Spółka FCC wystąpiła o podwyższenie o 8% stawek na odbiór odpadów. Aneks wszedł w życie 1 lipca

Pamiętacie jak dwa lata temu prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek podpisał aneks do umowy na odbiór odpadów, zwiększający koszt odbioru śmieci dla mieszkańców i przez 1,5 miesiąca udało się to utrzymać w tajemnicy? O kolejnym aneksie do umowy, tym razem już ze spółką FCC, z którą podpisaliśmy umowę na 3 lata, znów nie dowiedziałem się z prezydenckiego komunikatu, ale z krótkiej wrzutki w trakcie ostatniej dziewięciogodzinnej sesji RM.

Wiadomo jak w ostatnim czasie zmieniły się chociażby koszty paliwa, trudno zatem było nie oczekiwać, że cena sprzed pół roku pozostanie bez zmian na kolejne lata.

Aneks do umowy zaczął obowiązywać od 1 lipca, koszty odbioru odpadów rosną o 8%, co w skali miesiąca zwiększa koszty obsługi systemu o około 60.000 zł. W skali roku to już 720 tys. zł, oczywiście przy utrzymaniu zmienionych stawek. Do końca roku to dodatkowe około 360 tys. zł.

O ile przy podpisywaniu poprzedniego aneksu obowiązywała ustawa nakazująca bilansowanie systemu, wymuszająca przerzucanie wszystkich kosztów wprost na mieszkańców, o tyle obecna ustawa już nie stawia takich wymagań. Według uzyskanych w UM informacji Tarnobrzeg tymczasem nie planuje podnoszenia stawek dla mieszkańców. Dorzucamy zatem do systemu pośrednio, a nie wprost.

Poniżej odpowiedzi na moje pytania od Naczelnika Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska Urzędu Miasta Tarnobrzega, Piotra Pawlika.

Spółka FCC Sp. z o. o wystąpiła z wnioskiem o podpisanie aneksu do umowy na odbiór odpadów. Wniosek o podwyżkę uzasadniła rosnącymi kosztami realizowanego kontraktu, a związanymi ze zmianami na rynku energii wynikającymi z wojny w Ukrainie.

Miasto Tarnobrzeg podpisało aneks obowiązujący od dnia 1 lipca br. Wzrost wpisany w aneks wynosi 8% od kosztów odbioru, transportu i zagospodarowania odpadów. Zwiększona stawka liczona jest do każdej tony dla każdej frakcji. Do końca tego roku Miasto szacuje wzrost kosztów z tytułu podwyżki o dodatkowe 360 000,00 zł. Ale jest to szacunek na podstawie ilości opadów z innych miesięcy. Szacunkowy uśredniony miesięczny wzrost to ok. 60.000,00 zł.

Miasto na chwilę obecną nie przewiduje podniesienia stawki dla mieszkańców.

You May Also Like