Tarnobrzeg – info z 7 tygodnia roku 2023

Szpital na sesji i do oprotestowania, duży kredyt na drobne wydatki, BO2024 z rozproszoną odpowiedzialnością, kolejne zamieszanie w TRK, ale pewnie na dłuższy czas ostatnie, liczne koncerty, polityka i inwestycje. To był interesujący tydzień. Zapraszam na podsumowanie.

Sesja Rady Miasta

22 lutego odbędzie się sesja Rady Miasta, a w programie parę ciekawostek, z których wybieram dwie:

Informacja Wojewódzkiego Szpitala im. Zofii Zamoyskich w Tarnobrzegu – aktualne problemy.

Informacja Kierowników samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej podległych miastu. Raporty od kierowników trzech placówek już możemy poczytać na esesji, ale o szpitalu usłyszymy dopiero w środę.

Czego się dowiemy?
Może czas najwyższy żebyśmy się czegoś dowiedzieli, licząc na to, że władze miasta interesują się szpitalem, chociaż im nie podlega i mogą mieć, jeśli nie wpływ, to chociaż większą wiedzę, czego realnie możemy się spodziewać w najbliższym i dalszym czasie.

W odpowiedzi na kolejne interpelacje radnej Moniki Cebuli-Łagowskiej dowiadywaliśmy się, że spotkania w sprawie szpitala były liczne, ale nie możemy się dowiedzieć nic o ich przebiegu, czy datach, bo nie były protokołowane. Z tego co pamiętam, na ostatniej sesji zostało wytknięte (przez Kamila Kalinkę? Dobrze pamiętam?), że władze miasta spotykały się w sprawie szpitala m.in. z urzędnikiem, który się od dłuższego czasu nie zajmuje lecznictwem.

Na dzień przed sesją, przedstawicielka lokalnej Konfederacji p. Małgorzata Zych zapowiedziała protest przed szpitalem w sprawie powstrzymania jego degradacji. Informacje poniżej:

Mamy tę degradację szpitala?

Wielu znaczącym inwestycjom (znaczący rozwój neurologii, lądowisko, nowy mammograf, nowe windy i system komputerowy) wciąż towarzyszą nie mniej znaczące ograniczenia i problemy ze skompletowaniem obsady. Większość tarnobrzeżan odbiera zmiany wyraźnie na minus. W tej sytuacji pojawił się pomysł tymczasowego połączenia oddziału kardiologii z interną. Może to jest jakieś rozwiązanie? Przewinęła się również informacja z tego tygodnia, że na SOR nie było żadnego lekarza dyżurnego, a w razie potrzeby lekarze mieli schodzić z oddziałów.

Wracając do protestu – wydaje się, że Konfederacja, chociaż nieobecna w Radzie Miasta, dobrze celuje i trafia w realne problemy mieszkańców. Daleko nie szukając – ochrona Zwierzyńca, protest przeciwko spalarni śmieci nad Jeziorem, wykorzystanie potencjału wód siarczkowych, kolejne pomysły na duże inwestycje w Tarnobrzegu, czy to w dworzec, czy dom pielgrzyma, czy most na Wiśle, czy wody siarczkowe z hotelami i basenami, czy ostatnio w dużą salę koncertową nad Jeziorem.

Bardzo daleko nam do realizacji tych wizji, ale czy nie wszystko zaczyna się od pomysłu?
Jakby co, to ja pierwszy mówiłem o budowie (wcale nie o odbudowie) ratusza na rynku! 😉

A co tam u politycznej konkurencji?

W ostatnich dniach profil lokalnego PiS zajmował się TikTok-iem europosła Poręby, a lokalna PO w Walentynki zbierała podpisy pod projektem ustawy o finansowaniu in-vitro.

TikToka trudno mi skomentować, jako zgred jestem bardzo daleki od takich form komunikacji. A z PO – wydaje się, że z przyjęciem ustawy o finansowaniu in-vitro z budżetu centralnego nie powinno być problemu za pół roku, jeśli przegra PiS. Wydaje się również, że w obecnej większości ustawa tej treści nie ma żadnych szans na przyjęcie. Można zatem założyć, że to rozgrywka polityczna, albo brak wiary w zwycięstwo. Co lepsze?
Trochę jednak odleciałem z dygresjami, trudno się powstrzymać od wklepywania kolejnych literek, a to wciąż był pierwszy punkt sesji RM 🙂
Przechodząc zatem do punktu drugiego…

Kredyt długoterminowy w wysokości 18.948.017,58 zł na sfinansowanie deficytu (15,5 mln zł) i wykupienie obligacji (3,5 mln zł).

Kredyt mielibyśmy spłacać od roku 2024 do 2038, czyli według pomysłu prezydenta zadłużylibyśmy się na kolejne 15 lat. Czyli skończymy spłacać (ten kredyt) za 3 kadencje. Taka już kadencyjna tradycja – bierzemy kredyt, które w większości kto inny będzie spłacał. Za 15 lat będzie nas może 30 tysięcy, z wyraźnie wyższą średnią wieku. Damy radę?

Na co mielibyśmy przeznaczyć środki z kredytu?
Tabelka poniżej.

Wraca temat obwodnicy, budżetu obywatelskiego, parkingów nad Jeziorem, remontów dróg. To nie są załatwione tematy, chociaż tak by się mogło wydawać. Drugi temat – wcześniej zamienialiśmy kredyt na obligacje, a teraz zamieniamy obligacje na kredyt. To co się w końcu bardziej opłaca? Warto wytłumaczyć na sesji.

Inwestycje: Polski Ład

Wygląda na to, że się ostatecznie udało. W przyszłym tygodniu podpisujemy umowy na remonty dróg – Kochanowskiego, Moniuszki, Curie-Skłodowskiej, Kwiatkowskiego, Kazimierza Wielkiego, Zwierzynieckiej, Tarnowskiego, Marczaka i Konfederacji Dzikowskiej. Dawno tyle się nie działo jednocześnie, prace mają się zakończyć do sierpnia 2024, utrudnienia nas nie ominą. Ale środki z centrali są, wkład własny minimalny – trzeba robić.

W dziale nieruchomości serwisu ogłoszenia Tarnobrzeg info zamieszczono kilka ofert na sprzedaż mieszkań przy ul. Świętej Barbary. Reklama widoczna jest również na banerach i autobusie komunikacji miejskiej. Ogłoszenia przekrojowe, różne metraże i piętra, można dokładnie zapoznać się z planami i cenami klikając poniżej:
https://www.ogloszenia.tarnobrzeg.info/c-nieruchomosci?keywords=osiedle%20%C5%9Bw.%20Barbary&search

Remont parkingu przy szaletach, przy przychodni na ul. Sienkiewicza i dróg na os. Borów
Miasto Tarnobrzeg wystąpiło o pozwolenia na budowę dla remontu parkingu przy szaletach, parkingu przy przychodni na ul. Sienkiewicza i przebudowę dróg na os. Borów. O parkingach mieliśmy informacje o drogach na Borowie nie kojarzę.

Przy okazji komentarz językowy do informacji z urzędu. Osiedle Borów – na Borowie. Osiedle Piastów – na/w Piastowie? No nie!
Bardzo razi mnie taka odmiana, bo gubi pierwotne znaczenie nazwy osiedla. Osiedle Piastów, bo ulice: Mieszka, Dabrówki, Kazimierza Wielkiego, Łokietka, św. Jadwigi, czy św. Kingi. Ta nazwa ma pochodzenie, które moim zdaniem wyklucza odmianę jak w informacji o spotkaniu „W Piastowie…”.

Biblioteka zamkowa
Kosztem około 200 tys. zł odnowiona została biblioteka zamkowa. Szczegóły w poniższym tekście.

Konsultacje do BO2024

Budżet Obywatelski to forma konsultacji społecznych. Forma była jednak dość dyskusyjna, dlatego możemy konsultować społecznie formę tegorocznych konsultacji społecznych. Coś się nie podoba? To zgłaszać, bo jest szansa, zanim wejdzie w życie nowa wersja. Link do projektu uchwały i szczegóły w poniższym tekście.

Tarnobrzeska Rada Kobiet – coś się kończy, coś się zaczyna

Dużo literek wygenerowałem na temat Tarnobrzeskiej Rady Kobiet, niestety ostatnio głównie opisując konflikty i zaskakujące (teraz już mniej?) decyzje Prezydenta. Skład zwiększany, zmniejszany, znów zwiększany, ostatecznie (już bez decyzji Prezydenta) znów zmniejszony. Pięć Pań zdecydowało się wystąpić z TRK, a o swojej decyzji i jej uzasadnieniu poinformowały w piśmie, które można przeczytać klikając poniżej.

Wydaje się, że sytuacja w TRK powinna się teraz ustabilizować. Są działania, które na pewno łatwiej przeprowadzać dzięki wspólnym wysiłkom, a TRK na pewno się stara. Na fejsie pojawiło się jednak pytanie na ile to organ działający zgodny z założeniami, tzn. na ile realnie doradza Dariuszowi Bożkowi w kolejnych decyzjach, ewentualnie czy taką samą działalność społeczną te same Panie mogłyby prowadzić bez tej formy organizacyjnej.
Ale czy by mogły? Nawet często prowadziły! A funkcja doradcza? Do szerszej publiczności dotarło kilka przypadków, z których pamiętam:

  • strefa płatnego parkowania pod przedszkolem (sam podsunąłem ten temat na forum)
  • budynek poszkolny przy ul. Dekutowskiego (zadziałało na krótko. Prezydent wstrzymał się z decyzją o sprzedaży działki z dawną szkołą), ale jednak do niej wrócił
  • budowa spalarni odpadów (tego już było za dużo. Opinia wyrażona przez Panie z Tarnobrzeskiej Rady Kobiet zrodziła cały konflikt personalny między Paniami i na linii członkiń z Prezydentem, a przez to wszystkie późniejsze problemy wewnątrz organu).

Ale może jest zupełnie inaczej?
Może Panie opiniują znacznie większą część prezydenckich pomysłów i uchwał, tylko o tym nie wiemy? W sumie nie musimy, bo organ doradczy może doradzać po cichu, a nie poprzez media. Może TRK zaopiniowała np. pomysł zaciągnięcia niemal 19 mln zł nowego kredytu, albo zmniejszenie częstotliwości kursowania jednej z najpopularniejszych w mieście linii B? To tylko wątpliwości z ostatniego tygodnia.

Kontynuując temat TRK, to nasza Rada jest jednym z partnerów (a może raczej jedną z partnerek?) wydarzenia pod hasłem „Wielokulturowość na tle kryzysu uchodźczego – kobieta uchodźczyni”, którego celem jest „poszerzenie wiedzy i świadomości na temat szeroko pojętego konceptu bycia uchodźcą wojennym”. W programie m.in. o zasadach wynajmowania mieszkania, procedurze zakładania niebieskiej karty i zasadach wykonywania aborcji w Polsce. Szczegóły w poniższym tekście:

Wydarzenia kulturalne – Tarnobrzeg

Lubię kiedy w tej rubryce jest gęsto. Dzisiaj jest na tyle gęsto od zapowiedzi, że pewne koncerty nawet zachodzą na siebie, czyli innymi słowy jest w czym wybierać.

Koncert zespołów ODS z Tarnobrzega i RoseMerry z Rzeszowa

Kolektyw Kulturalny What’s That Noise oraz Wozownia FRAM zapraszają na rockową ucztę – koncert zespołów ODS z Tarnobrzega oraz RoseMerry z Rzeszowa, który odbędzie się 24 lutego (piątek) o godz. 19:00, wstęp 10 zł.
Ci pierwsi to nieokiełznana energia i show na scenie, ci drudzy to muzyczna podróż w czasie pełna kwiatów i miłości. Szczegóły w poniższym tekście.

Już następnego dnia, w sobotę 25 lutego o godz. 19:00 (bilet 30 zł) również staraniem What’s That Noise i Wozowni FRAMu zawitają za zamkowe mury kapele z pogranicza metalu i hardcore.

Zagrają:
REGRES – hardcore/punk Częstochowa

EMBITTER – hardcore/metal Warszawa

BURNING SKY – hardcore/metal Śląsk

PASOŻYT – punkrock Tarnobrzeg

Podczas tego koncertu prowadzona będzie aukcja obrazów młodej, tarnobrzeskiej malarki Ani Janeczko, która zmaga się z autyzmem. Wszystkie środki z tego tytułu posłużą jej mamie na zakup artykułów plastycznych dla Ani.
Wozownia, Tarnobrzeg, ul. Sandomierska 27, Park Dzikowski

Tego samego wieczora w Jednorożcu występuje kolbuszowska grupa Iron Head, będzie zatem w czym wybierać.

Święty Patryk z zielonym tarnobrzeskim piwem, muzyką irlandzką i szantami

Czy jesteśmy świadkami narodzin nowej tarnobrzeskiej imprezy? Zielone patrykowe piwo się w Tarnobrzegu zdarzało, ale nigdy to nie była impreza na taką skalę jak zapowiada Grupa Woda. Wejściówki są już (jeszcze?) dostępne:

Zajęcia taneczne dla seniorów

Widzę mniej więcej kto mnie czyta i seniorów (szczególnie Pań) też jest całkiem sporo. Co drogie Panie powiecie na zajęcia taneczne dla grupy 60+? Wiemy, że Tarnobrzeg będzie się starzeć. Nie mamy wciąż skutecznych pomysłów, żeby temu zaradzić, ale możemy się stopniowo dostosowywać.

Tarnobrzeski rynek

Zrobiłem kilka zdjęć jako dokumentację placu zanim wybudujemy ten ratusz 😉

Fota pierwsza, czyli walentynkowe serce na tle walącej się kamienicy, bo miłość może przysłonić cały świat. Miejscowo mogliśmy trafić na łączenie importowanej tradycji Walentynek z bardzo lokalnym czerwonym sercem, symbolem kultury lasowiackiej. Warto by to u nas przyjąć i promować na większą skalę, jako smakowite walentynkowe fusion.

Fota druga, czyli piękny osad związków miedzi wokół fontanny. Bardzo ładnie wygląda na granicie.

Fota trzecia to zniszczona lampa na samym środku rynku.

Mamy ten monitoring i działa? Jak to się mogło stać i kogo namierzono?
Po wrzuceniu tego zdjęcia na fejsa z żartobliwym komentarzem militarnym, zostałem zapytany czy wystarczy mi inwencji do Prima Aprilis. Mam głęboką nadzieję, że do tego czasu lampę uda się naprawić, bo w takim miejscu serio nie przystoi. Ale w sumie o połamanych drzewach i składzie opon na miejskiej działce w ścisłym centrum miasta, w dodatku w miejscu odwiedzanym często przez dzieci, pisałem już dwa tygodnie temu i nie zauważyłem, żeby coś się zmieniło. Może zatem być różnie. Bo lampę zdecydowanie trudniej naprawić niż uporządkować teren.

Szlachetne króliki

Tym razem oficjalne info ze szczegółami i zdjęciami. Rekord rekordem, ale wciąż można pomóc Bartoszkowi:

Serwis kawowy

Na koniec to co zawsze. Trochę mi zeszło z tym tekstem, zresztą jak zwykle. Jeśli macie ochotę wesprzeć moje dzieło drobną kwotą, to klikając poniżej można przesłać mi wirtualną kawkę. Będzie mi bardzo miło.

Postaw mi kawę na buycoffee.to


You May Also Like