Franczyza – czym jest umowa franczyzy według europejskiego kodeksu etyki franczyzy?

Franczyzy to jeden z najpopularniejszych modeli biznesowych na świecie. Można je znaleźć wszędzie, od kawiarni po salony samochodowe.

  • Umowy franczyzy – co zawierają, najważniejsze zagadnienia.
  • Obowiązek prowadzenia działalności według europejskiej federacji franczyzy.
  • Franczyza – idealne rozwiązanie, gdy nie możesz otworzyć swojej działalności gospodarczej ze względu na brak pomysłu.

Umowy franczyzy – co zawierają, najważniejsze zagadnienia

Franczyzy to firmy, które mają grupę osób, które są właścicielami i prowadzą firmę. Osoby będące właścicielami firmy można nazwać franczyzobiorcami.

Odbyło się wiele dyskusji na temat tego, czy franczyza jest dobrym pomysłem, czy nie. Niektórzy uważają, że franczyza jest dobra, ponieważ daje więcej możliwości biznesowych i szansę na rozwój firmy. Inni uważają, że franczyza jest zła, ponieważ może prowadzić do niskiej jakości usług.

Umowa franczyzowa to umowa, która określa warunki relacji franczyzowej między dwiema stronami. Ważne jest, aby przed nawiązaniem relacji franczyzowej mieć sporządzoną umowę franczyzową.

Aby stworzyć prawnie wiążącą umowę, obie strony powinny wiedzieć, na co się podpisują. Obejmuje to zrozumienie praw i obowiązków każdej ze stron zaangażowanych w umowę.

Umowa franczyzowa musi być zawarta na piśmie przez obie strony. Musi również zawierać pewne informacje, takie jak:

  • lokalizacja firmy/lokalizacja franczyzy;
  • jak długo to będzie trwało;
  • jaki to rodzaj działalności;
  • kto będzie właścicielem jakich aktywów;
  • kto będzie właścicielem jakich praw własności intelektualnej; i więcej.

Obowiązek prowadzenia działalności zgodnie z koncepcją prowadzenia biznesu franczyzodawcy

Franczyzodawca ma obowiązek prowadzenia działalności zgodnie z koncepcją biznesową franczyzodawcy. Jeśli franczyzodawca tego nie zrobi, może być zmuszony do zapłaty odszkodowania za takie naruszenie.

W większości przypadków franczyzodawcy wykorzystają swoją umowę franczyzową do określenia obowiązków franczyzobiorcy i franczyzodawcy. Obowiązki franczyzodawcy obejmują zapewnianie szkoleń swoim franczyzobiorcom, świadczenie usług wsparcia z niezależnymi przedsiębiorstwami  i reklamy dla swoich franczyzobiorców oraz utrzymywanie standardów kontroli jakości.

Na przykład franczyzodawca może mieć koncepcję biznesową, zgodnie z którą franczyzobiorca musi świadczyć usługi i towary klientom po określonej cenie. Franczyzodawca może również mieć koncepcję biznesową, zgodnie z którą franczyzobiorca musi zapewniać obsługę klienta 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Franczyzodawca musi upewnić się, że jego franczyzobiorcy postępują zgodnie z ich koncepcją biznesową lub w inny sposób ryzykują utratę praw do franczyzy.

Franczyza – pomysł na biznes

Franczyza to pomysł na biznes, który pozwala właścicielowi na prowadzenie firmy bez konieczności inwestowania w koszty uruchomienia własnej firmy.

Dostępnych jest wiele różnych rodzajów franczyz, od sieci fast food po salony piękności i wszystko pomiędzy. Główna różnica między franczyzami a niezależnymi firmami polega na tym, że dzięki franczyzie masz dostęp do marki, strategii marketingowej i systemu wsparcia – wszystko za mniej inwestycji niż założenie własnej firmy od zera. Franczyzy oferują łatwy sposób dla każdego, kto chce rozpocząć własny biznes przy minimalnym ryzyku.

Niektóre franczyzy są bardziej dochodowe niż inne. Niektóre wymagają mniej inwestycji początkowych, a inne zapewniają więcej możliwości zatrudnienia ale to franczyzobiorca wnosi opłaty bieżące. Podczas gdy niektórzy mają większą szansę na sukces, inni mają większą szansę na porażkę.

Nie ma jednej uniwersalnej formuły wyboru najlepszej franczyzy dla Twojego pomysłu na biznes, ponieważ każda firma jest wyjątkowa na swój sposób.

Sprawdź listę franczyz w Polsce tutaj: https://franczyzawpolsce.pl/baza-sieci/.

Materiał partnera