Tarnobrzeg – info z 4 tygodnia roku 2023

O galerii w centrum, po zmianach o poziom niżej (w tekście lista sklepów i szczegóły), o zabytkach zgłaszanych do remontu, znów o śmieciach, znów o TRK, o WOŚP i o morderstwie w hotelu.

Galeria Tarnobrzeg – lista sklepów

Zacznę od newsa sprzed paru minut, którego na forum wrzucił Dawid_tbg. Inwestor zaktualizował stronę internetową galerii Tarnobrzeg i dobra informacja jest taka, że pewnie nie porzucił planów. Gorsza taka, że mocno je okroił i galeria będzie o poziom niższa. Dosłownie.

Zamiast 15.000 m zostaje nam 11.400 m GLA. Zamiast 50 punktów tylko 27. Termin otwarcia – niby I połowa 2024.

Lista punktów do odczytania z mapki:
Pizza Hut, Grycan, KFC, Douglas, Apart, Pepco, Sinsay, Cropp, Euro RTVAGD, Reserved, Rosmann, Orange, Smyk, Empik, Vision Express, PKO, FODO(?), House, Dealz, Carrefour. Do tego parking podziemny na 300 miejsc oraz punkt fitness i kino wielosalowe na górnym piętrze. Porównanie planów i frontów wygląda jak poniżej. Na górze wersja pierwotna, na dole obecna:

A więcej szczegółów na stronie galeriatarnobrzeg.com.

Co zgłaszamy do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków?

Wpłynęło 6 wniosków na dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków: parafia Miechocin, dominikanie, Bartosza Głowackiego 41, Sienkiewicza 5 i 7, stajnia w zespole folwarcznym na os. Zakrzów. Dodatkowo trzy nieruchomości miejskie – remont dachu urzędu na Kościuszki 32, prace konserwatorskie i roboty budowlane na Kościuszki 32 i prace konserwatorskie przy budynku kuchni dworskiej.

Śmieci tam i nazad

Prezydent wniósł autopoprawkę na początku sesji, czyli mieliśmy po kolei:
Złożenie projektu na sesję.
Wycofanie projektu z sesji.
Złożenie ponownie tego samego projektu na sesję.
Autopoprawka do złożonego 2 razy i raz wycofanego projektu, z ograniczeniem podwyżki do 28 zł/os/mies. I na taką wersję znalazła się większość.
Chyba było więcej pomysłów niż rozmów.

Naczelnik Piotr Pawlik: podwyżka o 2 zł od osoby daje nam 700 tys. zł rocznie. 160 tys. zł za prowadzenie PSZOKu, 140 tys. za odbiór gabarytów, niedoszacowane koszty administracyjne – trzeba dodać 100 tys. zł. Dodatkowy etat do weryfikacji deklaracji odpadowych. Zgłoszonych jest 34444 osoby, a niedoszacowanie to około 4500 – 5000 osób, co ma duży wpływ na wysokość stawki.

Niedawno w TVL prezydent porównywał ilość deklaracji z ilością mieszkańców, ale statystyczną, a nie realną. Zatem moje szacunki o 20% niepłacących są przesadzone. Według danych i szacunków przedstawionych przez naczelnika Piotra Pawlika jest nas już wyraźnie mniej niż 40 tysięcy, czyli od płacenia za śmieci uchyla się około 10% mieszkańców.

Dwa lata temu nie udało się wprowadzić systemu elektronicznego żeby robił to automatycznie, więc teraz pracownik będzie porównywał dane na piechotę – dane z urodzeń, zameldowania, wniosków o dodatek węglowy i deklaracje. Co się odwlecze, to nie uciecze, zawsze to jakaś poprawa dla płacących pełną stawkę.

Chcemy kupić kosze uliczne, 1,5 tys. zł za sztukę, na 4 frakcje to 6 tys. zł za zestaw. Wzrost kosztów na osobę to realnie 1,5 zł, ale podnosimy o 2 zł. Skąd zatem pierwotna propozycja podwyżki o 4 zł? Nie wiem.

Według radnego Kamila Kalinki firma FCC „traktuje nas jak idiotów”, a ostatnia współpraca to „ustawka”. Na pytanie władz miasta o szczegóły radni dowiedzieli się, że „z FCC były długie rozmowy i nie wszystko jest zapisane w dokumentach”. W bardzo długiej przemowie Kami Kalinka udowadniał, że wniosek o podwyżkę wynagrodzenia dla FCC jest niezgodny z umową, wtórowali mu, całkiem udanie, radni Pekar, Nowak i Cebula-Łagowska. Co jednak w żaden sposób nie wpłynęło na wynik głosowania.

Wyszło przy okazji, że przetarg na PSZOK był tylko na rok, a później miało się tym zająć miasto. Nie zajęło. FCC ma wyjątkowe obowiązki, bo jesteśmy przecież jej udziałowcem. Pewnych dokumentów nie możemy żądać jako Zamawiający, ale możemy jako współwłaściciel. Zarząd w ogóle nie był przygotowany na spotkanie. W tabelach podawano nie tylko wzrost pensji minimalnej, ale również ilość nadgodzin, premie, czy wzrost średniego wynagrodzenia. Bogusław Potański stwierdził, że przedstawione dokumenty to „kabaret do kwadratu”.

Radny Szwagierczak również zwracał uwagę na brak informacji ze strony FCC, potrzebę długoterminowej polityki i ułatwień w segregacji.

Ostatecznie prezydent wziął na siebie całą odpowiedzialność. Długie wystąpienie radnego Kalinki prezydent określił jako „występ kabaretowy”, stwierdzając że „TeDeK chętnie przyjmie jego ofertę”. Po naciskach prezydent poinformował również, że aneks do umowy podpisze dopiero po zapoznaniu się z dokumentami, które do niego od FCC trafią.

A co będzie dalej ze śmieciami?

Na razie jest tajemniczo. Radni Bogusław Potański, Cezary Mikrut i Damian Szwagierczak zapraszają na spotkanie z firmą od ekologicznych rozwiązań. Kojarzy mi się przede wszystkim segregacja, czyli np. worki z kodem kreskowym dla każdego i większa kontrola. Ale może to całkiem co innego? Raczej spotkanie nie będzie z firmą FCC 🙂

Tarnobrzeska Rada Kobiet

Mamy kilka ciekawych informacji z TRK. Po ponad miesiącu oczekiwana znamy w końcu pełen skład TRK po naborze uzupełniającym, czyli nazwiska 15 pań. Szczegóły w poniższym tekście:

Mamy również coś więcej, czyli oświadczenie pierwotnie wybranego zarządu TRK, na temat ważności jego wyboru na podstawie opinii biura prawnego urzędu miasta. Tymczasem nie znamy żadnej innej wersji:

Morderstwo w hotelu

A dokładniej “Morderstwo w Hotelu Domaine d’Auriac” czyli spektakl teatru Scena 16, który wczoraj miał premierę w gościnnej sali ŚDK. Sala pełna, podobnie jak na kolejne przestawienie. Reakcje entuzjastyczne, występ brawurowy, bilety w przystępnych cenach. Dla mnie pod każdym względem lepiej to wypada niż drama przyjezdna. W tą stronę powinna iść kultura lokalna, z odpowiednim ukierunkowaniem wsparcia miejskich instytucji i środków. Nie czekając na urzędy i instytucje, możemy dodatkowo wesprzeć artystów Zrzutką na światło i dźwięk, po to, aby teatr mógł dotrzeć na sceny, gdzie brak profesjonalnego wyposażenia.
https://zrzutka.pl/m7kj83?fbclid=IwAR1i_r91GYrszILaOGESI5Zj3MPOO2q8hBOx1lKLN9quGgTYwcTgK7r1iBE

Poniżej kilka moich nieudolnych zdjęć:

I cała seria udolnych:

31 finał WOŚP

Jak co roku – zbiórki na mieście, pod kościołami, sklepami, licytacje, skarbonka i Allegro. I gorący finał na rynku.
Powinno być dobrze, na godz 19:00 przekroczone 74 tys. zł.

A jak ktoś nie zdążył, to wciąż może zadziałać online:
https://eskarbonka.wosp.org.pl/7lal6l

https://allegro.pl/uzytkownik/WOSP-Tarnobrzeg
Na ten moment spotkanie z gęsią Pipą doszło do 1675 zł. Chyba fotel prezydenta nie zebrałby takiego zainteresowania.

Ryszard Sadaj – jeszcze jedna zachęta do „Małego człowieka”

Kiedyś już pisałem o tej książce, niezwykle osadzonej w tarnobrzeskiej rzeczywistości końca lat 70tych. Trzy strony na zachętę.

Serwis kawowy

Jeśli ktoś ma ochotę, to klikając poniżej może postawić mi wirtualną kawę. Dziękuję za wszystkie kawki!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

You May Also Like