Iwona Wyszatycka: Moje ogrody

Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega zaprasza na wystawę malarstwa Iwony Wyszatyckiej pt. „Moje ogrody”. Wystawa będzie udostępniona zwiedzającym od 3 lipca do 7 sierpnia 2022 r. w Zamku Tarnowskich w Dzikowie, ul. Sandomierska 27. Wernisaż w niedzielę, 3 lipca 2022 r. o godz. 17.00.

Wernisaż uświetni koncert ukraińskich artystów:
Anastasia Listovska – fortepian
Ilia Rybitskiy – tenor

Ogrody przez nią malowane są podwójną wyprawą w czasie. Jedna prowadzi do krainy dzieciństwa, tak bliskiej każdemu z nas, w której w przydomowym ogrodzie, babci, bądź matki, następowało pierwsze spotkanie i pierwsze zauroczenie naturą.
Druga podróż w jaką zabiera nas malarka, to podróż do krainy sztuki. Kwiaty były zawsze jej nieodzownym rekwizytem, czy to w poezji Charles’a Baudelaire’a, czy obrazach Sandro Botticellego („Primavera”), Ambrosiusa Bosschaerta, XVII wiecznych mistrzów holenderskich czy francuskich impresjonistów. Z niektórych akwarel artystki przebija także młodopolski nastrój, znany choćby z kwiatów malowanych ręką Wyspiańskiego. Niektóre z nich przywołują również zapomnianą już sztukę tworzenia zielników.
Fascynacja kwiatami, to fascynacja naturą, pachnącą wiosną i latem, a przede wszystkim wielki hołd złożony życiu. Iwona Wyszatycka przywraca również malarstwu piękno, choćby nawet ulotne, i w tym tkwi siła Jej prac.

Iwona Wyszatycka
ukończyła studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jest muzeologiem-konserwatorem, historykiem sztuki. W latach 1979–2009 pracowała na stanowisku kustosza w Muzeum Mazowieckim w Płocku, a od 2010 do 2018 jako wykładowca Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie. Jest członkinią Stowarzyszenia Muzealników Polskich i Towarzystwa Pastelistów Polskich.
Brała udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych.
Malarstwo Iwony Wyszatyckiej najpełniej objawia się w bardzo wyrazistych i mocnych pastelach oraz nastrojowych akwarelach. Artystka tworzy także w technice batiku.

Info: MHMT

You May Also Like