Tarnobrzeg – info z 1 i 2 tygodnia roku 2023

O pieniądzach z Polskiego Ładu, tajemniczym naborze uzupełniającym do TRK, o sesji budżetowej, kolejnej walącej się kultowej budowli, murze jak malowany, OZE z dopalaczem, śmieciach, statystykach i protestach.

Nie wyrabiam się. Stąd dwutygodnik na początek roku, nie wiem też kiedy dokończę podsumowanie roku 2022, właściwie zastanawiam się czy jest sens je kończyć, tzn. kto by chciał ode mnie tyle literek, z których niekoniecznie coś wynika. A w głowie kiełkuje kolejny tekst „Osobliwość Roku 2022”. Może za parę dni…

Pieniądze z Polskiego Ładu

Dzięki odpowiedzi z UM wiadomo więcej na temat postępowania i oczekiwań po ostatnim przetargu na zadania z pierwszej puli Polskiego Ładu, w ramach którego dwa zadania unieważniliśmy. Staramy się w BGK o ograniczenie zakresu, bez ograniczania przyznanych środków. Dzięki temu planujemy przyjąć 35 mln zł z centrali, a jednocześnie nie wrzucać w asfalt drugie tyle naszych milionów, których zresztą coraz bardziej nie mamy. Robimy zatem drogi w centrum, okolice Kazimierza Wielkiego i Dzików, a Bema i drogi na strefie czekają na swoją kolej.

Nabór uzupełniający do Tarnobrzeskiej Rady Kobiet

Nie wiem czy pamiętacie, ale dnia 5 grudnia 2022 zakończył się nabór uzupełniający do Tarnobrzeskiej Rady Kobiet. Nabór trochę zaskakujący, bo ogłoszony w połowie kadencji, dodatkowo wkrótce po tym, jak wewnątrz TRK powstał spór. Nabór zaskakujący również dlatego, że Prezydent dopiero rok temu zmniejszył skład Rady, żeby teraz go powiększać, w dodatku obydwa te przeciwne kroki uzasadniane były sprawniejszą pracą naszego kobiecego organu. Inna sprawa, że sama rekrutacja była stosunkowo skromnie nagłośniona.

Wydawało się, że nabór uzupełniający też może być problematyczny, bo według kolejnej (trzeciej, czy czwartej) wersji zasad naboru, utworzona nowa procedura naboru uzupełniającego uruchamiana jest na wniosek Rady. Tymczasem jedna z Pań, które ogłosiły się nowym zarządem TRK, wspomniała, że z żadnym tego typu wnioskiem Rada do Prezydenta nie występowała. Na szczęście spory udało się ograniczyć i pojawiła się deklaracja, że nabór uzupełniający będzie powszechnie uznany.

Wracając do naboru – w zasadach naboru znalazła się informacja:
Po upływie 14 dni od dnia upływu terminu zgłoszenia kandydatur do Rady Prezydent Miasta Tarnobrzega w drodze zarządzenia ogłasza skład osobowy Rady.
14 dni upłynęło 19 grudnia zeszłego roku, a opublikowanego zarządzenia na ten temat nie znalazłem. W sumie patrząc na logikę, czy te trzydzieści parę dni też jest po upływie 14 dni, czy też „po upływie 14 dni” oznacza tyleż samo co „po 14 dniach”?

O aktualną sytuację w TRK pytałem jakiś czas temu w urzędzie, ale nie otrzymałem jeszcze odpowiedzi. Z tego co udało się dowiedzieć innymi kanałami, nabór został przeprowadzony, zgłosiło się w sumie dziesięć kandydatek, z których wybrane zostało pięć. Według aktualnych zasad naboru, pozostałe Panie trafiły automatycznie na listę rezerwową. Tak mi przyszło teraz do głowy pytanie, czy rok temu przy pierwszym naborze nie mieliśmy listy rezerwowej, która według zasad w pierwszej kolejności winna uzupełniać skład Rady? Muszę poszukać i popytać.

Wciąż nie mamy jednak najbardziej interesującej informacji, czyli aktualnej, uzupełnionej listy członkiń. Zakładam, że w nowej (nowej?) większości wyjaśnią się ostatecznie wszystkie dotychczasowe nieporozumienia wewnętrzne. Oby.

A wracając do całkiem jawnych i dobrych informacji, to kolejna pozytywna inicjatywa TRK zakończyła się sukcesem i we wszystkich tarnobrzeskich szkołach pojawiły się różowe skrzyneczki.

OZE i dopłata do full opcji

Po informacjach, które docierały od osób odwiedzonych przez przedstawicieli wykonawcy instalacji OZE i miasta, spytałem w UM jak to jest z opcją ewentualnego opcjonalnego powiększenia dofinansowywanej instalacji na komercyjnych zasadach. Wciąż zostaje wiele wątpliwości, a to co udało się dowiedzieć jest w tekście poniżej.

Śmieci miały podrożeć, ale prezydent znów wycofał uchwałę z sesji

Pisałem parę dni temu czego możemy się spodziewać na sesji, ale znów (na wrzucanie uchwał wte i wewte zwracał uwagę również radny Nowak) temat pojawia się na sesji i z niej szybko znika.

Odbiór śmieci miał podrożeć do 30 zł od osoby, radni stwierdzili jednak wcześniej, że oczekują wyjaśnień i wyliczeń, zatem pewnie takich nie otrzymali. Radni wciąż nie otrzymali również załącznika nr 5, czyli analizy kosztów i korzyści z raportu środowiskowego ani projektu umowy z FCC, który podobno jest już gotowy. No bo po co im to wszystko wiedzieć? 😉

Miejskie statystyki za rok 2022

I znów nie jest dobrze. Wymieramy coraz szybciej, a odradzamy się coraz wolniej, przy czym możemy to zjawisko obserwować i komentować, a nie bardzo ktoś ma pomysły jak reagować.

Sesja budżetowa

Wiele się na sesji budżetowej wyjaśniło, realnie wciąż mamy popierającą prezydenta koalicję i pisowską opozycję. Tylko radna Cebula-Łagowska wymyka się z tej klasyfikacji.

Planujemy zatem, decyzją radnych, deficyt o wysokości ponad 22 mln zł, czyli chcemy zadłużyć się o kolejne 500 zł na mieszkańca, przy istniejącym zadłużeniu w okolicy 2500 zł na mieszkańca. Spora zmiana! Oczywiście padają zapewnienia, że to opcja maksymalna, bo wszystkiego nie da się przewidzieć, ale jak zwracał uwagę radny Łukasz Nowak, jakoś zwykle kończyliśmy na opcji maksymalnej.

Oprócz przedstawiania budżetu ze strony miasta i komisji mieliśmy również dyskusję. I tak:

Kamil Kalinka zwracał uwagę na planowane inwestycje, które mamy zrealizować w całości ze środków własnych, nie kwestionując potrzeby tych prac, ale wybór finansowania (100% kredyt) i niesprzyjający czas realizacji. I tak – oświetlenie Wisłostrady ma jednak kosztować około 600 tys. zł, a nie 2,8 mln zł, bo była pomyłka. Ale czy to dobry czas i finansowanie? Parking pod przychodnią, ale na działkach TSM – co ze współpracą ze spółdzielniami? Teren wokół szaletów, zadaszone boisko, finansowanie sportu, nawet budżet obywatelski realizowany na kredyt, w momencie gdy kredyty są najdroższe.

Lider PiS zwracał również uwagę na duże wsparcie z centrali, które bardzo poprawia sytuację finansową miasta, w tym 70 mln zł na Polskie Łady, czy kolejne miliony, które nagle spływały i równie szybko były wydawane. Fakt – jak wyglądałaby nasza sytuacja finansowa, gdyby nawet nie te kilkanaście milionów na koniec roku? Radny Kalinka chwalił również władze centralnie za podnoszenie pensji minimalnej, które znacząco zwiększa wpływy do budżetu samorządu przez udział w PIT. Podkreślał, że w nowej nadchodzącej perspektywie byłoby sporo do ugrania, ale przy takim gospodarowaniu i zadłużaniu miasta nie będziemy mieli środków na wkłady własne, bo już bardzo dużo spłacamy.
I po raz kolejny było o prezydencie jako terroryście. Oj groza rzeczywiście bije od Dariusza Bożka 🙂

Marian Cąpała sugerował nastawienie się na strefę i inwestycje na strefie. Zwracał uwagę na brak terenów inwestycyjnych, a są inwestorzy zainteresowani. Rzeczywiście inwestycje na strefie wycofaliśmy z PŁ.

Radna Cebula-Łagowska mówiła dość długo w swoim stylu, czyli z nastawieniem na inwestycje, a nie bieżące wydatki. Inwestycje, czyli coś co się opłaca i przynosi miastu korzyści. Nie zgadzała się z szacunkami prezydenta jak to udało mu się oddłużyć miasto, bo przecież jednocześnie zastawiliśmy udziały w Wodociągach, o czym prezydent nie raczył wspomnieć. A to nie kredyt miasta, ale mieszkańców już tak. Poza tym od roku 2023 zaczynamy spłacać nasze obligacje.

W podobnym tonie wypowiadał się radny Łukasz Nowak – miasto nie jest oddłużone, tylko dług został przeniesiony gdzie indziej. Według niego taki kredyt (na kolejne 22 mln zł) to „utopienie miasta”.

Radny Szwagierczak podkreślił, że w budżecie nie ma przecież jeszcze decyzji o kredycie, na to będzie osobna debata, ale według radnego Nowaka jak się daje widełki, to jakoś zawsze trafiamy w samą górę widełek.

Bożena Kapuściak jest wielką optymistką i uważa, że z pomocą bożą da się to wszystko zrobić, skoro budżet uzyskał pozytywne opinie komisji i RIO, to dlaczego miałaby być przeciwko?

Przy okazji dowiedzieliśmy się, że w urzędzie 25% załogi pracuje na najniższej pensji, a w jednostkach jak MOPR, nawet 80% zatrudnionych. Podwyżki dla pracowników urzędu będą przyznawane kwotowo, o tyle ile rośnie minimalna. Wydaje się, że to rozsądne rozwiązanie. Z drugiej strony taki procent pracowników na minimalce to straszna bida i trochę wstydu.

Prezydent nie zgadza się z tym, że nie oddłużył miasta, bo przecież spłacono jeszcze ZUS. Do zadłużenia Wodociągów się nie odniósł.
Na koniec, po przyjęciu budżetu większością głosów, prezydent oświadczył jak poniżej:

Próbuję zrozumieć, ale nie rozumiem tych, którzy nie mogą przeżyć, że można tworzyć zespół! Ja wiem, że czasem boli, że można być zespołem, można się nie kłócić, można dochodzić do kompromisów, można ze sobą rozmawiać, nie porzucać się w trakcie jazdy, można tak robić!

Trochę dziwne zarzuty względem radnych, którzy dyskutowali nad projektem budżetu całkiem merytorycznie. Ale jeśli ktoś ma jakieś wątpliwości, to widocznie go boli, i nie może przeżyć, że można być zespołem

Kapliczka w lesie zwierzynieckim

Na profilu „Wszystko o Lesie Zwierzynieckim w Tarnobrzegu” pojawiła się inicjatywa remontu starej zmurszałej kapliczki. Przypomnę, że kiedyś stała tam figura św. Onufrego, ale po dewastacji figurę przeniesiono bliżej leśniczówki i ustawiono pod nowym zadaszeniem.

Co więc miałoby być w centrum kapliczki, bo to zawartość zwykle jest istotą, a nie zadaszenie?
Nie byłby to Onufry, ani stary, ani jego kopia. Wśród pomysłów pojawiła się płyta kamienna upamiętniająca powstańców styczniowych, ewentualnie figura św. Huberta, którą pewnie opiekowaliby się myśliwi. Płytę chyba trudniej uszkodzić, może jednak lepsza? Albo św. Hubert obstawiony fotopułapkami. Swoją drogą stan kapliczki jest taki, że bardzie by to była odbudowa niż remont.

Hetman Wielki Koronny!

Hetman naprawdę jest wielki i godzien wypracowanej korony. I SLO przyzwyczaiło nas do wysokich pozycji w rankingu Perspektyw, ale najlepsze liceum w województwie i 15 pozycja w Polsce – tego jeszcze nie było. W poniższym tekście pozycje tarnobrzeskich szkół średnich.

Podczas gdy Hetman zbiera zasłużone pochwały, o rankingu w nieco zabawny sposób informuje na swojej stronie LO Mikołaja Kopernika. Z notatki dowiadujemy się, że szkoła znalazła się w grupie szkół, z których polska edukacja jest szczególnie dumna, zamieszczono również linki na których samodzielnie można sobie sprawdzić pozycję placówki w rankingu.

Walące się schody na Przywiślu

No tak to wygląda. Między świeżym asfaltem Wiślnej, a prawie świeżą trawką terenów nad Wisłą, wali się budowla która je łączy, czyli słynne schody, które czasem wyjątkowo trudno było pokonać, tym bardziej, że po ciemku.

Bloki na św. Barbary – cena

Info z forum: 7.800/m2 zł cena stała dla wszystkich lokali, ale może ulec zmianie. Dodatkowo w opcji parking podziemny 30.000 zł.

Pikieta w obronie nauczycielki

Jutro znów przyjedzie do Tarnobrzega poseł Grzegorz Braun z okręgu tarnobrzesko-rzeszowskiego. Ilu posłów odwiedza nasz okręg częściej? Tym razem pretekstem jest konferencja prasowa i pikieta w obronie nauczycielki, która brała udział w akcji „Stop Ukrainizacji Polski”. Co ja o tym myślę? Nauczyciele to jednak nie sędziowie i powinni mieć prawo do działalności informacyjno-politycznej po godzinach pracy. Podobnie uczniowie, bez względu na narodowość, powinni mieć prawo do pisania listów jeśli coś im się nie podoba. Organizacje polityczno-społeczne powinny mieć prawo protestować przed instytucjami oceniającymi działania nauczycieli, a przeciwnicy tych organizacji w trakcie ich akcji. O!

Nazwa ronda z licytacji

TSS rzucił na forum bardzo ciekawy pomysł na licytację nazw czterech nowych rond:
„Mamy 4 nowe ronda bez nazw. Proponuję sprzedaż ich nazw w przetargu – cena wywoławcza 1 mln. Może być kontrowersyjnie i głośno w mediach o Tarnobrzegu.” Dobry pomysł?

Tarnobrzeski WOŚP z Mafią

Mamy świeże informacje z tarnobrzeskiego sztabu WOŚP. Znamy również gwiazdę tegorocznego finału. Informacje w poniższym tekście.

Mur jak malowany

Była interpelacja w sprawie oficjalnego malowania muru, żeby jakoś to uregulować estetycznie i prawnie. Nie było zgody, zatem problem sam się reguluje. Od strony Sandomierza mamy zatem nieoficjalny drogowskaz w kierunku tarnobrzeskiego Palm Springs, ze wskazanym dystansem 5 km. Nie jest źle. Lepsze to, niż telefony aborcyjne czy jechanie PiS.

Z góry i z dołu

Jak ktoś chce sobie pokrążyć krajobrazowo bez wychodzenia z domu, to może spojrzeć z poziomu dwóch kółek

albo z poziomu śmigła. Co ciekawe, w ten sposób może się przelecieć każdy chętny. Więcej info na profilu autora filmu.

Grupa tarnobrzeska z epoki brązu

Wiedzieliście, że już w czasie epoki brązu mieliśmy grupę tarnobrzeską, niejako odpowiednik terytorialny Województwa Tarnobrzeskiego? 😉 Fiu fiu.

Józef Furdyna „Wiejski dom mieszkalny w widłach Wisły i Sanu. Forma i funkcja”.

Serwis kawowy

Na fali podwyżek Tygodnik Nadwiślański podniósł się z ceną numeru z 4 na 5 zł, a ja wciąż nic nie zmieniam.
Cena kawek zostaje taka sama, poza tym wsparcie jest niewymagane i w pełni dobrowolne. Dzięki za wszystkie kawki! Czuję się doceniony. A więcej o czuciu się docenianym niebawem w planowanym tekście o Osobliwości Roku 2022 😉

Postaw mi kawę na buycoffee.to

You May Also Like