„Przedwiośnie” – wystawa malarstwa Tadeusza Blicharza w TDK

W Galerii TDK można już oglądać wystawę malarstwa artysty ze Staszowa Tadeusza Blicharza pt. „Przedwiośnie”. 23 lutego odbędzie się wernisaż i spotkanie z autorem.

Artysta urodził się w Kocku na Lubelszczyźnie w roku 1955. Jest malarzem sztalugowym. W swoim malarstwie inspiruje się naturą. Maluje w technice oleju i akrylu, najchętniej pejzaż i architekturę. Na swoim koncie ma kilkanaście wystaw indywidualnych i zbiorowych. Z wykształcenia jest chemikiem. Edukację plastyczną zdobył we własnym zakresie. Jest założycielem Stowarzyszenia Staszowski Klub Miłośników Sztuk Pięknych. Mieszka w Staszowie i tam prowadzi autorską galerię malarstwa.

O sobie mówi:

…Od dawna chciałem malować. Często też, wydawało mi się, że nawet umiem to robić, jednak dopiero namowa przyjaciół i żywy kontakt z osobami pasjonującymi się malowaniem sprawiły, że postanowiłem spróbować swoich sił przy sztaludze. Pamiętam z dzieciństwa, jak z zachwytem wpatrywałem się we wspaniały obraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny pędzla Michała Borucińskiego w ołtarzu głównym kościoła w Kocku; było to moje pierwsze spotkanie z żywym malarstwem. W czasie nabożeństwa lubiłem też patrzeć przez zmrużone oczy na cienie płomieni kościelnych świec. Światło rozpraszało się w promieniste smugi, a postacie figur w migocącym świetle wydawały się poruszać. Świat niby taki sam a inny…”

Wystawa „Przedwiośnie”

„… Chciałbym sobie tutaj siadywać – patrzeć na tę wodę – na tę „sekułę” – i tak sobie w samotności matkę wspominać.” Stefan Żeromski „Przedwiośnie”.

Obrazy prezentowane na wystawie w dużej części nawiązują do twórczości Stefana Żeromskiego. Oglądając obrazy udajemy się w barwną, często nostalgiczną podróż po ziemi świętokrzyskiej. Wspólnie z autorem prac odwiedzamy miejsca odnajdywane w utworach autora „Wiernej rzeki”.

Wernisaż wystawy w Galerii Tarnobrzeskiego Domu Kultury odbędzie się w czwartek 23 lutego. Początek o godz. 17.00. Wstęp jest wolny.

Wystawę będzie można oglądać do 20 marca.

Info: TDK

You May Also Like