Jak uprawiać drzewka owocowe i jakie odmiany warto mieć w swoim ogrodzie?

Drzewka owocowe to propozycja takich roślin do ogrodu, które mogą ogrodnikowi dać nie tylko radość z zazielenienia przestrzeni wokół domu, ale i satysfakcję z pierwszych, samodzielnie wyhodowanych owoców. Drzewa owocowe nie tylko cieszą swoją estetyką, ale też przez lata mogą stanowić źródło pysznych owoców. Chcąc uprawiać te rośliny, trzeba jednak nauczyć się, w jaki sposób spełnić wymagania poszczególnych odmian, gdyż na początku ich uprawa może nie wydawać się aż tak prosta.

Drzewka owocowe to propozycja takich roślin do ogrodu, które mogą ogrodnikowi dać nie tylko radość z zazielenienia przestrzeni wokół domu, ale i satysfakcję z pierwszych, samodzielnie wyhodowanych owoców. Drzewa owocowe nie tylko cieszą swoją estetyką, ale też przez lata mogą stanowić źródło pysznych owoców. Chcąc uprawiać te rośliny, trzeba jednak nauczyć się, w jaki sposób spełnić wymagania poszczególnych odmian, gdyż na początku ich uprawa może nie wydawać się aż tak prosta. 

Kiedy kupić sadzonki drzew owocowych, gdzie sadzić i jak pielęgnować? 

Ze względu na różnorodność, jaką oferują szkółki drzewek owocowych, można znaleźć odmiany, które idealnie wpiszą się w posiadany przez nas ogród. W pierwszej kolejności trzeba jednak pamiętać o wymaganiach uprawowych, jakie mają te rośliny. Drzewka owocowe najlepiej sadzić w miejscach osłoniętych od silnego wiatru. Zdecydowanie najlepiej będą one rosły  i plonowały w miejscach dobrze nasłonecznionych. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna, dobrze zdrenowana i bez zastojów wody. W trakcie uprawy drzewek owocowych trzeba je regularnie zasilać odpowiednimi do tego celu nawozami mineralnymi bądź też naturalnymi w postaci kompostu lub też przerobionego obornika. 

Drzewka owocowe wymagają regularnej kontroli pod względem pojawiających się szkodników, a także ewentualnych chorób grzybowych. Istnieje więc konieczność ich opryskiwania różnego rodzaju preparatami w sezonie wegetacyjnym. Warto odwiedzić szkółki drzewek owocowych w szczególności jesienią oraz wiosną, kiedy jest najlepszy czas na zakup drzewek. Optymalnym terminem jest połowa lub końcówka marca. Ostatnią, ale równie ważną sprawą w kwestii uprawy drzewek owocowych jest ich przycinanie. Najlepiej jest wykonywać je wczesną wiosną, gdyż pozwala ono na znacznie bardziej obfite owocowanie roślin, na którym z pewnością nam zależy. Niektóre odmiany drzewek trzeba będzie dodatkowo mocniej nawadniać i chronić przed suszą, a inne z kolei przed dużym mrozem. 

Czym są zapylacze? 

Bardzo ważną kwestią na etapie projektowania własnego sadu jest taki dobór poszczególnych drzewek owocowych, aby łatwiej było im się zapylać, a co za tym idzie- aby zwiększyć prawdopodobieństwo owocowania takiego drzewka. Polega to na tym, aby obok jednego drzewka posadzić drugie, które kwitnie w podobnym terminie i jest tego samego gatunku, ale innej odmiany. Część pyłku będzie przenoszona przez wiatr z kwiatów jednego drzewka do drugiego, a część zostanie przeniesiona przez takie owady jak pszczoły czy trzmiele. Szacuje się, że odległość, na jaką owady mogą przenosić pyłek to nie więcej niż 12 m. Z zapylonych kwiatostanów zawiązują się owoce.

Sadzenie drzewek owocowych z uwzględnieniem dobierania ich pod kątem lepszego, wzajemnego zapylania kwiatostanów pozwala uzyskać owoce szybciej oraz pozwala na uzyskanie bardziej obfitych plonów. Decydując się na zakup drzewka warto dopytać o zapylacze lub też korzystać ze sklepów takich szkółek, gdzie przy konkretnej odmianie są wypisani zapylacze. Wyjątek stanowią odmiany samopylne określane też jako samopłodne. 

Co może nam zaoferować szkółka drzew owocowych? 

Można długo przeglądać dostępne odmiany drzewek owocowych, na starcie najlepiej jednak przede wszystkim zastanowić się, jakiego rodzaju owoce chcielibyśmy zbierać w przyszłości. Równie ważne jest przemyślenie, w jakim miejscu będziemy drzewka sadzić i jaką ilością miejsca dysponujemy. Odwiedzając szkółki drzew owocowych znajdziemy odmiany duże i silnie rosnące, mniejsze i kolumnowe albo też propozycje drzewek w donicach. Warto sprawdzić dostępne odmiany już teraz na stronie Podkarpackich Sadów- https://www.podkarpackiesady.pl/6-drzewka-owocowe. Wśród najciekawszych odmian drzewek na pewno warto zwrócić uwagę na: 

  • Brzoskwinia Rakoniewicka– przykład brzoskwini samopylnej, która owocuje w połowie września. Jest to propozycja drzewka owocowego o bardzo wysokiej odporności na choroby i szkodniki, co bez wątpienia jest ogromną zaletą. Jest to też odmiana mrozoodporna i długowieczna- można się nią cieszyć przez wiele długich lat. Jest to odmiana polska, która wymaga wiosennego cięcia. 
  • Grusza Cukrówka– pochodząca z Niemczech i zaliczana do starych odmian. Co istotne, co warto uwzględnić na etapie jej sadzenia- lubi gleby o lekko kwaśnym odczynie. Termin jej owocowania przypada na drugą połowę sierpnia. Owocuje co roku bardzo obficie owocami średniej wielkości, bardzo słodkimi i soczystymi. Odmiana ta jest odporna na mróz, a także na szkodniki i choroby. Dobrze jest posadzić ją w towarzystwie odmiany Klapsa, Komisówki czy też Króla Sobieskiego. 
  • Jabłoń Antonówka- jedna z popularniejszych jabłoni pochodząca z Rosji. Od lat ceniona do bezpośredniego spożycia, na soki oraz przetwory. Ma szerokie spektrum zastosowań. Charakteryzuje się jasno żółtym/ zielonym kolorem oraz lekko wydłużonym kształtem. Owoce mają niesamowity zapach oraz lekko kwaskowe nuty w smaku. Jest odporna na mróz, szkodniki oraz choroby. Najbardziej będzie jej odpowiadało miejsce o dużym nasłonecznieniu oraz gleba o lekko kwaśnym odczynie. 

Artykuł partnera