Tarnobrzeg – info z 43 tygodnia roku 2022

Podsumowanie tygodnia opóźnione, ale wyjątkowo długie. Skupiłem się głównie na polityce, starając się o prezydencie tylko pozytywnie. Sprawdźcie czy się udało. Za to poużywałem sobie nieco na lokalnej Polsce 2050, Konfederacji i PiSie. Platformie się nie dostało, bo jej nie zauważyłem. Zapraszam na tarnobrzeskie podsumowanie 43 tygodnia roku 2022 i proszę o przekazanie dalej.

Zacznę dzisiaj jak niedoświadczony ksiądz kazanie z gotowca: pewien 19-letni czytelnik powiedział mi niedawno, że… Dziewiętnastoletni oznacza w tym przypadku, że czytający Tarnobrzeg.info od samego początku, czyli od 19 lat, a powiedział mi, że ostatnio wyjątkowo dużo pisałem o prezydencie Bożku w niekorzystnym świetle.

No fakt, tak było, ale czy bez uzasadnienia?

Prezydent chciał podnieść podatek od nieruchomości o 17,2%, prezydent zgasił połowie miasta światło bez słowa wyjaśnienia i uprzedzenia, prezydent ukrywa przed nami lokalizację schronów, a o polityce informacyjnej, czy też o „tajemnicach bolesnych” piszę od dłuższego czasu. A, że za wszystkim tym stoi prezydent Dariusz Bożek…

Jeśli wymieniam go imiennie to chyba dobrze, bo gdybym pisał o samych zjawiskach, planach i chęciach (jak gdzieniegdzie), to by wychodziło że kwestionuję rolę decyzyjną i sprawczą prezydenta w zakresie władzy wykonawczej, a to chyba najgorsze co można by napisać. Ale żeby jednak uwagę 19-letniego czytelnika jakoś uwzględnić i przy okazji zadowolić wszystkich, którzy chcieliby przeczytać o prezydencie coś pozytywnego, dzisiaj spróbuję pisać o Dariuszu Bożku wyłącznie pozytywnie. Spróbuję. Jakby nie patrzeć, niełatwo jest być prezydentem. Rozumiem to. Wszystkim krytykom za to łatwo jest wskazać winnego, właściwie wszystkich niekorzystnych zjawisk lokalnych.

Prezydent obniżył podwyżkę podatku od nieruchomości

I co? Brzmi pozytywnie! Już nam groziła podwyżka o 17,2%, ale prezydentowi udało się autopoprawką obniżyć podwyżkę do jedynie 11,8%. Podobno pierwotnie planowana podwyżka mogłaby nie uzyskać większości wśród radnych, a taka stawka przeszła. Ze stawkami zrobiło się zamieszanie, w którym sam się pogubiłem, sugerując, że w tabeli od początku były stawki na 11,8%, a tylko w uzasadnieniu na 17,2%. Myliłem się i przepraszam. Pewnie przesunęła mi się tabela w dwóch rzędach.

To teraz, tak jak obiecałem, lista radnych, którzy zechcieli podnieść nam podatki o 11,8%, łamiąc przy okazji tradycyjną zasadę podatków na wysokości maksymalnej stawki sprzed dwóch lat. „Break the rules” jest takie młodzieżowe i trendy, nawet jeśli chodzi o podatki.

Za rekordową podwyżką podatków głosowali:
Biernat Andrzej, Gołębiowska-Piś Teresa, Kapuściak Bożena, Kiper Artur, Martyniak Alfred, Mikrut Cezary, Ogorzałek Leszek, Partyka Sławomir, Rębisz Adam, Stępak Waldemar, Trybuła Włodzimierz, Zioło Marian.
Didaskalium: rozlega się buczenie publiczności

Nie mieli zdania w sprawie uchwały, wstrzymując się od głosowania:
Cąpała Marian, Szwedo Waldemar

Przeciwko uchwale głosowali:
Kalinka Kamil, Łagowska-Cebula Monika, Nowak Łukasz, Pekár Anna, Potański Bogusław.

Nieobecni:
Kliza Dominika, Szwagierczak Damian.

Podsumuję zatem, trzymając się dzisiejszej zasady, że o prezydencie staram się pozytywnie: Dariusz Bożek obniżył nam podwyżkę procentową z 17,2 na 11,8%, ale za to większość radnych zdecydowała o rekordowej podwyżce podatków i uchwała wchodzi w życie. Lepiej brzmi, nie?

Osobno dla Tarnobrzega?

Przy okazji głosowania nad podatkami widzimy wybijanie się na niezależność PRM Bogusława Potańskiego. Dwa tygodnie temu w podsumowaniu tygodnia zwróciłem uwagę na kontakty Państwa Potańskich z Polską 2050, bo już od wiosny figurowali w Internecie jako lokalni przedstawiciele partii Szymona Hołowni. Później była konferencja w Stalowej Woli, gdzie Bogusław Potański został wyraźnie wskazany jako „kandydat na kandydata”. Kwestia partyjnych powiązań odbiła się pewnym echem, albowiem TN spytał Przewodniczącego RM jak to jest. Temat partyjnych sympatii PRM przywołano też w trakcie konferencji stowarzyszenia protestującego przeciw budowie spalarni śmieci.

Odpowiedzi PRM dla tygodnika są dość mętne. BP nie jest członkiem P2050, to nieporozumienie, ale sympatyzuje, ma plany polityczne, raczej samorządowe niż parlamentarne, wiąże je jednak z inną partią niż Polska 2050, ale nie powie jaką. Skąd zatem występ za plecami Hołowni jako kandydat na kandydata partyjnego? W wyborach parlamentarnych wciąż nie wiadomo jaka będzie konfiguracja partyjna. Może się okazać, że wybierając odpowiednie ugrupowanie będzie się miało szansę na wyższą pozycję w ramach wspólnej listy opozycji. Z kolei w wyborach samorządowych rola partii jest marginalizowana. Przykładowo nie wiem kto obecnie jest głównym reprezentantem Platformy Obywatelskiej w Radzie Miasta. Mamy kogoś takiego?

Wracając do głosowania nad podwyżką podatków, PRM zagłosował przeciw i dość szeroko się tym chwali. Znalazłem informację na trzech fejsowych profilach, a skoro nagle tworzy się tyle profili, uzasadnia działania i otagowuje wpisy, to jakiś plan polityczny wyraźnie się szykuje. Oprócz dwóch profili Bogusława Potańskiego powstała nowa grupa „Tarnobrzeskie rozmowy”. Poniżej przykładowy wpis:

Co też tam pisze PRM?

Że chciałby zapomnieć o tej sesji. Że jest przeciwny podwyżce podatków i że to drenowanie kieszeni tarnobrzeżan. Dalej piękne słowa o samorządzie, mądrości władzy, solidarności, sięganiu władzy centralnej po pieniądze i o działaniu w imię polityki i złych przykładach. Całość brzmi jak kampania wyborcza, dużo pięknych słów, ikonek i hashtagów, bez konkretów i alternatyw. Nad formą można na pewno sporo popracować, wówczas uniknie się zdań takich jak „Odnoszę wrażenie, że niektórzy podejmując takie decyzje, motywacje ich leżą gdzie indziej.” Na końcu PRM apeluje do prezydentów „nie tędy droga!”. Wpis ilustrowany jest pięciosekundowym mocno amatorskim filmikiem, przedstawiającym prezydenta Dariusza Bożka, który podnosi podatki. Monety spadają, strzałka idzie do góry, a prezydent stoi i milczy. Cóż to jest jeśli nie wyraźnie odcięcie się od kolejnego politycznego korzenia? Parę lat temu obydwoje Państwo Potańscy i prezydent Bożek zapowiadali działanie „Razem dla Tarnobrzega”. Coś się wyraźnie kończy, chociaż do wyborów daleko.

Widno i bezpiecznie?

Tu jest mi naprawdę trudno, ale wciąż się staram. Prezydent zwołał konferencję prasową, gdzie opowiadał o realizacji projektu „Widno i bezpiecznie”. Projekt miał przejść z budżetu obywatelskiego, ale w wyniku dużego zamieszania i kolejnych porażek przed sądem nie zrealizowaliśmy budżetu obywatelskiego w ogóle. W wyniku tego zostały środki w budżecie, które wydaliśmy na mniej więcej to samo, ale już finansowane w inny sposób.
I jak tutaj mówić o tym, że w Tarnobrzegu jest widno i bezpiecznie, jeśli wszyscy widzimy (i piszemy) jak jest naprawdę?

Jest jednak coś co mogę przedstawić jako pozytyw – decyzją prezydenta zaciemnienie świateł na osiedlach wiejskich będzie obowiązywać od godziny 24:00, a nie od 23:00 jak do tej pory. Jest pozytyw? Jest!

Na konferencji mamy parę szczegółów technicznych i uzasadnień. Oszczędzamy minimum do końca roku, bo rząd zalecił samorządom ograniczenie zużycia prądu o 10%. Jak nie zadziała, to spróbujemy inaczej. Wyłączono (wciąż się staram 😉 ) lampy na osiedlach wiejskich, bo najłatwiej to zrealizować technicznie. Współczesne lampy zużywają przede wszystkim mniej prądu (padło, że jedna sodówka ciągnie więcej niż ta ulica), ale też są podłączane na trzech fazach, co trzecia lampa na fazie. Dzięki temu można łatwo sterować wyłączaniem 1/3 lub 2/3 dostępnych latarni. W centrum też będziemy odłączać światło, ale ręcznie. Dobrze, że taka konferencja się odbyła i parę tematów prezydent wyjaśnił. Bardzo źle, że radykalne działania podjęto przed tym jak konferencja się odbyła. Znów problem z polityką informacyjną.

Lokatorzy TTBS z zapowiedzią ogromnych podwyżek czynszu

Radni podnieśli podatki o kilkanaście procent, bo rośnie inflacja, ale TTBS idzie dużo dalej. W zapowiedzi stawek od lutego 2023 dowiadujemy się, że koszty wynajmu lokali mogą wzrosnąć o nawet blisko 50%. Jak zareagowali lokatorzy?

Około 400 gospodarstw gotowych jest do protestu, wspomniano o jakieś formie strajku. Lokatorzy domagają się zwołania nadzwyczajnej sesji RM, z możliwością licznego udziału mieszkańców. Podwyżki uzasadniane są m.in. planowanymi remontami. Tutaj przywoływany jest temat remontu siedziby TTBS (dawny budynek USC w centrum), podczas gdy stan bloków pozostawia wiele do życzenia, mimo wieloletniego opłacania funduszu remontowego.

Lokatorzy zwracają uwagę, że taki wzrost czynszu to większa podwyżka niż przez ostatnie 17 lat. Że nie można uzasadniać podwyżki o 50% inflacją na poziomie 17%. Że pojawiające się na rachunkach kwoty czynszu rzędu 1700 zł za mieszkanie o powierzchni sześćdziesięciu kilku m2 to jedynie część kosztów, bo dochodzą opłaty za domofon, windę, energię techniczną itp. Obawiają się przy tym, czy to koniec podwyżek, czy wkrótce wzrosną również koszty składników czynszu zależnych od cen prądu. Lokatorzy zadają przy okazji pytanie, który z prezydentów wykonując funkcję Walnego Zgromadzenia Tarnobrzeskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego podpisał uchwałę podwyższającą bezzasadnie (wg lokatorów) czynsz o 50%.

Już wiadomo, że sprawa szybko nie zniknie z mediów (w których w ogóle się pojawiła), że dyskusja będzie gorąca, a pewnie i na dyskusji się nie skończy. Bo gdzie wynagrodzenia o tyle urosły? TTBS jest formą skierowaną do konkretnej grupy osób, zarabiających średnio. Przy takiej skali podwyżek możliwości wyraźnie rozbiegają się z planami.

Co by tu pozytywnie napisać…
Jestem przekonany, że prezydent Dariusz Bożek wkrótce pochyli się nad tematem podwyżek w TTBS, że będzie miał pomysły i będzie prowadził rozmowy. I że podobnie jak w przypadku podatków od nieruchomości da się coś z tym zrobić.

Otwarcie obwodnicy 7 listopada

Tutaj nie sposób pisać negatywnie. Po kilkudziesięciu latach przymiarek, paru próbach, dyskusjach projektowych, opóźnieniu i dużym przekroczeniu zakładanego budżetu, ale w końcu będzie. Za tydzień będziemy mogli oceniać jak to wyszło w praktyce, ale inwestycja jest duża, znacząca i wnosi nową jakość. Niech sprawdza się jak najlepiej. Dobrze by było, żebyśmy na kolejne duże inwestycje, w tym łączące Tarnobrzeg przed torami z Tarnobrzegiem za torami nie czekali następne kilkadziesiąt lat.

BO2023

Bardzo szybko poznaliśmy wyniki głosowania na projekty z BO2023. Nie ma aż takich niecodziennych zjawisk jak w zeszłym roku, widać że Zakrzów wyraźnie zwalczył wykluczenie cyfrowe 😉 Głosy są, protestów tymczasem nie było, ale pewnie wszyscy niecierpliwie czekamy co powie RIO. O wynikach pisałem w poniższym tekście.

Spalarnia – konferencja stowarzyszenia „Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim”

I znów polityka i znów spalarnia. Wydawałoby się, że budowa spalarni wcale nie musi być problemem politycznym, chociaż niektórzy sugerują, że tak może być wykorzystywana. W obecnej sytuacji jednak prawie wszystkie działania robią się polityczne, w dodatku występując w opinii publicznej w nierozłącznych pakietach. W takiej sytuacji jeśli widzimy te same osoby wypowiadające się przeciwko spalarni i przeciwko „ukrainizacji Polski”, to może powstać wrażenie pakietowe, że kto sprzeciwia się budowie spalarni, albo optuje za wykorzystaniem wód siarczkowych, ten niejako z automatu lęka się „ukrainizacji” i wszystkiego co z tym związane. Kojarzenie takich pakietów (to naprawdę od lat funkcjonuje w dyskusji politycznej) może szkodzić celom szczegółowym przez mniej określone cele ogólne.
Stowarzyszenie w trakcie konferencji relacjonuje swoje starania podjęte w sprawie zablokowania budowy spalarni w ostatnich miesiącach, wzywa jednocześnie do wywierania nacisku na radnych w tej sprawie. Pochwalę po raz kolejny, że to jedyna grupa, która podejmuje w tej sprawie jawne działania i na bieżąco o nich informuje. Dużym nakładem czasu własnego wychodzi na ulice, pisze pisma, współpracuje z innymi podmiotami i dzieli się z nami szczegółami. Nie mamy tego ani ze strony władz miasta, ani inwestora, mimo wielu zapowiedzi.

Jakie kolory można polecić na jesienne spotkanie w Parku Dzikowskim?

W kwestii treści modowo-towarzyskich nie doszliśmy jeszcze w Tarnobrzegu do poziomu mediów ogólnopolskich. I dobrze. Ale jedną jaskółkę mogę wypuścić. Proszę zwróćcie uwagę na dopasowane stylizacje reprezentantów stowarzyszenia. Dominującym, mocnym akcentem u całej trójki jest czerwień, przesunięta nawet w stronę modnego jesienią burgundu. Kolor ten gustownie zestawiono z czernią, bądź ciemnym brązem, nie tylko w formie dużych płaszczyzn, ale również delikatniejszych koronek i szalika. Stylizację uzupełniają elementy w jasnych kolorach widocznych detali, czy to bieli, czy jasnego kremu kołnierzyków i mankietów. Forma raczej prosta, funkcjonalna, ponadczasowa, co dotyczy zarówno kurtek skórzanych, jak i modnych od lat pikówek.

Trochę tradycyjnie sobie dworuję, ale tylko trochę.
Znajdźcie mi w necie konferencję trzech osób z Tarnobrzega (za wyjątkiem trzech dominikanów), które w takim zakresie dopasowałby styl i kolory! Przypadek? Nie sądzę, raczej celowy smakowity zamysł.
Oj… Dotarło do mnie pewne skojarzenie związane z zestawieniem czerwieni i czerni. Obecnie zdecydowanie popularniejsze jest ubieranie się w barwy niebiesko-żółte. Ale to już musi być przypadek, a moje skojarzenie na pewno nie miało powstać w zamyśle twórców stylizacji. Cała konferencja poniżej.

Polityka sprowadzona do pluszowego kotka

Dalej politycznie. Główna reprezentacja PiS w Radzie Miasta zgodnie głosowała przeciwko podniesieniu podatków lokalnych. O dziwo jeden radny był za, a kolejny się wstrzymał. Nie oglądałem jeszcze relacji z ostatniej sesji RM, zresztą kto to ogląda? Chyba tylko ci, którzy muszą, albo chcą samych siebie posłuchać jak wypadli. Zerknąłem na profil Kamila Kalinki i Tarnobrzeskiego PiSu, czy są jakieś komentarze do tej uchwały, wyjaśnienia, oświadczenia itp. Niestety nic takiego nie znalazłem.

Mamy za to przekazy lokalno-medialne z sesji, a za nimi to co się szerzej rozeszło, czyli że radny Kamil Kalinka przyniósł na sesję pluszowego kotka. Można się produkować na sesji godzinami, można głosować jak należy, ale jeśli prosty i skrótowy przekaz nie trafi do odbiorców, to zostaje tylko pluszowa zabawka. To nie ma prawa zadziałać. Trzeba się uczyć od pp. Potańskich! Zaczęli zawodowo.

Przetarg na utrzymanie zieleni

Ogłosiliśmy przetarg na utrzymanie zieleni miejskiej przez najbliższe trzy lata. Sprawa bywała kontrowersyjna, dyskusji było wiele. Podlewać, nie podlewać. Osłaniać, nie osłaniać. Plewić, nie plewić. Dosadzać, czy zostawić jak jest. To naprawdę są ogromne powierzchnie i ogromne koszty. Ciekaw jestem ofert i rozstrzygnięcia, na pewno o nich poinformuję. Jeśli kogoś interesuje dokumentacja, to jest dostępna pod tym linkiem:
https://bip.tarnobrzeg.pl/przetarg/2827/caloroczne-utrzymanie-terenow-zieleni-miejskiej-w-tarnobrzegu-w-latach-2023-2025

Scandicus u MBD

Piątego listopada u dominikanów i MBD wystąpi grupa Scandicus. Repertuar i instrumentarium średniowieczne. Zawsze było warto, wiem że warto i tym razem.

BDT w TDK

Znamy program 44 Barbórkowej Dramy Teatralnej. Szczegóły w poniższym tekście.

Podcast o siarce

Na kanale Miejsca Nieoczywiste pojawił się podcast z opowieścią o siarce, której duża część dotyczy Tarnobrzega. Zainteresowanym tematem polecam:

Trochę zdjęć od Jagona

Wiecie już, że nie jestem specjalistą od zdjęć. Czasem uda mi się coś złapać nietypowego, ale zero w tym umiejętności czy sztuki. Dostałem jednak parę zdjęć sezonowych od Jagona, szkoda by było nie zamieścić. Od niego wejściowa podróż promem na zachód i zdjęcia z cmentarza na Piaskach poniżej.

I znów znaki na niebie

To już trzeci raz w tym roku! Jakoś mamy wyjątkowo częste zjawiska okołosłoneczne. Najpierw był odlot z 16 marca z aureolą, trzema śladami echo i odwróconą tęczą wokół słońca. Później 3 września sama odwrócona tęcza. Zdjęcia były w odpowiednich podsumowaniach tygodnia. Teraz znów wokół słońca pojawiło się po bokach echo. Zjawisko było widoczne dłuższy czas, ale ująłem takie trochę już zanikające. Ale wierzcie mi, po obu stronach słońca widoczne były tęczowe echa.

Rozpisałem się dzisiaj o polityce, to inne tematy ominę lub poruszę krótko.

Odbyła się kolejna edycja Pchlego Targu, relacji coraz więcej, robią się z tego nawet spotkania youtuberów. Serio. Przykładowe relacje poniżej:

W Wozowni zagrała Moskwa, a jako support wystąpił m.in. tarnobrzeski Pasożyt. O tak to wyglądało:

Ciekawostki z forum

Przewinął się temat organizowania giełdy samochodowej na terenie dużego parkingu nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Plany na sezon jesienno-zimowy. Jestem za! Pamiętam minigiełdy w okolicy obecnego miejskiego szaletu, pamiętam też niewiele większe giełdy w okolicy dawnego Polmozbytu.

Niezależnie od wzrostu podatku, inflacji, czy wzrostu czynszów w TTBS, jeden z użytkowników wrzucił skan pisma od prezydenta w sprawie wypowiedzenia dotychczasowej opłaty za użytkowanie wieczyste nieruchomości, przy czym nowa sugerowana opłata jest około trzykrotnie większa niż dotychczasowa. LINK

Co na koniec? Wiadomo, kawa!

Jeśli doczytaliście do tego miejsca i chcielibyście postawić mi kawę, to można to zrobić klikając poniżej. Bardzo dziękuję wszystkim kawofundatorom. Lubię kawę.

Postaw mi kawę na buycoffee.to


You May Also Like