Tarnobrzeg- info z 33 tygodnia roku 2022

Dzisiaj o nadchodzącej podwyżce cen wody, o dzikowskiej kuchni fusion, o antracycie ze śmietanką, komisji d/s walących się kamienic i parę innych drobiazgów. Bo to krótszy tydzień był.

Inwestycje

Bloki pod dominikanami
O temacie pisałem w poprzednich podsumowaniach, teraz pojawiały się nowe wizualizacje, wyglądające jak katalogi projektów z przełomu lat 90-00. Trzecia kondygnacja jako lukarny w dość niskim nachyleniu dachu. Na forum został założony specjalny temat. Według informacji z wątku mieszkańcy okolicy domagają się ustanowienia MPZP dla osiedla, w którym zapisane będą ograniczenia utrudniające tego typu inwestycje. Z drugiej strony w dyskusji pojawiają się ostrzeżenia, z czym przygotowanie nowych MPZP wiąże się w perspektywie długoterminowej. I rzeczywiście brzmi to niepokojąco.
https://www.tarnobrzeg.info/forum/viewtopic.php?f=2&t=13889

Komisja d.s kamienic

Zdjęcia walącej się kamienicy w północnej pierzei rynku wrzucałem we wcześniejszych podsumowaniach, na fejsie spotykały się ze sporym odzewem. Po latach starań zarządu osiedla Stare Miasto, mamy w końcu zapowiedzi urzędowych działań w temacie. Sięgając do klasyka, nie wiem czy mamy pomysły, ale na pewno będziemy prowadzić rozmowy. Na 13 września zapowiadane jest spotkanie komisji, w skład której wejdzie konserwator, nadzór, sanepid, komisja techniczno-inwestycyjna RM, SM i zarząd osiedla Stare Miasto. Oczekiwani są również właściciele nieruchomości. Członkowie komisji mają nie tylko rozmawiać, ale na żywo oglądać budynki.

Co z tego wyniknie? Nie mam wielkich nadziei. Gdyby dało się coś łatwo zrobić, to powoływanie komisji nie byłoby potrzebne. Trochę jak ze specjalnymi komisjami sejmowymi, które miały zastępować sądy. Od czegoś trzeba zacząć, licząc że nie skończy się na raporcie, sprawozdaniu, czy sformułowaniu wniosków. Wpis o komisji tutaj: https://www.tarnobrzeg.info/forum/viewtopic.php?p=213789#p213789

I skoro miasto powołuje komisję, to pojawia się pytanie: a co wokół zamku? Czy miasto daje przykład w kwestii spalonych, niszczejących i walących się budynków na terenie Parku Dzikowskiego? Ale jak kontrolować samych siebie?

Podpisaliśmy umowę z PBI na remont ul. Wiślnej. Z centrali dostajemy 1,37 mln zł, resztę do prawie 3 mln zł całkowitego kosztu dorzucamy sami.

Obwodnica Tarnobrzega

łącznik między ulicami Przyjaźni i Orła, zamiast dawnej ul. Gruntowej

Na drodze obwodowej pojawiła się ostateczna warstwa nawierzchni, już na równo ze studzienkami i zjazdami. Na pierwszy rzut oka wygląda dla niezorientowanego jak ja obserwatora, wyjątkowo chropowato, tzn. z dużym udziałem tłucznia, a niewielkim asfaltu. Równo jest, ale struktura zaskakuje. Przeszedłem niewielki fragment od strony wjazdu z Sikorskiego. Od ostatniego spaceru doszły asfaltowe zjazdy, drogi techniczne i zawrotko-parkingi na ślepych ulicach. Mamy też asfaltowy łącznik między ulicą Przyjaźni i Orła (zdjęcie powyżej).

ul. Orła w stronę torów
ul. Orła
Zakończenie ul. Gruntowej i nowe wejście na ROD Wielopole

Dzikowiak

Pierwsze wizualizacje wyglądały ponuro, z cegiełkami w stylu sądu, ale ciemniejszymi. Na szczęście przeszła inna wersja i nowy Dzikowiak zapowiada się w modnym antracycie ze śmietanką, czyli coś w stylu hotelu EVVA, czy kolorystycznie w stylu pobliskich szaletów. Góra z tynkiem, dół obłożony płytkami, które łatwiej zmyć w razie potrzeby.

Na miejscu Orlena pod Grzybem wykopane zostały stare zbiorniki. Realnie to chyba najważniejszy dla klientów wymieniany element.

Od września drożeje woda i ścieki

Od 1 września wchodzi w życie kolejna podwyżka ceny za wody i ścieki. Nowa cena to 14,68 zł/m3, co oznacza podwyżkę o 55% w ciągu ostatnich 5 lat! Uwaga – o dziwo ta konkretnie podwyżka nie wynika z sytuacji światowej, rosnącej inflacji czy wojny na Ukrainie, bo to ostatnia podwyżka z cyklu trzyletniego, zaakceptowanego przez Wody Polskie 2 lata temu. Aż strach myśleć co zastawione Wodociągi przygotowały nam na kolejny cykl trzyletni i co na to Wody Polskie. Za 3 lata cenę 15 zł/m3 możemy wspominać z sentymentem.

Tablice informacyjne nad Jeziorem

Nad Jeziorem Tarnobrzeskim ustawiono tablice informacyjne z lokalnymi cytatami. I dobrze. Info poniżej:

Bookcrossing nad Jeziorem

Również nad Jeziorem pojawiła się chatka na kurzej łapce, a wewnątrz książki do dowolnego korzystania. Można powiedzieć, że to filia centrali bookcrossingowej. To kolejny przykład zatwierdzonej urzędowo inicjatywy obywatelskiej.

Błyskawiczna i profesjonalna reakcja serwisu jeziorańskiego

Parę dni temu wytknąłem na forum parę błędów w oficjalnym serwisie Jeziora Tarnobrzeskiego. Niektóre funkcjonalności nie działały, niektóre informacje były nieaktualne od ponad roku itd. Wpis zamieściłem po godzinie 22. Jakież było moje pozytywne zaskoczenie, gdy następnego dnia rano przed godziną 7:00 uwagi zostały zastosowane, błędy naprawione, treści zaktualizowane itd. To się nazywa profesjonalna obsługa. Szacun!

Grupa przeciwna spalarni działa. A reszta co?

Na grupie protestującej przeciwko budowie spalarni pojawiła się informacja o zebraniu ponad 3400 podpisów przeciwko tej inwestycji. Sporo. Może warto by było przymierzyć się do referendum, zapowiadanego wcześniej w innych sprawach?
Przy okazji parę wpisów dotyczących innych inwestycji, w założeniu zniechęcających, ale jak przeliczyłem (na forum) poziomy dioksyn wokół spalarni w Paryżu, to źle to nie wygląda.
Przy okazji uświadomiłem sobie, że na Wyspiańskiego mieszkałem raptem kilkadziesiąt metrów od spalarni odpadów. Z doświadczenia wiem już, że w sezonie grzewczym na osiedlach wiejskich moje sensory wykrywały zdecydowanie wyższe stężenia wszystkiego co złe. Co nie znaczy, że teren rekreacyjny wokół Jeziora jest dobry miejscem na tego typu inwestycje. Wkrótce konferencja tematyczna, może dowiemy się jak wygląda aktualna sytuacja. Zauważyliście, że władze miasta i inwestor zupełnie wstrzymały się z komentarzami? Mieliśmy mieć informacje, spotkania, wyjaśnienia, akcje, a poza stroną internetową Energia dla Tarnobrzega, która pojawiła się parę miesięcy temu, nagle zapadła cisza. Ani inwestor, ani miasto nie mają nam nic do powiedzenia?

Smakowite dzikowskie fusion

Tydzień temu podsumowywałem dożynki jako imprezę w stylu mixu z Baranowa Sandomierskiego, czyli niekoniecznie trafne połączenie różnych klimatów. Zamkowa elegancja, z dmuchańcami, autentyczny folklor z podkładem umpa umpa, orkiestra dęta, lokalne piwko, działkowcy, rolnicy, msza i Jezu ufam Tobie. Jakby nie patrzeć frekwencja była, czyli impreza trafiła w liczne gusta.

Teraz mamy zapowiedź innej imprezy w tej lokalizacji, również niesamowicie zmieszanej stylistycznie, ale tu mam na starcie duże oczekiwania i rozbudzony apetyt. Z wcześniejszych doświadczeń możemy się spodziewać, że to nie ślimaki z kaszanką, ale prawdziwa smakowita kuchnia fusion. Po zamieszaniu z poburzowym odwołaniem koncertów lokalnych zespołów na Dniach Tarnobrzega prezydent zapowiadał odpowiednią imprezę na koniec wakacji. Teraz się okazuje, że impreza będzie nie nad Jeziorem, ale w Parku Dzikowskim, a lokalne zespoły będą miały bardzo interesujące towarzystwo. Szczegóły w poniższym tekście.

Tornister Pełen Uśmiechu

Nie widziałem do tej pory materiału lokalnego udostępnianego przez Diecezję Sandomierską. Można zobaczyć jak wyglądała w Tarnobrzegu akcja Tornister Pełen Uśmiechu.

Koncert kameralny w TDK

Wiem, że takie informacje bywają często pomijane – kolejny koncert kameralny w TDK i zawsze ta sama widownia. Ale może by spróbować czegoś nowego? Para ukraińskich artystów miała okazję już występować w Tarnobrzegu i z tego co do mnie docierało wypadło to naprawdę świetnie.

Dzięki za kawki!

Na koniec tradycyjnie dziękuję za wszystkie kawki.
Klikając poniżej można postawić mi kolejną 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

You May Also Like