Tarnobrzeg – info z 27 tygodnia roku 2022

Oj, było gorąco w tym tygodniu. Kolarze przejęli centrum w piąteczek, kaskaderzy palili gumę, anioły skąpały się o wschodzie, górale dęli w trąbitę z piszczałkami i filozofią, szpital dalej się zapada, WSA uzasadnia, życiodajną wodę chłonie rozpalony bruk ulicy, miniatury raczej zostają w Rapperswilu, baby kręcą pedałami, lasowiacy ćpają eter, odpady coraz kosztowniejsze, kamienie trzeba mocować śrubami do podłoża, a miasto ma jeszcze większe problemy z prawem… Mało?

Rekordowe upały

Nie pamiętam takich temperatur wewnątrz. Upalne dnie i ciepłe noce dały nam w kość, ściągając jednocześnie tłumy nad Jezioro. Przybywa piasku, a wystające krawężniki na boisku do siatkówki plażowej zostały zlikwidowane. Parkomaty mają być oznaczone flagami, a dodatkowa osoba ma zachęcać do korzystania z aplikacji.
Na rynku patelnia. Od lat mówi się przywracaniu drzew i zieleni, ale wciąż zatrzymało się na gadaniu. Potrzebę chyba już wszyscy dostrzegli. Nieekologicznie wycięliśmy 30 lat temu drzewa, teraz równie nieekologicznie wylewamy na bruk wodę pitną żeby się ochłodzić. Trendy miejskie się zmieniają, to co niedawno powszechnie wprowadzano, dziś jest krytykowane jako marnowanie cennych zasobów. A posadzić drzewo łatwiej niż się wydaje.

Prezydent uzyskał absolutorium

Cała sesja w poniższym linku, słuchałem część, bardzo pobieżnie, bo szkoda ponad 9 godzin. Zdecydowanie więcej wybiórczego paplania niż wartościowej treści.
https://tarnobrzeg.esesja.pl/transmisja/28009/xlii-absolutoryjna-sesja-rady-miasta-tarnobrzega-w-dniu-29-czerwca-2022-r.htm

Znowu podrożeje odbiór odpadów?

Pamiętamy o planowanej na wrzesień kolejnej podwyżce ceny za wodę, kogo zaskoczy zatem informacja, że spółka FCC, raptem pół roku od wyboru najkorzystniejszej oferty w przetargu na 3 lata, zwróciła się z wnioskiem o podwyższenie stawek za odbiór? Info za wypowiedzią Kamila Kalinki na ostatniej sesji. O szczegóły dopytam, bo bez dopytania pewnie znów byśmy się pewnie dowiedzieli parę miesięcy po podpisaniu przez prezydenta aneksu do umowy.

DiM Team i jeszcze większe problemy z prawem

Profil DiM Team informuje o jeszcze większej skali naszych problemów ze stanowionym prawem, bo uchylonych przez Wojewodę dokumentów ma być w tej kadencji jednak nie 21, ale 40.
Info w tym linku

Inwestycje

Mamy już przetarg na OZE, składanie ofert do 2 sierpnia. Oby się udało. Mieszkańcy mają się zatroszczyć o podłączenie urządzeń do Internetu. Moc każdej instalacji około 3kW, preferowane dachy, panele ponad 400W mocy, gwarancja na falownik minimum 10 lat. Pamiętam, że ktoś zwracał na to uwagę przy pierwszych spotkaniach.
Osoby zainteresowane szczegółami technicznymi urządzeń mogą zapoznać się z opisem przedmiotu zamówienia pod poniższym linkiem:
https://bip.tarnobrzeg.pl/attachments/download/5796

Do TVL wróciła p. naczelnik Barbara Trzeciak.
Tym razem pytania niemal jak z Tinfo, zresztą wspomniano o mnie jako „pewnym Internaucie”, zwracając przy okazji uwagę na to, że po raz kolejny najbardziej interesujących informacji, tak jak teraz o opóźnieniu w budowie obwodnicy, nie otrzymujemy od prezydenta czy odpowiednich miejskich organów, ale grzebiąc w dokumentach lub przeglądając kanały na fejsie. Wywiad poniżej.

O ile można zrozumieć opóźnienie przy tak dużym przedsięwzięciu w aktualnej sytuacji, o tyle bardzo ograniczające ruch rondo na Sikorskiego miało być oddane do końca kwietnia. Później termin przesunięto na koniec czerwca, ostatecznie znów przesunięto na 5 lipca. Oby!

A przejazd całą obwodnicą w 16 minut można obejrzeć na poniższym filmie:

W sprawie opóźnienia w budowie obwodnicy przez te parę dni pewna redakcja przeszła z fazy zaprzeczenia do fazy akceptacji (być może z pominięciem etapów pośrednich), czyniąc z opóźnienia w budowie obwodnicy Tarnobrzega news numeru. Pewien internauta jednak miał rację 🙂

Dino rosną bardzo szybko.

Zaskoczyło mnie, że Dzikowiak jest już miejscami tynkowany, bez ocieplenia styropianem. Wygląda na to, że inwestor zdecydował się na średnio popularne ściany jednowarstwowe z szerszego betonu komórkowego o małej gęstości. Elementy żelbetowe izolowane są kilkucentymetrowym styrodurem, ale mimo wszystko nie będzie to szczególnie niskoenergetyczny budynek.

O jak łatwo zablokować Tarnobrzeg

Bardzo łatwo zablokować miasto, zarówno od strony hardware, jak i software.

Po pierwsze – sprzyja nam bardzo ograniczona sieć dróg. Wielokrotnie najsłabszym ogniwem okazywał się wiadukt, czego się zatem spodziewać przy blokadzie wszystkich głównych ulic z okazji dwóch kółek wyścigu kolarskiego? Jedyną drogą omijającą centrum pozostała ulica Wałowa, która zdecydowanie nie nadaje się do intensywnego ruchu dwukierunkowego. I to była przedwczoraj nasza obwodnica.

Druga kwestia to łatwość podejmowania takich decyzji. Kto tylko słuchał tego dnia zwykłych ludzi, ten się nasłuchał o kolarzach aż uszy więdły. A przecież to nie oni wybierali dzień, porę i trasę. Mamy zatem oficjalną piękną relację z rynku, a szczere reakcje na wyścig w komentarzach mieszkańców. Sam wyścig, szczególnie finisz, to oczywiście widowiskowe i interesujące wydarzenie, ale czy nie wystarczyło ograniczyć pętli do ul. Mickiewicza, Wyszyńskiego, Sikorskiego, Wyspiańskiego?
Włączenie ulic Sienkiewicza, 11 Listopada i Kopernika zablokowało komunikację na kierunkach Stalowa Wola/Sandomierz/Mielec. Do tego dochodził piątek i pora największego ruchu. Nie pedałujmy tą drogą!

Przy okazji – czy zauważyliście, że były to 100% męskie zawody, a panie były tylko wykorzystane instrumentalnie do wręczania nagród? Jak to tak?
Ale mamy lokalną żeńską inicjatywę rowerową, czyli…

Baby na rowery

Dziś odbyła się kolejna edycja organizowanej przez TRK akcji „Baby na rowery”. Dystans rośnie, liczba uczestniczek pewnie też.

Intersujące rozpoczęcie XXX Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

Spodziewałem się trochę czegoś innego, czyli miksu instrumentów góralskich z organami i tekstami, coś w stylu eksperymentów grupy Trebunie Tutki. Zamiast drinka zmieszanego mieliśmy osobne przeplatane elementy – muzykę organową, folklor góralski i filozofię po góralsku, czyli jak kielich wina mszalnego, łyczek whisky i przegryzienie oscypkiem. I tak parę kolejek. Też interesujące doznanie. A relacja TVL poniżej:

R-STUNTS pośmigało na bazarze

Oj było gorąco. Dużo ognia, dymu, wycia do odciny, palenia gumy i driftowania. Na pokazach kaskaderskich zebrało się kilkaset osób, relacje na pewno gdzieś są, drony latały, ale po co oglądać relacje? Pewnie za parę lat grupa R-STUNTS do nas wróci, warto będzie się wybrać póki jeszcze można. Na elektrykach to nie będzie wyglądać tak samo.

Godki lasowiackie

Godki jak godki, trochę ciekawostek, a przede wszystkim prezentacja antologii, którą każdy z uczestników mógł sobie pobrać. Pobrałem, pewnie podzielę się wrażeniami za jakiś czas. Poniżej wycinek co ćpano w okolicy na jarmarkach i jak się strojono, a dalej jeszcze teksty Wojciecha Wiącka o tym jak i ile w okolicy pito.

I tylko sobie myślę, czy i na nas przyjdzie czas, że lokalnych pism sprzed 100-150 lat z pewnych względów nie będzie można publikować w oryginale, żeby kogoś nie urazić, a parę słów, które dziś mogą być przez decyzyjnych źle ocenione, każe wymazać historię, burzyć pomniki, zmieniać nazwy ulic. Ten antysemita, ten bezwzględny właściciel niewolników, a ten katol i faszysta. Jana Słomkę już 10 lat temu w brutalny i prymitywny sposób ocenzurowano, kastrując cytat na ławeczce pod ratuszem. Lepszy cytat i bohater przemilczany, czy wykastrowany? Relacja TVL poniżej.

WSA uzasadnia w sprawie BO2022

Sąd miażdży i masakruje, jak to mawiają internetowi komentatorzy. Wczorajszy tekst linkuję poniżej, ale wrzucę i w tygodniku kilka wybranych cytatów:
Nie ulega bowiem wątpliwości, że projekt pod nazwą „Miejskie chodniki – przyjazne i bezpiecznie” został wybrany do realizacji z naruszeniem przepisów uchwały nr XI/110/2019 z dnia 24 kwietnia 2019 r. Rady Miasta Tarnobrzega w sprawie budżetu obywatelskiego. …

Odnosząc się do zarzutów skargi trzeba wskazać, że podjęcie przez mieszkańców gminy decyzji o wyborze danego projektu nie sprawia, że wadliwy projekt staje się zgodny z prawem. …

Nie można więc obarczać mieszkańców odpowiedzialnością za dokonany wybór, ani zarzucać organowi nadzoru „bezpodstawnej eliminacji suwerennej decyzji mieszkańców” w sytuacji, gdy istniały uzasadnione powody, aby zakwestionować przedstawienie tego projektu pod głosowanie.

Muzeum Polskie w Rapperswilu uratowane, czyli małe szanse na odzyskanie miniatur z Kolekcji Dzikowskiej

Od paru lat sytuacja Muzeum Polskiego w Rapperswilu była mocno niepewna, w związku z czym pojawiały się dyskusje i nadzieje na powrót do Tarnobrzega kolekcji 106 miniatur, przekazanych tej placówce przez hr Artura Tarnowskiego w latach 70tych. Szczęśliwie dla Muzeum, a mniej szczęśliwie dla Tarnobrzega, Muzeum Polskie zostało wykupione przez Ministerstwo Kultury, nie zapowiada się zatem rozdzielanie zbiorów. Info w poniższym tekście.

Moje ogrody MHMT

Dzisiaj odbył się kolejny wernisaż połączony z koncertem. Dzieje się coś w mieście. I dobrze.


Skoki do wody

O tym trzeba co roku przypominać, chociaż Jezioro wydaje się bezpieczniejsze od dzikich zbiorników. Mamy kolejną edycję akcji „Stop bezmyślnym skokom na głowę do wody”.

Szpital nadal w zapaści

NW24 informuje, że sytuacja oddziału wewnętrznego nie uległa poprawie, a do oczekiwanej obsady szpitala brakuje nam już 23 specjalistów. Poczytajcie u źródła:
https://nadwisla24.pl/2022/06/30/sytuacja-w-tarnobrzeskim-szpitalu-brakuje-23-specjalistow-dzialalnosc-dwoch-oddzialow-nadal-zawieszona/

Anioły nad Jeziorem

Kolejna niecodzienna akcja charytatywna. Nie codzienna, ale może miesięczna. Anielska kąpiel o wschodzie słońca. Materiał z NW24 poniżej.

W poniedziałek odsłonięcie pomnika krwiodawców

Czwartego lipca o godz. 14:00 odsłaniamy oficjalnie nowy pomnik. Rozmowa z inicjatorem budowy pomnika Zbigniewem Dendurą poniżej:

Na wszelki wypadek

Na koniec ciekawostka z Sikorskiego – kamienie, raptem 2-3 kilowe, przykręcone do podłoża, żeby nie zniknęły.
Bo Tarnobrzeg, to jednak Tarnobrzeg 🙂

You May Also Like