To ile za te śmieci? – czyli chaos informacyjny w pełnym rozkwicie

Kto czyta Tarnobrzeg.info ten wie ile kosztuje obecnie odbiór odpadów i jak to po kolei wyglądało. Ale jeśli ktoś nie czyta (naprawdę wciąż tacy są!) to szukając informacji o terminach i stawkach, może się solidnie pogubić. W dostępnych w Internecie materiałach możemy znaleźć stawki od 26 przez 28 i 29, aż po 30 zł od osoby, co w wersji z kompostowaniem daje 23, 25, 26 i 27 zł, ewentualnie 25, 27, 28 lub 29 zł od osoby miesięcznie. Fajnie? To lecimy po kolei…

Oficjalna informacja o wzroście opłat nie została wciąż dostarczona do mieszkańców. Skąd mają o niej wiedzieć? Mogą oglądać sesje Rady Miasta, mogą śledzić lokalne media, ale przecież nie mają takiego obowiązku. Luty już się skończył, a czytam w lokalnym Internecie, że ceny miały wzrosnąć już od lutego. Ale na ile wzrosły?

Śmieci najtańsze po staremu, czyli Google nas lubi

Jeśli szukamy ceny odbioru odpadów w Tarnobrzegu w wyszukiwarce Google, to na pierwszej stronie wyników trafimy na starą wersję oficjalnej strony miasta, dział śmieciowy, a w nim najnowsza informacja o następującej treści:

Od 1 stycznia 2021 roku stawka opłaty za odpady wynosi:
26,00 zł od os/m-c przy selektywnej zbiórce odpadów


Foto poniżej.

Stara wersja witryny nie tylko jest wciąż dostępna dla wszystkich i może być odnaleziona w wyszukiwarkach, ale również nie została oznaczona jako archiwalna, czy podająca nieaktualne informacje. Nie ma też linku do wersji najnowszej. Zdradzę informację z dalszej części tekstu – wersja najnowsza wcale nie znaczy w tym przypadku aktualna!

Śmieci najdroższe według mediów i listy uchwał na E-sesji

Kolej na stawki najwyższe, czyli 30 zł od osoby. Taką wersję możemy znaleźć w niektórych przekazach medialnych, przykładowo w relacji Radia Rzeszów, gdzie przeczytamy, że radni zaakceptowali podwyżkę o 2 złote czyli na… 30 zł od osoby. Foto poniżej.

Ale nie tylko tam można znaleźć informację o takiej cenie.

Przyznaję, że treść uchwał przyjmowanych przez Radę Miasta sprawdzam przeważnie na E-sesji. Jaką informację tam znajdziemy? Wciąż dostępna jest tylko pierwotna wersja uchwały, którą w ostatniej chwili prezydent zmienił autopoprawką. Sprawdzając uchwałę w systemie E-sesji znajdziemy zatem plik z wynikami głosowania nad uchwałą oraz projekt uchwały z uzasadnieniem, informujący o stawce, a jakże, 30 zł/os/mies. Foto poniżej:

Na oficjalnej stronie miasta stawka kompromisowa

Najprostszym rozwiązaniem wydaje się sprawdzenie szczegółów na aktualnej stronie internetowej Tarnobrzega, pod adresem um.tarnobrzeg.pl. Informacji o systemie odbiorów odpadów nie znajdziemy co prawda w głównym menu, np. w Strefie Mieszkańca, ale jak zjedziemy na dół strony, to mamy w dziale Przydatne Linki link do informacji o systemie gospodarowania odpadami, a stamtąd, z rozwijanego prawego menu, możemy trafić na zakładkę Deklaracje i opłaty. Jaką informację tam znajdziemy? Że aktualna stawka za odbiór odpadów segregowanych to 29 zł od osoby!
Foto poniżej.

Skąd akurat taka stawka, jeśli nie jest to stawka dotychczasowa, ani stawka z pierwszej wersji uchwały, ani stawka ostatecznie przyjęta przez radnych?
Czy to kompromis między prezydencką wersją oryginalną i prezydencką wersją po autopoprawce? A może… stara wersja strony internetowej przekazuje nowsze dane niż nowa wersja, przy czym żadna z nich nie jest aktualna?

A co z tym kompostowaniem?

Na początku tekstu wspominałem jednak o aż siedmiu różnych stawkach, uwzględniających różne opcje zniżki za kompostowanie frakcji biologicznej. Skąd takie różnice? W dotychczasowych dokumentach zniżka za posiadanie kompostownika wynosiła 3 zł/os/miesiąc. W wersji opublikowanej obecnie na oficjalnej stronie miasta zniżka za posiadanie kompostownika wynosi 1 zł/os/miesiąc, chociaż w obydwu wersjach uchwały podnoszącej stawki nie ma o tym ani słowa. Nie wiemy zatem czy od standardowej ceny, która występuje w czterech różnych wersjach można odjąć ostatecznie 1 czy 3 zł na osobę z kompostownikiem. Chyba, że założymy jak wyżej, że informacje na starej stronie są nowsze niż na nowej.

A gdzie leży prawda? No tutaj.

Prawdę możemy znaleźć oczywiście na Tarnobrzeg.info, pisałem o tym w podsumowaniu tygodnia:

na które zresztą trafiło ponad 5000 czytelników. Nieźle, ale to wciąż nie wszyscy mieszkańcy Tarnobrzega.

Prawdę w oficjalnym wydaniu znajdziemy również w Bazie Aktów Własnych, w której opublikowano ostateczną wersję uchwały, z prawidłową stawką 28 zł za osobę na miesiąc, z ewentualną dodatkową zniżką za prowadzenie kompostownika.

Ale kto z Was zagląda regularnie do Bazy Aktów Własnych? Napisałem specjalnie wielkimi literami, żeby się komuś nie skojarzyło z bazą własnych aktów, którą przecież też można prowadzić i do niej zaglądać 😉
Z bazy dowiemy się, że uchwała weszła w życie 11 lutego bieżącego roku, czyli po 14 dniach od przyjęcia na sesji Rady Miasta.
Ok, ale czy wszyscy z tego źródła dowiedzą się jaka właściwie była stawka za luty?

Skąd wziął się taki chaos?

Częściowo z utrzymywania dwóch wersji strony internetowej jednocześnie, bez zaznaczenia która z nich jest aktualna. Wydaje się, że wersja na starszej stronie jest nowsza niż na nowej, przy czym obie są nieaktualne.
Częściowo z zamieszania ze strony Prezydenta, który projekt uchwały wrzucił na sesję, później go z niej ściągnął, na kolejną wrzucił ponownie, a ostatecznie jeszcze zmienił autopoprawką. Stara wersja nie została zaktualizowana na liście uchwał posiedzenia z 25 stycznia, a w ramach E-sesji nie prowadzimy rejestru przyjętych uchwał, bo go prowadzimy w Bazie Aktów Własnych.
Jest trochę do zrobienia!

Pytanie – to cenę 28 zł/os/mies. mamy w końcu od lutego, czy od marca?

Klikając poniżej możesz postawić mi wirtualną kawę. Lubię kawę. Dzięki!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

You May Also Like