Tarnobrzeg, info z 25 tygodnia roku 2022

Minął kolejny interesujący tydzień. Wielkie plany jeziorowe, kolejne urzędowe problemy z prawem, opóźnienia przy budowie obwodnicy, umowy z RDM i przyszłoroczna edycja Budżetu Obywatelskiego.

Wielkie wizje nad Jeziorem

W zeszłym roku ogłosiliśmy postępowanie na koncepcję zagospodarowania terenów nad Jeziorem Tarnobrzeskim, wygrała oferta moich ulubionych architektów, za około 100 tys. zł. Prezydent kilkakrotnie podkreślał, że to tylko koncepcja i wiele może się zmienić. Rzeczywiście wizualizacji różnych galerii widzieliśmy wiele, tak jak i bramy do miasta nad Wisłą, czy różne pomysły na Serbinów, ośrodek hipoterapii, aquapark, centrum sportu itd. Od koncepcji do realizacji droga daleka, mimo to warto mieć nie tylko ogólne marzenia, ale i plany by, nawet powoli, zmierzać w ich kierunku.
Tekst o koncepcji i grafiki pod poniższym linkiem:

Koncepcja robi wrażenie – podwodne miasto, gejzery, mola i pomosty, budynki zaplecza, strefy dla wędkarzy, kajakarzy, nurków, plażowiczów, a wszystko opasane jakby wstęgą drogą i ścieżkami rowerowymi, w tym ścieżką świecącą, albo ścieżką w „korycie” przez wodę. Koszty też robią wrażenie. Na podsumowaniu wyszło 156 mln zł, przy czym podsumowanie obejmuje w tabeli dwa różne warianty ścieżek rowerowych. Ale nawet jakby było te kilkanaście milionów mniej, to duże pieniądze, większe nawet niż nasze aktualne zadłużenie. Z trzeciej strony, to raptem dwa razy więcej niż obwodnica, a jakoś prawie udało się ją wybudować.

Siatkówka plażowa z elementami parkour

Pozostając przy zagospodarowaniu terenów wokół Jeziora, DWW opisał na fejsie nasze boisko do siatki plażowej, podkreślając wystający wokół piasku krawężnik i ostre kamienie dookoła, które zdecydowanie nie sprzyjają bezpiecznej grze. Na szczęście dowiedzieliśmy się już, że Tarnobrzeskie Stowarzyszenie Sympatyków Piłki Siatkowej i KPS Siarka Tarnobrzeg zwróciły uwagę na problem, krawężniki mają być rozebrane, kamienie wybrane, a piasek dosypany przy okazji uzupełniania piasku nad Jeziorem. I dobrze.

Kolejne miejsce noclegowe nad Jeziorem

Na booking.com pojawił się kolejny punkt noclegowy z Tarnobrzega. Akwarela znajduje się tuż przy kanale odpływowym. Może mansardy nie do końca wpisują się w nasze tradycje, ale miejsce jest niezwykle urokliwe, podobnie jak szerokie widoki. Niech działa!

Nad Jeziorem tłumy, w weekend szczególnie. Zaplecze daje radę, może za wyjątkiem opróżniania śmietników. Właściwie każdy śmietnik był przepełniony, sterty worów ozdabiają również główną promenadę. Dominuje szkło, ale konsumenci produktów ze szkła zachowują wyjątkowy porządeczek. Widać też dużą rozpiętość upodobań. Nie jest to może AwaTAR, ale też nie Kustosz.

Od wczoraj nad Jezioro kursuje linia miejska nr 6.

Na promenadzie wciąż zbierane są podpisy przeciwko budowie spalarni odpadów.
Temat poza tym zniknął, nieprawdaż? Czyżby potwierdzały się informacje z forum, że już było i minęło, a spalarnia trafi do Stalowej Woli?

Obwodnica opóźniona

To informacja z rekordowymi zasięgami tygodnia, chociaż wolę weselsze informacje. Jeszcze całkiem niedawno słyszeliśmy, że termin oddania obwodnicy 29 lipca jest niezagrożony, prace idą zgodnie z harmonogramem itd. Było, minęło. Termin zostanie przesunięty na koniec października, co nie byłoby chyba wielkim problemem, rowerzyści nawet się ucieszą, gdyby w końcu udało się odkorkować rondo na Sikorskiego, które miało być gotowe na koniec kwietnia. Podobno w ciągu tygodnia powinno być normalnie przejezdne.

Opóźnienie to jedno, a koszty i odszkodowania to drugie i trzecie. Przyzwyczailiśmy się do kwoty z przetargu, czyli poniżej 50 mln zł, a tymczasem obecnie szacowany koszt obwodnicy to już 77 mln zł i nie wiemy czy na tym się skończy. Nie wiadomo również kiedy będą wypłacane odszkodowania. Więcej informacji w poniższym tekście.

Czy o taki istotnej sprawie jak opóźnienie w budowie obwodnicy dowiadujemy się z urzędowego komunikatu lub od prezydenta na konferencji sprzed raptem kilku dni? No nie. Info wrzuciłem jako pierwszy (niedługo później ED), po zapoznaniu się z dokumentami przewidzianymi na najbliższą sesję, konkretnie ze zmianami w WPF. Wiele razy to pisałem: rozumiem, że problemami nie każdy chce się chwalić, ale nie tak to powinno wyglądać. Zatem przechodzimy do kolejnego problematycznego punktu, czyli…

Poza prawem

Mamy ciąg dalszy tarnobrzeskich problemów z prawem. Problem jest ewidentny. O ile jednak parę lat temu najbardziej przebiło się medialnie, rzeczywiście rzadkie dosyć w Polsce, aresztowanie urzędującego prezydenta, o tyle obecnie mamy problem z prawem stanowionym, które kwestionują organy nadzorcze i sądy.

Rada Miasta uchwala, WSA uwala

Pierwsza w historii Tarnobrzega obywatelska inicjatywa uchwałodawcza o powołaniu Zespołu Przyrodniczo Krajobrazowego „Lasy Zwierzyniec i Jasień” wydawała się sukcesem. Podpisy były, uchwała była, poparcie byłych prezydentów było, poparcie w UM było, RDOŚ nie zgłosiło uwag, a prezydent nawet pochwalił się tym sukcesem w raporcie o stanie miasta za rok 2021. Uchwała została jednak oprotestowana przez Nadleśnictwo i (po zastanowieniu?) przez RDOŚ. Parę dni temu na wniosek wojewody WSA stwierdził nieważność naszej uchwały o powołaniu ZPK.

Sprawy z Budżetem Obywatelskim znamy aż za dobrze. Mamy kolejne przegrane przed WSA i NSA, których miasto w żaden sposób nie bierze pod uwagę, realizując nie wskazane z góry, ale własne projekty, akurat mamy powtórkę z rozrywki.

Teraz na profilu Tarnobrzeski DiM Team pojawiło się zestawienie unieważnionych przez wojewodę uchwał (19) i zarządzeń prezydenta (2) z obecnej kadencji.
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid0LrUtWs2Q61raVHQgVnTNMW2Nvqzfze8C5hm7dZKp9QkXKBchekWMk6fi1aQKMYHpl&id=109647558415830

To wynik niedościgniony ani w poprzednich kadencjach, ani w szerszej (podkarpackiej) okolicy. Ostatnio wspominałem (za tym samym profilem) o nielegalnie pobieranych opłatach na cmentarzu, słyszeliśmy też o unieważnionych planach zagospodarowania przestrzennego, które istotnie naruszały prawo. Co jest z tym naszym prawem nie tak? Autor wpisu nie tylko przygotował analizę, słupki i listę zakwestionowanych uchwał, ale zwrócił również uwagę, że zakwestionowane uchwały wciąż wiszą na stronie miejskiej jako obowiązujące lewo (bo przecież nie prawo?).

A co tam w RDM?

Nie wiemy. Zapanowała na chwilę cisza. Ale jest okazja do jej przerwania. Przekazuję niniejszym uzyskaną od Łukasza Dybusa informację publiczną z listą zawartych przez RDM umów z ostatnich lat. Z listy usunąłem nazwiska (nawet jeśli były w nazwach firm), reszta bez zmian. Do analizy dla zainteresowanych. Coś się rzuciło w oczy?
Plik do pobrania tutaj

Budżet „Obywatelski” 2023

Pisałem wyżej o zakwestionowanych budżetach obywatelskich. W przypadku tegorocznego przegraliśmy przed WSA, ale mamy walczyć dalej, idąc sprawdzoną ścieżką wygranej realnej poprzez przegraną w sądzie. Tym razem łączna pula ma przekroczyć 2 mln zł. Ale czy wieloletni chaos nie zniechęca do samej idei, jeśli wciąż wygrywa projekt popierany przez miasto, nawet jeśli jest odrzucany przez kolejne instancje?

No i mamy turboosiedle Zakrzów, gdzie w pandemii frekwencja głosujących osobiście sięgała 55% (z dziećmi włącznie!), przy 99% głosów (sic!) oddanych na projekt popierany przez miasto, a przez niedzielne 6 godzin oddawano głos osobisty średnio co 39 sekund. No i jak obywatel ma w tym (z tym?) wygrać? Chyba postawię w tym roku kamerkę przed pewnym lokalem. Informacje o BO2023 w poniższym linku.

Sroczyński o Radomsku, ale czy tylko?

Rzadko polecam portal gazeta, ale Sroczyński wyraźnie się wybija. Tym razem rozmowa o władzach samorządowych w niewielkich miastach, na przykładzie porównywalnego z Tarnobrzegiem Radomska. Tarnobrzeg jest inny, czy nie bardzo?
https://next.gazeta.pl/next/7,151003,28598630,witamy-w-polsce-lokalnej-jak-nie-nalezysz-do-kregu-to-bedziesz.html

Koncerty organowe po raz trzydziesty

Chodziłem nieregularnie, ale od początku. Jest kawał historii. Trudno o potężniejszy instrument niż organy, chociaż czasem bywa sennie. W tym roku spore urozmaicenie, organy z wokalem, organy z kapelą góralską, organy z puzonem, organy ze skrzypcami, organy z fletem, organy z organami. Może kiedyś organy z Organkiem? Szczegóły poniżej.

Filmik okołoawansowy

Wracając do tematu awansowego jest filmik z LVBETu, w tym podstawowe informacje o mieście. Chyba tak trzeba, dość prosto na początek, zasięgi są.

Co się wydarzyło?

Mieliśmy widowisko taneczne przeciw uzależnieniom komórkowym, eliminacje do konkursu Wygraj Sukces, bieg Run Fint nad Jeziorem, mieliśmy pierwszą edycję Remonciaka i kolejną Pchlego Targu. Stała relacja tutaj:

Co się jeszcze szykuje?

Rusza akcja Lato w mieście, szykuje się Muzyka w Sandomierzu, a w piątek wyścig kolarski „Solidarności”. Powinienem uzupełnić info wkrótce.

You May Also Like