Tarnobrzeg – info z 44 tygodnia roku 2022

W tym tygodniu naprawdę krótko, bo raz – dopiero było opóźnione (ale ciekawe) podsumowanie zeszłego tygodnia, a dwa – wczoraj się rozpisałem z relacją z ostatniej sesji RM. Wbrew temu co można by sądzić z dostępnych w necie przekazów, sesja była interesująca, nie ograniczając się do przyniesienia pluszowego kotka przez KK.

Sesja RM z 26.10. 2022

Relacje z sesji Rady Miasta oglądają nieliczni, często zresztą służbowo. Nic dziwnego, w zdecydowanej większości jest to strata czasu. Wypowiadają się zwykle te same osoby, można się przy tym spodziewać co powiedzą i w jakiej formie, a reszta milczy jak głaz, bo albo nie ma nam nic do powiedzenia w takich kwestiach jak wysokość podatków, albo uznaje że nie warto. I sam nie wiem, która opcja lepsza.

Tak mniej więcej było i tym razem, ale z kilkoma różnicami.

Przykładowo radny Kamil Kalinka po pół roku wałkowania tematu RDMów i rachunków za prąd w tym małym, zamkniętym, nie oglądanym niemal przez nikogo gronie, oświadczył, że chce z informacją wyjść do świata. Nie chodzi jednak o organy państwowe, ale mieszkańców Tarnobrzega. Dobre i to, bo do tej pory PiS, tak jak większość ugrupowań, zaniedbywał nas informacyjnie, czy to nie mając nam nic do powiedzenia, czy uznając, że nie warto.

Kolejna nowość to niezwykła polityczna aktywizacja przewodniczącego Rady Miasta Bogusława Potańskiego. Jako uzupełnienie do wpisów na kilku profilach fejsowych (pisałem o tym parę dni temu) radny zaatakował wynagradzanych „najemników”, wspomniał o cholernym zmęczeniu dzisiejszą awanturą, którą pewnie przypłaci wyrzuceniem z koalicji, w końcu oddał chwałę tym, którzy nie dali sobie złamać kręgosłupa. Jako, że nadal jesteśmy w temacie podatków, można przyjąć, że oddał chwałę tylko samemu sobie, bo nikt inny z koalicji nie podążył jego drogą. Czyżby reszta dała się cholernie zamęczyć awanturą i pozwoliła sobie na złamanie kręgosłupa?

Ale nie będę się kolejny raz rozpisywał, jeśli rozpisałem się wczoraj. Zapraszam na lekturę całości. Lepiej 10 minut niż 8,5 godziny, nieprawdaż?

Protesty na os. Zakrzów

W pewnym wrześniowym podsumowaniu tygodnia wspomniałem o maszcie telefonii komórkowej na osiedlu Zakrzów, że są na dalszym etapie niż dyskutowany maszt przy ul. Sikorskiego. Rzeczywiście nie było słychać o protestach, a teraz pewnie już po zawodach. Mimo to na profilu prowadzonym przez Zarząd Osiedla Zakrzów pojawił się wpis z oburzeniem po wydaniu decyzji o pozwoleniu na budowę. I mamy kolejne pole konfliktu między PRM i PDB.

Jutro otwarcie obwodnicy

Wygląda na to, że się doczekaliśmy. Oby obyło się bez dalszych niespodzianek, teraz i w kolejnych latach. Pewną niedoróbkę wskazał Karaś na forum – od strony Mokrzyszowa nie ma żadnych oznaczeń wskazujących drogę na Mielec i Sandomierz przez nową obwodnicę. Co więcej, stoi tonażówka do 8 ton w stronę obwodnicy. W poniedziałek rano się pojawi?

Ulica Wiślna wygląda dobrze, nie zaobserwowałem poruszanego w necie problemu z szerokością. Parę zdjęć poniżej.

Na Orlenie przy Sikorskiego duże przemeblowanie, buda stanęła na dawnym wyjeździe od Rusinowskiego, może zatem całkiem zniknie i trochę odciąży tą krzyżówkę. Ktoś zna projekt?

Wiem, że bardziej przebiajają się informacje o tym co dzieje się złego z architekturą wokół rynku, ale dobrymi informacjami też się dzielę. Tak jak wypiękniały okolice południowo-wschodniego narożnika i poprawiała się część północnej ściany, tak teraz nową elewację ma budynek przy małym rondzie, na przeciw SLO, dawnego sądu. Mamy nadzieję na interesujące zagospodarowanie. Może pizzeria?

Mam kolejne kilka zdjęć od Jagona, tym razem Zamek Dzikowski. Oby wróciło jeszcze takie słońce jak kilka dni temu.

OZE – są szczegóły

Mamy parę nowych informacji o instalacjach OZE dla 673 gospodarstw.

Od 14 listopada firma FlexiPower Group rusza weryfikacja techniczna nieruchomości. Montaż po Nowym Roku. Koniec montażu w listopadzie 2023. Szykuje się spotkanie informacyjne.

Znamy również koszty.
Montaż instalacji to 1805,85 zł netto. Do tego dochodzi 963,12 zł przy VAT 8% lub 2768,97 zł przy VAT 23%. Weryfikacja techniczna 123 zł, inspektor 106,89 zł. Koszt ubezpieczenia poznamy wkrótce, po przetargu.
Łączny koszt wychodzi 2998,86 zł + ubezpieczenie dla większości mieszkańców, rozliczających się z VATem 8%. Dodam, że część kosztu można odliczyć w rozliczeniu rocznym. Pełen tekst w odpowiednim wątku na forum.

Ławeczki po remoncie

Czasami nie zdzierżę i tak było tym razem. A dopiero pisałem w podsumowaniu tygodnia, że przynajmniej zniknął wykastrowany cytat z ławeczki Słomki. Niestety wrócił w swojej wypaczonej i mylącej postaci. Wyryty w drewnie cytat to kłujące oczy od 10 lat ordynarne przekłamanie. Była okazja zmienić, ale nikt się nie zdecydował. Może z braku wiedzy, a może z obojętności.

Kwesta i Zaduszki na Piaskach

Tegoroczna kwesta na rzecz cmentarza na Piaskach przyniosła 25 tys. zł. Tradycyjnie w Zaduszki na starym cmentarzu zaprezentowano widowisko okolicznościowe. Poniżej relacja TVL.

U MBD wybrzmiała muzyka młodego świata

Spodobało mi się to określenie ojca przeora. W sobotę u dominikanów można było posłuchać bardzo przyzwoitego wykonania wielu dzieł średniowiecznych, z użyciem interesującego instrumentarium. Grupa Scandicus dała radę, polecam gdyby nadarzyła się okazja. Publika podobna jak zawsze, około 100 osób.

Święto Niepodległości

Spojrzałem na plakat i możemy się spodziewać tego co zwykle. Nie zauważyłem nic oryginalnego, a szkoda. Zdarzało się, że chwaliłem nietypowe pomysły, ale jak je realizować, kiedy na nic nie ma pieniędzy?

Wyjazd na Marsz Niepodległości
A skoro jesteśmy przy różnych, w tym nietypowych, formach świętowania Niepodległości, to poniżej link do zorganizowanej formy wyjazdu na Marsz Niepodległości w Warszawie.
https://www.facebook.com/events/623901566097196/?active_tab=about

Klikając poniżej możesz postawić mi kawę

Postaw mi kawę na buycoffee.to

A jak ktoś nie czytał podsumowania z zeszłego wtorku, to dostępne jest pod poniższym linkiem:

You May Also Like