Tarnobrzeg, info z 48 tygodnia roku 2022

Ginące sarny, promocja in-vitro, sytuacja w Młodzieżowej Radzie Miasta i Tarnobrzeskiej Radzie Kobiet, radni wciąż na skromnej diecie, gotyckie polichromie pod korcem, oszczędności na „magii świąt”, kolejne podwyżki i parę innych informacji. Zapraszam na tarnobrzeskie podsumowanie tygodnia.

Dwie przewodniczące TRK w ramach wspólnej akcji

Niby mamy dwa zarządy i dwie przewodniczące Tarnobrzeskiej Rady Kobiet, ale nie przeszkadza im to zaangażować się (osobno) w tą samą akcję. Zarówno dotychczasowy zarząd TRK, jak i potencjalna nowa przewodnicząca zaangażowały się w zbieranie podpisów pod projektem „Tak dla in-vitro”, którego celem jest finansowanie zabiegów sztucznego zapłodnienia z budżetu. Za plecami obydwu lokalnych przejawów inicjatywy pojawiają się pp. Rozenek i Łukacijewska.
Trochę mnie to zaskoczyło. Jeśli TRK działa z założenia na szczeblu lokalnym, doradzając prezydentowi miasta, to warto pamiętać, że niektóre gminy przyjęły swoje własne programy finansowania in-vitro. Czy takie działania na niższym szczeblu nie wpisywałyby się lepiej w zakres kompetencji Rady?

Może się oczywiście pojawić argument, że na szczeblu miasta nie mamy pieniędzy. To fakt. Ale czy na szczeblu centralnym, czy to ogólnie, czy w samym dziale służby zdrowia mamy ich odpowiednio więcej? Szczególnie przy kolejnych planowanych wydatkach, kolejnych tarczach symbolicznych i fizycznie zbrojnych. Spodziewałbym się zatem wspólnego wniosku dwóch zarządów do prezydenta Tarnobrzega w sprawie lokalnego programu in-vitro. Będzie?

Tymczasem dla TVL wypowiedziała się członkini potencjalnego nowego prezydium, nieuznawanego przez prezydenta Bożka i stary zarząd TRK.

O obwodnicy

Obwodnica dalej ciemna, głucha, poza mapą, w dodatku z niebezpiecznymi pułapkami. Za to trwają przymiarki do nadania jej nazwy.
Radny Łukasz Nowak zwraca uwagę na brak oznaczeń drogi obwodowej, dyskutujemy o tym również na forum. Drogi wciąż nie ma na mapie Google (próbowałem dodać), z niewiadomych powodów przeciągał się też problem z prawidłowymi oznaczeniami na wjazdach.

Według informacji od Waldemara Szwedo z sesji w ciągu trzech tygodni od otwarcia obwodnicy zginęły na niej cztery sarny. Pracownik PSP poprawił w międzyczasie, że było ich pięć (na grafice nie zmieniam).

W takim tempie w ciągu roku zginie ich siedemdziesiąt (po poprawce 86)! Chyba, że wcześniej zabraknie saren. Pierwsze sugerowane rozwiązanie to włączenie światła. Nawet nie dla saren, bo lepiej widzą w ciemności niż my, ale dla kierowców. Jak przeliczyć życie i bezpieczeństwo (nie tylko saren) na kilowatogodziny oszczędności? Jeśli to nie przyniosłoby efektów, to radny sugeruje ustawienie siatki leśnej.

Profil Tarnobrzeg 112 poinformował z kolei o pułapkach rozrzucanych na drodze obwodowej. Pogięte i zespawane gwoździe uszkodziły już kilka opon i nie wygląda to na przypadek, ale zorganizowaną akcję szkodnika.

Od innej strony zajął się drogą obwodową radny Sławomir Partyka, który zaproponował nadanie jej nazwy. Zastanawiałem się jaka będzie pierwsza propozycja. Ścianka wciąż nie ma patrona, nie spodziewałem się jednak, żeby obwodnica równie długo nie miała. Propozycja radnego Partyki to „Obwodnica im. Tarnobrzeskich Powstańców Styczniowych”. Jak dla mnie kulą w płot. Trudno odmówić tarnobrzeskim powstańcom (z pamięci potrafię wymienić raptem dwóch) poświęcenia i ofiarności, ale wyprawa przez Wisłę do Komorowa była jednak jedną wielką porażką. Hrabia Juliusz Tarnowski zginął w pierwszej potyczce o komorowską stodołę, w beznadziejnym starciu z przeważającymi siłami wroga. Wykształcony, uzdolniony, wrażliwy – nie większy mielibyśmy z niego pożytek przez dziesięciolecia po naszej stronie Wisły? Mamy lokalnych bohaterów, którzy wykazali się nie tylko ofiarnością, ale i większą skutecznością.

O węglu

Po wykonaniu przez urzędników 1300 telefonów mamy przymiarki do miejskiej dystrybucji węgla. W pierwszej transzy 650 ton orzecha i 75 ton ekogroszku. W drugiej transzy 625 ton orzecha i 75 ton ekogroszku. W ciągu pierwszych dwóch dni przyjmowania wniosków, złożono ich 77. Mamy wstępną umowę z podmiotem obsługującym handel.

Radni nadal na skromnej diecie

Miały być podwyżki diet po 20 latach, ale nie wyszło. Wniosek radnych nie uzyskał większości. Tak jak wspominałem tydzień temu, za wnioskiem głosowali radni mniej rozpoznawalni: Biernat Andrzej, Cąpała Marian, Kapuściak Bożena, Kiper Artur, Kliza Dominika, Martyniak Alfred, Trybuła Włodzimierz, Zioło Marian. Wstrzymali się: Gołębiowska-Piś Teresa, Partyka Sławomir. Spokojnie, temat prędzej czy później wróci.

Znów mamy Młodzieżową Radę Miasta

Po dłuższej przerwie spowodowanej brakiem chętnych znów mamy Młodzieżową Radę Miasta. Słyszeliście o naborze kandydatów i głosowaniach? Ja nie słyszałem. W niektórych szkołach jednak nie tylko słyszano, ale nawet udało się przeprowadzić kampanię i zorganizować wybory z bardzo dobrą frekwencją:
w Katoliku głosowało 76% uczniów
w I SLO aż 87,5%
w Małym Księciu 55,2%

W pozostałych szkołach ponadpodstawowych (w tym w największych) nie było głosowania, bo nie było na tyle kandydatów do MRM. W ZS nr 2 kandydatów nie było w ogóle. Szczegóły, w tym lista wybranych w poniższym wpisie.

O gotyckich polichromiach

Często sami nie wiemy co posiadamy i pewnie tak jest w przypadku gotyckich polichromii w kościele Marii Magdaleny na Miechocinie. Malowidła, prawdopodobnie z 1340 roku nie są widoczne, bo znajdują się za ołtarzem. Co więcej, wydaje się, że zniknęły zdjęcia i opisy, które kiedyś widziałem w necie. Uznałem zatem, że warto przypomnieć to co na nowo od(k)ryto 30 lat temu w czasie remontu. Zdjęcia, filmik i krótki opis w poniższym tekście.

O śmieciach

Prowadzący profil DiM Team, który często okazuje się dobrze poinformowany, zapowiedział na grudniową sesję głosowanie w sprawie podwyżki cen za odbiór śmieci. Podwyżka w sumie nie dziwi, żadna firma nie byłaby w stanie utrzymać kosztów odbioru przez 3 lata przy tak rosnących kosztach, czy to przez koszty paliwa, czy minimalnego wynagrodzenia. Dodam jeszcze, że od paru miesięcy miasto dokłada do systemu, bo po wcześniejszej podwyżce wpłaty już się nie bilansują z kosztami. Według obecnego prawa nie muszą, ale skądś te pieniądze podebrać trzeba. A, że miasto nie ma pieniędzy… Jakoś zupełnie przycichł temat szukania niezgłoszonych mieszkańców, chociaż szacowano ich ilość na dodatkowe kilka tysięcy. Szkoda, że zabrakło w tym zakresie metod lub determinacji.

Oszczędności na magii

Jak na czymś oszczędzać, to najlepiej na magii i fajerwerkach. Światełek świątecznych będzie w tym roku mniej, bo żrą prąd, a skoro nie świecimy na zwierzynę leśną, to tym bardziej nie wypada doświetlać ulic w centrum. Więcej informacji w poniższym tekście:

a do tego kilka zdjęć Marcina Szelągiewicza

Stand-up Sebastiana Rejenta w Starym Browarze

16 grudnia stand-up wraca do Starego Browaru. O godz.19:00 wystąpi Sebastian Rejent, szczegóły w poniższym tekście:

ABC przedsiębiorczości

Bardzo mnie cieszą podobne akcje, chociaż fajnie by było gdyby mogli w nich brać udział uczniowie bez wagarów i pracujący bez brania urlopu. Szczegóły o szkoleniu dla przyszłych przedsiębiorców w poniższym tekście:

Moc weekendowych wydarzeń

To był weekend aż gęsty od wydarzeń – koncerty fortepianowe, łagodne i ostrzejsze, Parada Mikołajów, prezentacja książki dr Zycha o Ruzamskim, festiwal Jachowicza, kiermasz bożonarodzeniowy, zawody modelarskie… Na większość nie dotarłem, a poniżej kilka zdjęć z tego co udało mi się zobaczyć, czyli finał parady

plus pokazy i zawody modelarskie na Kopernika. Zawsze najbardziej lubiłem dioramy.

Rekrutacja wolontariuszy WOŚP

Do czwartku 8 grudnia trwa nabór wolontariuszy do najbliższego finału WOŚP. Szczegóły w poniższym tekście:

Historia niedawna

Jeszcze coś Wam polecę na koniec. Nie macie wrażenia, że historia niedawna jest mocno zaniedbywana? Że tak jak nasze maluchy więcej wiedzą o dinozaurach i surykatkach niż o kurach i żbikach, tak my więcej wiemy o XIX wieku i IIWŚ niż o tym co działo się w latach 80-tych? Moje pokolenie pamięta te czasy pamięcią dziecka, trochę uzupełniając relacjami rodziców. Ale stosunkowo łatwo możemy cofnąć się w czasie zaglądając do cyfrowej biblioteki i archiwalnych numerów np. Tygodnika Nadwiślańskiego. Numer sprzed równo 40 lat tutaj:
http://tbc.tarnobrzeg.pl/dlibra/docmetadata?id=1693&from=pubindex&dirids=10&lp=82
To nie tylko wydarzenia z życia regionu i partii (czy też partii i regionu). Równie interesujące mogą być ogłoszenia czy program telewizyjny. Co gubiono, co oglądano, gdzie i na jakich warunkach można się było od ręki zatrudnić. Warto zrobić mały rewind.

Kawka

Jestem pod wrażeniem. Okazało się ostatnim razem, że promocyjna black weekowa kawa cieszyła się mniejszym powodzeniem niż zwykle. To miłe, że nie chcecie na tym oszczędzać. Zapraszam zatem dzisiaj po normalnych cenach. Kto chce postawić mi wirtualną kawę może kliknąć poniżej.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

You May Also Like