Co będzie miało wpływ na wysokość składki OC w 2023 roku?

Nowy rok na pewno będzie związany z podwyżkami także pod względem ubezpieczeń komunikacyjnych. Co będzie miało wpływ na wysokość składki OC w 2023 roku? Czy będzie ona wyższa niż do tej pory i czy ta różnica okaże się znacząca?

Wysokość składki OC w 2023 roku

Niewątpliwie warto jest wziąć pod uwagę to, że wpływ na wysokość stawki OC już od dawien dawna zależy od kodu pocztowego miejscowości, w której zarejestrowany został dany pojazd. Program sam na podstawie danych dla tego regionu wylicza, ile w danym roku należy zapłacić za komunikacyjne ubezpieczenie OC. W związku z tym nawet ten sam pojazd zarejestrowany na innym terenie niekoniecznie musi mieć taką samą opłatę. 

Taniec OC nie zawsze musi się okazać więc jedynie marzeniem. Wszystko zależne będzie od:

– rocznika pojazdu i jego przebiegu,

– terenu, na którym samochód został zarejestrowany,

– tego, czy właściciel miał szkodę z OC,

– Towarzystwa Ubezpieczeniowego, w którym zawarta zostanie umowa.

Warto jest więc monitorować sprawę na bieżąco, sprawdzać oferty różnych firm ubezpieczeniowych, korzystać z kart rabatowych. Nie zaszkodzi także dopytywać agenta o możliwość udzielenia dodatkowych zniżek.

Gdzie można sprawdzić, jak zmienia się składka OC?

Sprawdzenie tego, w jaki sposób zmienia się składka OC jest możliwe dzięki udaniu się do multiagencji, czyli miejsca, w którym agent ubezpieczeniowy jednocześnie może przygotować oferty na ubezpieczenie z kilku lub kilkunastu firm. Nie ma także problemu, by udało się tego dokonać bez wychodzenia z domu. Bardzo dużą popularnością cieszą się strony, na których po wpisaniu wszystkich danych generowane są najtańsze propozycje firm.

W związku z tym, że ubezpieczenie OC komunikacyjne działa wyłącznie w przypadku stłuczki, wypadku i dotyczy kwestii odszkodowania w stosunku do drugiego samochodu niekoniecznie trzeba w nie inwestować najwyższą kwotę. Stale rosnące stawki OC w 2023 roku świadczą o tym, iż opłaty za ubezpieczenie będą także szybowały w niezadowalającym dla klientów kierunku. Na pewno nie sposób nie zadbać o to, by wybierać firmę rozważnie. 

Jeśli weźmie się pod uwagę możliwość zakupienia wyłącznie samego OC nie ma potrzeby inwestowania w jak najdroższe ubezpieczenie, gdyż nie ma to żadnego znaczenia względem właściciela konkretnego pojazdu. 

Co będzie miało wpływ na wysokość składki OC w 2023 roku?

Wpływ na wysokość składki OC w 2023 roku będą miały:

– szkodowość w ciągu ostatnich lat,

– wypłaty, które musiało ponieść dane Towarzystwo Ubezpieczeniowe,

– stale rosnąca inflacja,

– popyt na zawieranie ubezpieczeń komunikacyjnych OC, które są obowiązkowe i ciągłe zaopatrywanie się w samochody.

Możliwością zaoszczędzenia na opłacie za OC komunikacyjne jest możliwość korzystania ze zniżek w konkretnych firmach. Jest to np. zawieranie w jednym Towarzystwie Ubezpieczeniowym jednocześnie domu i samochodu. Można także sprawdzać, czy w związku z zawieraniem ubezpieczenia życiowego w zakładzie pracy nie przysługuje także zniżka na ubezpieczenia majątkowe, w tym właśnie obowiązkowe OC komunikacyjne.

Czy można zaradzić podwyżkom OC?

Jedynie Towarzystwa Ubezpieczeniowe mają możliwość usystematyzowania konkretnych stawek za OC komunikacyjne. Za każdym razem ich rentowność jest jednak związana z liczbą umów zawieraną w ciągu roku oraz wypłatami za szkody wyrządzone przez klientów. Powodzeniem cieszy się więc wcześniejsze rozeznawanie się w sytuacji związanej z tym, w jaki sposób zmieniają się składki za OC i wybranie najkorzystniejszej oferty jednej z firm. 

Materiał partnera,
Zdjęcie: Unsplash

You May Also Like