Tarnobrzeg- info z 37 tygodnia roku 2022

Ogrzewanie jeszcze nie ruszyło, ale jesteśmy urabiani w stronę oszczędności w stanie długotrwałego kryzysu. Żeby nie było niespodzianek. Będzie drogo, a i tak zabraknie. Będzie zimno, drogo i śmierdząco. Dodatkowo będzie ciemniej i mniej bezpiecznie.

Ograniczamy się

Tarnobrzeg zapowiada ograniczenia w oświetleniu miasta, które wynika głównie z rosnących kosztów. W marcu energia kosztowała nas 670 zł/MWh, a we wrześniu doszła do 1121,85 zł/MWh. A to pewnie nie koniec. Robi wrażenie? Szczegóły w poniższym tekście:

Sauna na basenie zamknięta ze względu na koszty, a funkcjonowanie basenu zagrożone. W sumie dziwne żeby nie, jeśli, jak pisze na forum olekko, ceny praktycznie się nie zmieniły przez ostatnie kilkanaście lat.

Wspomniane tydzień temu obniżenie temperatury „gorącej” wody w kranie okazało się eksperymentem TSMu. Na szczęście dla spółdzielców eksperyment uznano za nieudany i podobno temperatura wróciła do normy.

Kilka uwag

O tym, że świecimy nad Jeziorem nocami dla zająców, czy też sowom na złość, pisano w lokalnym Internecie od kiedy tylko oświetlenie nad Jeziorem powstało. Co więcej, na forum wspomniano wczoraj, że to trwa nadal, również o pierwszej w nocy, chociaż gorący sezon minął. Opamiętanie przychodzi dopiero po dwukrotnym wzroście rachunków. Tzn. jeszcze nie przyszło, ale mamy zapowiedź opamiętania. Oby.

Dwa kolejne zwycięskie projekty z budżetu obywatelskiego (w tym jeden zakwestionowany przez RIO i sądy) nosiły nazwy „Widno i bezpiecznie” oraz „Jeszcze widniej i jeszcze bezpieczniej”. Sytuacja zmusza nas obecnie do ograniczeń (kto wierzy, że krótkotrwałych i przejściowych?), czyli będzie niestety mniej widno i mniej bezpiecznie.

Wciąż nie mamy ze strony miasta zachęt do oszczędzania, dawania przykładu, czy ogólnie innych zapowiedzi oszczędzania. Ministerka Moskwa wspomina o 17-19 stopniach w domu, Unia stawia limity grzania max 19 stopni, jak to będzie wyglądało w zależnych od miasta jednostkach? Nikt nie ma tak dużego wpływu na temperatury tarnobrzeskich wnętrz lokali jak prezydent, nikt nie ma takiej władzy. Tymczasem tylko będzie ciemniej na ulicach. Czyje ulice, czyje kamienice? Z tego co pamiętam, w przypadku

Mikroinstalacje OZE

Udało się nawet szybko, po drugim badaniu ofert wybraliśmy ostatecznie tego samego wykonawcę co za pierwszym razem, czyli najtańszą ofertę FlexiPowerGroup Sp. z o.o. Sp. K., w cenie 8.833.205,76 zł.
Prace powinny ruszyć z kopyta, co ma oczywisty wpływ na temat poruszany powyżej. Z dofinansowania ma skorzystać ponad 670 tarnobrzeskich gospodarstw domowych. Licząc po kilka osób na gospodarstwo, daje to ponad 5% tarnobrzeżan, a to całkiem zauważalna skala. Jeśli weźmiemy pod uwagę zapowiadane utrzymanie cen do limitu 2000 kWh rocznie na gospodarstwo, to bez fotowoltaiki byłoby naprawdę trudno się zmieścić w tym limicie, ale z fotowoltaiką będzie bez porównania łatwiej. Szczególnie jeśli prąd wykorzystywany jest do ogrzewania, czy to bezpośrednio, czy przez pompę ciepła.

Rozmowa z prezesem TTBS

Tym razem gościem audycji TVL „Pytamy wprost” był Łukasz Mędrykowski, prezes TTBS. Mamy kilka ciekawych informacji z lokalnego rynku nieruchomości i sporo wizualizacji nowego planowanego największego bloku w Tarnobrzegu. Szczegóły realizacji będą zależne od przedsprzedaży.
Co wiemy – blok ma mieć 7833 m2 powierzchni użytkowej + 1500 m2 półpodziemnych garaży, łącznie 147 mieszkań.

Inne tematy inwestycyjne

Plac Surowieckiego się zmienia
Oprócz ograniczenia zieleni (miejmy nadzieję, odwracalnego) i remontu otoczenia fontanny, zmieni się obskurna elewacja dawnego USC, czyli północnej ściany placu. Dobrze.

Rozpoczynają się prace przy remoncie ul. Wiślnej.

Na Skyscrapercity jest wizualizacja nowego osiedla sześciu bliźniaków, które mają powstać na Mokrzyszowie, przy ul. Sienkiewicza.

Planujemy zmianę MPZP terenów wokół Jeziora Tarnobrzeskiego
Wybrane uzasadnienia zmian to:
– zmiany na półwyspie, w związku ze zmianą jego funkcji. Pierwotne wykorzystanie pod imprezy plenerowe zostało ograniczone ze względu na peryferyjne położenie. Zamiast tego mamy noclegi, szkolenia, rekreację, a istniejące ograniczenia utrudniają wykorzystanie terenu.
– wprowadzenie zapisów dotyczących możliwości wykorzystania wód siarczkowych.
– wprowadzenie zapisów umożliwiających budowę infrastruktury turystycznej, jak wieże widokowe, duże zjeżdżalnie itp.
– umożliwienie lokalizacji lądowiska dla helikopterów na potrzeby szpitala

Obszar objęty zmianami to plaża na prawo od wjazdu, cypel Lata z Radiem, okolica ronda z ul. Siarkową i tereny po obydwu stronach wyspy. Te ostatnie okolice pokrywają się z proponowaną przez dr Zycha lokalizacją odwiertów do wód siarczkowych.

Nowy rozkład PKP

Od lat nie jeździłem pociągami, ale komunikacja i stan dworca to jest jakiś wyznacznik statusu miejscowości. Według info z kolejowego wątku na forum, wrócił do Tarnobrzega Intercity przez Lublin, Warszawę, Poznań do Szczecina. Dodatkowo od połowy grudnia przejedzie przez Tarnobrzeg IC Kochanowski z Rzeszowa do Bydgoszczy, będzie również weekendowe połączenie z Krakowem o godz. 18:44 (czas jazdy 2:35).

BO2023 opóźniony

Decyzją prezydenta przedłużono czas na weryfikację zgłoszonych do BO2023 projektów. Ostateczną listę projektów mamy poznać nie później niż 26 września.
Swoją drogą w necie pojawiają się zapowiedzi społecznej kontroli lokali wyborczych, polegającej na liczeniu w wybranych komisjach osób uczestniczących w głosowaniu w komisjach. Spadnie gdzieniegdzie frekwencja lub zostanie zweryfikowana?
Według regulaminu każdy uprawniony może głosować w punkcie wyborczym przez umieszczenie w urnie wypełnionej karty, lub elektronicznie. Przy głosowaniu osobistym wymagane jest okazanie dokumentu tożsamości ze zdjęciem. Nie jestem pewien jak to działa w przypadku małych dzieci. Może dopytam.

Polityka

W lokalnej polityce dalej wakacje, na profilach nic, centrala, albo o ploty o sąsiadach, a nic od siebie. Może przy okazji sesji ktoś się obudzi?

COVID19

Sporo tej zarazy w okolicy w ostatnich tygodniach, czego jednak zupełnie nie widać w oficjalnych statystykach. Też się akurat kiszę w zarazie, stąd dzisiaj nieco krócej i brak zdjęć. Bo nigdzie nie byłem i nic nie widziałem (delikatnie mówiąc). Zdrowia wszystkim czytającym!

A z poniższego linka można postawić mi kawę:

Postaw mi kawę na buycoffee.to


You May Also Like