Tarnobrzeg jak malowany

Zmieniają nam się okolice placu Surowieckiego. Dopiero co na murach Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika powstał mural udanie łączący przeszłość, teraźniejszość i wizję dla Tarnobrzega, trwa odświeżanie herbu miasta na urzędzie, a północna ściana placu ma nową elewację.

W ostatnim podsumowaniu tygodnia pisałem o ławeczkach wokół fontanny, o ociepleniu i nowej elewacji na budynku dawnego USC, w końcu o zmianach na ławeczce poświęconej Janowi Słomce. To nie koniec zmian w tych okolicach. Na ścianie Liceum Ogólnokształcącego powstał mural o powierzchni 70 m2, nawiązujący zarówno do tradycji Tarnobrzega i rodu Tarnowskich, patrona szkoły, jak i Jeziora Tarnobrzeskiego, powstałego w miejscu dawnego wyrobiska kopalni siarki.

Mural „Tarnobrzeg – naprzód w kierunku gwiazd”

Wykonanie muralu to realizacja jednego z małych projektów budżetu obywatelskiego. Projekt z osiedla Stare Miasto uzyskał 84 głosy poparcia, a całość prac wyceniono na 17.700 zł. Malowidło zaprojektowane przez Michała Stępnia podpisane jest dewizą rodu Tarnowskich „Tendite in astra viri” (naprzód do gwiazd). Górna część nawiązuje do odkryć astronomicznych patrona szkoły Mikołaja Kopernika, a dolna do Jeziora Tarnobrzeskiego. W środku, a jakże, jest herb Tarnobrzega. Wszystko zaprojektowane z sensem i gustem. Lokalizacja również nieprzypadkowa, przekaz skierowano przede wszystkim do młodzieży uczącej się w największej i najstarszej szkole średniej w mieście. Trzeba przyznać, że oprócz uczniów i nauczycieli mało kto zagląda na podwórko.

Koszty muralu wyniosły odpowiednio:
Przygotowanie projektu i szablonów pod mural – 3700 zł
Wynajem rusztowania – 2500 zł
Zakup materiałów – 4000 zł
Wymalowanie wzoru – 5000 zł
Dojazd, nocleg, koszty logistyczne – 2500 zł
Łącznie: 17700 zł

Był to jedyny projekt z osiedla, zatem zostałby zrealizowany niezależnie od ilości otrzymanych głosów.

Odświeżona Leliwa na „pałacu prezydenckim”

Pomięte flagi, zmurszałe pomniki, wypłowiałe herby lub ich niewłaściwe (jak na papierze firmowym RM) stosowanie nie świadczy dobrze o naszym szacunku do bohaterów, symboli i historii. Cieszy mnie zatem niezmiernie, że zdecydowano się na nowo odmalować herb Tarnobrzega na naszym „Białym Domu”, bo był konkretnie wypłowiały. Prace są uzgodnione ze służbami konserwatorskimi i wykonywane przez specjalistów, którzy wcześniej odnawiali m.in. sandomierską katedrę.

Żeby ktoś jeszcze poprawił wizerunek świętego patrona na napuchniętym paździerzu na froncie „Katolika”, to byłbym jeszcze bardziej zadowolony.

Jeśli masz ochotę, to klikając poniżej możesz mi postawić kawę

Postaw mi kawę na buycoffee.to

You May Also Like