Wkrótce Jarmark Dominikański w Tarnobrzegu

Tarnobrzeski Dom Kultury zaprasza na Jarmark Dominikański. Tegoroczna edycja tego wydarzenia tradycyjnie odbędzie się na placu B. Głowackiego 6 i 7 sierpnia. Będzie to już 23. edycja Jarmarku Dominikańskiego. Jak co roku, wezmą w nim udział wystawcy z całej Polski.

Do organizatora – Tarnobrzeskiego Domu Kultury wpłynęło blisko 100 zgłoszeń od twórców rękodzieła artystycznego, rzemieślników, artystów, a także producentów tradycyjnej żywności, produktów wytworzonych zgodnie z zasadami ekologii, regionalnych potraw itp. Wielu z nich to mieszkańcy Tarnobrzega i okolic, ale nie zabraknie także górali, gości znad morza, czy Śląska, a także z Ukrainy. Będą stoiska z miodem, serami, tradycyjnie wypiekanym chlebem, winem z podkarpackich winnic, strojami ludowymi. Można będzie zakupić ręcznie wykonywane chusty, ozdoby, maskotki, biżuterię, torby, bibeloty, a także obrazy i rzeźby. Regionalne przysmaki – pierogi, smakowite ciasta, lemoniady i kompoty zaserwują koła gospodyń wiejskich z regionu. Nie zabraknie słodkości, chałwy, obwarzanków, lodów, czy orzeźwiających napojów. Dzieci będą mogły nie tylko posmakować łakoci, ale też pobawić się na dmuchańcach.

Odbędą się także pokazy rzemiosła. Kowal na oczach widzów będzie wykuwać stalowe ozdoby, a garncarz zaprezentuje, jak powstają gliniane naczynia. Będzie nawet można spróbować swoich sił przy kole garncarskim.

Jarmarkowi towarzyszyć będą występy artystyczne. W sobotę na scenie zaprezentują się zespoły ludowe: Ocicanki, Grębowianki, Cyganianki i goście z Cieszanowa – Niezapominajki, które zasłynęły coverem słynnej piosenki zespołu Rolling Stones „(I Can’t Get No) Satisfaction”. Do utworu powstał brawurowy teledysk, panie nawet wybrały się na koncert i zawiozły Stonesom własnoręcznie ulepione pierogi.

W niedzielę scena wystartuje recitalem Wojciecha Woźnicy, a po nim zaprezentuje się Miejska Orkiestra Dęta. W repertuarze muzyka filmowa, klasyczna oraz rock’n’rolle. Po nich do tańca wszystkich poderwie Kapela Jaśki z Grębowa. Ludowe piosenki zaprezentują zaś Sokolanki. A wieczorem odbędzie się koncert Kapeli Góralskiej Jaśka Kubika z Krościenka nad Dunajcem. To grupa wykonująca tradycyjną muzykę górali pienińskich, wielokrotnie nagradzana za swoją działalność artystyczną na festiwalach w całej Polsce. Muzycy występują w ręcznie uszytych i wyhaftowanych strojach regionalnych, grają zaś na tradycyjnych, wykonanych przez miejscowych lutników instrumentach. Są to: skrzypce, oktawki, basy, trombita i piszczałka. A śpiewają o pięknie Pienin i Dunajca, wypasie owiec, ciężkim życiu górali, zwyczajach pasterskich, miłości i zbójeckiej odwadze.

Wśród wydarzeń towarzyszących będzie akcja edukacyjno-kulturalna, którą organizuje Stowarzyszenie Polsk-Brazylijskie HAVEA Tarnobrzeg. Będą pokazy capoeiry, warsztaty plastyczne, degustacje brazylijskiej kawy, prezentacje materiałów o Amazonii, a także warsztaty dotyczące bezpiecznego wypoczynku na wakacjach.

Info: TDK

You May Also Like