Scena „Mazowsza” czeka

Zaśpiewaj jak w „Mazowszu” i wygraj ogólnopolski konkurs. Tarnobrzeski Dom Kultury zaprasza do udziału w III Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Stanisława Jopka.

Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Stanisława Jopka powstał w 2019 roku z inicjatywy zespołu „Mazowsze”. Twórcom tego przedsięwzięcia przyświecała idea upowszechnienia wśród Polaków zarówno tych znanych, jak i rzadko wykonywanych utworów „Mazowsza”, ale również przybliżenie sylwetki patrona Konkursu.

Harmonogram wydarzenia przewiduje trzy etapy. Pierwszy zostanie przeprowadzony w blisko pięćdziesięciu ośrodkach lokalnych. Jednym z nich jest Tarnobrzeski Dom Kultury, gdzie 17 listopada od godz. 10.00 odbędą się przesłuchania konkursowe uczestników. Kandydaci mają obowiązek przygotować dwa utwory z repertuaru zespołu „Mazowsze” z podanej listy piosenek. Organizatorzy udostępniają ich oryginalne nuty.

Na zmagania drugiego etapu zwycięzcy w poszczególnych grupach wiekowych zostaną zaproszeni do wyznaczonych ośrodków makroregionalnych. Trzeci i zarazem ostatni etap, odbędzie się w Karolinie, siedzibie „Mazowsza” w Otrębusach pod Warszawą. Konkurs od początku miał na celu rozśpiewanie całej Polski, dlatego uczestnicy rywalizują w czterech kategoriach wiekowych: 8-13 lat, 14-19 lat, 20-25 lat oraz 26+ lat.

Zapisy do pierwszego etapu Konkursu ruszyły 14 października 2022 r. Laureatów poznamy w październiku 2023 r. podczas Koncertu Galowego, który odbędzie się w siedzibie zespołu „Mazowsze” w Karolinie. Dla najlepszych wykonawców przewidziano nagrody finansowe.

Rejestracji uczestników można dokonać na stronie www.mazowsze.waw.pl. Także tutaj oraz poniżej można znaleźć regulamin konkursu. Szczegółowych informacji udziela koordynatorka regionalna konkursu Katarzyna Dereń, mail: katarzyna.deren@tdk.tarnobrzeg.pl, tel. 726 129 653.

Termin zgłoszeń do I etapu w Tarnobrzegu:
14 listopada 2022

Termin przesłuchań:
17 listopada 2022, godz. 10.00

Miejsce:
Tarnobrzeski Dom Kultury

***

Stanisław Jopek, tenor i wieloletni członek chóru zespołu „Mazowsze” był postacią nietuzinkową. Nie tylko z powodu pięknej barwy głosu – tenor o barytonowym zabarwieniu, ale również ze względu na swoją życiową drogę, którą odbył aby ostatecznie stać się pierwszym solistą największego zespołu narodowego w Polsce. Urodził się i wychowywał we Lwowie, skąd, jako repatriant, przybył wraz z rodzicami do Kościerzyc na Śląsku Opolskim. Tam rozpoczęła się jego artystyczna droga. Stamtąd wyruszył do zespołu „Skolimów”, a po jego rozwiązaniu w 1956 roku przywędrował do „Mazowsza” i został w zespole przez 50 lat, do końca śpiewając i występując na scenie. Śpiewał w 36 językach. Kochał scenę, a jego kunszt wykonawczy wzbudzał zachwyt, uwielbienie i podziw na całym świecie. Nazwanie imieniem solisty – Stanisława Jopka organizowanego przez „Mazowsze” Konkursu Wokalnego, było dla organizatorów oczywiste i naturalne.

Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”

Niezwykli ludzie, niezwykłe miejsce, głęboko zakorzeniona polska muzyka. Czar, wdzięk, piękne stroje, pieśni, do których się wraca i ta energia, która pozostaje na długo. Niezmiennie od ponad 70. lat zespół „Mazowsze” zachwyca polską i zagraniczną publiczność, realizując swoją misję propagowania kultury polskiej na scenach świata.

Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” założył w 1948 roku Tadeusz Sygietyński, polski kompozytor i dyrygent, człowiek, który kochał folklor i kochał Polskę. Z tej miłości narodził się zespół, który całkowicie zmienił polską scenę muzyczną i zmienia ją po dziś dzień. Wraz z Tadeuszem Sygietyńskim zespół od podstaw budowała jego przyszła żona Mira Zimińska-Sygietyńska. Jako stali bywalcy scen doskonale zdawali sobie sprawę, że dzieło trafi do odbiorcy tylko wtedy, gdy będzie zrozumiałe dla każdego. Dlatego „Mazowsze” stało się czymś na kształt teatru, gdzie – w sposób przystępny, ale nie prosty; zrozumiały, lecz nie nudny – prezentuje się polski folklor w jego wystylizowanej wersji.

O tym, że udało im się trafić w gusta polskich i zagranicznych odbiorców, świadczy między innymi to, że „Mazowsze” przetrwało do dzisiaj. Nie tylko przetrwało, ale rozwija się, sięga po nowy repertuar i cieszy publiczność wszędzie tam, gdzie się pojawia. Jest najstarszym, a jednocześnie bardzo młodym zawodowym zespołem. Miejscem, gdzie młodzi, dobrze wykształceni i gruntownie przygotowani muzycy, śpiewacy i tancerze przeżywają swoją przygodę życia. Przychodzą, poświęcają zespołowi swoją energię i zaangażowanie, a potem przekazują pałeczkę swoim następcom. W ten sposób „Mazowsze” jest zawsze świeże, piękne, żywiołowe. Dokładnie takie, jakim widzieli je założyciele: Mira i Tadeusz Sygietyńscy.

You May Also Like