Tarnobrzeg – info z 22 i 23 tygodnia roku 2022

Radość Siarkowców, wizyty polityczne, tańce, świętowanie i zabawa, prezydent raportuje i znów przegrywa przed sądem. Czyli krótkie tarnobrzeskie podsumowanie 22 i 23 tygodnia roku 2022.

Siarka awansowała do II ligi

Dla wielu tarnobrzeżan to zdecydowanie najważniejsza informacja nie tylko tych dwóch tygodni, ale ostatnich kilku lat. Po wczorajszym meczu z rezerwami Cracovii wiemy już o wypracowanym awansie. Ale jako przedstawiciel średniego pokolenia mam trochę jak z inflacją. 15% nie robi wielkiego wrażenia na tych, którzy pamiętają kilkadziesiąt-kilkaset procent. Tak – pamiętam Siarkę w I lidze, przy czym była to wówczas najwyższa liga rozgrywek. Oczywiście jest różnica między tymi przykładami, bo chyba każdy z radością zobaczy Siarkę w pierwszej lidze, ale już nie kilkusetprocentową inflację. Radosne świętowanie poniżej. Kto nie skacze – ze Stalowej.

Nieład wkradł się w Polski Ład

Z jednej strony mamy już informację, które drogi planujemy wyremontować z drugiej edycji Polskiego Ładu, na które przewidziano blisko 30 mln zł.

Oprócz tego mamy budować boisko w ramach I etapu Centrum Sportów Olimpijskich i Paraolimpijskich za kolejne 5 mln zł. Nagłówki w lokalnych mediach sugerują, jakbyśmy już mieli te pieniądze. Z drugiej strony z milionami z pierwszej edycji mamy naprawdę poważny problem. Zdecydowaliśmy się podpisać umowę z wykonawcą jednego z pięciu zadań (była tylko jedna oferta na jedno zadanie), mimo że cena była wyższa o około 5 mln zł od planowanej, a warunkiem przyznania środków jest podpisanie umów na wszystkie zadania.

Mamy zatem trochę hazardu. Jeśli ktoś wystartuje w kolejnych edycjach przetargu i znajdziemy wykonawców na wszystkie zadania, to trzymając się porównywalnego wzrostu cen, dopłacimy ponad 13 milionów złotych względem planu, przez co dofinansowanie spadnie z planowanych 95% do około 70%. Jeśli jednak nie znajdziemy wykonawców, a mielibyśmy realizować podpisaną umowę, to skąd weźmiemy 21 milionów na samo pierwsze zadanie?

Inne tematy inwestycyjne

Plac po dawnym Polmozbycie, niegdyś planowany pod dużą galerię, został wykarczowany, wykoszony i wstępnie wyrównany. Jakby się tam coś szykowało. Czas najwyższy!

Na skrzyżowaniu ul. Kochanowskiego i Mickiewicza stanął solidny postument pod pomnik krwiodawców. Czyli masa jest, czekamy już tylko na rzeźbę 😉

Mieliśmy oficjalny odbiór ulicy Skrajnej:

Obwodnica już oznakowana, w sumie nie wiem po co nadal jest mijanka na rondzie na Sikorskiego, jeśli obydwa pasy równie gotowe.

Minął zapowiadany przez Leliwę termin rozmów inwestora z deweloperem o galerii w centrum i dalej nic nie wiemy.

Stróżówka w bramie

Wszystkich cieszą takie informacje – stróżówka przy wjeździe do Parku Dzikowskiego została odremontowana i nawet jest aktywnie wykorzystywana. W budyneczku można kupić napoje, słodycze i pamiątki.

Raport o stanie miasta za rok 2021

Raport powstał bo musi, ale można z niego wydobyć trochę interesujących informacji o bieżącej sytuacji miasta i trendach. Możemy też oceniać na co autorzy raportu, czy też prezydent w przedmowie, kładą naciski, a co wyraźnie pomijają. Bo pomijanie określonych informacji też niesie jakąś informację. Parę wybranych ciekawostek pod poniższym linkiem, a cały raport na BIPie.

Drożyzna

Na niektórych stacjach benzyna 95 przekroczyła symboliczne 8zł/l, większość jednak utrzymuje cenę kilkanaście do ponad 20 groszy niższą. Ceny w sklepach wyraźnie rosną, chociaż tłumów zbierających w lesie chrust jeszcze nie widać. Może bliżej zimy. W necie pojawił się już mem z tarnobrzeskim kijem do walenia w parapet przychodni, że ktoś już go zabrał do spalenia.
Wiemy, że od września czeka nas kolejna podwyżka cen wody i kanalizacji, czekamy niecierpliwie co z trzyletnią umową na odbiór śmieci. Będą niespodzianki?

Politycznie

Odwiedził nas lider Konfederacji wybrany z okręgu rzeszowsko-tarnobrzeskiego, poseł Grzegorz Braun. Nie obyło się bez zamieszania i prób utrudnienia spotkania, które pierwotnie miało się odbyć w hotelu EVVA, ale rzekomo pracownik się pomylił i spotkanie musiano przenieść do bardziej gościnnego Starego Browaru. Ewentualnie tam pracownicy mniej się mylą.

Przed spotkaniem z wiernymi, była konferencja nad Jeziorem, złożenie kwiatów pod pomnikami lokalnych postaci i spotkanie z prezydentem. Prezydent Bożek został wezwany do okazania dokumentów w sprawie spalarni, których zdecydował się posłowi nie okazać. Mamy już w tej sprawie zapowiedź skierowania sprawy do WSA. Znowu???

Relacje ze spotkań można obejrzeć na materiałach NW24:

W ED pojawiło się zdjęcie z ogromnym potencjałem memicznym, bo widać, że posłowi wyraźnie się micha cieszy na widok obiecującej flaszki.

Nasz obecny zastępca prezydenta zabłysnął przed laty powiedzonkiem, że mamy tutaj taką tradycję, że jak się coś uda, to wyciągamy flaszkę. Powiedzonko jak najbardziej prawdziwe, ale niekoniecznie trzeba nim publicznie błyszczeć na prawo i lewo. Widocznie coś tu się wyraźnie Konfie udało.

To nie koniec spotkań politycznych.
Już w najbliższy poniedziałek w hotelu EVVA (chyba, że znów się tam ktoś pomylił?) odbędzie się spotkanie z parlamentarzystami Platformy Obywatelskiej – Koalicji Obywatelskiej Joanną Frydrych i Maciejem Laskiem. Spotkanie zapowiadają dwa plakaty, jeden o spotkaniu, drugi to zaproszenie od Norberta Mastalerza na wykład/dyskusję(?) o bezpieczeństwie w lotnictwie. Spotkanie odbywa się w ramach akcji 1000 spotkań i tym razem, w przeciwieństwie do niedawnego spotkania z Donaldem Tuskiem, jest otwarte dla wszystkich chętnych.

No dobra, mamy Konfę, mamy PO-KO, a co z rządzącym i wciąż wyraźnie prowadzącym w sondażach PiSem?
Nie jest tak, że nic się nie dzieje. Premier Mateusz Morawiecki wraz z dwoma ministrami, odwiedził właśnie Stalową Wolę, gdzie brał udział w pikniku rodzinnym i wizytował zakłady produkcyjne. Do Tarnobrzega jakoś wciąż nie może dojechać. O szefie lokalnych struktur PiS wspomniano w mediach centralnych, ale tekst traktował nie o osiągnięciach, ale o kluczu partyjnym przy obsadzaniu dyrektorów WORD.
Przy okazji – radny Kamil Kalinka wystąpił w interpelacji w sprawie zestawienia kosztów funkcjonowania Jeziora Tarnobrzeskiego z zyskami w ciągu ostatnich kilku lat. Chętnie się wszyscy dowiemy jak to wygląda.

Porażka przed WSA, czyli kolejny raz głową w mur, z nadzieją że równie skutecznie jak ostatnio

Władze Tarnobrzega, wsparte przez większość radnych, zdecydowały się po raz kolejny wojować z RIO, która wykazywała tradycyjnie już złamanie prawa w kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego. Tradycyjnie w sprawie BO władze miasta przed WSA z RIO przegrały. Tradycyjnie zatem zapowiedziały skierowanie sprawy do NSA, gdzie wielu już wie jakiego wyniku możemy się tradycyjnie spodziewać. Jednocześnie tradycyjnie władze miasta nie planują realizacji projektów wskazanych przez RIO jako te legalne, za to planują realizację projektów wybranych według RIO nielegalnie, podpierając się przy tym wolą większości głosujących. Argumenty zupełnie jak przy wojowaniu rządu PiS z Komisją Europejską. Co tam prawo, jeśli większość wybrała!

Realnie to po raz kolejny gra na czas, czyli na przeciągnięcie sprawy do końca roku. Jeśli miasto znów przegra przed NSA, to prezydent stwierdzi, że już za późno na realizację BO i zrealizuje projekt według RIO wybrany nielegalnie, ale nie ze środków na BO.

Kadencja 2018-2024?

Trwają przymiarki, żeby aktualną kadencję władz samorządowych przedłużyć nawet do 6 lat, a co najmniej do 5,5. Dowiemy się pewnie w ciągu najbliższych miesięcy. No jak to tak? Lubię czas lokalnej kampanii, a to po wydłużeniu interwałów z 4 do 5 lat kolejne odroczenie?

Co tu się dzieje? No dużo!

W poprzedni weekend królował taniec. Turniejowe Święto Tańca i Muzeum Tańca z tancerzami Akademii Tańca Art Dance, wrażeń nie zabrakło nawet bardziej wymagającym.

W ten weekend był taniec już dla wszystkich chętnych, czyli pierwsza z serii prezydenckich potańcówek na rynku. Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem, gromadząc nawet więcej gapiów i ogródkowiczów niż czynnych uczestników.

A jeśli kogoś raziło, że tańczący domagali się Martyniuka, to do wybory miał jednocześnie piękne wykonania Haendla i Vivaldiego po sąsiedzku u dominikanów, ewentualnie męski wielogłos i radosne piosenki o Siarce w różnych częściach miasta.

Perfekcyjna Gloria Vivaldiego z bonusowymi utworami zawitała do dominikanów w ramach świętowania 100-lecia parafii.

Dziś odbyła się uroczysta msza pod przewodnictwem arcybiskupa przemyskiego Adama Szala, w towarzyszeniu m.in. prowincjała dominikanów o. Łukasza Wiśniewskiego.

W międzyczasie było świętowanie Dnia Dziecka, czy kino letnie pod Zamkiem, akcja poświęcona bezpieczeństwu ruchy drogowego na miasteczku, zbiórka charytatywna dla Pauliny, czy eliminacje do otwartych występów w Parku Dzikowskim, zaplanowanych na 25 czerwca.

Czego się spodziewamy?

W sobotę 18 czerwca metale ciężkie na plaży nad Jeziorem, zapowiadałem w poprzednim tygodniku.

Nadchodzi Remonciak, czyli dzielimy się w kolejnej branży:

Dni Tarnobrzega – znamy program od dawna, a teraz oficjalnie

Po raz kolejny się potwierdziło, że kto czyta forum i podsumowania tygodnia ten wie więcej i wcześniej. Wszystkie zapowiedziane tu gwiazdy potwierdziły się na oficjalnej stronie Dni Tarnobrzega 2022. Jako gwiazdy wystąpią Kayah, Czerwone Gitary i zespół grający muzykę ELO, dodatkowo pojawi się Lanberry, Fast Fingers, Beti, Top-One, Feromon, Gun Jah, Tina Turner Tribute, Ian Boon & The Music. W innych lokalizacjach wystąpi Joanna Aleksandrowicz, Agnieszka Wilczyńska z Andrzej Jagodziński Trio, będzie też obrzucanie się kolorowymi proszkami, zaczerpnięte z hinduistycznej tradycji święta Holi.

Zapowiada się duże wydarzenie z bardzo przekrojowym doborem artystów. Większość powinna być zadowolona. Podczas, gdy w okolicy wyraźnie widać oszczędności, planujemy wydać na imprezę około 400.000 zł, z tego 200.000 zł wprost z pieniędzy miejskich.
Finał 23-24 lipca, a wszelkie informacje na specjalnej stronie: https://dni-tarnobrzega.pl/

Rotacja w gastronomii i handlu

Po zamknięciu sushi na dowóz, FitCake i przed otwarciem Jednorożca czytamy na forum o zamykaniu kawiarni Kilian (podobno ma tam być Żabka) i przewidywaniach odnośnie remontowanego lokalu po Końca nie widać (może pizzeria?). Wzdłuż brzegu Jeziora pojawiły się dwie Manufaktury Lodów.

Zakończył się remont z rozbudową Rossmanna przy dworcu PKS, trwa remont małego Lidla. Dino się budują. Nad Jeziorem sklep 4F w namiocie,

spotkałem też miejską przebieralnię obudowaną dookoła ogródkiem restauracyjnym. Bardzo oryginalne rozwiązanie. Ciekawe kto to wymyślił.

Trzeci tom kryminałów Mariusza Kaniosa

Po „Uczynkiem i zaniedbaniem” i „Kartach zła” pojawił się trzeci tom tarnobrzeskiego kryminału autorstwa Mariusza Kaniosa. „Dobry człowiek” do nabycia już za około 25 zł i można przyjąć, że warto. Zatrzymałem się na pierwszym tomie, jest okazja nadrobić.

You May Also Like