Folie do zadruku – jaką techniką nanosi się grafikę?

Folie magnetyczne oraz inne rodzaje folii samoprzylepnych to świetne nośniki reklamy wizualnej. Wysoka jakość druku jest w tym przypadku nie mniej ważna niż aspekty takie jak jakość kleju czy grubość arkusza. Postanowiliśmy więc zebrać kilka informacji na temat technik nanoszenia grafiki na folie do zadruku. Zapraszamy do lektury!

Folie magnetyczne – jak zadrukować magnes?

Folie magnetyczne to jeden z najciekawszych rodzajów folii dekoracyjnych. Nie pokrywa się ich bowiem klejem, a proszkiem ferromagnetycznym, który sprawia, że zamieniają się w elastyczny magnes. Bez problemu można umieścić je na metalowej powierzchni, np. samochodzie, a potem szybko i łatwo zdemontować. Dużą zaletą jest brak zniszczeń na skutek naklejenia lub zdjęcia folii. Wiadomo jednak, że nikt nie decyduje się na pokrycie swojego auta czy innej powierzchni magnesem, jeśli nie ma on nadrukowanej atrakcyjnej dla oka grafiki. Tutaj potrzeba dużego zaangażowania i precyzji nie tylko ze strony artysty-grafika na etapie projektowania, ale także drukarni w procesie aplikacji obrazu. Musi on być wysokiej jakości, wyraźny, z dobrze odwzorowanymi kolorami. Taki efekt można osiągnąć m.in. metodą druku cyfrowego UV lub druku ekosolwentowego. Tuszem pokrywa się oczywiście nie część magnetyczną, a drugą, białą stronę. Aby wydłużyć żywotność druku, dobrze jest zabezpieczyć go warstwą błyszczącego lub matowego laminatu. Zazwyczaj jest to dodatkowa usługa oferowana przez drukarnie.

Jak pokrywa się grafiką folie do zadruku?

Folie do zadruku to oczywiście o wiele bardziej obszerna kategoria niż tylko elastyczny magnes. Należy do nich cała gama folii samoprzylepnych, które z jednej strony pokryte są klejem, a z drugiej można aplikować na nie dowolną grafikę. Są to m.in. folia monomeryczna, polimerowa oraz wylewana. Ich zastosowanie wykracza poza umieszczanie na powierzchniach metalowych, dlatego jest to opcja wybierana bardzo często zarówno w celach reklamowych (np. tworzenie etykiet na opakowania), jak i dekoracyjnych (np. renowacja mebli). Jakie metody druku pozwalają osiągnąć dobrą jakość grafiki? Przede wszystkim, trzeba mieć na uwadze, że nie każda drukarka i nie wszystkie tusze nadają się do drukowania na śliskiej powierzchni folii. Należy zaopatrzyć się w modele przeznaczone specjalnie do tego celu. Techniki, które są wykorzystywane, to druk UV, druk cyfrowy, druk solwentowy, druk offsetowy i sitodruk. Przed przystąpieniem do procesu drukowania warto też folię zagruntować, czyli obrobić specjalnym środkiem, a po wszystkim zalaminować. Z pewnością najbardziej odpowiednią metodę druku na folii będzie też w stanie doradzić producent folii, jej dystrybutor czy też specjalizująca się w tym drukarnia.

Materiał partnera