Startuje III Festiwal Baśniowy Świat Stanisława Jachowicza

Spotkania, wykłady, warsztaty, konkursy, słuchowisko – program tegorocznego Festiwalu Baśniowy Świat Stanisława Jachowicza jest bardzo bogaty. Wkrótce rusza jego trzecia edycja. Stanisław Jachowicz ponownie będzie bohaterem rozpoczynającego się właśnie festiwalu. Tarnobrzeski Dom Kultury ogłosił szereg wydarzeń, które będą się odbywać na przełomie listopada i grudnia w Tarnobrzegu, a których wspólnym mianownikiem będzie właśnie urodzony w Tarnobrzegu twórca słynnego wiersza „Chory kotek.” Co przygotowano tym razem?

fe

KONKURSY

Tradycyjnie na początek zostały ogłoszone konkursy dla dzieci i młodzieży. Tematem głównym konkursu plastycznego jest portret Stanisława Jachowicza, który można wykonać realistycznie, bądź w stylu karykatury. Najpiękniejsze podobizny zostaną wyeksponowane na wystawie w Galerii TDK, a jeden wybrany znajdzie się w specjalnym folderze festiwalowym i stanowić będzie plakat. W konkursie poetyckim w pierwszym etapie należy przygotować prezentację teatralną, monolog, recytację, bądź spektakl nawiązujący do cytatu z wiersza patrona: „Obchodź się łagodnie ze zwierzętami”. W drugim etapie autorzy najlepszych prezentacji zostaną zaproszeni na warsztaty teatralne z Natalią Kozą, instruktorką teatralną, aktorką z Teatru Maska. Następnie w finale wyłonieni zostaną laureaci. Konkurs literacki jest realizowany wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną, a jego tematem jest cytat „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Należy napisać bajkę wierszem, bądź esej na temat z tytułu. Do wygrania we wszystkich konkursach są festiwalowe maskotki (które w tym roku nieco zmienią swoje barwy), a także nagrody książkowe. Rozstrzygnięcie odbędzie się z udziałem gości specjalnych Festiwalu.

SPOTKANIA

Pierwszym gościem festiwalu będzie Robb Maciąg – podróżnik, pisarz, fotograf, laureat dwóch nagród Traveller od National Geographic oraz Podróżnik Roku miesięcznika Podróże, a także autor książek, o których porozmawia z uczestnikami spotkań. 21 listopada o godz. 11.00 odbędzie się spotkanie dla dzieci wokół wydawnictwa pt. „Wielka ucieczka wawelskiego smoka”. Co to jest przyjaźń? Czym są uprzedzenia i dlaczego tak łatwo się im poddajemy? I co może zjeść smok skoro nie wolno mu jeść owiec i bydła? Na te trudne pytania uczestnicy znajdą wspólnie odpowiedzi w trakcie spotkania z Wawelskim Smokiem, który w opowieści Robba Maciąga nie ginie z rąk szewczyka, tylko ucieka do dalekich Chin. Przy tej okazji dzieci poznają kulturę Turcji, Iranu i Chin. Tego samego dnia o 18.00 – dla trochę starszych spotkanie wokół książki „Tysiąc szklanek herbaty”. Będą opowieści o podróżach Jedwabnym Szlakiem (i nie tylko), rowerem (i nie tylko), o Azji, o dobrych ludziach, a także o tytułowej herbacie. Będzie to też okazja, by spróbować różnych herbat świata, które podczas spotkania serwować będzie sam autor. Spotkanie jest otwarte, wstęp wolny.

Kolejnym gościem będzie Wojciech Bonowicz – poeta, publicysta, dziennikarz. Jest on autorem tomików poetyckich, książek, esejów, dwukrotnie nominowany do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej i Nagrody Nike. W tym roku ukazał się nowy tom jego wierszy „Wielkie rzeczy” oraz zbiór mikroopowiadań „Historie na każdą godzinę” z ilustracjami Sylwii Krachulec. Z gościem będzie można porozmawiać o książkach, poezji, filozofii i życiu. Spotkanie autorskie odbędzie się 2 grudnia i będzie mu towarzyszyć wręczenie nagród laureatom konkursu literackiego. Wstęp jest wolny.

WARSZTATY

Ważną częścią festiwalu są warsztaty, których będzie wyjątkowo dużo, do tego skierowane są do odbiorców w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach.

Rafał Nieckarz, redaktor naczelny Tygodnika Nadwiślańskiego poprowadzi zajęcia dla młodych dziennikarzy. Podczas dwudniowych warsztatów uczestnicy poznają poszczególne etapy powstawania tekstów dziennikarskich, wydawania gazety, korekty, pracy redakcji, grafiki itp., ale też etyki dziennikarskiej. Oprócz części teoretycznej będzie także praca nad własnym tekstem każdego z uczestników oraz odwiedziny w redakcji Tygodnika Nadwiślańskiego. Efektem warsztatów będzie wydanie jednego numeru gazetki dla dzieci/młodzieży. Zajęcia odbędą się 22 listopada i 1 grudnia, zgłoszenia do 17 listopada.

Bardzo nietypowe warsztaty odbędą się z kolei 23 i 24 listopada. Karol Skóra – muzyk i instrumentalista ze Śląska stworzy z dziećmi piosenkę do słów z wierszy Jachowicza. Uczestnicy dowiedzą się, czym różni się kompozycja od aranżacji, jakie są techniki komponowania i aranżowania, poznają tajniki instrumentacji i będą wiedzieli jak zaaranżować melodię w konkretnym stylu. Zakończeniem warsztatów będzie mikro koncert – prezentacja powstałych aranżacji do wierszy Stanisława Jachowicza. Zajęcia skierowane są do osób w wieku 14-18 lat. Zapisy do 18 listopada.

Warsztaty plastyczne odbędą się w kilku odsłonach. Pierwsze z nich poprowadzi znakomita ilustratorka Asia Gwis, współpracująca z „Elle”, „Przekrojem”, czy „National Geographic”, a także twórczyni książek dla dzieci. Podczas spotkania 26 listopada młodzi plastycy będą mogli wspólnie z artystką stworzyć bajkowy portret kotka, wykorzystując różne techniki i nieoczywiste materiały. Artystka opowie także o swojej pracy, zaprezentuje własne ilustracje i artystyczne projekty. Odbędzie się również uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastycznego i otwarcie wystawy.

Po raz kolejny festiwalowym gościem będzie także Maciej Mazur – twórca komiksów i ilustrator. W tym roku również poprowadzi warsztaty z dziećmi, których efektem będzie autorska bajka z własnoręcznie wykonanymi przez uczestników ilustracjami. Odbędzie się również otwarcie wystawy prac artysty w Galerii TDK. Spotkanie zaplanowano na 28 listopada. Tu także obowiązują wcześniejsze zapisy.

„Jachowicz w gościach” to z kolei warsztaty realizowane wspólnie z Zespołem Szkół Specjalnych, a będą przeznaczone dla podopiecznych placówki. Poprowadzą je instruktorki TDK: dr Magdalena Stokłosa i Elżbieta Miśkiewicz-Zamojska. Dzieci wspólnie wykonają instalację plastyczną związaną z jachowiczowskim kotkiem z użyciem materiałów recyklingowych.

O tym, jak wykorzystywać dziedzictwo kulturowe w codziennej pracy pedagogicznej, animacji, działalności społecznej i edukacyjnej porozmawiają uczestnicy warsztatów pt. „Jestem stąd, czyli jak czerpać z tożsamości regionu”. Poprowadzi je Edyta Salnikow – prezeska Bieszczadzkiego Uniwersytetu Ludowego, wiceprezeska Fundacji Przestrzeń Lokalna i Podkarpackiej Federacji organizacji Obywatelskich „Parasol”, a także animatorka i koordynatorka wielu projektów o tematyce społecznej i kulturalnej. Warsztaty odbędą się we współpracy z Biblioteką Pedagogiczną w Tarnobrzegu, która użyczy swoje pomieszczenia dla uczestników, a także zaprezentuje dobrą praktykę: Marta Król z biblioteki opowie o grze planszowej „Lasowiak”. Nabór na warsztaty odbywa się do 2 grudnia.

WYKŁAD, TURNIEJ, MARATON

Tradycją Festiwalu są także wykłady przybliżające wiedzę na temat regionu i czasów patrona. W tym roku taki wykład wygłosi Krystyna Sadura-Pałac. Tematem wystąpienia będzie: „Stanisław Jachowicz – romantyk, czy pozytywista”. Spotkanie będzie otwarte, odbędzie się 5 grudnia o godz. 9.00.

Nowością w tym roku będzie Turniej Wiedzy o Stanisławie Jachowiczu. Będzie to interaktywny konkurs dla drużyn ze szkół podstawowych, które 29 listopada w TDK-u udowodnią, jak dobrze znają twórczość i osobę patrona. Bibliografia i formularz zgłoszeniowy do turnieju znajduje się na stronie TDK-u.

Ciekawą propozycją jest także Maraton Czytania Jachowicza o Tytuł Mistrza Kociego Pazura. Organizatorzy chcą zachęcić wszystkich do wspólnego czytania bajek i powiastek poety. Maraton będzie się odbywał pomiędzy 14 a 27 listopada, po tym czasie należy zgłosić, ile wersów utworów Jachowicza udało się uczestnikom przeczytać. Zwycięzca otrzyma zaszczytny tytuł i nagrodę niespodziankę.

SŁUCHOWISKO

Także w tym roku powstanie słuchowisko radiowe, które tematycznie nawiązywać będzie do Stanisława Jachowicza. Scenariusz tego spektaklu napisze specjalnie na festiwal dr hab. Iwona Rusek – literaturoznawczyni, autorka scenariuszy spektakli radiowych i teatralnych, nauczycielka akademicka. Wyreżyseruje je zaś Katarzyna Kasica – absolwentka PWSFTviT w Łodzi, reżyserka, scenografka, edukatorka, współpracująca nad projektami z dziedziny mody, videoartu, fotografii i tańca z artystami z całego świata. W słuchowisku wystąpią aktorzy z Tarnobrzega i okolic zaproszeni do udziału w tym projekcie. Słuchowisko będzie można usłyszeć w Radiu Leliwa i Radiu RDC, które patronują Festiwalowi.

Wszystkie festiwalowe działania są bezpłatne, na niektóre obowiązują zapisy. Wszystkie szczegółowe informacje na temat Festiwalu można znaleźć na stronie Tarnobrzeskiego Domu Kultury www.tdk.tarnobrzeg.pl.

Festiwal został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

You May Also Like