Tarnobrzeg – info z 21 tygodnia roku 2022

Tarnobrzeg – info z 21 tygodnia roku, czyli klasa dronowa, metale ciężkie na plaży, autobusy miejskie na wodór, potańcówki w towarzyszeniu jednorożca, Dni Tarnobrzega, lake view, ZE do wyburzenia i gwiazdy rocka. Mało?

Klasa dronowa – nowy kierunek w ZS1

Informacja w sumie sprzed miesiąca, bo umowę podpisano na targach w Kielcach (link poniżej)
https://defence24.pl/przemysl/grupa-wb-wspiera-przyszlych-technikow-bezzalogowcow

Ale teraz miejsko-oficjalnie na Defence24 Days. Pomysł wydaje się bardzo dobry i przyszłościowy, a partnerzy najlepsi z możliwych (WAT i WB Electronics).
Nie jestem pewien czy prezydent ma rację, twierdząc że większość dronów dla wojska importujemy. Nie mamy najwięcej dronów właśnie z WB Electronics jak Flyeye czy Warmate?

Co prawda za 10-15 lat sytuacja bojowa na niebie może wyglądać zupełnie inaczej, ale warto uczyć się tego co znamy dzisiaj, żeby mieć punkt startu i dobrą bazę.
Oficjalne miejskie info poniżej:

Miejska komunikacja wodorowa

Na sesji prezydent wspomniał o przymiarkach do wdrożenia miejskiej komunikacji wodorowej. Mieliśmy ostatnio rozmowę w tej sprawie z przedstawicielami Lotosu, ale rozmawiamy również z ENEĄ. To by była prawdziwa bomba! Wodorowa.

Co tam na sesji RM?

O autobusach na wodór już było, to teraz pytanie o śmieci – co z koncepcją sprzed 2-3 lat?
Miała być własna spółka i utylizacja. Odeszliśmy od własnej spółki, bo to duże koszty. W kwestii rozbudowy wiat chcieliśmy inwestycji o wartości około 11 mln zł. Trwa przygotowywanie projektu na rozbudowę wiat (80 wiat). Wiaty tanie, nie po 400, ale po około 25 tys. zł. Wniosek będziemy składać w tym lub w przyszłym roku.

Długa dyskusja o działce
Temat interesujący, ale nie wart tak długiej dyskusji przy tak zdecydowanej Radzie. Kupujemy działkę za około 320 tys. zł żeby zadowolić spółdzielnię, które chce mieć dodatkowy dojazd do bloków. To pewnego rodzaju finalizowanie ugody, bo TSM straszyło zablokowaniem budowy galerii, a władze miasta obiecały wówczas dodatkowy wjazd na osiedle Centrum od innej strony. Dyskusja gorąca, bo miejsca od Sikorskiego dużo, zatem czemu miasto ma kupować dodatkową działkę i robić dojazdy? Przy okazji rozwinęła się dyskusja na temat współpracy miasta ze spółdzielniami w zakresie innych inwestycji.

Wyszedł temat wspomnianego już w grudniu zegara na ściankę.
Zegar ma kosztować… 27 tys. zł i umożliwi rozgrywanie profesjonalnych zawodów. Nie kupiliśmy go pół roku temu, bo nie było takiej oferty na rynku.

Środki na utrzymanie uchodźców z Ukrainy

Informacją o przesuwaniu środków miasto rozliczyło się z wydatków na rzecz uchodźców z Ukrainy, wydatków pokrywanych przez UW.
107 tys. zł na jednorazowe świadczenie 300zł, 104 wnioski.
23 tys. zł posiłki dla dzieci i młodzieży, 131 dzieci
56 tys. zł na dowożenie uczniów, nauka języka polskiego, zatrudnienie 5 nowych etatów na asystenta kulturowego, edukacją i opieką przedszkolną objęto 144 dzieci.
11481 zł – 469 fotografii do numeru PESEL,
6580 zł wydawanie numeru PESEL, 674 numery PESEL dla obywateli Ukrainy.
144 tys. wypłata na zakwaterowanie i wyżywienie, na podstawie 36 wniosków, objęte 138 obywateli Ukrainy.

ROCK TDK i potańcówki na rynku

Przy okazji dyskusji o przesunięciu 60 tys. zł na imprezy, pojawiła się informacja o planowanych jeszcze w tym roku dwóch koncertach rockowych z gwiazdami wysokiej półki. Jest szansa na nową imprezę cykliczną ROCK TDK. A kto pamięta dawną imprezę cykliczną TBG ROCK?
Realizacją obietnic prezydenta są planowane na 11 czerwca, 16 lipca i 27 sierpnia potańcówki na rynku. Ma być okazja nie tylko potańcować, ale i coś zjeść. Ostatnia impreza ma być połączona z Dniem Seniora. Czyli przesunięcia akcentów i klimatów. Metal nad wodę, a tańce znad wody do centrum.

Zakład Energetyczny do wyburzenia?

W dyskusji pojawiły się ze strony radnego Szwagierczaka plotki o budowie trzeciego bloku Wikany na miejscu budynku Zakładu Energetycznego, który miałby zostać wyburzony. Spędziłem w tym budynku kawałek dzieciństwa, kiedy intensywnie działały wszystkie piętra, plac z ekipami i warsztatami na przeciwko, działała nawet szkoła przyzakładowa. Coś się kończy, coś się zaczyna. Ostatnio w energetyce byłem pewnie ponad 10 lat temu, od tamtego czasu wystarczy komunikacja zdalna i szybkie reakcje ekipy awaryjnej. Z drugiej strony podobno w znacznie mniejszym Janowie Lubelskim zakład po likwidacji odtwarzają, a u nas kolejny punkt likwidują. Zdziwienie?

Pamiętam jak likwidowano ZE i prezydent NM napisał list bodajże do Rzeszowa. W odpowiedzi napisano, że dostawy prądu nie są zagrożone 🙂 Czy teraz dostalibyśmy inną odpowiedź? Pewnie nie.

Inwestycyjnie

O paru inwestycjach było powyżej, to teraz krótko co mijałem po drodze:

Dzikowiak ma już prawie pełną drugą kondygnację i można sobie wyobrażać jaka wyjdzie bryła. Zniknie trochę przestrzeni, to na pewno.
Spacer wzdłuż kanału odpływowego utwierdził mnie w przekonaniu, że to bardzo ładna okolica. Skarpa, jeziorko, kanał, sporo zieleni i wyrastające jak grzyby po deszcz domki. Pierwsza czwórka:

druga czwórka

trzecia… piątka?

szósta trójka (obecnie 2)

A tutaj u podnóża skarpy

A zaraz koło nich kolejny szkieletor, trochę dalej od drogi. Co ciekawe inwestorka obiektu rekreacji indywidualnej jest z Rzeszowa. Bo to całkiem interesujące miejsce na rekreację indywidualną.

Po drugiej stronie drogi, w miejscu dawnego zejścia do Kajmowa, wciąż tylko jeden dom. Pamiętam że wydzielono tam kilkanaście działek i drogę między nimi, ale wciąż niewiele się dzieje na innych.

A z góry widok na powstający parking

Bliżej centrum – stoi już fundament pod pomnik krwiodawców

Druga strona siarki

Cyfrowa TVP udostępniła półgodzinny film z połowy lat 80tych, poświęcony walce z zanieczyszczaniem środowiska przez KiZPS. Oprócz tematu czysto siarkowego pojawia się kilka interesujących ujęć na centrum Tarnobrzega i Sandomierza. Info w poniższym tekście:

Ruch w rynkowej rozrywce

Rotacja w gastronomii, czyli Jednorożec w miejsce przeniesionej Czekoladowej Chatki, po zawieszeniu 4 dni temu Sumoka Sushi.

Dwa lokale sushi to mogło być za dużo, nie wspominając o planowanym trzecim.
Ale gastronomiczno-rozrywkowo wciąż odważni próbują, zbliża się otwarcie pubu Jednorożec.

A w środku jest tak:

Koncert metalowy nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Tego jeszcze nie było. Był hip-hop, było Dni Tarnobrzega, S16, szanty, ale minifestiwal metalowy? Jestem za, może się przyjmie jako regularna impreza?

Dni Tarnobrzega 2022

Konferencja oficjalna wkrótce, a tymczasem trochę już znalezione z innych źródeł niż prezydenckie. Prawie na pewno w dniach 23-24 lipca nad Jeziorem Tarnobrzeskim wystąpią Czerwone Gitary, mowa jest o Kayah, ale ma zepsutą stronę i trudno to potwierdzić, wspominana jest Lanberry i Phil Bates z zespołem grający muzykę Electric Light Orchestra, w którym kiedyś występował.

Jezioro z kajaka, zima i lato

Zajrzałem na Street View, czy raczej Lake View po Jeziorze Tarnobrzeskim. Można zobaczyć teren nie tylko latem i zimą, ale również w trakcie pływania kajakiem po tafli Jeziora. O tak to wygląda:
https://www.google.com/maps/@50.5486319,21.6391172,3a,75y,338.3h,74.63t/data=!3m6!1e1!3m4!1sAF1QipNi7Aqpdrw3OcgXfwVvnqkSygismpYBzzHRZ1ZU!2e10!7i5376!8i2688
Sympatycznie!

Informator seniora

Wyszła kolejna edycja informatora seniora. Info w poniższym tekście:

Fitneskowy RUN fit

Wciąż można zapisać się na VI bieg Run Fit Fitneska, który odbędzie się 25 czerwca na terenach off road. Szczegóły tutaj:

A tutaj rzut oka na trasę

Dzień dziecka w MHMT i TDK

MHMT i TDK szykują się na nadchodzący Dzień Dziecka.
W MHMT wszystko dla dzieci za złotówkę, lekcje o symbolice herbów i zwiedzanie zamku.

https://mhmt.pl/wydazenia/dzien-dziecka-w-muzeum/

TDK szykuje wydarzenia na rynku, w temacie eko. Elektrośmieci będzie można zamienić na nasiona łąki kwietnej. W programie laboratorium młodego chemika, warsztaty pszczelarskie, łaziki marsjańskie z recyklingu, turniej szachowy i inne:

Hemb&Brew S.A. szybko zbiera kapitał, ale do celu wciąż daleko

Od 24 maja można kupować udziały w spółce produkującej piwo z dodatkiem emulsji konopnej CBD. Minimalny wkład to już 220 zł, co często oznacza obecnie jakieś pół baku paliwa. Warto zaryzykować? Wielu uznało, że warto. Dotychczasowe inwestycje zawierają się w zakresie od kilkuset złotych do kilkunastu tysięcy. Łącznie uzbierano niema 100.000 zł, z planowanych 4,5 mln zł.
Szczegółowe informacje tutaj: https://emisja.macoswsobie.pl/inwestycje#inwestycje

A materiał reklamowy poniżej:

A może inwestycja w złoto, srebro i brąz?

Skoro było o okołotarnobrzeskich zrzutkach i inwestycjach, to wspomnę jeszcze o zrzutce Jacka Czecha. Cel? Paryż!
Ambitnie, jak to u Jacka, ale pomoc potrzebna:

Pchli Targ, wędkowanie i Kiermasz Zdrowia i Urody

Dzisiaj odbył się kolejny Pchli Targi, zawody wędkarskie dla dzieci oraz kiermasz zdrowia i urody na MOSiRze.
Nie byłem, zatem wspominam tylko kronikarsko. Świeża relacja ekipy z Sandomierskiego już jest na YT

Kalendarz wydarzeń na stronie miasta

Pamiętam, że podejść do miejskiego kalendarza wydarzeń było wiele, pewnie więcej niż 5, mniej lub bardziej udanych. W przypadku kilku z nich serwisy już nie istnieją, bądź zajmują się czymś innym. Najświeższe TuTarnobrzeg wciąż działa, chociaż wyraźnie rzadziej tam trafiam. Ostatnio kalendarz wydarzeń pojawił się na odświeżonej stronie internetowej miasta. Oby zapału nie zabrakło, ekipa i możliwości techniczne są. Powodzenia!

You May Also Like