem, a działki budowlane i domy pojawiły się później.

W TN pojawiła się zapowiedź remontu, a może raczej przebudowy Wisłostrady.

Na rynku pięknieją kamienice obok walących się ruin.

Na kamienicy narożnej remontowano wczoraj dach, a tymczasem środek północnej ściany coraz bardziej się rozsypuje. Przykro patrzeć, tym bardziej, że jeszcze kilkanaście lat temu była to jedna z najładniej odremontowanych kamienic na rynku. Obecnie, w efekcie cieknącego dachu, zamokły ściany piętra, tynk odpada, sypią się już cegły.

Czy ktoś nie obiecywał parę miesięcy temu, że weźmie się za kamienice na rynku w ramach dostępnych środków prawnych? Czas najwyższy!

Nadchodzące wydarzenia

18 maja spektakl Krzyk Wolności w Wozowni:

19 maja wernisaż w MHMT, malarstwo Henryka Cześnika

21 maja koncert na rzecz pomocy dla Ukrainy
Znów Wozownia FRAMu, która stała się bardzo aktywnym miejscem, brzmienia trochę ostrzejsze niż poprzednio:

26-27 maja – Dzień Matki (tym razem polski) i nadchodzący Dzień Dziecka można obchodzić z Tarnobrzeską Radą Kobiet
W programie film i warsztaty:

Pchła Szachrajka w wykonaniu teatru Magik

Jubileusz 100-lecia parafii oo. dominikanów

Nie wszyscy wiedzą, że do roku 1922 Tarnobrzeg podlegał pod parafię miechocińską. Dopiero 100 lat temu dominikanie działają jako kościół parafialny. Jubileusz przewiduje szereg wydarzeń, pierwsze z nich to trwające od wczoraj do piątku Misje:

Rozmaitości

Mamy oficjalnie kolejne miejsca noclegowe nad Jeziorem – baza nurkowa LOK przedstawiła ofertę hotelową:

9 maja w TVP3 Rzeszów pojawiła się ośmiominutowa promocja zarówno Jeziora Tarnobrzeskiego, jak i prezydenta Bożka. Region często już o nas wie, ale to właśnie takiej okolicy powinniśmy się promować. Dobry krok.

Tydzień temu wrzucałem baner „Polsko uwierz w siebie” w lokalizacji przy śmietnikach za szaletem.
Tym razem lokalizacja równie reprezentacyjna. Specjalnie takie dobierają, w ramach kontrastu do treści?

Małgorzata Żarów „Zaklinanie węży w gorące wieczory”

Innn wspomniał na forum o debiucie literackim tarnobrzeżanki Małgorzaty Żarów. Informacja o książce pod poniższym linkiem, raczej nie jestem targetem:

https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/zaklinanie-wezy-w-gorace-wieczory

Co z tą zmianą zakresów w kablówce TSM?

TSM poinformowała lokatorów, że od 23 maja zmienia standard nadawania części programów, konkretnie Polsatu, Super Polsatu, TVN, TVN7, TV4, TV Plus, PULS2, TV6, Eska TV, TTV, Polo TV, Antena HD, TV Trwam, StopklatkaTV, FokusTV, TVP ABC na nowy standard DVB-T2. Według słyszanych wcześniej zapowiedzi w kablówkach miało zostać po staremu, ale jak widać nie u nas.
Można wystąpić o rządową dopłatę do tunera/dekodera, albo do telewizora, ale uwaga – jednocześnie rejestrujemy się na poczcie, zatem jeśli ktoś nie płaci abonamentu, a powinien, to sam na siebie w ten sposób donosi.

You May Also Like