Tarnobrzeg – info z 20 tygodnia 2022

W tym tygodniu niektóre redakcje chyba najbardziej zainteresował golas na ulicach miasta. Zdjęcia i filmy rozchodziły się szybciej niż mogłoby się wydawać, widocznie publiczna nagość wciąż dobrze się klika. A tymczasem mieliśmy w tym tygodniu trochę innych ciekawych tematów.

P(e/i)wne inwestycje

Zacznę nietypowo, bo od lokalnego biznesu. Otóż każdy ma szansę zainwestować w tarnobrzeskie przedsięwzięcie biznesowe, konkretnie w produkcję lokalnego piwa z dodatkiem emulsji CBD, pochodzącej z konopi. Więcej informacji 24 maja. Tymczasem informacje dostępne są stronie internetowej, a nawet na kilku.

Po kliknięciu w planszę z zapowiedzią trafiłem na stronę.
http://cobedziedalej.com/
która zaprowadziła mnie na
https://emisja.macoswsobie.pl/wkrotce
z której z kolei można było wrócić na
https://beesfund.com/
Można zgłaszać się również z kwotami poniżej 1000 zł. W czasie kiedy oprocentowanie lokat idzie stępa, inflacja galopuje, a w nieruchomościach to już cwał, może inwestycja w tarnobrzeską spółkę jest interesującym rozwiązaniem? Czasy niepewne, ale należy pamiętać, że są tacy, dla których zarówno piwo, jak i produkty konopne są artykułami pierwszej potrzeby.

Pamiętam, że podobny sposób finansowania przedsięwzięcia proponowałem kiedyś dr Zychowi w sprawie wykorzystania wód siarczkowych. Propozycja nie spotkała się z pozytywnym przyjęciem.

Inwestycje inne

Temat galerii poruszyła Leliwa, może na koniec miesiąca będzie wiadomo więcej. Może coś się wyjaśni na przełomie maja i czerwca, ze względu na nieprzewidywalne ceny wykonawca proponuje kontrakt otwarty.

Na drogi z Polskiego Ładu mamy ogłaszać kolejny przetarg. W pierwszym podejściu była tylko jedna oferta na jedną z pięciu części. Nie ma opcji zwiększenia dofinansowania, jeśli zatem podniesiemy kwoty planowane do wydania, to może za którymś razem uda się zebrać komplet startujących na wszystkie 5 części. Być może pomogłaby temu modyfikacja warunków. Tylko że dofinansowanie planowane początkowo na 95% wartości może się znacznie obniżyć procentowo, co oznaczać będzie znacznie wyższy wkład własny, np. 50%.
Tylko skąd wziąć na taki wkład własny? Z perspektywy czasu łatwo się wymądrzać, ale pewnie nie trzeba było oddawać tych 8 milionów, które już prezydent miał garści w formie symbolicznego czeku.

Mają być pieniądze na remont Wiślnej, 1,3 mln od nas i drugie tyle z centrali. Wystarczy tym razem, czy znów się coś może okazać? Info w materiale TVL:

Kolejny materiał TVL to bieżące info z budowy obwodnicy.

W filmiku reklamującym bloki na Skarpie chyba więcej ujęć z rynku i Jeziora niż z samej budowy. No ładne to nasze miasto w maju.

Odbiór Skrajnej lada dzień, a parę zdjęć poremontowych poniżej.

Dzikowiak ładnie rośnie, powstają ściany pierwszego i jednocześnie ostatniego piętra.

Koniec tematu spalarni?

Tak by wychodziło z odpowiedniego wątku forum, informacje nieoficjalne, bo oficjalnie znów nie ma komu tego powiedzieć. Będzie przysłowiowa spalarnia odpadów w Tarnobrzegu, z siedzibą w Stalowej Woli.

Zamieszanie wokół RDM

O jak nie lubię politycznego grzania tematów potencjalnych nieprawidłowości. Na fejsie pojawiły się kolejne wpisy radnego Kamila Kalinki, który dokumenty z kontroli (jakby jej nie nazywać) widział, ale przyjął w tej sprawie stanowisko prezydenta, które dopiero co krytykował. Czyli – ja już wiem, ale nic Wam nie powiem, ale widziałem że ho ho! Jednak nikomu tego nie zgłoszę. Coś jak kolejne karykaturalne komisje sejmowe zamiast normalnych organów państwa.

Jeśli KK z dokumentu który obejrzał ma podejrzenie popełnienia przestępstwa i mówi publicznie o „zarzutach” oraz o „nieprzestrzeganiu i łamaniu prawa”, w miejskiej spółce „i nie tylko” to powinien zawiadomić odpowiednie organy (oczywiście prezydent również, jeśli czytał to samo i tak samo to odebrał), a nie grozić co kto ma zadeklarować na sesji RM, bo jak nie, to kiedyś warunkowo podejmie „stosowne działania”.

Zmiany w budżecie, czyli ile za ten zegar na ściankę?

Na forum wrzuciłem listę zmian w budżecie, czyli planów na co wydamy wolne środki.
https://www.tarnobrzeg.info/forum/viewtopic.php?p=213058#p213058

Co tam mamy ciekawego?
Większość propozycji zmian poniżej. Często są to kolejne, a nie jedyne środki na dany cel:
27 tys. zł na zegar na ściance
210 tys. zł na reklamę miasta i działania promocyjne, w tym zdjęcia z drona
1700 tys. zł na edukację
20 tys. zł na przygotowania do wykonania odwiertu do wód siarczkowych
15 tys. zł na koncepcję zagospodarowania terenu po dawnym basenie odkrytym
1,5 tys. zł na tablicę informacyjno-pamiątkową o budowie parkingów
500 tys. zł na budowę windy przy UM
40 tys. zł na gminny program rewitalizacji
5 tys. zł na wsparcie hospicjum
19 tys. zł na remont dwóch mieszkań, zdewastowanych przez lokatorów mieszkań chronionych treningowych
210 tys. zł na przyłączenie farmy fotowoltaicznej
60 tys. zł dla TDK na imprezy
33 tys. na zmianę wykładzin w MOSiR
70 tys. zł na projekt dostosowania hali do zaleceń pokontrolnych PSP
25 tys. zł na zakup szorowarki do podłóg
40 tys. zł na piasek plażowy
50 tys. zł na prąd nad Jeziorem
110 tys. zł na toalety, wynajem łodzi i organizację bazy ratowniczej nad Jeziorem
70 tys. zł na naukę polskiego dla uchodźców z Ukrainy i inną pomoc
50 tys. zł na kosze nad Jeziorem, 20 tys. zł na ławki, 18 tys. zł na stojaki rowerowe

Heraldyczna profanacja Leliwy

Przewodniczący Rady Miasta Bogusław Potański stosuje na oficjalnym papierze firmowym herb Tarnobrzega z dodanym efektem wypukłości, cieniowania, odbłyskami i dodatkową obwódką (kolorystyka też wygląda wątpliwie), które bezdyskusyjnie łamią uchwałę Rady Miasta na temat stosowania miejskiej symboliki. Poniżej papier i cytat ze stosownej uchwały.

Według uchwały „Herb, flaga i sztandar muszą być używane w kształcie, proporcjach i barwach określonych w Statucie Miasta”. Liczę na opamiętanie i szybką poprawę w tym zakresie. Ma to wyglądać tak, gdyby przewodniczący nie wiedział:

To nie jedyna przeróbka herbu Tarnobrzega z tego tygodnia, konsekwentnie przerabia go również Kocham Tarnobrzeg, przy czym nie jest to (jeszcze?) kanał oficjalny, ani dokument oficjalny. To raczej społeczny performance osoby prywatnej, a nie wyskoki reprezentanta władz miasta w oficjalnych dokumentach. Przeróbka z KT konsekwentnie w tęczowym stylu LGBTQIA+.

Swoją drogą ten golas, ze swoją formą ekspresji seksualności, to pod jaką literkę się łapie?

Oświadczenia maj(ą)tkowe

(Ą) w nawiasie, bo przecież informacje o prywatnych finansach, zarobkach, mieniu i kredytach są niezwykle intymne, może i bardziej niż majtki. Wypada też, żeby (podobnie zresztą jak w przypadku majtek) było w nich czysto i porządnie. Na BIPie pojawiła się parę dni temu większość oświadczeń majątkowych, czyli tradycyjna okazja żeby sprawdzić ile realnie zarabiają lokalni lekarze, nauczyciele, a nawet przez ile lat można konsekwentnie dokładać z innych źródeł do firmy przynoszącej straty.

To czego się nie dowiemy, to ceny lokalnych nieruchomości, tradycyjnie bywa czasem zabawnie. Czasem bez wyjaśnień dom potrafi kosztować mniej niż 2000 zł/m2, czasem oświadczenie składane jest z wyraźnym zaznaczeniem, że wycena nieruchomości jest sprzed kilkunastu lat. Większość lokali w zeznaniach zatrzymała się w okolicach 4000zł/m2, czyli znacznie poniżej obecnych cen.

Co nam mówią informacje z oświadczeń majątkowych? Mówią sporo o podejściu osób które nami zarządzają do finansów prywatnych, które nie zawsze się przekłada na podejście do finansów naszych wspólnych, czyli miejskich. Bardziej wiarygodni wydają się ci, którzy postępują konsekwentnie w mniejszych i większych przedsięwzięciach, bez względu na to czyimi pieniędzmi zarządzają. Jaki gromadzą majątek (akcje, lokaty, nieruchomości), jaką mają skłonność do ryzyka, do zadłużenia i na co je przeznaczają?

Oświadczeń prezydenta i przewodniczącego RM jeszcze nie ma, pojawią się po badaniu.

Konsultacje strategii

Odbyły się zapowiadane konsultacje Strategii Rozwoju Tarnobrzega do roku 2027. W ramach konsultacji wpłynęły raptem 4 formularze, w tym pojawił się jeden głos zwykłego mieszkańca, który poruszył jednak tematy przewijające się czasem przez forum. Pierwszy to tworzenie nowych osiedli na należących do miasta terenach, zamiast wciskania bloków we wszystkie wolne dziury, drugi to wyznaczanie nowych dróg pod nowe potrzeby, a nie tylko remonty starych.
Wśród propozycji Rady Seniorów jest m.in. kładka przez Wisłę. Miasto odpowiedziało, że tego typu kładkę w Warszawie wyceniono właśnie na… 120 mln zł.
Cały raport z konsultacji tutaj:
https://bip.tarnobrzeg.pl/attachments/download/5406

Analiza systemu gospodarki odpadami

Na najbliższej sesji RM pojawi się analiza systemu gospodarki odpadami. Akcja szukania niezgłoszonych mieszkańców nie przyniosła tymczasem spodziewanych efektów. Meldunków na koniec roku mamy 45089, a na 13 maja w systemie jest tylko 34485 osób, czyli ponad 10.000 mniej, w dodatku w ostatnich miesiącach ilość ta maleje, mimo że w tym czasie przybyło do Tarnobrzega kilkuset uchodźców z Ukrainy.
980 mieszkańców korzysta z odliczeń za posiadanie kompostownika.

Generujemy rocznie 13279 Mg odpadów, z czego aż 9500 to odpady zmieszane. System wciąż się bilansuje, czego jednak się spodziewać w obecnej sytuacji? Czy Wykonawca składając ofertę przyjął odpowiedni poziom rezerwy na takie zawirowania? Trochę więcej szczegółów pod poniższym linkiem:

Wróciły spotkania osiedlowe z Prezydentem

Zagrody nasze widzieć przychodzi i jak się jego dzieciom powodzi. Wróciły spotkania osiedlowe z prezydentem, wraz ze świtą naczelników. I bardzo dobrze. Władza powinna mieć bezpośredni kontakt z mieszkańcami i odpowiadać na trudne często pytania.

Czerwony Gitary jedną z gwiazd Dni Tarnobrzega 2022

Info doklejone, za wiadomością encore z forum. Jedną z gwiazd Dni Tarnobrzega 2022 będą Czerwone Gitary. Koncert otwarty 24 lipca (niedziela) nad Jeziorem. Info potwierdzone na stronie zespołu.

Za tydzień kolejny Pchli Targ

Tarnobrzeg, a wojna na Ukrainie

Trudno powiedzieć w jakim dokładnie stopniu to jest związane, ale ceny na stacjach paliw sięgnęły 7,30-7,50 zł/litr. Po rowery w codziennej komunikacji sięgają osoby po których bym się tego nie spodziewał.

W Wozowni FRAMu odbyły się kolejno spektakl „Krzyk Ciszy” i drugi koncert na rzecz Ukrainy. Trzeba przyznać, że mamy aktywną miejscówkę kulturalną, ale ludzi wciąż niewielu. Na wczorajszym koncercie podobno małe kilkadziesiąt osób, a młodzieży niemal wcale. No jest problem i wcale to nie jest problem braku miejsc czy wydarzeń.

Ten weekend to kolejny festiwal rękodzieła na rynku

Może później coś się pojawi, może tekst się uzupełni jak uda mi się załapać na drugi dzień festiwalu.

Zarazy

Covid wciąż istnieje, ale przestał być modny. O tych kilkuset przypadkach dziennie, które były jeszcze niedawno powodem do ograniczeń, obecnie w ogóle się nie mówi. Na skalę tarnobrzeską to jeden przypadek w dniu wczorajszym. Pojawił się za to temat małpiej ospy. Według dostępnych informacji, o ile można u nas zaobserwować przypadki „małpiego rozumu”, o tyle małpiej ospy wciąż skutecznie unikamy. I oby tak zostało.

You May Also Like