Tarnobrzeg – info z 8 tygodnia roku 2023

Dzisiaj o przedwyborczej rewolucji, o jednym pasie Rusinowskiego z centrali i drugim od naszych wnuków, o mikrych korzyściach ze spalarni dla systemu śmieciowego, o działce pod Hotelem Nadwiślańskim, o kłopotach szpitala i receptach na nie (p. Kapuściak rządzi!), o TRK, RDM, FCC, PKP, ITD, o nowej stacji radiowej, prostowanych lampach, mocy weekendowych wydarzeń oraz o tym do jakiej nacji prezydent jest podobny według radnej Pekar.

Wstęp

Minął rok od agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Chyba nie tylko do dobrego można się przyzwyczaić, tym bardziej, że front wciąż bardzo daleko. Rok temu niektórzy rzucili się na benzynę, po spożywkę, do bankomatów i kantorów. Kto kupił dolary, to mniej więcej jest po roku walutowo na zero, czyli uwzględniając inflację paręnaście procent na minusie.

Joe Biden znów pewnie polatał nad Tarnobrzegiem. Sytuacja z uchodźcami się stabilizuje, wbrew obawom państwo się nie rozsypało. Niewielkie przelotne braki towarowe zostały uzupełnione, a pomoc nadal płynie szerokim strumieniem.

W bliskim sąsiedztwie rozbudowywana jest zbrojeniówka, która, czy to w Nowej Dębie, czy Stalowej Woli, jeszcze dłuższy czas będzie działać na maksymalnych obrotach. W szerokiej okolicy przyzwyczailiśmy się do widoku Amerykanów, którzy rzucają się w oczy dużo bardziej niż Ukraińcy. Z Jasionki zrobiło megacentrum przeładunkowe. Kolejne branże w różny sposoby na tym korzystają, może w sezonie warto by ściągnąć Amerykanów nad nasze Jezioro? Zanim doczekamy się amerykańskich hoteli. W każdym razie praca w okolicy będzie, dużo pracy na lata. Może czeka nasz region nie tylko rozpoczęty już wielki post, ale i zmartwychwstanie i wniebowstąpienie? Oby tylko mękę udało się jakoś ominąć.

Inwestycje w Tarnobrzegu

Drogowa „Rewolucja” przed wyborami

Prezydent podpisał z wykonawcami umowy na realizację remontu i przebudowy dróg z pierwszej edycji Polskiego Ładu. Prace mają potrwać ponad 500 dni, czyli drogi pewnie będą oddawane akurat przed wyborami. Będzie się czym chwalić. Oficjalny miejski tytuł to „Drogowa Rewolucja„. Czy rzeczywiście to rewolucyjne zmiany?

W porównaniu z wiaduktem czy obwodnicą to jednak przede wszystkim remonty, w dodatku dróg, które albo zasługiwały na remont już ponad 10 lat temu, albo wcale nie są w takim tragicznym stanie. Nie są to jednak wyłącznie remonty nawierzchni. Dużą zmianą jakościową będzie normalnie przejezdna ul. Curie-Skłodowskiej, która ma połączyć obwodnicę z kolejnym rondem. Pewną zmianą będzie przebicie z ulicy Kochanowskiego na 1 Maja. Więcej informacji w poniższym tekście.

Mamy czek na jeden pas Rusinowskiego

Minister Weber znów przyjechał do nas z dużym (widać na zdjęciu jaki duży) czekiem na remont jednego pasa ul. Rusinowskiego. Za remont drugiego pasa zapłacą nasze dzieci spłacając kredyt, na który zgodzili się radni.

Jakie działki chciałoby kupić miasto?

W poprzedniej tygodniówce pisałem na co planujemy przeznaczyć nowy kredyt i ostatnia pozycja wyceniana na 900.000 zł, była przewidziana na zakup nieruchomości. Na sesji prezydent wspomniał o ewentualnym wykupie kłopotliwego kawałka działki z Hotelem Nadwiślańskim od rodziny Tarnowskich oraz terenu przy szaletach, których okolice planujemy w tym roku remontować (za to również zapłacą nasze dzieci). Wydaje się, że to dobra decyzja. W tym momencie, przez stare zaszłości, działka i budynek dawnego hotelu są przyblokowane, a pewnie znalazłby się chętny na tę działkę. Blok „Pod skarpą” czy „Za skarpą”?

GaleriaTarnobrzeg w przebudowie

Dopiero dyskutowaliśmy nad nową wersją galerii, a tu może się zmienić więcej niż się spodziewaliśmy. Nowa wersja planów, wizualizacji i informacji była na stronie galeriatarnobrzeg.com. Jeszcze wczoraj mogliśmy się z nią zapoznać, obecnie widzimy tylko komunikat, że strona jest w przebudowie. Hmmm.

Spalarnia śmieci – dokumenty dostępne dla wszystkich

Pamiętacie tajny załącznik do dokumentów spalarni, czyli analizę kosztów i korzyści? FCC zdecydowało się (fakt, że dopiero po wyroku sądu) nie tylko go odtajnić, ale również opublikować na swojej stronie z wolnym dostępem:
https://www.energiadlatarnobrzega.pl/files/documents/edt/analiza_kosztow_i_korzysci_energia_dla_tarnobrzega.pdf

Wciąż nie trafiłem na zapowiadane wielkie sensacje, ale nie trafiłem też na zapowiadane przez drugą stronę znaczące kwoty, które miałby wesprzeć nasz system śmieciowy w odczuwalny sposób. Jeśli miasto miałoby dostać te około 550 tys. zł rocznie, to na deklarowaną osobę daje to 1,33 zł miesięcznie. To pomijalne wsparcie, jeśli jedyne gwarantowane. Na pewno nie warte całego zamieszania. Zawracanie głowy, a nie realna propozycja obniżania cen, w dodatku dużym kosztem wizerunkowym i środowiskowym. Czekamy na więcej informacji, oby lepszych. Firma FCC zwróciła się łaskawie do radnych, zapraszając (wciąż tylko ich) na spotkanie.

Sesja RM

Sesja trzyma poziom. Przyznaję, że udało mi się przysnąć kilka razy, stąd w relacji z sesji mogą być luki czy nieścisłości. Główne tematy to sytuacja szpitala i kolejny kredyt na blisko 20 mln zł. Jako reprezentant szpitala pojawił się dr Zbigniew Halat, który od paru dni pełni funkcję dyrektora placówki.

Krótko o finansach, bo o czym tu długo rozmawiać:
Szpital przyniósł w zeszłym roku stratę w wysokości 14,9 mln zł, podobna strata jak w 2021. Zaplanowana była strata 24,8 mln zł, czyli względem planu jest super 🙂
W tym roku zamierzamy stracić 27,7 mln zł. Zatrudnienie to 761 etatów, było 836, czyli udało się znacznie zredukować obsadę. Tylko w kilku przypadkach miało to być typowe wypowiedzenie. Planowane są dalsze redukcje. Szpital obciążony jest kredytem w BGK w wysokości prawie 38 mln zł, do tego dochodzą zobowiązania wymagalne na podobną kwotę.

W dyskusji zwracano uwagę, że przyczyną odchodzenia lekarzy są nie tylko pieniądze, ale również zła atmosfera i brak możliwości rozwoju dla młodych lekarzy. W takim tonie, jako osoba zorientowana w sytuacji wypowiadał się m.in. dr Mikrut.

Kamil Kalinka, przede wszystkim po linii partyjnej, chwalił rząd i marszałka, mniej odnosząc się do sytuacji szpitala i efektów zarządu marszałka Ortyla.

Najprostsze rozwiązanie sytuacji szpitala znalazła radna Kapuściak. Wystarczy dobrze mówić o szpitalu! To kiedy zaczynamy?
Pozwolę sobie na cytat:
Dziś jest ten dobry czas, żeby załagodzić i uciąć te spekulacje jakie to zło dzieje się w tym Tarnobrzegu, w tym szpitalu. Ja myślę i życzę, że niech wreszcie wszyscy zaczną mówić dobrze o naszym szpitalu, bo nie tylko zło się dzieje. Ja nie wiem czy to w ogóle się dzieje to zło. … nie wszystkim dogadzamy. Czy ja staram się dogodzić wszystkim? Nie, robię swoje. Wierzę w to głęboko, bo jestem osobą wielkiej wiary, że uda mu się (nowemu dyrektorowi) przynajmniej część opinii, żeby pan dyrektor zaczął od zmiany opinii o naszym szpitalu. Bo to jest najważniejsze. Jak zaczniemy mówić sami dobrze, to i inni też będą mówić dobrze. … I wtedy będzie się zmieniać na lepsze.

Siłą rozpędu po wtorkowym proteście przed szpitalem (relacja TVL poniżej) …

… o głos na sesji starała się p. Małgorzata Zych. Wkrótce jednak utyskiwała na fejsie, że radni nie udzielili jej głosu.
Trudno się dziwić. Po zapowiedziach Kamila Klinki z 28 grudnia mogliśmy się spodziewać właśnie takiego wyniku głosowania. Trzykrotnie zapewniał, że nigdy więcej nie popełni takiego błędu i będzie konsekwentnie głosował przeciw udostępnianiu mównicy p. Zych.

Przewodniczący Potański oczekuje radykalnej wymiany kadry zarządzającej, bo jest bardzo zła atmosfera. Będzie radykalna wymiana i poprawa atmosfery? Czy w tym trudnym czasie wystarczy nam wiary, żeby podążyć drogą wskazaną przez wiceprzewodniczącą Kapuściak i zacząć dobrze mówić o szpitalu i ufać że to samo przyniesie poprawę?

Tymczasem ze szpitala dochodzą kolejne złe wieści, np. sypie się poradnia neurologiczna. Obydwie panie doktor obsługujące poradnię kończą swoją przygodę z tarnobrzeskim szpitalem, a umówieni pacjenci odsyłani są gdzie indziej.

Nasze drogie śmieci

Radny Kamil Kalinka dużą część sesji poświęcił sprawie ewentualnego kolejnego aneksu umowy z FCC, na podstawie którego mielibyśmy znów płacić więcej. Jeszcze więcej, bo ostatnie podwyżki to był stary temat, a nie związany z planowanym aneksem. Opinia prawna na temat dokumentów złożonych przez FCC wyraźnie wskazała, że nie wystarczą one do zmiany zasad. Planowany aneks z podwyżką na 900.000 zł rocznie byłby bezzasadny. Mało tego – w lipcu podpisaliśmy aneks na podwyżkę wynagrodzenia FCC o 720.000 zł rocznie, być może na podstawie podobnej jakości dokumentów. Będziemy to wkrótce sprawdzać. Według radnego KK dostarczone dokumenty może wystarczyły może do podwyżki rzędu 100.000 zł rocznie, ale raczej nie ponad siedmiokrotnie większej.

Firmie FCC dostało się w ostrych słowach, a to że bezczel mają ogromny, a to że dostarczają śmieci (a nie tylko odbierają), że wszystkie koszty przerzucają na nas w sposób bezczelny i chamski. Na koniec pojawiła się sugestia, żeby tę firmę traktować z buta, bo oni nas tak traktują. Nastawienie radnych akurat przed dyskusją o spalarni.

Przy okazji radny KK przypomniał, że od 3 miesięcy radni nie dostali projektu porozumienia w sprawie dzierżawy działki pod spalarnię, a obietnica była, że ją otrzymają następnego dnia. To już zarzut do prezydenta.

RDM

W temacie RDM przyznam, że już nie mam siły tego słuchać. Jeśli złamano prawo, szczególnie jeśli dokonano tego wielokrotnie, to należy je zgłosić do odpowiednich organów, a nie paplać od roku w zamkniętym gronie rady.
Znów pojawiły się ostrzejsze słowa, jak działanie w sposób bezczelny na szkodę miasta, czy łajdactwo pospolite. Przy okazji wypłynęła informacja, że prezes RDM zapowiada złożenie pozwu przeciw miastu. To akurat ciekawe.

W sprawie zaciąganego kredytu radny Łukasz Nowak zwrócił uwagę na składanie wniosków na ul. Rusinowskiego i Konopnickiej do dwóch różnych programów, z czym zresztą mieliśmy do czynienia wcześniej. Z FRDS otrzymaliśmy 50% dofinansowania, ale też obie drogi pojawiły się w Polskim Ładzie, a tam przecież dofinansowanie sięga 95%.

Anna Pekar od samego wejścia wypaliła do prezydenta, że mimo jasnej karnacji ma coś z Cygana! Oprócz negatywnej opinii o kredycie i sposobie wydatkowania środków, oprócz wałkowanego po raz kolejny tematu MOPRu, wspomniała o programie Maluch+, z którego można było wybudować żłobek, bez wkładu własnego. Podała przy tym dane, że w Żłobku nr 1 zabrakło miejsc dla 34 dzieci, a w żłobku nr 2 dla 92 maluchów.

Prezydent Bożek ominął wiele zarzutów, ale paru ciekawostek jednak się dowiedzieliśmy.
Dworzec PKP ma być remontowany w kolejnej edycji remontów. Według zapewnień kolei, po remoncie linii do Warszawy będziemy mieli około 4 połączenia ze stolicą. W sprawie żłobków mamy jeszcze 44 wolne miejsca, bo przecież są jeszcze placówki niepubliczne, chociaż trochę droższe.

Co do porównań z Cyganem proponuje ostrożniej, bo ta grupa nazywa się Romami i nie Cygan kupuje chleb, tylko Rom i to sianie nienawiści. Wspomniał przy tym, że nie chce, żeby ktoś z tej mównicy przepraszał i wykonywał jakieś wyroki.

Zabrzmiało to interesująco, czyżby jako zapowiedź? Kto i za co miałby oskarżać i kto w jakiej sprawie przegrać, żeby przepraszać i wykonywać wyroki w sprawie porównania kogoś do Cygana zamiast do Roma?

Prezydent tłumaczył radnym, że większość miast bierze kredyty na inwestycje, bo to „rok kredytu„. Do radnego Kalinki powiedział, że kultury go z tej mównicy nie nauczy i żeby dał sobie upust, a on w tym czasie postoi i poczeka. Pomogło, czyli sprawdzone nauczycielskie metody wciąż działają.

Ostatecznie za kredytem głosowało 13 radnych, wstrzymało się siedmioro. Radni – zwolennicy obciążania miasta kolejnym kredytem – nie mieli nic do powiedzenia, ewentualnie uznali, że nie warto nam nic na ten temat mówić. Szkoda.

Oszczędzanie prądu, czyli ciemno i niebezpiecznie

Na falach radia Leliwa Prezydent powiedział, że wciąż nie wie ile udało się nam zaoszczędzić na zgaszeniu świata nocami na osiedlach wiejskich. Szacuje jednak, że to spore kwoty. Miały być dane do końca stycznia, ale się nie udało. Informacja pojawi się jak będzie.

Tarnobrzeska Rada Kobiet

Mamy spodziewane uspokojenie sytuacji. W odpowiedzi na pytanie słuchacza radia Leliwa prezydent Dariusz Bożek skomentował zamieszanie w TRK, sugerując że to kampania wyborcza i że po półtora roku niektóre panie zaczęły kwestionować legalność wybranego pierwotnie zarządu. Nie jestem pewien czy to świadoma manipulacja, czy prezydent rzeczywiście nie rozumie od kiedy i w jaki sposób część TRK uznała, zarząd za nielegalny. Tym bardziej, że w niedawnym piśmie do członkiń TRK sam pisał, że to jedyny zarząd, którego legalności wyboru nikt nie kwestionował…

Lampy na rynku powolutku wracają do pionu

lampa prosta
lampa krzywa

Kto inny by napisał „po naszej interwencji”, ale to przecież żadna zasługa. Czasem lepiej widać na zdjęciu w Internecie, niż gdy mijamy coś po drodze. Chociażby przekoszone lampy na rynku. Ważne że, tak czy siak, odpowiednie służby dostrzegły problem i pierwsza lampa została naprawiona. Oby kolejne spionowały się jak najprędzej.

Meloradio wkrótce w Tarnobrzegu

Niemal rok temu KRRiT zdecydowała, że w Tarnobrzegu będziemy mogli posłuchać Meloradia, w Stalowej Woli Radia Super Nova, a w Sandomierzu Radia Rekord. I przyszedł czas. Już za parę dni na częstotliwości 99,1 MHz Meloradio będzie dostępne dla wszystkich korzystających ze stacji naziemnych.

Baśń o Tarnobrzegu – część druga

W MBP odbyła się promocja drugiej części Baśni o Tarnobrzegu, którą można już wypożyczyć w lokalnych bibliotekach.

KTS Enea Siarkopol Tarnobrzeg znów w finale

Nasze tenisistki stołowe po raz kolejny dostały się do finału European Champions League Women. Gratki!

Weekend pełen atrakcji

To był bardzo intensywny weekend, z licznymi wydarzeniami do wyboru. Od pokazu mody, przez odbywający się od 30 lat festiwal piosenki harcerskiej, po mocny koncert w Jednorożcu i dwa koncerty łącznie 6 grup (!) w Wozowni.

Pokaz mody w Wozowni wykonaniu Warsztatów Terapii Zajęciowej

ODS w Wozowni

RoseMery w Wozowni

Koncert galowy Śpiewograńca

Kolejny tarnobrzeski głos w muzycznym show TVP

Kto wybrał siedzenie w domu, a jednocześnie nie ma uczulenia i nie zablokował TVP na pilocie, również mógł posłuchać tarnobrzeskiego artysty. Mamy kolejnego reprezentanta w The Voice Kids – Alka Szwarnowieckiego.

4 marca kolejna edycja Czadowej Giełdy w TDK

Skoro impreza trwa, to pewnie się przyjęła, bo to nie tylko sprzedaż i wymiana, ale i międzyludzkie relacje.

Serwis kawowy

Wyprodukowałem dla Ciebie tym razem (w sumie dla siebie trochę też 😉 ) ponad 14 tysięcy znaków. Udało się zapracować chociaż na małą kawę?
Cieszy mnie duża popularność tygodnika Tinfo, ale Wasze wsparcie kawowe i komentarze cieszą mnie nie mniej. Klik! Klik?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Na zdjęciu wejściowym dzisiejsza pogoda, czyli przebijające śnieg przebiśniegi z małym bałwanem.

You May Also Like