Tarnobrzeg – info z 49 tygodnia roku

Śnieg nas pochłania, finansowo schodzimy bardziej na minus, PiS budzi się ze snu letniego, kominiarze mają żniwa, TTBS z zablokowanym kontem, Klaudia Topmodelką i parę innych ciekawostek.

Miasto zakopane

Tak, „zakopane” miało być małą literką. Przez dzisiejszą noc i pół dnia, Tarnobrzeg został zasypany śniegiem. Piękne zjawisko, jeśli ktoś nie musi jeździć po ulicach, ani nie ma obowiązku odśnieżania. Warstwa białego puchu zbliżyła się do 20 cm, a drogi miejskie jeszcze po południu pozostawały białe, w dodatku mocno nierówne. Widać, że coś przejechało, odgarnęło, ale nie tylko widziałem sporo ślizgających się lub zakopanych aut, ale sam miałem problem z wyjechaniem z głębokiego śniegu, po opuszczeniu głównego pasa ruchu. Z komentarzy na forum wynika, że tradycyjnie poza granicami miasta sytuacja wyraźnie się poprawia. Już wiemy też, że jesteśmy realnie trochę poza deklarowanymi standardami.

Przy okazji RDM przypomina standardy utrzymania dróg i wrzuca tabelkę z tarnobrzeskimi ulicami przypisanymi do określonych poziomów. Ważny jest dopisek „po ustaniu opadów”.

Widoczki w każdym razie ładne, poniżej kilka ujęć z rynku.

Przy okazji kolejna śmiesznotka z TVN.
Kiedyś przedstawiali prezydenta Dariusza Bożka jako mieszkańca Krosna, a teraz informują o sytuacji na autostradzie A4 w okolicy Tarnobrzega 🙂

Oszczędzanie światła

Pamiętacie jak prezydent tłumaczył, że wyłączamy lampy, bo taki przyszedł nakaz z centrali? Po czasie okazało się, że nakaz nie dotyczy miejskiego oświetlenia i paru innych elementów infrastruktury. Problem w tym, że nawet gdybyśmy chcieli teraz światła włączać, to jest z tym tyle samo ręcznej roboty ze strony PGE. A oszczędności swoją drogą. Jakby nie patrzeć miasto oszczędza. Tyle, że nie jest ani widno ani bezpiecznie. Chociaż na śniegu i przy pełni…

Przy okazji wyjaśniam, że 90% wygaszonej choinki na rondzie to chwilowe zawilgocenie styków, a nie program świadomego oszczędzania 🙂

Kominiarskie żniwa pod nadzorem

W paru tarnobrzeskich parafiach zapowiadał się nadzór budowlany z kontrolami. Za stan przewodów kominowych, wentylacyjnych i dymowych odpowiada właściciel nieruchomości, który ma zatroszczyć się m.in. o coroczny przegląd kominiarski, ale też np. kontrolę instalacji elektrycznej co 5 lat. W praktyce jest z tym trochę jak z abonamentem radiowo-telewizyjnym. Wszyscy wiedzą, że jest obowiązek, a nawet że zdarzają się kontrole, a realnie jest jak jest. Ale nie przypominam sobie takiej zmasowanej akcji jak w tym roku. Podobno umawiając się w kilkunastu sąsiadów można wyraźnie wynegocjować lepszą stawkę u kominiarza, bo ma jeden dojazd. A to, że wszyscy sąsiedzi chcą sobie zrobić nagle przegląd kominiarski, świadczy o tym ilu miało ważny protokół.

Planujemy budżet na solidnym minusie

Na BIPie pojawił się projekt budżetu na rok 2023, planujemy solidny minus. Tak, jeszcze większy minus. Ale WPF Wam wyjaśni jak planujemy to spłacić ;).
Projekt i WPF pod tym linkiem.

Planowane dochody: 320.259.662,87 zł
Planowane wydatki: 344.799.218,19 zł
Planowany deficyt: 24.539.555,32 zł. Robi wrażenie!

Oprócz znanych i omawianych często tematów z Polskiego Ładu, jak drogi na strefie i w centrum, czy budowa boiska, mamy jeszcze parę oczekiwanych inwestycji w planach:
– Przebudowa parkingu i chodników przy szaletach miejskich – 800 000 zł
– Przebudowa parkingu przy Przychodni Nr 3 przy ul. Sienkiewicza – 1 300 000 zł
– Budowa drogi wewnętrznej w pasie drogowym ul. Dominikańskiej od ul. Sienkiewicza do ul. Dominikańskiej w km 0+007-0+139,5 – 602 360 zł (to będzie ta galeria? Bo jak nie będzie, to musimy?)
– Oświetlenie ciągu pieszo-rowerowego ul. Wisłostrada – 2 800 000 zl
– Przebudowa drogi gminnej – ul. M. Konopnickiej w km od 0+013 do km 0+297 – 1 126 950 zł
– Przebudowa drogi gminnej ul. Rusinowskiego w Tarnobrzegu w km od 0+004 do 0+214 – 1 564 802 zł

Najwięcej kontrowersji wzbudziło oświetlenie ścieżki rowerowej nad Jezioro za kolejne blisko 3 miliony złotych. Sporo, jak na obecną sytuację finansową miasta.

TTBS z zablokowanym kontem

To nie koniec problemów w TTBS. Dopiero co prezydent straszył lokatorów syndykiem, ale okazało się, że komornik był pierwszy. W wyniku przegranego przez TTBS procesu (wyrok nieprawomocny) i niewpłacenia zasądzonych należności, komornik zablokował konto TTBS. Zarząd zrzuca odpowiedzialność na poprzedników.
Tradycyjnie o zablokowaniu konta nie dowiedzieliśmy się oficjalnie od prezesa spółki, czy od prezydenta, ale z interpelacji radnych. Interpelacje w tej sprawie składali radni Kamil Kalinka i Monika Łagowska-Cebula. Dodatkowo Kamil Kalinka pytał o rachunek zysków i strat TTBS z ostatnich 2 lat, a radna Monika Łagowska-Cebula o trwające spory sądowe, o posiadanie środków na spłatę, o zajmowanie mienia spółki, czy o umowę z deweloperem.

Tarnobrzeskie schrony

Pamiętacie, jak prezydent przekonywał nas, że lokalizacja schronów jest tajna i że nie powinniśmy wiedzieć gdzie się znajdują, ze względów bezpieczeństwa? Parę dni temu centralne służby udostępniły ogólnodostępną mapę całej Polski z zaznaczeniem i opisów wszystkich lokalizacji, nie tylko profesjonalnych schronów, ale i większych piwnic. Jeśli jacyś ruscy agenci mieli wątpliwości gdzie możemy się chować w razie „w”, to na pewno zrobili już sobie kopię. Mapka co prawda nie jest już ogólnodostępna, ale może to już przestała być tajemnica i miasto mogłoby się podzielić informacją? A jak ktoś zdążył obejrzeć oficjalną mapkę, to chętnie posłucham co tam było.

Konferencja PiS

Wiele razy wspominałem o braku aktywności politycznej lokalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości. Już miałem napisać, o tym że skończył się sen zimowy, ale przecież zima kalendarzowa jeszcze się nie zaczęła, chociaż widzimy co się dzieje za oknem. Ale jeśli sen zimowy trwał bez przerwy od kilku lat, to może taka przedwczesna pobudka nie jest niczym niezwykłym?

Lokalni politycy PiS zwołali konferencję prasową pod siedzibą tarnobrzeskiej PO, prezentując plakaty z hasłem „Cześć Platformo!”. Na plakacie wymienione są przede wszystkim nasze wspólne wydatki na wsparcie wybranych grup, może z wyjątkiem tymczasowo obniżonego VATu, na którym, jakby nie patrzeć, korzystamy chyba wszyscy. Co ciekawe, ten niby najważniejszy punkt pojawił się na plakacie jako ostatni.

Słabo wygląda, jeśli partia rządząca zamiast przedstawiać swoje pomysły, które zainteresują wyborców, musi się odwoływać do największej partii opozycyjnej, która nie rządzi od blisko dwóch kadencji. Była mowa o inwestycjach (S19 i S74), o bezpieczeństwie, była mowa o socjalu i programach osłonowych. Ale gdzie pomysły i propozycje systemowe na kolejne ewentualne 4 lata?

Redakcja NW24 zwracała w pytaniach uwagę na wysokie koszty energii dla firm, czy trudności w dostępności węgla jako efekty decyzji politycznych rządu, a nie tylko wynikające z wojny i sytuacji w światowej gospodarce. Czyli PiS podejmuje złe decyzje, przed których efektami musi później część obywateli osłaniać.

Na konferencji była obecna reprezentantka lokalnych struktur Ruchu Narodowego Małgorzata Zych, która pytała o stanowisko lokalnych struktur PiS co do budowy spalarni odpadów, poruszała również, a jakże, temat gloryfikowania morderców Polaków przez władze Ukrainy. Prezydent Stalowej Woli nie komentował budowy spalarni ze względu na to, że planują budowę konkurencyjnego zakładu. Kamil Kalinka zwrócił uwagę, że wciąż nie mamy oficjalnych informacji od inwestora, do których można by się politycznie odnieść. Akcja informacyjna miała być przed składaniem dokumentów do UM i ta umowa nie została przez FCC dotrzymana. O ile same pytania Małgorzaty Zych wpisywały się w przebieg konferencji, szczególnie przy zerowej aktywności większości obecnych dziennikarzy, o tyle dalsze przekrzykiwanie się z gospodarzami konferencji brzmiało już słabo.

Klaudia Nieścior z Tarnobrzeg zwyciężczynią Top Model

Sam nie wiem czy dalej mi do telewizyjnych show, czy do mody. Ale trudno nie wspomnieć o sukcesie tarnobrzeżanki, który szeroko rozniósł się po Polsce. Po raz kolejny okazuje się, że mamy kogo pokazać w telewizyjnych zmaganiach. Klaudia Nieścior wygrała ostatnią edycję konkursu Top Model. Filmik z ogłoszeniem decyzji poniżej:

a z prezentacją, jeszcze wówczas finalistki, tutaj:

Sukces zawodników z Tarnobrzeskiej Sekcji Sportów Walki

Wiecie, że zwykle pomijam tematy sportowe, ale okazuje się, że to właśnie była najpopularniejsza informacja tygodnia, czyli zainteresowanie jest. Zawodnicy z Tarnobrzega wzięli udział w zawodach kickboxingu ligi k1 Battle of Warriors, pokonując przeciwników na pełnym dystansie. Szczegóły w poniższym artykule:

Porównanie Tarnobrzega z rosyjskim miastem Borowicze

Na koniec coś zabawnego. Jeśli ktoś ma wolne 4,5 godziny to może obejrzeć cały materiał porównujący na podstawie zdjęć ze Street View sytuację w Tarnobrzegu i rosyjskich pięćdziesięciotysięcznych Borowiczach. Ale nie trzeba oglądać całości, wniosek jest jeden. Im dalej od nas „ruski ład” tym lepiej dla nas wszystkich.

Dwuwiersz o eksporcie ruskiego miru jako przerywnik

Doniosłe pytanie:
Powiedz mi kochanie, jak przyjdą Rosjanie,
To na Wiśle staną, czy raczej na Sanie?

Obyśmy nigdy nie mieli takich dylematów. Won za Don!

Na koniec serwis kawowy

Gdyby ktoś zechciał postawić mi wirtualną kawę (ot, taka forma żebractwa), to może to zrobić klikając poniżej.
Dziękuję niniejszym wszystkim dotychczasowym kawosponsorom!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

You May Also Like