Krótka historia polskiego kina: „Pociąg” Jerzego Kawalerowicza

Najlepsze polskie filmy na ekranie Kina „Wisła” w Tarnobrzegu. 22 marca legendarny „Pociąg” Jerzego Kawalerowicza z Lucyną Winnicką, Leonem Niemczykiem, Zbigniewem Cybulskim w rolach głównych.  

„Krótka historia polskiego kina” jest kolejną formą działań realizowanych z inicjatywy Stowarzyszenia Kin Studyjnych. To projekt, który pozwoli szerokiemu gronu odbiorców zapoznać się z polską klasyką filmową na dużym ekranie. Tarnobrzeskie Kino Wisła także bierze udział w tym projekcie i 22 marca zaprezentuje kolejny film cyklu. Tym razem będzie to „Pociąg” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza z 1959 r.

Pociąg – Jerzy Kawalerowicz, 1959

Kameralne studium psychologiczne, poetycka opowieść o samotności, a jednocześnie zbiorowy portret Polaków końca lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Dwoje przypadkowych podróżnych spotyka się w przedziale sypialnym. Subtelna gra ich emocji – od wzajemnej niechęci do pozbawionej perspektyw bliskości – rozgrywa się na tle stłoczonego w pociągu ludzkiego mikrokosmosu.

Pomysł na film podsunęło życie: Jerzy Kawalerowicz jechał kiedyś nad morze w damskim przedziale sypialnym z przeżywającą kryzys kobietą, która przez noc opowiedziała mu historię swojego życia. Reżyser, szukając najlepszego sposobu na filmową wersję tej opowieści, postanowił umieścić niemal całą akcję w pociągu. Trwa ona tyle, ile kurs nocnego ekspresu na Hel, a bohaterami są stłoczeni w jego ciasnych wnętrzach pasażerowie. Widz wie o nich tylko tyle, ile dowiedzieć się można o przypadkowych towarzyszach podróży – znudzona małżonkiem kokietka uwodzi kogo może, były więzień obozu koncentracyjnego walczy z bezsennością, stare kobiety jadą na pielgrzymkę, wakacyjny podrywacz poluje na zdobycz. Punktem zwrotnym wydaje się moment pojawienia się milicji i informacja, że w pociągu znajduje się morderca…

Film z jednej strony jest grą konwencjami thrillera i melodramatu, z drugiej – rodzajem pełnego niedopowiedzeń, poetyckiego szkicu. Melancholijny nastrój współtworzy muzyka, zwłaszcza balladowa wokaliza Wandy Warskiej stanowiąca motyw przewodni filmu. Ze współczesnej perspektywy nocna podróż to metafora życia, a cały Pociąg to nostalgiczny powrót do najlepszego okresu w historii polskiego kina.

(materiały organizatora)

Cykl „Krótka historia polskiego kina” obejmuje 10 tytułów, które co miesiąc przez cały rok prezentowane będą w kinach studyjnych w całej Polsce. W lutym widzowie obejrzeli „Popiół i diament” A. Wajdy. Kolejne filmy to m.in. „Do widzenia, do jutra” Janusza Morgensterna, „Nikt nie woła” Kazimierza Kutza, „Zezowate szczęście” Andrzeja Munka, „Sanatorium pod klepsydrą” Wojciecha Jerzego Hasa i inne.

Więcej informacji na temat cyklu, a także bilety można kupić na stronie www.tdk.tarnobrzeg.pl oraz kino.tdk.tarnobrzeg.pl

You May Also Like