Marsz Pamięci i… Szafa Pamięci

Tarnobrzeg pamięta – pod takim hasłem 3 października odbędzie się spotkanie w rocznicę wypędzenia żydowskich mieszkańców z miasta. Odbędą się lekcje historyczne dla młodzieży, marsz pamięci, a także otwarcie Szafy Pamięci.

Od kilku lat, z inicjatywy Tarnobrzeskiego Towarzystwa Historycznego, początkiem października tarnobrzeżanie spotykają się, by wspomnieć dawnych mieszkańców miasta. Data jest nieprzypadkowa, bo 2 października 1939 r. Niemcy wypędzili ich do sowieckiej strefy okupacyjnej. W poniedziałek 3 października w południe przy ohelu na cmentarzu żydowskim w Tarnobrzegu zaplanowano spotkanie, które rozpocznie całe wydarzenie. Stąd bowiem wyruszy Marsz Pamięci ulicami miasta w kierunku dawnej synagogi – dziś Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. M. Marczaka, gdzie pod pamiątkową tablicą zostaną zapalone znicze. Uczestnicy udadzą się następnie do środka budynku, gdzie nastąpi otwarcie Tarnobrzeskiej Szafy Pamięci, w której złożone zostaną teczki z nazwiskami w języku polskim i hebrajskim dawnych żydowskich mieszkańców. 

„Tarnobrzescy Żydzi zostali wyrzuceni z lokalnej świadomości i historii. „Szafa pamięci” jest jedną z prób odwrócenia tego procesu – mówi prezes Towarzystwa Tadeusz Zych. – Ukryte w niej imiona tarnobrzeskich Żydów są nie tylko przypomnieniem pamięci o nich, ale to także wyraz wdzięczności i hołdu im złożonemu. Bez nich nie można zrozumieć historii Tarnobrzega. Ten „mówiący” mebel stoi w miejscu niezwykłym, najbardziej świętym dla żydowskiej społeczności, we wnętrzu byłej tarnobrzeskiej synagogi. W miejscu, gdzie kiedyś była czytana najważniejsza z Ksiąg, teraz możemy czytać „księgę pamięci”. Niech przywrócona pamięć, stanie się jednym z fundamentów naszej tożsamości”.

Tę inicjatywę Tarnobrzeskiego Towarzystwa Historycznego wsparli: Miejska Biblioteka Publiczna, Tarnobrzeski Dom Kultury oraz wolontariuszki: Justyna Uchańska i Renata Domka. Środki na jej realizację pochodzą z dotacji Urzędu Miasta Tarnobrzega.  

Gośćmi wydarzenia będą także przedstawiciele Muzeum POLIN z Warszawy, którzy przeprowadzą warsztaty dla tarnobrzeskich uczniów. 

You May Also Like