Dni Teatru w Tarnobrzeskim Domu Kultury

Różnorodne tematycznie, przejmujące, ale i wesołe – takie będą spektakle, które Tarnobrzeski Dom Kultury zaprezentuje podczas tegorocznych Dni Teatru.

Trzy kolejne niedziele na przełomie marca i kwietnia upłyną w Tarnobrzegu pod znakiem sztuki scenicznej. Tarnobrzeski Dom Kultury na tegoroczne Dni Teatru zaprosił grupy z Rzeszowa i Sandomierza, a także zaprezentuje dokonania realizowane u siebie. Spektakle tematycznie będą zróżnicowane, skierowane do widzów, którzy lubią w teatrze pośmiać się, ale także nie zabraknie refleksji i wzruszeń. W programie ponownie jest także słuchowisko. Dni Teatru organizowane są w związku z przypadającym 27 marca Międzynarodowym Dniem Teatru. Ich ideą jest pokazanie ciekawych spektakli, dokonań amatorskich teatrów z regionu.

Zbrodnie Serca

Na początek znakomita komedia „Zbrodnie serca” Teatru Pozytywka z Rzeszowa w reżyserii Anety Adamskiej-Szukały. Spektakl miał swoją premierę na początku marca. Teatr Pozytywka tworzą młodzież i osoby dorosłe, które odkrywają świat sztuki aktorskiej pod okiem Anety Adamskiej-Szukały podczas kursu teatralnego realizowanego w Teatrze Przedmieście. 19 marca w TDK-u zobaczymy efekty kilkumiesięcznej pracy tej grupy. „Zbrodnie serca” wg dramatu Beth Henley to kobieca komedia, która w lekki sposób opowiada o bardzo ważnych sprawach: miłości, więzach krwi, wolności i prawie do szczęścia. Początek o 19.00.

Siostry Magrath – Lenny, Babe i Meg spotykają się po wielu latach. Każda z nich prowadzi zupełnie inne życie. Lenny poświęciła się rodzinie, Meg chce zostać gwiazdą sceny, a Becky właśnie aresztowano za usiłowanie zabójstwa swojego męża. Tragedia rodzinna powoduje, że wracają do wspomnień i wspólnego dzieciństwa, a przy tym odkrywają, co tak naprawdę jest dla nich najważniejsze, jak silna więź siostrzana je łączy.
„Zbrodnie serca” wg dramatu Beth Henley to kobieca komedia, która w lekki sposób opowiada o bardzo ważnych sprawach: miłości, więzach krwi, wolności i prawie do szczęścia.

występują: Małgorzata Oleszko, Izabela Ptak, Martyna Grabowska, Miłosz Ruszała
reżyseria: Aneta Adamska-Szukała
muzyka: Kinga Szuberla – saksofon

W niedzielę 26 marca Teatr Czwartek ponownie zaprezentuje spektakl „Poseł czy kominarz” według scenariusza autorstwa Wilhelma Roarta (Józefa Rappaporta). Grupa pracuje już nad kolejnym projektem, ale na życzenie widzów powróci do tego spektaklu, który miał swoją premierę w październiku 2021 r. Jest to komedia obyczajowa, której akcja rozgrywa się w niewielkim miasteczku. Widzowie poznają jego mieszkańców, ich relacje, rozterki oraz plusy i minusy mieszkania w małej miejscowości. Będzie trochę zabawnych pomyłek, nie zabraknie wątku miłosnego. Początek w niedzielę 26 marca o godzinie 18.00.

Tuż po spektaklu na żywo TDK zaprasza dzieci i dorosłych do teatru wyobraźni. Na antenie Radia Leliwa odbędzie się emisja słuchowiska pt. „Baśń o tym, jak Staś Jachowicz po Czar-ziele wyruszył i co z tego wynikło” wg scenariusza Iwony Rusek w reżyserii Katarzyny Kasicy. Będzie to premiera tego słuchowiska w eterze, ponieważ spektakl powstał pod koniec roku i prezentowany był jedynie w internecie. Teraz widzowie mogą go usłyszeć także na radiowej antenie, której użyczy tarnobrzeska rozgłośnia. Słuchowisko powstało w ramach III Festiwalu Baśniowy Świat Stanisława Jachowicza, a występują w nim mieszkańcy Tarnobrzega. Początek o godzinie 20.00.

Trzecia niedziela Dni Teatru to przejmujący spektakl Teatru Dramatycznego SCK pt. „Imperium za mgłą”. Za scenariusz i reżyserię odpowiada Kamila Kremiec-Panek. Jak wyjaśnia autorka, to pełen emocji i wstrząsający spektakl, stworzony na podstawie prawdziwych wspomnień, biografii i listów. Opowiada o ośmiu kobietach, które wbrew sobie stały się mieszkankami piekła stworzonego przez ludzi – obozu koncentracyjnego.

– Poprzez spektakl zadajemy pytania – Kiedy tak naprawdę kończy się wojna? Czy rzeczywiście jest to moment „ogłoszenia pokoju”? Co pozwala przetrwać w sytuacji pozornie nie do przeżycia? I czy możliwe jest pogodzenie się z trudną przeszłością… Jak mocne piętno wywiera – mówi Kamila Kremiec-Panek.

Spektakl odbędzie się 2 kwietnia o godz. 18.00 i jest przeznaczony dla widzów od 15. roku życia.

Jak co roku Dniom Teatru towarzyszy także Konkurs Recytatorski „Dziecięce Interpretacje”, który w tym roku odbywa się już po raz 21. Trwa przyjmowanie zgłoszeń, eliminacje przewidziano na 30 i 31 marca, a finał odbędzie się 15 kwietnia. Na stronie TDK można znaleźć regulamin i kartę zgłoszenia.

Wstęp na wszystkie spektakle za okazaniem bezpłatnych wejściówek, które do odbioru będą w Tarnobrzeskim Domu Kultury. Możliwe są także rezerwacje grupowe.

Więcej informacji o spektaklach można znaleźć na stronie www.tdk.tarnobrzeg.pl.

Dni Teatru odbywają się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Tarnobrzega.

You May Also Like