Trwają starania o przywrócenie w Tarnobrzegu stałego punktu poboru krwi

Prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek oraz Starosta Powiatu Tarnobrzeskiego Jerzy Sudoł uczestniczyli we wtorek 13 grudnia w spotkaniu w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie, podczas którego rozmawiano o problemach oraz przyszłości tarnobrzeskiego krwiodawstwa. Spotkanie zorganizowano z inicjatywy wiceprezesa zarządu Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK „Barbórka„ w Tarnobrzegu Zbigniewa Dendury. Klub „Barbórka” reprezentowała także sekretarz i skarbnik klubu Małgorzata Kucwaj. Gospodarzami spotkania byli: dyrektor RCKiK w Rzeszowie Ewa Zawilińska, zastępca dyrektora ds. lecznictwa RCKiK Urszula Bzdek oraz dyrektor Podkarpackiego Oddziału PCK w Rzeszowie Maciej Maruszak. 

Głównym celem spotkania było przedstawienie pomysłów na odbudowanie bazy stałych krwiodawców w mieście i powiecie, ale także omówienie problemów z jakimi boryka się krwiodawstwo w Tarnobrzegu, a te najważniejsze to, brak stałego punktu poboru krwi –  oddziału terenowego RCKiK oraz brak oddziału rejonowego PCK. Argumenty za powołaniem na nowo tych oddziałów w Tarnobrzegu przedstawili uczestniczący w spotkaniu członkowie  nowego zarządu klubu HDK PCK „Barbórka” w Tarnobrzegu. Mowa była o tym, jak istotne dla odbudowania krwiodawstwa w Tarnobrzegu jest funkcjonowanie stałego punktu poboru umożliwiającego nieograniczone możliwości oddawania krwi. A potencjał do dobudowania bazy krwiodawców zarówno Tarnobrzeg, jak i powiat tarnobrzeski mają olbrzymi.

– Zwróciliśmy uwagę na możliwość pozyskiwania nowych krwiodawców wśród uczniów szkół średnich oraz słuchaczy szkół wyższych znajdujących się w Tarnobrzegu i powiecie tarnobrzeskim. Olbrzymi potencjał drzemie w znajdujących się na terenie Tarnobrzega i powiatu zakładach pracy, w służbach mundurowych, to przecież druhowie PSP i licznych jednostek OSP, funkcjonariusze policji, straży miejskiej, także wojskowi, w Nowej Dębie mamy przecież jednostkę wojskową, na naszym terenie działają Strzelcy, są terytorialsi – podkreślał Zbigniew Dendura, wiceprezes zarządu Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK „Barbórka„ w Tarnobrzegu. Zaznaczył jednak, że podczas rozmów z potencjalnymi dawcami krwi zawsze pada pytanie o stały punkt poboru, który umożliwiłby krwiodawcom swobodne decydowanie o terminie donacji, a nie narzucanie go z góry podczas organizowanych sporadycznie akcji poboru krwi.

Starania krwiodawców tarnobrzeskich wspierają władze miasta i powiatu, co także podkreślono podczas spotkania w Rzeszowie. – Wraz ze starostą tarnobrzeskim zapewniliśmy o swoim zdecydowanym wspieraniu inicjatywy krwiodawców, zadeklarowaliśmy pomoc przy organizacji stałego punktu poboru krwi. Podkreśliłem, że jako Miasto jesteśmy w stanie zapewnić pomieszczenia dla punktu krwiodawstwa. Prowadzimy także rozmowy z zarządem Klubu HDK „Barbórka” w sprawie przygotowanych przez klub propozycji dotyczących przywilejów w mieście dla Zasłużonych Krwiodawców  – mówi prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.

Temat pozostaje otwarty. Dyrekcja RCKiK Rzeszów nie przekreśla szans na ponowne otwarcie stałego punktu poboru krwi w Tarnobrzegu ale podkreśla, że musi być to poparte statystykami oddawania krwi w mieście oraz wskaźnikami ekonomicznymi, z których są rozliczani przez Ministerstwo Zdrowia. Wszyscy uczestnicy spotkania zadeklarowali ścisłą współpracę na rzecz odbudowy krwiodawstwa w Tarnobrzegu i odtworzenia tu oddziału RCKiK oraz oddziału PCK.

Info/fot. UM

You May Also Like