Dlaczego dzieci potrzebują zabawek?

Zastanawialiście się czasem, czy zabawki to coś więcej niż tylko rzeczy, które stanowią dla dziecka źródło frajdy? Czy bez ulubionych pluszaków, klocków, samochodzików zarówno małe, jak i nieco starsze dzieci mogłyby się obyć? Wbrew pozorom zabawki nie stanowią wyłącznie grupy gadżetów, które można kupować bez zastanowienia. O tym warto wiedzieć!

Pierwsze lata życia dziecka to okres najbardziej twórczy dla człowieka. W tym czasie nabywamy ogromu nowych umiejętności, a nasza kreatywność i zdolność uczenia się są na naprawdę wysokim poziomie. Nauka odbywa się głównie poprzez zabawę, a gadżety wspierają rozwój dziecka. To właśnie dlatego zabawki są tak stare, jak nasza cywilizacja.  

Czy są lepsze i gorsze zabawki?

Co lepsze: pluszaki czy klocki? A może wybrać coś związanego z zainteresowaniami nieco starszego dziecka? Nie dzielimy zabawek na lepsze i gorsze, mniej lub bardziej przydatne. Przykładowo przerażający dinozaur stanie się fascynujący dla czterolatka, rozbudzi w nim pasję, głód wiedzy – zapewne będziecie musieli znaleźć wszystkie dostępne informacje o dinozaurach, by wyjaśnić dziecku, czym były te niezwykłe stworzenia i kiedy istniały. A niepozorny pluszowy miś okaże się dla malucha najlepszym przyjacielem, który będzie wspierał jego poczucie bezpieczeństwa.

Czym kierować się przy zakupie zabawek?

Przede wszystkim: temperamentem dziecka. Dopasujmy zabawkę do jego charakteru. Spokojniejsze maluchy znajdą radość w zestawie elementów, które można segregować, układać lub kolekcjonować. Świetnie sprawdzą się tu na przykład lalki, samochody, wspomniane już figurki dinozaurów czy innych zwierząt.

Dzieci o żywym usposobieniu, które wręcz kipią energią, ucieszą się z czegoś większego, co pozwoli im na przykład przenosić rzeczy z miejsca na miejsce, poruszać się. Dla maluchów, które łatwo się denerwują, świetna będzie zabawka-wyzwanie, która wymaga złożenia, znalezienia rozwiązania, zbudowania czegoś. Dzieci, które nie bardzo interesują się otoczeniem, zachwycą się zabawkami, które mocno angażują i wciągają do nowego świata, na przykład sklep czy minikuchnia.

Zabawki dobierajmy odpowiednio do wieku

Trudno odseparować dzieci od kreskówek i świata szeroko pojętej popkultury. Kiedy więc dziecko zacznie się interesować na przykład serialem o przyjaciółkach, które żyją w magicznym lesie, lalki z serii Enchantimals staną się po prostu spełnieniem marzenia, a nie kaprysu. Idolki z ekranu przeniesione do dziecięcego pokoju nie tylko dadzą ogrom frajdy, ale też pobudzą kreatywność i rozpalą wyobraźnię. A ta pracuje na najwyższych obrotach! Dlatego kupowanie zabawek, które powstają w oparciu o popularne serie filmowe, ma sens. Serial uczy przecież, czym jest przyjaźń, miłość do zwierząt, budowanie relacji, pokonywanie problemów.

Dzieci potrzebują zabawek i waszej uwagi!

Kupienie dziecku zabawki to na pewno nie wszystko. Możecie sprezentować maluchowi najmodniejsze i najdroższe gadżety, najbardziej rozwijające gry i najsłodsze pluszaki, ale nie zapominajcie, jak ważne są wasza uwaga i wspólna zabawa. Czas spędzony razem jeszcze mocniej zaangażuje dziecko, a wy będziecie mieli kontrolę nad ilością bodźców, jakie dana zabawka może dostarczyć. Poza tym samotne dziecko w pokoju pełnym pluszaków i innych przedmiotów na pewno nie jest miłą wizją. Kontakt z rodzicami – to podstawa.

Na koniec ważna wskazówka: wybierając zabawkę dla dziecka, kierujcie się jego preferencjami i gustem, a nie swoimi upodobaniami. Czasem coś, co wam wydaje się mało atrakcyjne lub nudne, dla malucha będzie czymś niezwykłym!

Materiał partnera