Eko Dzień Dziecka na rynku

Co mają ze sobą wspólnego pralka i ul? Dlaczego pszczoły w zimie nie zasypiają? Czym się różni smok od smogu? Kto zostanie szachowym arcymistrzem? Odpowiedzi poznamy już 1 czerwca na Ekologicznym Dniu Dziecka. Event pod nazwą DziałaMY dla Środowiska odbędzie się na tarnobrzeskim Placu Bartosza Głowackiego. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wielka zbiórka elektrośmieci, za które mieszkańcy otrzymają nasiona łąk kwietnych oraz miododajnej facelii.

Edukacja ekologiczna bez nudy

Laboratorium Młodego Chemika, warsztaty pszczelarskie, pokaz łazików marsjańskich z recyklingu, turniej szachowy, konkurs Ekomilionerzy, wata cukrowa, bańki mydlane… lista atrakcji jest bardzo długa. „Zapraszam wszystkich tarnobrzeżan na wyjątkowe wydarzenie w stylu eko. Chcemy pokazać nie tylko najmłodszym, że zdobywanie wiedzy na temat ekologii i recyklingu może być fantastyczną zabawą. Jestem przekonany, że wydarzenie pt. DziałaMY dla Środowiska łączące obchody z okazji Dnia Dziecka z tematyką ochrony przyrody na stałe wpisze się w kalendarz miejskich imprez” – mówi Prezydent Miasta Tarnobrzega, Dariusz Bożek. Ekologiczny Dzień Dziecka rozpocznie się o godzinie 10.00 i potrwa do 15.00.

Turniej szachowy

Historia szachów jest długa i fascynująca. Pierwsze rozgrywki szachowe odbyłyby się już w XVI wieku na dworze Filipa II – króla Hiszpanii. Tarnobrzeżanie będą mieli okazje, by sprawdzić swoje umiejętności. Dodatkową zaletą turnieju jest to, że będzie można obejrzeć wyjątkowe szachy z recyklingu elektrycznych śmieci. „Hetman, królowa, skoczek, pionki – wszystkie figury kryją w sobie elementy pochodzące z recyklingu np. pralek, lodówek czy telefonów. Tworzymy ule, biżuterie, łaziki i szachy – wszystko z materiałów pochodzących z recyklingu elektrycznych śmieci. Warto dodać, że tworzenie tych wszystkich przedmiotów wymaga współpracy z profesjonalnymi zakładami przetwarzania”– mówi Karolina Kędzierska. „Za wszystkich zawodników trzymamy kciuki i niech wygra najlepszy” – dodaje.

Oddaj elektrośmieci, zasiej łąkę

W ramach wydarzenia mieszkańcy będą mogli oddać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz zużyte baterie. W zamian za elektroodpady, przedstawiciele Fundacji Odzyskaj Środowisko, będą rozdawać nasiona facelii oraz łąk kwietnych. „W Polsce chomikujemy aż 20 milionów sztuk elektrośmieci. Stare pralki, lodówki, piekarniki, niedziałające laptopy, uszkodzone telefony – warto zrobić porządek i przekazać je do recyklingu w czasie wielkiej zbiórki elektrośmieci. Zyskamy cenną przestrzeń w domu, zadbamy o zdrowie swoje i naszych domowników oraz pomożemy środowisku naturalnemu. Elektryczne śmieci zawierają w sobie wiele niebezpiecznych substancji, które mogą szkodzić ludziom i środowisku, dlatego nie warto przetrzymywać ich w domach i mieszkaniach. Mam nadzieję, że mieszkańcy Tarnobrzega skorzystają z okazji i zaangażują się w wielką zbiórkę elektrośmieci” – tłumaczy Kinga Rodkiewicz Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Ekologiczny Dzień Dziecka jest organizowany wspólnie przez Miasto Tarnobrzeg, Fundację Odzyskaj Środowisko oraz organizację odzysku AURAEKO.

W programie

 1. WIELKA ZBIÓRKA ELEKTRYCZNYCH ŚMIECI: 12:00 – 18:00
 2. Warsztaty trash-art. „Eko-mapa Tarnobrzega”
 3. Warsztaty pszczelarskie
 4. Telewizor i filmy dotyczące ekologii
 5. Eko-LOGICZNY Turniej Szachowy w Tarnobrzegu
 6. Szachy dla chętnych z elektrycznych śmieci
 7. Laboratorium Młodego Chemika
 8. Gry, zabawy, konkursy z nagrodami
 9. Eko-milionerzy – turniej wiedzy ekologicznej
 10. Pokaz łazików marsjańskich
 11. Wata cukrowa, popcorn, bańki mydlane
 12. Wystawa Stowarzyszenia
 13. Zabawy plastyczne dla dzieci Ptaszki strojne w piórka i korale Tarnobrzeski Dom Kultury

PLAN EVENTU /10.00-15.00/

Rozpoczęcie Eko Pikniku: 10:00-10.10

powitanie i omówienie eko atrakcji
muzyka w tle, zaproszenie do wspólnej zabawy
Uroczyste otwarcie Eko Pikniku pn. „DziałaMY dla ŚRODOWISKA” 10:30-10.20

Prowadzenie: Fundacja Odzyskaj Środowisko Karolina Kędzierska
• Wstęp prowadzącego, dotyczący zaplanowanych atrakcji, projektu Elektryczne Śmieci /10 min/
• Inauguracja przez Prezydenta Miasta Tarnobrzega P. Dariusz Bożek
• Słowo od Partnerów:
• Tarnobrzeski Dom Kultury P. Mariusz RyśWykład i konkurs na scenie 10:40 – 11:00

Co trzeba wiedzieć o elektrycznych śmieciach?
Pokaz Laboratorium Młodego Chemika 11:00 – 11:30
Czyste powietrze wokół nas

Pokaz i warsztaty pszczelarskie 11:50 – 12:10
Fascynujący świat pszczół

Konkurs na scenie Zgaduj-zgadula: Co w środku ula? 12:30 – 12:50

Wyruszamy na podbój kosmosu!
Pokaz łazików marsjańskich z recyklingu 13:10 – 13.30

Pokaz Laboratorium Młodego Chemika 13:40 – 14:10
Eko-odkrywca to JA!

Uroczyste ogłoszenie wyników Eko-LOGICZNEGO Turnieju Szachowego w Tarnobrzegu
14:20 – 14:50

Podsumowanie eko pikniku z DziałaMY dla ŚRODOWISKA
14:50-15:00

Tarnobrzeg w projekcie Elektryczne Śmieci

Dziesięć czerwonych pojemników na małogabarytowe elekrośmieci stanęło na ulicach miasta. Mieszkańcy Tarnobrzega mogą szybko, bezpiecznie i w sposób przyjazny dla środowiska pozbyć się małego zużytego sprzętu. Projekt Elektryczne Śmieci, realizowany wspólnie przez Miasto, MB Recycling, organizację odzysku AURAEKO i Fundację Odzyskaj Środowisko, jest całkowicie bezpłatny.

Elektrośmieci to już nie problem

„Wśród najważniejszych priorytetów naszego miasta, ekologia zdecydowanie zajmuje wysokie miejsce, dlatego cieszę się, że dołączyliśmy do ogólnopolskiego projektu Elektryczne Śmieci. Wychodzi on naprzeciw potrzebom miasta i naszych mieszkańców w kontekście elektrośmieci. Często tarnobrzeżanie pytali nas gdzie oddać zużyty sprzęt. Oczywiście mamy do dyspozycji PSZOK, ale z czerwonych pojemników na niewielkie sprzęty można korzystać w drodze do pracy, szkoły czy na zakupy.” – mówi Dariusz Bożek, Prezydent Miasta Tarnobrzega. Odbiór dużych sprzętów np. pralek, lodówek, piekarników można zgłaszać za pomocą infolinii 572 102 102 lub poprzez formularz online. „Wszystkie elektroodpady trafią do profesjonalnych zakładów przetwarzania, gdzie odzyskujemy z nich cenne substancje i materiały: metale żelazne, nieżelazne, tworzywa sztuczne. Z części odzyskanych materiałów tworzymy niepowtarzalne ule z recyklingu oraz instalacje artystyczne w nurcie trash art” – podkreśla Robert Magolon, Pełnomocnik Zarządu ds. Projektu Elektryczne Śmieci.

Edukacja ekologiczna

Integralnym elementem projektu Elektryczne Śmieci jest nowoczesna platforma edukacyjna Szkolne Centrum Recyklingu. Na stronie znajdują się materiały dla nauczycieli, uczniów oraz pasjonatów szeroko rozumianej ekologii. „Przygotowaliśmy gotowe scenariusze lekcji eko, bajki ekologiczne, filmy edukacyjne, artykuły naukowe. Z ciekawostek warto zajrzeć do Laboratorium Pszczół czy Wehikułu Czasu. Cyklicznie ogłaszamy także konkursy. Mam nadzieję, że mieszkańcy Tarnobrzega zaskoczą nas swoją kreatywnością i zaangażowaniem” – podkreśla Karolina Kędzierska z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Lista lokalizacji pojemników na ternie Tarnobrzega:

 1. ul. Odwet Jędrusie 1
 2. ul. Bema 106
 3. ul. Hieronima Dekutowskiego 12
 4. ul. Zamkowa 1
 5. ul. Kwiatkowskiego 1
 6. ul. Gazowa 1
 7. ul. Kościuszki 13
 8. ul. 1 Maja 10
 9. pl. Akademii Miechocińskiej 7
 10. ul. Marczaka 11