Tarnobrzeg – info z 30 i 31 tygodnia roku

O baraszkujących w sieci trollach, udanych imprezach, pieniądzach za wszelką cenę, dominikańskich topielcach, inwestycjach, sporach, cenach, brakach i Janie Dziubińskim.

Analiza wskazuje na farmę trolli

Ten tekst zajął mi trzy dni, ale spotkał się z dużym zainteresowaniem. Napisałem go, bo widziałem taką potrzebę. W skrócie – zaobserwowałem na lokalnym fejsie aktywność nie wyglądającą na naturalną, za to na ukierunkowaną i skoordynowaną. Spróbowałem zestawić wpisy, a wnioski niech sobie każdy sam wyciąga.

Zakładałem, że po tym tekście trolle schowają się do swoich dziupli, ale co najmniej jeden z opisanych obiektów pisze nadal w tym samym stylu. Będę się przyglądał. Jednocześnie zwracam uwagę, że nie pisałem o aferze i nie wskazywałem kto mógłby stać za tym trollami, chociaż takie komentarze się pojawiały z innych stron, w tym od kilku osób hejtowanych w zorganizowany sposób. Mam zestawienie, wszyscy możemy mieć domysły, ale do dowodów droga daleka.

Sesja i po sesji

Najważniejsza informacja z sesji pochodzi od wiceprezydenta Pluty, który potwierdził, że bierzemy wsparcie z centrali w ramach pierwszej edycji Polskiego Ładu, niezależnie od tego ile mielibyśmy dorzucić. A ile ewentualnie musielibyśmy dorzucić, to pisałem w poniższym tekście:

W postępowaniu na 5 zadań wybraliśmy parę tygodni temu ofertę PBI na zadanie 1 i teraz ofertę PBI na zadanie nr 2. Pozostałe zadania unieważniamy i szybciutko robimy kolejny przetarg, licząc że PBI ceny nie podniesie, a ewentualna konkurencja się pojawi i znając ceny ofertowe się jakoś dostosuje. Nasze założenia to 70% dofinansowania i 30% wkładu własnego. Oby się udało.

Pojawiają się też opcje przedłużenia inwestycji lub, jeśli się uda to uzgodnić, ograniczenie ich zakresu. Mamy aktywnie szukać mniejszych wykonawców, współpracując ewentualnie z BGK, który udostępnia specjalne narzędzia finansowe, rozkładające płatność na etapy.

Dowiedzieliśmy się też o złożeniu wspólnego z ARP wniosku na 270 mln zł z centrali, przy wkładzie własnym o wartości 2%, dostępnego tylko na TSSE.
Kolejne plany finansowe to emisja kolejnej puli obligacji, czyli dalsze zadłużanie miasta. Na koniec roku 2023 planowaliśmy ograniczenie zadłużenia do niespełna 110 mln zł, ale pewnie nie da się tego utrzymać przy wkładach własnych w PŁ szacowanych na 30%. Przypomnę – 30% zamiast planowanych 5%.
Radny Kamil Kalinka konsekwentnie wałkował temat RDM, co utrzymane w ramach Rady Miasta staje się już nudne. To kiedy to doniesienie o głoszonych nieprawidłowościach?

Inwestycje w Tarnobrzegu

Pozwolenie na budowę było już dawno temu, teraz przeszliśmy do fazy realizacji. Stary Orlen, który przez wiele lat nazywany był nową stacją (bo stara była na górce w Miechocinie), przechodzi do historii. Na tym miejscu, akurat przy zjeździe na obwodnicę, będziemy mieć nowoczesny punkt Orlenu. Podobno mają się wyrobić z remontem w ciągu kilku miesięcy.

Drugi Dino

Wrzucałem niedawno zdjęcia Dino z Mokrzyszowa, a tutaj w bardzo zbliżonym stanie jest Dino na ul. Warszawskiej.

Dzikowiak już niemal w stanie surowym zamkniętym, pojawiają się okna, a ściany zaciągane są klejem na siatce.

Bloki przy dominikanach

Wrócił temat bloków przy dominikanach, na działce za dawnym tapicerem. Według informacji z TN deweloper zmodyfikował projekt, dzięki czemu uzyskał pozytywną opinię ze strony konserwatora.

Leroy Merlin Tarnobrzeg

Według informacji z forum Leroy Merlin rozsyła zapytania do ewentualnych wykonawców w sprawie budowy tarnobrzeskiego marketu.

Galeria w centrum Tarnobrzega

Na stronie galerii w centrum przesunięto termin oddania obiektu z I kwartału 2023 na I kwartał 2024. Z jednej strony to złe informacje, z drugiej strony, skoro komuś chce się zmieniać takie drobiazgi na stronie, to może jakieś plany jednak są?

W TN pojawiły się też kolejne informacje o budynku poszkolnym na Dekutowskiego. Tydzień temu mieszkało tam 11 Ukraińców. Tymczasem zrezygnowano z planu sprzedaży terenu pod budowę bloków. Potrzeby mogą się zwiększyć, a obiekt jest finansowany obecnie przez centralę. W tym wszystkim trzeba tylko zwrócić uwagę, że takiej ceny, jaką mogliśmy uzyskać za ten teren pół roku temu, pewnie nie uzyskamy w najbliższych miesiącach, jak nie latach.

Ogłosiliśmy przetarg na III etap modernizacji stadionu, czyli wszystko co mieści się pod trybunami. Czwarty planowany etap to oświetlenie.

Przetarg na OZE

W przetargu na OZE pojawiło się wiele ofert, z tego kilka niższych niż szacunki. Powinno pójść szybko i do końca przyszłego roku na ponad 670 tarnobrzeskich domach pojawią się nowiutkie panele. Informacja poniżej:

Przypominam przy okazji o wątku o mikroinstalacjach OZE na forum, w którym pojawiają się dyskusje prawne i techniczne nieobecne nigdzie indziej. Wszystkim zainteresowanym polecam, bo warto być na bieżąco:
https://www.tarnobrzeg.info/forum/viewtopic.php?p=211657#p211657

TRK z warsztatami na temat bezpieczeństwa

Tarnobrzeska Rada Kobiet zapowiedziała kolejną interesującą inicjatywę, tym razem w formie warsztatów poświęconych bezpieczeństwu płci pięknej.

Kolejna aktywność TRK to przesłanie pisma w sprawie nieczynnego mammografu do marszałka województwa i ministra zdrowia.

Na wpis zareagował prezydent Dariusz Bożek, informując że w sprawie mammografu prowadzone są już rozmowy, że mamy pewną kwotę, a potrzebujemy jeszcze 3 razy tyle.
Oprócz stałej już aktywności rowerowej pojawia się wspólne bieganie. Za te kolejne aktywności bardzo niniejszym chwalę TRK. Nowy skład lepiej trafia w swój zakres możliwości i kompetencji.
A skoro jesteśmy przy tarnobrzeskim szpitalu, to chirurgia dziecięca wróciła, ale wciąż nie mamy interny.

Starówka się wali

Wrzucałem dwa tygodnie temu zdjęcie walącej się kamienicy na środku północnej pierzei i niestety jest to już zdjęcie historyczne, bo w międzyczasie wyraźnie zawalił się środek dachu. Kwestia czasu, kiedy obiekt całkiem się rozleci, dzięki czemu może przestanie być „prawem chroniony”.
Zdjęcia przed i po poniżej:

Pół sezonu nad Jeziorem

Służby miejskie podsumowały pół sezonu nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Nasz akwen wciąż jest bardzo bezpieczny i w dużej części wynika to z przyjętych przed laty rozwiązań. I dobrze. Przez te pół sezonu wniesiono blisko 30.000 opłat wjazdowych, czyli prawie 300.000 zł z parkowania.

Wydarzenia w Tarnobrzegu

Wygląda to naprawdę coraz lepiej, nie tylko na miarę dostępnych możliwości, ale często jakby ponad nie. Serio! Po udanych Dniach Tarnobrzega mieliśmy w ten weekend kolejne edycje Jarmarku Dominikańskiego i imprezy modowej Nadwiślański Fashion Week.

Nadwiślański Fashion Week

Pierwszy pokaz mody trafił nad Jezioro Tarnobrzeskie i trafił pod niemal każdym względem. Wydarzenie wyjątkowe. Na plaży i promenadzie zrobiło się kolorowo niemal jak po proszkach z holiświęta. Nie specjalizuję się w modzie, ale byłem w stanie odebrać całość jako spójne i pod każdym względem świetnie zorganizowane widowisko, działające kompleksowo na zmysły. Światło, dźwięk, piękno, dynamika, taniec, wstęp, prowadzenie pokazu. Twórcy i tworzywo. Ruch, rytm, to co z wierzchu i co wewnątrz. Tkanina, faktura, forma, kolor, jak wyszukane danie na najlepszej zastawie, w gustownym wnętrzu i z profesjonalną obsługą.

Publika liczna, głównie uczestnicząca i chłonąca. Może coś z tego zostanie, jakaś inspiracja. No bo po co to wszystko? Sporadycznie publika gotowa na różne formy obcowania, ale niekoniecznie obcowania ze sztuką, jak pani krzycząca do towarzysza, żeby tak nie patrzył na prężące się w tańcu dziewczyny, bo w domu mu się lepiej wypręży. Gołębie na dachu.

Przy okazji to chyba pierwsza udokumentowana sytuacja nad Jeziorem Tarnobrzeskim kiedy publicznie zabłysnęła obnażona pierś niewieścia. Topless wciąż się przyjęło na tarnobrzeskiej plaży połowicznie, tzn. tylko u płci brzydkiej. Może i tu się coś zmieni? 😉

Zastanawiałem się czy zamieszczać powyższe dwa akapity, ale przypomniały mi się smaczki z twórczości Schabowskiego. Smaczek, to smaczek, nawet kiedy niesmaczny. Czasem więcej z tego zostaje przekazu niż suchych faktów. Może i tygodniki Tinfo ktoś poczyta za 100 lat?

Wracając do pokazów:
kolekcja Justyny Wesołowskiej z fundacji Ga-Mon rozpoczęła pokazy i w największym stopniu była sztuką użytkową, a nie tylko sztuką dla sztuki. Tradycyjne materiały i kolory, proste formy, wzory lasowiackie, przecież niezbyt rozbudowane, ale hojnie zastosowane. To się nadaje do noszenia, a nie tylko na wybieg.

Jeszcze w trakcie pokazu wrzuciłem filmik na fejsa, wpis doczekał się 19 tysięcy odsłon. Kto pierwszy ten pierwszy, nawet jeśli niewiele z tego wynika.

Cały pokaz mody można zobaczyć w relacji ITV Wisła:

Jarmark Dominikański

Widać dobrą zmianę. Jarmark praktycznie bez plastiku, za to wyraźnie w klimacie regionalizmu i rzemiosła. Jeśli komuś przychodzi na myśl Jarmark Dominikański z Gdańska, to zdecydowanie nie jest nasz wzór. Łączy nas tylko termin i okazja, ale tradycyjne nasze jarmarki to nie bursztyn i biżuteria, ale garnki, miody, hafty i rozmaite ozdobne i przydatne drobiazgi. To nie kuchnia luksusowa, morska i kolonialna, ale dania proste, ludowe i regionalne. I tak to powinno wyglądać. Może tylko dominikanów brakowało, fajnie gdyby się włączyli.

Po Dniach Tarnobrzega

W ramach wspominek po Dniach Tarnobrzega można zajrzeć na rozmowy Iana Boona, które linkowałem na forum:
https://www.tarnobrzeg.info/forum/viewtopic.php?p=213638#p213638

Stop spalarni

Wszędzie gdzie tylko coś się działo i pojawiali się ludzie, pojawiał się również punkt zbierania podpisów przeciwko budowie spalarni odpadów nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Ruch był, zatem podpisów pewnie przybywa. Ale czy coś zmienią?

Coś więcej o ojcu Jordanie, wiślanym topielcu

Nie specjalizuję się w tekstach historycznych, ale chyba udało mi się zestawić ciekawe informacje i relacje na temat ojca Jordana, który utonął w Wiśle w 1930 roku. Mamy parę ciekawostek o jego siostrze – również związanej z Tarnobrzegiem i zakonem dominikańskim, coś o wrażeniu, jakie zrobiło wyłowienie topielca na młodym Juliuszu Kydryńskim oraz o wspólnych znajomych. Szczerze mówiąc, nie sądziłem że lokalny tekst historyczny może zebrać takie zasięgi i tyle pozytywnych reakcji. Aż szkoda, że nie mam pomysłu i wiedzy na kolejne 🙂

Coraz bliżej do Świętokrzyskiego

Patrzcie jak blisko nam do Parasoli! Jeszcze trochę i będziemy mogli przebrodzić przez Wisłę.

Braki towarowe uzupełnione

Po dwóch tygodniach walki o cukier, mleko, wieprzowinę, jajka, czy sól w sklepach sieciowych, wydaje się, że udało się wrócić do normy zaopatrzeniowej. Wszystko jest, chociaż nie wszystko w dawnej cenie. Ale trzeba zużywać naprawdę dużo cukru, żeby odczuć taką zmianę w rodzinnym budżecie.
Co ciekawe nie wszystko drożeje. Ceny na bazarze robią wrażenie. Ogórki w zakresie 1-2 zł/kg, pomidory od 2-3,5 zł/kg, cukinia po 2-3 zł/kg, marchewka 4 zł/kg, kalafiory 5 zł za dwie sztuki… Dla konsumenta dobrze, dla uprawcy gorzej.

Lemoniada z fejsa

Zrobiłem na fejsie reklamę chłopakom oferującym przy drodze lemoniadę.

Inicjatywa zebrała 234 głosy poparcia, ale kliknąć łatwo. Z drugiej strony, nie wiem czy wystarczyłoby im lemoniady dla wszystkich lubisiów 🙂

Zamieszanie w stowarzyszeniu Chrońmy Zwierzęta

Nie chcę wnikać w szczegóły, bo ich nie znam i średnio mnie interesują. Problem jest, co ciekawe nie pierwszy tego typu w Tarnobrzegu. To interesujące, że osoby mające szczególną wrażliwość względem zwierząt, mogą mieć takie trudności w kwestiach relacyjno-organizacyjnych.
A skoro nie wnikam w szczegóły i nie szukam winnych, to podam dwa źródła z których zainteresowani mogą czerpać informacje i wyrabiać sobie opinie, bo dotychczasowe teksty wydawały się dość jednostronne. W sumie te kanały też takie są, ale są w dwie strony
Profil oficjalny, czyli ciągłość: https://www.facebook.com/tschz.tarnobrzeg
Profil nowej formy organizacyjnej, czyli niewygodna prawda: https://www.facebook.com/Tarnobrzeskie-schronisko-dla-zwierząt-niewygodna-prawda-100912406060284/

Jan Dziubiński i uchwały ideolo

Dawno nie słyszałem o aktywności politycznej byłego prezydenta Tarnobrzega Jana Dziubińskiego, naszego, jakby nie było, reprezentanta w sejmiku województwa. Teraz nasz reprezentant trafił do mediów ogólnopolskich, niestety nie ze względu na projekty rozwojowe, ale na trzecią wersję uchwały ideolo, zupełnie niepotrzebnej i powodującej niezmierne zamieszanie na ćwierć świata. A co wersja, to uchwała lepsza, podobnie zresztą jak argumenty.

Po uchyleniu uchwały „w sprawie przyjęcia stanowiska Sejmiku Województwa Podkarpackiego wyrażającego sprzeciw wobec promocji i afirmacji ideologii tak zwanych ruchów LGBT (z ang. Lesbian, Gay, Bisexual, Transgender)”
https://bip.podkarpackie.pl/attachments/article/4617/140.pdf
radni wojewódzcy przestraszyli się ewentualnych ograniczeń w przekazywaniu środków unijnych i przyjęto uchwałę, że Podkarpacie to region o utrwalonej tolerancji. Jak wszyscy zresztą wiemy.
https://bip.podkarpackie.pl/attachments/article/5674/Uchwa%C5%82a%20Nr%20315_6280_21.pdf
Teraz niektórzy radni sejmiku wojewódzkiego, w tym reprezentujący Tarnobrzeg Jan Dziubiński planują uchylić tę drugą już uchwałę!
https://miasta.tokfm.pl/miasta_tokfm/7,185054,28732594,podkarpacie-przestanie-byc-regionem-tolerancji-i-otwartosci.html#s=BoxOpImg10

Dzięki za wszystkie kawki!

Od paru dni można mi postawić kawę. Bardzo dziękuję wszystkim wspierającym! Jestem trochę jak uliczny grajek, który gra nawet jeśli nikt mu nic nie wrzuca do kapelusza, ale oczywiście robi mi się bardzo miło kiedy coś w kapeluszu zabrzęczy.

Zatem poniżej możecie postawić mi kawę, jeśli macie taką wolę i ochotę.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

You May Also Like