Tarnobrzeg – info z 41 tygodnia roku 2022

Głosujemy na Budżet Obywatelski, robimy fotowoltaikę, Słomka bez cytatu, centrum się zmienia, sól drożeje, bezrobocie spada, Hołownia zdobywa, a MOSiR wycenia. Zapraszam na krótkie podsumowanie 41 tygodnia roku 2022.

Rozpoczęło się głosowanie internetowe na Budżet Obywatelski 2023

Głosować może każdy kto ma telefon i Internet. Mimo zniechęcania z wielu stron, wciąż głosuję i szczerze namawiam do głosowania. Wybór mamy ograniczony, ale chyba nie jest nam wszystkim wszystko jedno? W sumie ucieszę się ze wszystkich przedsięwzięć z projektów dużych. Niektóre mam dosyć daleko, niektóre nie bardzo sobie wyobrażam, ale nie jest mi wszystko jedno. Głosujcie internetowo – to moment. Komu wszystko jedno? Bo znów nas któreś osiedle wiejskie zadepcze turbogłosowaniem osobistym.
Głosowanie internetowe tutaj:
https://tarnobrzeg.budzet-obywatelski.org/glosowanie

Jest umowa na fotowoltaikę dla 673 gospodarstw w Tarnobrzegu

Profil Razem dla Tarnobrzega udostępnił tą informację równo 7 razy! Dokładnie to samo z różnych mediów, oczywiście za wyjątkiem Tinfo i NW24. Bez wątpienia jest to sukces, który tradycyjnie ma wielu ojców, chociażby przez rozciągnięcie projektu na różne kadencje. W momencie jak był dodatkowy nabór, to sytuacja z prądem wyglądała jeszcze zupełnie inaczej. Teraz chyba nikt się już nie zastanawia czy to się zwróci i opłaci. Oby się udało bez problemów. Więcej informacji tutaj:

Polityczne wybory prezydenta c.d.

Nadal dyskutowane jest spotkanie prezydenta sprzed tygodnia, czyli wybór: spotkanie z rządem tak, protest antyrządowy nie. Prezydent Dariusz Bożek skomentował spotkanie w trakcie rozmowy w TVL, rozmowa poniżej:

Samorządy nie mają wg prezydenta prawa sprzedawać węgla. Kolejna kwestia to gwarancja sprzedaży zakupionego towaru, czyli wątpliwości czy na pewno pójdzie po 2100zł/tonę. W sprawie Polskiego Ładu udało się porozmawiać z centralą, do połowy października miało być przedstawione narzędzie do ewentualnej redukcji zakresu zadań.

Odnośnie obwodnicy – mamy się cieszyć z tej inwestycji na kilkadziesiąt milionów, czyli z tego co mamy. A tymczasem dotarły do nas wieści, że sąsiedzi ze Stalowej Woli otrzymali z centrali kolejne 450 mln zł na drogi z Programu Inwestycji Strategicznych, pewnie wystarczy na trzecią obwodnicę. Jak mówi poseł Weber, Stalowa Wola ma być „gospodarczym sercem regionu”. Jaka rola w regionalnej anatomii nam pozostaje?

W sprawie spalarni najważniejsze dla prezydenta jest bezpieczeństwo, informacji i spotkań nadal nie mamy. Co ciekawe dla prezydenta spalarnia nad Jeziorem może być… atutem. Według prezydenta Bożka na spalarni nad Jeziorem można „wypłynąć, „zrobić kampanię wyborczą” i różne rzeczy.

Czysta Energia otrzymała pozwolenie zintegrowane na przetwarzanie odpadów

Zamiast obecnej instalacji do przetwarzania odpadów prowadzonej przez FCC ma powstać nowa instalacja, tym razem na spółkę „Czysta Energia”. Pozwolenie na prowadzenie instalacji do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów o zdolności 36000Mg/rok i dodatkowo 18450Mg/rok dla części biologicznej to jakieś cztery razy więcej niż nasza roczna produkcja, która wynosi 13279 Mg odpadów. W pozwoleniu wspomniano też o wstępnym przygotowywaniu odpadów przeznaczonych do przekształcenia termicznego.
Osoby, które chcą poczytać mnóstwo szczegółów na ten temat, mają do dyspozycji obszerne dokumenty pod tym linkiem:
https://bip.podkarpackie.pl/index.php/informacja-o-srodowisku/pozwolenia-zintegrowane/wydane/6125-czysta-energia-polska-sp-z-o-o-z-s-zabrze-instalacja-do-mechaniczno-biologicznego-przetwarzania-mbp-w-tarnobrzegu

Droga sól

Lecz jeśli sól straci swój smak, czymże ją posolić? Nie inaczej z solą drogową. Od ostatniego sezonu podrożała trzykrotnie, bo się okazało, że ściągaliśmy ją zwykle ze wschodu. Planowane 900.000 zł brutto nie wystarczy, wpłynęła jedna oferta na ponad milion, zobaczymy jaka będzie decyzja urzędu. Fusy z kawy na pewno nie są alternatywą. Jeśli wydajność byłaby podobna (a pewnie fusy działają znacznie gorzej niż sól), to skąd mielibyśmy wziąć ponad milion kilogramów fusów?

Rekordowo niska stopa bezrobocia

Z jednej strony mamy wysoką inflację, drogie surowce, waluty i zawirowania gospodarcze. Ale jak to się przekłada na stopę bezrobocia w Tarnobrzegu? Jest rekordowo niskie. Względem maja 2022 stopa bezrobocia w Tarnobrzegu spadła o kolejny procent, osiągając rekordowo niski poziom 6,6%!
W poprzednich latach na koniec sierpnia było odpowiednio:
2021 – 8,5%
2020 – 8,6%
2019 – 7,4%
2018 – 8,3%
2012 – 14,8%
Wypłaty są jakie są, ale bezrobocia prawie nie ma.

Komu blisko do Hołowni, komu?

Parę razy zastanawiałem się na forum kto z Tarnobrzega będzie próbował podpiąć się pod Polskę 2050 Szymona Hołowni. I jakoś mi to uciekło do tej pory, chociaż informacje w necie są z wiosny, a ostatnio zostały potwierdzone przy prezentacji przez Hołownię kandydatów na kandydatów w Stalowej Woli. Jeśli podobnie jak ja nie wiedzieliście, mamy obecnie przewodniczącego Rady Miasta Bogusława Potańskiego z Polski 2050. Pan Potański nie działa w nowej partii sam, ale z małżonką.
Wcześniejsze związki z PO zakończyły się rezygnacją po obsadzeniu na niesatysfakcjonującym miejscu na liście sejmowej. Jakie miejsce mogłoby być tym razem satysfakcjonujące? Jakieś szanse w naszym okręgu ma wyłącznie jedynka, a o tą będzie niezmiernie trudno. Oczywiście jeśli będzie lista własna, a nie lista łączona wąsko czy szeroko. Tymczasem aktywności polityczno-medialnej lokalnej Polski 2050 nie widzę. Na pewno nie na miarę 10% poparcia.

Co tam na Śródmieściu?

Wiem, że ta nazwa brzmi śmiesznie, ale tak mi się napisało.

Wiślna – jest już asfalt na jednym pasie.

Obwodnica – ma być gotowa do końca miesiąca, a oddana niewiele później. Strabag organizuje bieg/marsz/przejazd rowerowy dla chętnych, całą trasą drogi obwodowej. Na końcu na uczestników będą czekały pamiątkowe medaliki. Start za tydzień o godz. 10:00. Info za Korso, chyba pierwszy raz znalazłem jakąś interesującą mnie informację której nie widziałem gdzie indziej.

Oświetlenie między cmentarzami – udało się przed dniem Wszystkich Świętych. Alejka między cmentarzem dominikańskim i miechocińskim doczekała się oświetlenia. Przyda się, bo będzie tam spory ruch.

Coraz bliżej parku handlowego – w sprawach formalnych udało się zrobić kolejny krok ku budowie N-parku. Może jednak się doczekamy. Ale przez najbliższe lata będzie to i pewnie nic więcej.

Możemy zobaczyć nowe domknięcie placu Surowieckiego. Budynek dawnego USC ma elewację w szarym, modnym ostatnio kolorze.

Nie powiem, żeby mi się szczególnie podobał, ale taka moda po wcześniejszej pastelozie. Stylem pasuje chociażby do pobliskiego dawnego internatu, czy budynków Policji.
Wokół fontanny mamy szczebelki do siedzenia. Wygląda to jak poniżej.

Ciekaw jestem jak sprawdzi się sosna z transparentnym impregnatem. Dobra, nie jestem ciekaw, mniej więcej wiem. Dobór materiałów jest dość ważny. Nawet elegancki marmur wokół fontanny z czasem po prostu zwapniał przy naszej twardej wodzie.

Jak zachowywało się drewno na ławeczce z Janem Słomką wiemy.
Widzę, że elementy drewniane zniknęły, czyli pewnie po raz kolejny uległy biodegradacji, albo dewastacji.
I bardzo dobrze!

Prymitywnie wykastrowany rzekomy cytat z „Pamiętników Włościanina” wisiał tam zdecydowanie zbyt długo!
W konkursie firmowanym 10 lat temu przez UM i MBP jako symbol historycznego przesłania wójta Dzikowa Jana Słomki wybrano sentencję „największym skarbem człowieka są dobre obyczaje”, pomijając zupełnie resztę zdania, najwyraźniej w ramach nieznanego jeszcze lokalnie, ale już stosowanego w praktyce zjawiska cancel culture.

Co naprawdę napisał Słomka?
„W moim przekonaniu największym skarbem człowieka są dobre obyczaje i moralność oparta na religii, w łączności z Istotą Najdoskonalszą – Bogiem.”
Trochę co innego, nieprawdaż? Lepiej zatem żeby nie było żadnej deseczki i tabliczki z pseudocytatem, niż kłamstwo które całkowicie wypacza historyczny przekaz lokalnego bohatera, którego zamierzamy upamiętnić. Obojętne kto by takie kłamstwo zaakceptował i popierał.

Warszawski Festiwal z Browaru Tarnobrzeg

Jak Wam się podoba „teledysk”?

Śladami Kolekcji Dzikowskiej

Widzę dopiero na materiale filmowym i przyznaję, że mi się podoba. A skoro sam o grze nie pisałem i jej nie oglądałem, to polecam obejrzeć materiał TVL.

Baciary i stand-up Maćka Ambickiego

Ich hicior „Bo żyje się raz” ma na YT ponad 35 mln odsłon. Baciary to już klasyka, którą wcale nie łatwo sklasyfikować. Ale łatwo posłuchać – 21 października w Marinie nad Jeziorem Tarnobrzeskim.

Moskwa – klasyka punkrocka w Tarnobrzegu

W gościnnej Wozowni pojawi się klasyka polskiego punkrocka, czyli grupa Moskwa w towarzyszeniu lokalnego suportu.

O pszczołach, pszczelarzach i ich zrzeszeniach

W czwartek w MBP odbędzie się spotkanie na którym Maria Pałkus będzie promować swoją książkę o lokalnym tarnobrzeskim pszczelarstwie, wydaną z okazji setnej rocznicy utworzenia Powiatowego Towarzystwa Pszczelniczego w Tarnobrzegu. A że tradycje rodzinne mam głębokie, to pewnie i trochę rodziny w książce będzie.

Noclegi nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Tym razem oferta noclegowa w domku PZW. Materiał zachęca?

Cennik usług oferowanych przez MOSiR

Prezydent Tarnobrzega ogłosił szczegółowy cennik usług oferowanych przez MOSiR. Dla wielu wciąż będzie za tanio, dla innych za drogo. Poczytajcie szczegóły pod poniższym linkiem:
https://prawomiejscowe.pl/UrzadMiastawTarnobrzegu/document/877129/Zarz%C4%85dzenie-387_2022

Kawa na ławę

I tradycyjnie na koniec: jeśli ktoś chciałby postawić mi kawę, to zapraszam do kliknięcia poniżej:

Postaw mi kawę na buycoffee.to

You May Also Like