Tarnobrzeg – info z 35 tygodnia 2022 roku

Rekordowo niskie bezrobocie, wykonawca na OZE, maszty, krzaki, kawał asfaltu nad Jeziorem, ceny wody, młodzieżowa bibuła sprzed 30 lat i znów uśmiechnęło się niebo.

Inwestycje Tarnobrzeg

Mocno dyskutowany w tym tygodniu temat to maszt komórkowy przy Sikorskiego, za dawną stacją Shell. Temat podrzucił na forum użytkownik Serio, później powstał specjalny wątek ze szczegółami. Rzeczywiście trudno sobie wyobrazić 40-metrową wieżę w tym miejscu, nawet ze względów estetycznych, jeśli ktoś nie obawia się 5G. Wcześniej były próby postawienia masztu nieopodal, na działce przy ul. Zwierzynieckiej. Swoją drogą ten sam inwestor stara się już o pozwolenie na budowę stacji bazowej telefonii komórkowej na os. Zakrzów, zaraz obok Magdaleny, czyli jest o etap dalej.

Galerie

W płocie ogradzającym galerię centrum pojawiły się dziury, tymczasem Karuzela informuje na swojej stronie, że „w pobliżu inwestycji znajduje się… osiedle Nova Targowa.” Wszystko jest względne jak widać, zarówno odległość, jak i skala inwestycji, bo czy dwa bloki to osiedle? Dowiadujemy się również, że status projektu to „w budowie„. Coś tam grzebią podobno w okolicy ewentualnego LM, ale do statusu „w budowie” chyba jeszcze trochę brakuje, od płotu i toiki zaczynając.

Takie informacje możemy pominąć, ale coś interesującego też się pojawia. Obiekt Karuzeli w Puławach ma podobną wielkość i formę parku w kształcie podkowy. Budowę rozpoczęto w sierpniu 2021, prace prowadził Strabag, a otwarcie nastąpiło na koniec kwietnia 2022. Można zatem przyjąć, że prace przy tego typu obiekcie, od wbicia łopaty do oddania do użytku, trwają w normalnych warunkach nie dłużej niż 9 miesięcy. Na przykładzie Karuzeli Puławy możemy też sprawdzić jakich marek można się spodziewać. Wiele by nam to nie wniosło w kwestii dostępności, oczywiście jeśli nie uwzględniamy sąsiedniego marketu budowlanego. Oto sklepy z Karuzeli Puławy: apteka, Action, CCC, Cropp, Dealz, Diverse, HalfPrice, Hebe, House, Jysk, Kakadu, Kik, Martes Sport, Media Expert, Netto, Pepco, Rossmann, Sinsay, Tedi, kaes.

Nad Jeziorem

Ostatnio wrzucałem zdjęcia z parkingu wyjazdowego, a tymczasem pierwszy parking na wjeździe przy palmach nabiera asfaltu. Całość rzeczywiście jest spora, a to tylko jeden z trzech. Poniżej kilka zdjęć.

Widać, że to już prawie jesień. W sobotę o godz. 16:30 nad Jeziorem pustki.

OZE dla Tarnobrzega

Trwało to niemal miesiąc, ale ostatecznie wybraliśmy wykonawcę w postępowaniu na montaż mikroinstalacji OZE dla 670 tarnobrzeskich gospodarstw. Wygrała firma FlexiPowerGroup Sp. z o.o. Sp. K. z Pabianic, oferująca wykonanie zadania w cenie 8.833.205,76 zł brutto.

Stopa bezrobocia poniżej 7%

Stopa bezrobocia w Tarnobrzegu w lipcu 2022 spadła do 6,7%, co wydaje mi się najniższym poziomem odkąd go notujemy. Przed pandemią, w lipcu 2019 roku, stopa bezrobocia wynosiła w Tarnobrzegu 7,4%.

Rozmowa o Wodociągach

Po wchodzącej w życie podwyżce cen wody przymierzałem się żeby spytać jakie stawki planujemy na kolejne lata. Już wiem, że nic bym się nie dowiedział, bo nie wie tego nawet prezes. Zmiennych za wiele. W rozmowie dowiadujemy się, że w listopadzie spłacamy pierwsze 1,5 mln zł z zastawu na spółce. I po raz kolejny z kolejnego źródła słyszymy, że wykup udziałów nie ma wpływu na ceny wody, bo to inne działy. Tak, oczywiście.

Tydzień temu byłem w studiu osobiście, ale pojawiłem się również i tym razem. Kiedy prezes zaznaczył, że podwyżka to raptem 3%, czyli jakieś grosze na osobę miesięcznie, przywołane zostały moje wyliczenia, że w ciągu 5 lat łączna podwyżka cen wody wyniosła 55%. Ale i na to prezes miał swoje, nieco odmienne spojrzenie, zaznaczając, że podwyżka w 5 lat jest praktycznie taka sama jak w 12 lat.

Spalarnia

W Parku Dzikowskim odbyła się konferencja stowarzyszenia sprzeciwiającego się budowie spalarni odpadów nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Według informacji zebrano 3500 podpisów. Na podstawie wyliczeń (wymuszone poziomy odzysku w kolejnych latach pojawiły się już na forum) p. Małgorzata Zych udowadniała, że spalarnia nie powstaje aby rozwiązać problem naszych śmieci, bo 96% śmieci ma pochodzić spoza Tarnobrzega. Mamy ciekawostkę odnośnie własności działki, na której miałaby powstać inwestycja, a która obecnie nie należy do miasta. Podobno władze miasta planują oddać ARP atrakcyjną działkę przy Marinie w zamian za teren pod budowę spalarni. Cała konferencja w relacji NW24 poniżej:

Co się działo?

W tym tygodniu obchodziliśmy rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, rozpoczynaliśmy rok szkolny, a nad Jeziorem Tarnobrzeskim znów pojawiły się metale ciężkie, konkretnie druga edycja Metalu pod Palmami. Odbyła się również kolejna Czadowa Giełda.

7000 uczniów

W Tarnobrzegu mamy prawie 7000 uczniów, w tym ponad 100 uczniów z Ukrainy i pewnie sporo uczniów nie mieszkających w Tarnobrzegu. Narybek jest, oby jak największa część z niego u nas pozostała.

Co nadchodzi?

Festiwal Lasowiacki w Tarnobrzegu i Baranowie

Szykuje się kolejna interesująca impreza lokalna w ramach II Festiwalu Kultury Lasowiackiej. W tekście wrzuciłem plakaty z Tarnobrzega i sąsiedniego Baranowa Sandomierskiego. Informacje w poniższym tekście;

Piknik na 100lecie u dominikanów

U dominikanów odbywa się dzisiaj piknik z okazji 100lecia parafii.

Schizol Fizol

Na forum zamieściłem skany zina Schizol sprzed 30 lat. Takie kserówkowe pisma tworzyła wówczas młodzież. Środki i możliwości były bardzo ograniczone, ale komuś się chciało. I nawet coś zostało. Przy okazji – nie macie wrażenia, że na kolejnych stronach spotykamy protoplastów „Tarnobrzeskich Straszonów”? Skany Schizola, jak również pisma „Stary Dobry Ścierny Papier” na forum: https://www.tarnobrzeg.info/forum/viewtopic.php?p=213880
A okładka na zachętę poniżej:

„Gównodziennikarstwo”

Rzadko trafiam na Krytykę Polityczną, ale z tekstem o „gównodziennikarstwie” trudno się nie zgodzić i nie podać go dalej. Wszyscy padamy ofiarą chwytliwych, sensacyjnych tytułów, za którymi nie stoi wartościowy tekst, ale materiał często ograniczony do paru pustych zdań, często z błędami (również świadomymi!), ewentualnie trafiamy na celowe utrudnienia w funkcjonalności, bo wygoda i czas czytelnika stawiane są na ostatnim miejscu.
Tekst w KP pokazuje również drugą stronę zjawiska, bo wcale to nie jest twórczość, którą się uprawia z entuzjazmem i przekonaniem, o godnych zarobkach nie wspominając. Takie są schematy narzucone z góry, a autorzy często nie są w lepszej sytuacji niż czytelnicy. Obym nigdy nie musiał podążać w tę stronę!
https://krytykapolityczna.pl/kraj/plaga-gownodziennikarstwa-praca-bez-sensu/

Pół godziny znad Tarnobrzega

Dronooperatorzy przyzwyczaili nas raczej do krótkich form, a tutaj mamy ponad półgodzinny filmik znad Tarnobrzega, chociaż ograniczający się do popularnych lokalizacji. Ale miło popatrzeć. Jednak wciąż mamy dosyć zielone miasto.

Trawki i krzaczki coraz ładniejsze

Jak wspomniałem o zielonym mieście, to poniżej parę ujęć na trawy i krzaczki wzdłuż ul. Sikorskiego. Z zielenią rekultywowaną na terenach nad Wisłą jest kiepsko, a tutaj co zdechło, to zdechło, ale coś jednak zostało i cieszy oczy. Paliki z plandekami, plewienie i podlewanie nie zaszkodziły, sól drogowa nie pomogła :). Robi się zielono, a kurzu też trochę mniej przechodzi. Niech rośnie!

Odwrócona tęcza po raz trzeci

Zdjęcie odwróconej tęczy wrzucałem równo 6 lat temu, moja fotka pojawiła się później na stronie głównej Interii. Zjawisko z 16 marca 2022, to było coś znacznie więcej, bo na tarnobrzeskim niebie mogliśmy zobaczyć nie tylko dwie odwrócone tęcze, ale też odblaski halo po trzech stronach słońca.

Niby to niezwykłe zjawisko, ale w sobotę 3 września niebo uśmiechnęło się do nas po raz kolejny. Poniżej fotka. Tło nie aż tak zjawiskowe jak pół roku temu, ale też niczego sobie.

Na koniec jeszcze fotka z cyklu reklamozy-szyldozy.

A całkiem na koniec tematy kawowe

Dziękuję! Jeśli ktoś dotarł dotąd oraz ma chęć i możliwości, to może postawić mi kawkę.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

You May Also Like