Tarnobrzeg – info z 11 tygodnia roku 2023

Dziś o kolejnej „drogowej rewolucji”, czyli drogach z 2 edycji Polskiego Ładu, o 3000 lat naszej historii, o aktywności przedwyborczej, remontach, drzewnych obietnicach, pytaniu o pozew względem miasta, uzdrowisku Tarnobrzeg – Miechocin, planowanych wydarzeniach i słonecznym echo po roku.

Ogłosiliśmy dwa przetargi na zadania z drugiej edycji Polskiego ładu. Na co dokładnie chcemy wydać środki z centrali?

Z drugiej edycji Polskiego Ładu dostaliśmy około 35 mln zł, z czego 5 mln zł przewidziano na rozpoczęcie tematu boisk przy ul. Zwierzynieckiej, a pozostałe blisko 30 mln zł na remonty kolejnych dróg. Remonty jak remonty, ale z miasta pewnie znów usłyszymy, że to kolejny etap „drogowej rewolucji”. Lista dróg jest mocno zmieniona względem pierwotnego planu, wszystkie szczegóły opisałem we wczorajszym tekście dostępnym poniżej. Jakie drogi planujemy wyremontować i na jakie zadania je podzielono?

Plany planami, wiemy jak to wyglądało przy pierwszej edycji. Oby tym razem bardziej się udało.

Remont ul. Sztygarów i Platynowej

Wspomniałem wyżej o zmianie pierwotnych planów co do drugiej edycji PŁ i jedną z nich jest remont ulicy Sztygarów, która pierwotnie była na liście, a w międzyczasie została wyremontowana przez RDM.

Rejon Dróg Miejskich zajął się teraz remontem ulicy Platynowej

RDM nie wystosował pozwu przeciwko miastu

Skoro jesteśmy przy RDM, to w odpowiedzi na interpelację radnego Kamila Kalinki prezydent odpowiedział, że RDM nie wystosowało pozwu przeciwko miastu, a takie sugestie pojawiały się na sesji. I dobrze. Tego jeszcze brakowało!

Małgorzata Zych nie zwalnia tempa

O ile lokalni politycy dwóch największych ugrupowań wciąż siedzą w swoich norkach, a z niektórych mniejszych w ogóle medialnie nie zaistnieli, o tyle Małgorzata Zych z Konfederacji przyzwyczaiła nas już do stałej aktywności przy wielu różnych okazjach. Wydaje się, że taki stopień wzmożenia nie wskazuje na wybory samorządowe, które mają się odbyć za ponad rok, ale raczej na tegoroczne wybory parlamentarne. Zdobycie mandatu wydaje się jednak mało prawdopodobne, jeśli Konfederacja ma szansę na 1 mandat w okręgu, tak jak wychodzi z dzisiejszych szacunków Marcina Palade

Niestety w 10 miejsc biorących PiS też będzie bardzo trudno się załapać komuś z Tarnobrzega, o wciśnięciu się w 2 mandaty dla KO nie wspominając. Pewnie zatem znów zostaniemy bez posła. Ale próbować można. Tyle dygresji, wracamy do aktywności p. Małgorzaty.

Małgorzata Zych na spotkaniu z Beatą Szydło w Sandomierzu
To co prawda nie nasz okręg i nie nasze głosy, ale poćwiczyć można. Małgorzata Zych we wstępie pochwaliła byłą premier za wyniki i charyzmatyczność, po czym spytała o krótkie premierostwo, o Zielony Ład UE w kontekście ograniczeń w sadownictwie, o świadczenia dla opiekunów dzieci niepełnosprawnych, w końcu, no bo jakże by nie?, o naszą pomoc dla Ukrainy wobec panującego tam, według niej, kultu UPA i Bandery.

I relacja samej zainteresowanej:

Druga inicjatywa uchwałodawcza
Kolejna aktywność p. Zych z tego tygodnia to prezentacja drugiej w historii miasta inicjatywy uchwałodawczej, w sprawie podjęcia starań o objęcie części Tarnobrzega ochroną uzdrowiskową. Więcej informacji w nadesłanym tekście:

A tu można obejrzeć konferencję na ten temat:

To interesujące połączenie dotychczasowych działań wokół Jeziora, czyli promocji wykorzystania wód siarczkowych i zarazem protestów przeciw budowie spalarni śmieci nad Jeziorem. Tym razem inicjatywę poparło trzech byłych prezydentów Tarnobrzega, wydaje się, że nie powinno być problemów z zebraniem 300 podpisów w ciągu miesiąca, koniecznych do podjęcia prac nad uchwałą. Spodziewam się jednak, że uchwała nie przejdzie przez RM tak łatwo (było łatwo?) jak w przypadku uchwały o ZPK, która i tak jest obecnie kwestionowana przez dwie instytucje państwowe.

Hotel ze SPA i co dalej?

Przy okazji toczących się dyskusji o hotelach nad Jeziorem, źródłach siarczkowych i budowie spalarni zrodził mi się w głowie pomysł na grafikę tematyczną. Zrobiłem, wrzuciłem, zasięgi i reakcje były bardzo przyzwoite.

Co szykujemy do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków?

Mieliśmy drugie podejście do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Poniżej lista 10 zgłoszonych obiektów:
1) Parafia Rzymskokatolicka p. w. św. Marii Magdaleny w Tarnobrzegu – Miechocinie,
2) kapliczka – ul. Dzikowska 46,
3) Nieruchomość – ul. Sienkiewicza 5,
4) Nieruchomość – ul. Sienkiewicza 7,
5) Nieruchomość – ul. Sienkiewicza 3,
6) Klasztor OO. Dominikanów pw. Wniebowzięcia NMP – 2 wstępne zgłoszenia,
7) Nieruchomość – Plac Bartosza Głowackiego 41,
8) dawna dozorcówka – ul. Skrajna 1,
9) Stajnia w zespole folwarcznym, os. Zakrzów.

Ostatecznie komisja wybrała 7 z nich:
1) Nieruchomość – Plac Bartosza Głowackiego 41,
2) Parafia Rzymskokatolicka p. w. św. Marii Magdaleny w Tarnobrzegu – Miechocinie,
3) Klasztor OO. Dominikanów pw. Wniebowzięcia NMP – 2 wstępne zgłoszenia,
4) Stajnia w zespole folwarcznym, os. Zakrzów,
5) Nieruchomość – ul. Sienkiewicza 7,
6) Nieruchomość – ul. Sienkiewicza 5.

To co z tym wierzbami pod urzędem?

Pamiętacie jak rok temu zniknęły stare wierzby między urzędem miasta i fontanną na placu Surowieckiego? Słyszeliśmy wówczas obietnicę, że na to miejsce pojawią się nowe nasadzenia tego samego gatunku. Minęła jesień, nadchodzi wiosna, będziemy drzewa sadzić w latem, czy sprawa po prostu przycichła?

Mamy kawał lokalnej historii. Większy kawał niż myślałem.

Przyznam szczerze, że nie wiedziałem, że jesteśmy tu od tak dawna. Przy okazji wydania książki o cmentarzysku z epoki brązu i wczesnej epoki żelaza w Machowie, dowiedziałem się, że przy pracach budowie kopalni siarki odnaleziono w okolicy Machowa blisko 700 grobów z lat 1000-600 p.n.e. Parę zdjęć ze spotkania na temat książki poniżej:

8 Wspaniałych

Mamy nowych Ośmiu (a raczej Ośmioro) Wspaniałych. Szczegóły w poniższym tekście.

Wozownia FRAMu i święto teatru

Międzynarodowy Dzień Teatru będzie świętowany nie tylko w Tarnobrzeskim Domu Kultury, ale również w Wozowni FRAMu. W programie dwa spektakle. Czyli w niewielkim Tarnobrzegu, mamy trzeci ośrodek teatralny. Nieźle! Tradycje mamy dobre. Szczegóły poniżej:

Sprzątanie Świata i koncert w Wozowni FRAMu z okazji Dnia Ziemi

A to kolejna impreza szykowana w Wozowni. Po sprzątaniu świata szykowany jest koncert 3 zespołów. Jest jeszcze trochę czasu, warto zapisać w notatniczku. Szczegóły w poniższym tekście.

Pchli Targ 26 marca

Pchli Targ wraca na targ, kolejna edycja 26 marca. Szczegóły w poniższym tekście.

Kino TDK i kolejna projekcja w ramach Krótkiej Historii Polskiego Kina

Tym razem w ramach cyklu Krótka Historia Polskiego Kina będziemy mogli zobaczyć film „Pociąg” z 1959 roku, w reżyserii Jerzego Kawalerowicza. Szczegóły poniżej:

I znów echo słoneczne

Jutro minie rok od „znaków na niebie”, które obficie udokumentowałem:

a tymczasem wczoraj znów pojawiło się echo po bokach tarnobrzeskiego słońca. Nie było tak zjawiskowo jak rok temu, ale warto czasem zerknąć w niebo, żeby nie przegapić. I to mamy na zdjęciu wejściowym do tekstu i poniżej. Widać coś? Słońce było kawałek po lewej.

Serwis kawowy

Tyle na dzisiaj, zapraszam nie tylko w kolejną niedzielę. Jeśli chcecie wiedzieć wcześniej o tematach godnych uwagi i wartych czasu, to zachęcam do regularnego zerkania na tarnobrzeskie forum i na bieżące informacje z Tarnobrzega.
A jeśli ktoś ma ochotę i możliwości, to klikając poniżej może postawić mi kawę. Dzięki!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

You May Also Like