Tarnobrzeg – info z 50 tygodnia 2022 roku

Zbliża się czas podsumowań roku i nowych postanowień. Ale jak wydarzenia tego roku zweryfikowały nasze zeszłoroczne postanowienia? Tymczasem pozostańmy z podsumowaniem przy tygodniu przed-przedświątecznym. Widzę śnieg. Widzę inwestycje w browar, w drogi, w Tygodnik Nadwiślański, w wojsko i w egzotyczną esencję ciepła. Zapraszam na tarnobrzeskie podsumowanie 50 tygodnia roku 2022.

Winter is comming

Nachodzi zima, a mamy już jesienią taką zimę, jakiej chyba nie widzieliśmy od kilkunastu lat, a w grudniu to już w ogóle. Czekać tylko aż się pojawią bałwany i szopka. Niby opady śniegu i mróz nas nie zaskoczyły, ale pewnie po prostu zabrakło sił. Również całkiem fizycznie na najniższym szczeblu, bo kiedyś nie było wstydem złapać szuflę i odśnieżyć w swojej okolicy i dotyczyło to wszystkich, bez czekania na „służby”. Gruzowisko z nieodgarniętego, zamarzniętego śniegu dotknęło nawet parkingów przed samym urzędem, zaraz przy siedzibie Straży Miejskiej, a przecież to miejsca płatne. Poruszany często problem dróg zwężanych w trakcie remontów widać teraz w całej okazałości. Jeśli wały ze śniegu tworzą margines powyżej pół metra z każdej strony, to robi się naprawdę bardzo wąsko.

Przyszło kilkadziesiąt centymetrów śniegu, po posypaniu solą zrobiły się okropne muldy, później to co niezgarnięte złapał kilkunastostopniowy mróz, a później popadał deszcz i znów dopadało śniegu itd. Walka trwa, ale czy ktoś już jest wielki?

Prezydent wspomniał na konferencji, że „przeżyliśmy Armagedon … poza możliwościami wszelakich służb”. No jakoś przeżyliśmy, może już gorzej nie będzie, chociaż śnieg pewnie pozostanie z nami na dłużej. A przecież to zwykła zima, tylko już zapomnieliśmy jak zwykła zima wyglądała. Bałwanów jakoś mniej, nie wspominając o trzepaniu dywanów na śniegu. Tyle o śniegu mój pamiętniczku. Poniżej kilka zdjęć.

Orzeł z podświetleniem nabiera nowych kształtów, coś w stylu gremlinów czy mistrza Yody.
Żeby zaparkować przy drodze, trzeba wykopać sobie grajdołek.

Drogi z Polskiego Ładu – unieważniliśmy dwa zadania

Po wypowiedziach z ostatnich miesięcy wydawało się, że robimy wszystkie zadania po trzecim przetargu na pierwszą edycję Polskiego Ładu, nie oddając do centrali ani grosza. Ale w międzyczasie zmieniły się zasady i władze miasta kilka razy wspominały o możliwym ograniczeniu zakresu prac. Jak to będzie wyglądało ostatecznie już dopytałem w UM i pewnie wkrótce Was poinformuję. A tymczasem wiemy tyle, że w trzecim przetargu unieważniliśmy dwa z trzech zadań, konkretnie zadań dotyczących dróg na strefie (najdroższe zadanie) i ul. Bema. Mamy zatem wykonawców na drogi w centrum, Skłodowskiej, Kwiatkowskiego, Kazimierza Wielkiego, Zwierzynieckiej oraz dróg na Dzikowie. Szczegóły w poniższym wczorajszym tekście.

Nowy batalion WOT nad Jeziorem Tarnobrzeskim?

Kopalnia Siarki „Machów” S.A. sprzedawała niedawno działkę przy skrzyżowaniu ul. Górniczej i Turystycznej. Obecne okazuje się, że działkę przejął Rejonowy Zarząd Infrastruktury w Lublinie, który opiekuje się nieruchomościami wojskowymi w naszych okolicach. Po informacji medialnej o planowanym utworzeniu batalionu WOT w Tarnobrzegu może to oznaczać, że WOT właśnie tam będzie miał swoją miejscówkę. Info za Skyscrapercity.

Wiślna już po odbiorze

Szybko poszło. Ul. Wiślna oddana do użytku po remoncie. Tymczasem trudno ją ocenić czarno na białym, bo mamy więcej białego niż czarnego, ale wygląda jakby prace przebiegły wyjątkowo sprawnie.

Przy okazji ładny obrazek z góry, z perspektywy ulicy Wiślnej od Level Wyżej.
W sumie Wiślna to trochę taka nasza druga obwodnica 😉

Węgiel z Tanzanii i Indonezji

Mamy już oficjalne informacje z miasta na temat dofinansowanego węgla. Cena ostateczna ma wynieść 1850 zł za tonę, a węgiel ma pochodzić z Tanzanii i Indonezji. Bogatsi od dawna poszukiwali zimą wytchnienia w ciepłych krajach, a teraz skumulowane egzotyczne ciepło trafi zimą prosto pod tarnobrzeskie strzechy. Słuszna jest linia naszej partii? Ale zawsze znajdzie się ktoś niezadowolony i tak DiM Team znów marudzi i porównuje naszą akcję węglową z miejscowościami z powiatu. I po co? Lepiej nie wiedzieć. Sami poczytajcie, jak chcecie, a tymczasem oficjalny tekst z UM poniżej:

Browar Tarnobrzeg inwestuje

Mam świeże informacje z Browaru Tarnobrzeg, oj dzieje się dużo i oby szło jak najlepiej. W poniższym tekście o historii, trwających zmianach, o planach na przyszłość (całkiem bliską) i sporo zdjęć z tarnobrzeskiego chłodnego undergroundu z historią.

Koncert Feel – Choinka życzeń

W piątek na tarnobrzeskim rynku w ramach Choinki Życzeń wystąpiła grupa Feel. A wyglądało to mniej więcej tak:

Miejska wigilia

Prezydent Miasta Tarnobrzega oraz Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w  Tarnobrzegu serdecznie zapraszają mieszkańców Tarnobrzega – osoby samotne, potrzebujące na Wigilię Miejską, która odbędzie się w dniu 22 grudnia 2022 r. o godz. 12:00, w  hali Miejskiego Ośrodka Sportu i  Rekreacji w Tarnobrzegu, AN 2.
Spotkanie będzie okazją do wspólnego świętowania Bożego Narodzenia, kolędowania i przede wszystkim połamania się opłatkiem i złożenia życzeń. Przy świątecznym stole będzie mogło zasiąść trzysta osób, na które czekać będą tradycyjne wigilijne potrawy. O oprawę artystyczną zadbają dzieci i młodzież ze Studia Piosenki Tarnobrzeskiego Domu Kultury, pod kierunkiem Anny Pintal.        
Podczas spotkania nastąpi również przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju przez harcerzy i harcerki z Hufca Tarnobrzeg.
Organizatorem spotkania jest Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Tarnobrzegu.
Współorganizatorami wydarzenia są: Tarnobrzeski Dom Kultury, Miejski Ośrodek Sportu i  Rekreacji

Nowa strona TyNa

Tylko ja mogę pisać takie rzeczy. Bo czy TN napisze o nowej wersji strony ED, albo NW24? A w drugą stronę? A ja mogę, to piszę 🙂 . W sumie nie wiem kiedy to się stało, bo nie bardzo jestem targetem większości informacji z TyNki, ale widzę, że coś się zmieniło. Zamiast własnej, niezależnej strony jak dotychczas, TN dołączył do „Sieciportali”, obsługującej portale w 80 polskich miastach. Najbardziej znany przedstawiciel sieci w naszych okolicach to Hej Mielec.
Na wejściu powitała mnie pełnoekranowa, zasłaniająca całą stronę reklama. Tego chyba jeszcze nie było, co innego przy przechodzeniu między stronami. Miejscami trochę zabawnie wygląda skracanie tytułów do określonej ilości słów, ale da się to z czasem dopasować. Galerie zdjęć w końcu da się oglądać, bez stosunku reklam do zdjęć 15:1. Użytkowo zmiana na lepsze. Przy okazji powstała nowa strona Wydawnictwa Samorządowego.

Rzemiosło na Rynku

Rozmawialiśmy niedawno o rynku, pustostanach i perspektywach, a tymczasem zauważyłem na rynku powrót rzemiosła – nowy punkt krawiecki. Zdjątko spotkało się na fejsie z bardzo pozytywnym odbiorem, może jednak jest jakaś nadzieja na zagospodarowanie centrum? W sumie zestaw fotograf/krawiec/jubiler mógł tu spokojnie funkcjonować (albo i funkcjonował) 100 lat temu.

Przedświąteczna kawka?

Święta coraz bliżej, atmosfera domowa, rodzinna, itd. Jak najbardziej jest tu miejsce na kawę. Jeśli ktoś miałby ochotę postawić mi wirtualną kawę, to może to zrobić klikając poniżej. Dzięki!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

You May Also Like