Letnia Czytelnia nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Nad Jeziorem Tarnobrzeskim pojawiła się szafka z książkami, pod które można sięgnąć podczas wypoczynku nad wodą. Letnia Czytelnia powstała w ramach miejskiej inicjatywy lokalnej.

Co można robić na plaży? Oprócz pływania, budowania zamków na piasku i opalania się, można już także czytać książki z Letniej Czytelni. Nieopodal plaży stanęła szafka zaopatrzona w różne pozycje książkowe, które każdy może sobie zabrać i czytać. Szafa działa na zasadach Bookcrossingu, czyli można książki po prostu wziąć, można je wymienić, można też przynieść swoje i tu zostawić. Podobna szafa, która funkcjonuje przy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej oraz w bibliotekach cieszą się dużą popularnością i wciąż trwa tam intensywna wymiana książek. Dlatego pojawił się pomysł, by podobne miejsce stworzyć także nad Jeziorem, Tarnobrzeskim.

– Podczas letniego sezonu przebywają tu tysiące turystów i mieszkańców, którzy odpoczywają, kąpią się i grillują, ale też nieraz po prostu się nudzą – mówi Justyna Uchańska, współpracująca przy projekcie z Renatą Domką. – Chcemy zaproponować im, by podczas odpoczynku na plaży sięgnęli po książkę, która stanowi doskonała rozrywkę. Nie trzeba szukać księgarni, ani biblioteki, wystarczy tu zajrzeć i wybrać coś ciekawego.

W szafie znajdą się propozycje dla różnych czytelników – kryminały, romanse, klasyka literatury, czy poradniki, a także czasopisma. Wolontariusze pilnować będą porządku i regularnie wymieniać książki.

Organizatorzy chcą w ten sposób promować czytelnictwo i samo jezioro, a także wyjść naprzeciw oczekiwaniom różnych grup mieszkańców i turystów przebywających nad wodą, którzy szukają sposobów na przyjemne spędzenie wolnego czasu.

Projekt realizowany w ramach inicjatywy lokalnej, dofinansowany z budżetu miasta Tarnobrzega.

You May Also Like