Tarnobrzeg – info z 39 tygodnia roku 2022

Tarnobrzeżan ubywa (dane GUS), Budżet Obywatelski 2023 coraz bliżej, kadencja prezydenta i radnych przedłużona, wycofane uchwały na sesji, amerykańskie hotele nad Jeziorem Tarnobrzeskim i jeszcze trochę drobiazgów, czyli tarnobrzeski raport z tygodnia.

Amerykańskie hotele nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Temat pojawił się na konferencji Małgorzaty Zych w sprawie spalarni odpadów. Według szefowej stowarzyszenia, do władz Tarnobrzega zgłosiła się ogromna amerykańska korporacja, która planuje wybudować hotele nad Jeziorem Tarnobrzeskim, w dodatku wyposażone we własne odwierty do źródeł siarczkowych. Warunkiem ma być rezygnacja z budowy spalarni. Szczegółowe informacje poniżej.

Czekam na stanowisko miasta w tej sprawie, ale już po moim tekście pojawiła się informacja w TN, w której prezydent nie zaprzecza zainteresowaniu zagranicznych podmiotów, ale jednocześnie nie potwierdza wiązania inwestycji ze spalarnią na zasadzie albo jedno, albo drugie.

Budżet Obywatelski 2023

Trochę nam się opóźniło, ale już znamy pierwotną listę projektów zgłoszonych do BO2023. Może tym razem uda się przeprowadzić budżet obywatelski prawidłowo, bez kwestionowania rozwiązań i głosowań, a w sumie w naszym przypadku sukcesem byłoby gdyby udało się go w ogóle przeprowadzić, bo jeden już nam całkiem przepadł, a drugi jest na dobrej drodze. W tekście oprócz tabelki z projektami wrzucam przymiarki i analizy, tzn. czego możemy się spodziewać i jaką taktykę powinni przyjąć autorzy mniejszych projektów dużych. Bo opcja by wygrać jest tylko jedna.

Wycofane dwie uchwały prezydenckie

Na ostatnią sesję zaplanowane były dwie kontrowersyjne uchwały, o których zresztą pisałem w zeszłym tygodniu:

1. Zamiana działek z ARP – my dajemy działkę obok Mariny, a ARP daje nam działkę, na której FCC chciałoby wybudować spalarnię odpadów
2. Sprzedaż budynku poszkolnego na ul. Dekutowskiego
Obydwie uchwały zostały wycofane przez prezydenta w trakcie sesji.

Co stało się w międzyczasie?

W sprawie spalarni w trakcie sesji pojawili się protestujący ze stowarzyszenia „Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim”. Z tego co pisał na fejsie dr Witold Zych, na posiedzeniu komisji stanowisko władz miasta było zdecydowane, a zmiana jest zaskakująca. Być może zamiana nie doszła do skutku po rozmowach prezydenta z radnymi. Prezydent uzasadnia wycofanie uchwały koniecznością uszczegółowienia uzgodnień z ARP. Oficjalnie chodziło o wchodzący w skład miejskiej działki kawałek plaży.

Jak podaje NW24 w tej samej sprawie zadziałała część członkiń Tarnobrzeskiej Rady Kobiet (5 pań). Co ciekawe ich pismo nie zostało skierowane do prezydenta, któremu kobiecy organ ma doradzać, ale do ARP, żeby od drugiej strony próbować zablokować tę inwestycję, na dość wczesnym i nietypowym etapie. Co ciekawe, pod pismem podpisała się m.in. p. Grażyna Potańska, prywatnie żona przewodniczącego Rady Miasta. Czyżby prezydent wycofał uchwałę wobec spodziewanego braku odpowiedniej większości wśród radnych? Decyzja była nagła i niespodziewana, raczej w dwa dni nic się nie zaciemniło w kwestii uzgodnień z ARP.

W sprawie budynku poszkolnego na ul. Dekutowskiego było to już drugiej podejście do takiej uchwały i po raz drugi prezydent ją wycofał. Co się działo przez te kilka dni od zamieszczenia jej w programie sesji do samej sesji?

W temacie zaktywizował się profil Tarnobrzeski DiMTeam. Według dwóch kolejnych wpisów, mieszkającym w budynku uchodźcom z Ukrainy postawiono „ultimatum”, nakazując im niezwłoczne opuszczenie budynku do końca września, po czym dodatkowo odcięto im ciepłą wodę!

Dodatkowo na sesji pojawiły się rodziny z niepełnosprawnymi dziećmi, które mają pomysł na wykorzystanie poszkolnego budynku. W tej sytuacji po raz drugi prezydent wycofał się z pomysłu sprzedaży, być może również i w tym przypadku byłby problem z uzyskaniem większości, a nikt nie lubi przegrywać głosowań.
Mamy za to zgodę radnych na lokalizacje kasyna na Wyszyńskiego.

Tarnobrzeg się kurczy, ale Stalowa Wola i Sandomierz kurczą się szybciej

Ale czy to jakaś pociecha? Według ostatniego spisu powszechnego w ciągu 10 lat straciliśmy 9,7% mieszkańców, podczas gdy Stalowa Wola straciła 11,6%, a Sandomierz 10,9%. Wyludniamy się zatem, ale nie jest to zjawisko odosobnione i u sąsiadów jest podobnie. Tarnobrzeg liczy rzekomo 44091 mieszkańców, czyli jakieś 7-8 tys. osób więcej niż mamy deklaracji śmieciowych. Temat poszukiwania utajonych mieszkańców ucichł. Nie znaleźliśmy sposobu?

Miasto20212011Zmiana
Tarnobrzeg44 09148 821-9.7%
Stalowa Wola57 62065 182-11.6%
Sandomierz22 18924 894-10.9%
Nisko14 87415 610-4.7%
Info za tarnobrzeskim wątkiem na Skyscrapercity

Dostaniemy ponad 6 mln zł, przyda się na drogi. Wchodzimy w Polski Ład

Niektórzy już dostali, dostaniemy pewnie i my. Dodatkowe środki z centrali mają być dla wszystkich gmin, u nas pewnie pójdą na inwestycje drogowe z Polskiego Ładu. Prezydent potwierdził w TVL, że robimy mimo wszystko, nawet z dofinansowaniem spadającym do pięćdziesięciu paru procent i dodatkowymi trzydziestoma milionami wkładu własnego. Będzie zadłużenie, obligacje i próby uzgodnienia w centrali ograniczenia zakresu zadań.

Powietrze na osiedlach

Kto zerka czasem na Airly, tego nie zaskoczyła informacja, że najgorsze powietrze mamy na os. Wielowieś. Najlepiej wypadł Serbinów, a największa zmiana na plus odbyła się na os. Miechocin. Generalnie nie jest źle, latem całkiem dobrze, zimą trochę gorzej niż średnia wojewódzka. Zresztą w każdym miejscu miasta inaczej. Co ciekawe, najgorsza jakość powietrza była w Boże Narodzenie. Pewnie wielu właścicieli kominków, którzy nie palą na co dzień, chciało coś „umieścić w chmurze” „dla klimatu”. Już się spodziewamy, że ten sezon raczej będzie gorszy. Szczegółowe informacje w zestawieniu zaprezentowanym na sesji RM:
https://tarnobrzeg.esesja.pl/zalaczniki/199133/prezentacja-powietrze_1912310.pdf

Dzikowiak 2.0

Zgodnie z oczekiwaniem idzie szybko, od frontu już prawie wygląda docelowo, płot zdjąć, szyldy zawiesić. Pasuje do Nowej Targowej, hotelu Evva, do szaletów w sumie również. Taka teraz moda. Ciekaw jestem jak będzie się starzeć śmietanka z antracytem.

Cyfrowy TDK

Od półtora roku trwa realizacji projektu grantowego pt. „Cyfrowy TDK”. To efekt dofinansowania, jakie Tarnobrzeski Dom Kultury otrzymał z programu Konwersja Cyfrowa Domów Kultury, którego operatorem jest Narodowe Centrum Kultury. Właśnie trwa montaż nagłośnienia, sprzętu do transmisji internetowych, mobilnego studia nagrań, akcesoriów dla niedosłyszących, oprogramowania i licencji.
Zakupiono między innymi cyfrową konsolę, mikrofony, panele akustyczne, kamery, sprzęt komputerowy, czy licencje. Nowością będą także zestawy słuchawkowe oraz pętla indukcyjna, która pozwoli niedosłyszącym aktywniej i częściej uczestniczyć w wydarzeniach organizowanych w TDK. Wartość grantu to 144 tysiące zł.

Cyfrowa Gmina

Ogłosiliśmy postępowanie w związku z realizacją projektu „Cyfrowa Gmina”, kupujemy parę serwerów i kilkadziesiąt komputerów.

Mikroinstalacje OZE

Szukamy inspektorów nadzoru inwestorskiego, czyli powoli, ale coś się dzieje w temacie.

Kadencja do końca kwietnia 2024

Sejm RP przegłosował przedłużenie kadencji władz samorządowych do końca kwietnia 2024. Czyli wcześniej kadencję przedłużono z 4 do 5 lat, a teraz dodatkowo o jeszcze pół roku. Prezydent i radni się cieszą, ale ja nie bardzo. Zawsze lubiłem kampanie wyborcze.

Wydarzenia na ten tydzień

Marsz pamięci

Koncert Jana Białęckiego

Noli Me Tangere z Piotrem Baronem. Ma być na jazzowo i zapowiada się świetnie

Będzie to wyglądało mniej więcej tak

Kamienica z dobrą papą

Trafiłem na zdjęcie północnej pierzei rynku raptem sprzed kilkunastu lat. Papa droga nie jest. Zostało nam papa! dla kamienicy.

Wspominki – pizza z Metra

Znalazłem starą ulotkę z pizzerii Metro. Fajna?

Siarka na Motorze

Wynik meczu 0:0, a oprawa do obejrzenia tutaj:

Relacja z finału Wygraj Sukces

Mieliśmy wczoraj 27 finał konkursu Wygraj Sukces, relację można obejrzeć poniżej.

Zin Effatha

W ramach przypominania starych tarnobrzeskich zinów wrzuciłem dwie gazetki Effatha z roku 1998. Całość na forum.
https://www.tarnobrzeg.info/forum/viewtopic.php?f=4&t=13827&p=214157#p214157

A na koniec tradycyjnie już kawka

Jeśli ktoś ma ochotę, może mi kawkę postawić klikając poniżej

Postaw mi kawę na buycoffee.to

You May Also Like