Kropla wiedzy o wodzie – akcja Wodociągów dla dzieci

Po kilku latach przerwy Tarnobrzeskie Wodociągi powróciły od realizacji kampanii edukacyjnych dla najmłodszych – pod dobrze znanym hasłem „Kropla wiedzy o wodzie”.

Tegoroczna odsłona akcji nosi nazwę „Woda wokół nas”, a jej celem jest podniesienie świadomości dzieci dotyczącej znaczenia wody w życiu człowieka. Na początku maja do tarnobrzeskich przedszkoli trafiły ulotki, z których dzieci mogły dowiedzieć się, skąd się bierze woda w wodociągu, jak do nas trafia, do czego ją wykorzystujemy, co się z nią dzieje po zużyciu, a także dlaczego warto ją pić i jak ją oszczędzać. Przedszkola drogą mailową otrzymały także konspekt, z pomocą którego nauczyciele mogli przygotować dla dzieci lekcję wiedzy o wodzie. Jego treść jest uzupełnieniem informacji umieszczonych na ulotkach.

Dzięki tym materiałom dzieci mogły dowiedzieć się jak wiele procesów i czynności w otaczającym je świecie nie mogłoby odbywać się bez wody. Począwszy od podstawowych czynności domowych, jak sprzątanie czy pranie, przez codzienną higienę i rozmaite zastosowania wody w kuchni, po sport i rozrywkę – mówiąc o basenie czy aqua parku. „Kropla wiedzy o wodzie” to także opowieść o wykorzystywaniu wody w procesach produkcyjnych – od żywności, przez odzież i książki, po samochody i telefony komórkowe, oraz o jej niezbędnej obecności na budowach czy w systemach grzewczych.

– Opowiadamy też o tym, że woda nie tylko gasi pragnienie, ale dobroczynnie wpływa na nasze zdrowie, wygląd i samopoczucie. Mówimy dlaczego regularne nawadnianie jest bardzo ważne i jakich ilości wody codziennie potrzebuje nasz organizm, aby mógł właściwie funkcjonować. A także o tym, jakie nawyki powinniśmy w sobie wykształcić, aby oszczędzać wodę, z którą mamy na co dzień do czynienia – mówi Witold Wiśniewski, prezes Tarnobrzeskich Wodociągów. – To informacje, które powinien znać każdy z nas, niezależnie od wieku. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że istnieje potrzeba ciągłej edukacji w tym temacie. Dzieci są wyjątkowo wdzięcznymi słuchaczami, a często też najlepszymi nauczycielami dla dorosłych, dlatego postanowiliśmy pójść z tą wiedzą właśnie do nich.

Jednocześnie ogłoszony został konkurs plastyczny. Zadaniem przedszkolaków jest przygotowanie prac, które swoją tematyką nawiązywać będą do hasła „Woda wokół nas”. Autorzy najciekawszych prac zostaną nagrodzeni.

You May Also Like