Wystawa ilustracji i malarstwa Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej

Znakomita ilustratorka, artystka współpracująca ze znanymi autorami książek dla dzieci Nika Jaworowska-Duchlińska przyjedzie do TDK-u. Przygotowano tu przekrojową wystawę jej twórczości.

W Galerii TDK zaroiło się od barwnych postaci z bajek, niepokojących duchów, zabawnych zwierząt. Stworzyła je znakomita ilustratorka Nika Jaworowska-Duchlińska, która 30 marca odwiedzi Tarnobrzeski Dom Kultury.Tego dnia odbędzie się uroczysty wernisaż wspaniałej wystawy, którąjuż można oglądać w Galerii TDK. Jest to jedna z największych dotychczasowych ekspozycji jej prac. Kuratorką jest Elżbieta Miśkiewicz-Zamojska, która nawiązała współpracę z artystką i zaprosiła ją do Tarnobrzega.

– Będzie to druga wizyta autorki w naszym mieście – przypomina kuratorka wystawy – Podczas wakacji Nika Jaworowska-Duchlińska prowadziła warsztaty karykatury dla dzieci. Potem powstał pomysł, by zrealizować jej wystawę w naszej galerii. Jest to niezwykle obszerna i wnikliwa prezentacja dorobku artystki, obejmująca malarstwo, rysunek prasowy i ilustrację książkową (ilustracje do ponad 20 książek). Warto tu podkreślić, że wszystkie prace to oryginały, na których widać proces twórczy i etapy powstawania historii.

Ekspozycja skierowana jest zarówno do dorosłych, jak i dzieci, artystka posługuje się uniwersalnym językiem. Tworzy czarno-białe i kolorowe kompozycje, o nasyconych i kontrastowych barwach. Są to pełne humoru, zabawne obrazki. Ich bohaterami są ludzie i zwierzęta (kury, psy i koty). Ilustracje tworzy z pietyzmem, dbałością o szczegół, efektownie posługując się filigranową, energiczną kreską.

– Charakter bohaterów oddany jest doskonale (sama posiada psy i koty) – mówi Elżbieta Miśkiewicz-Zamojska. – Zwierzęta zachowują się jak ludzie, mają charakterystyczne dla ludzi zachowania i emocje. Obok pełnych humoru, barwnych realizacji, znajdujemy inne – symboliczne, nostalgiczne, pełne metafor, nawiązujące do mitologii słowiańskiej.

Wystawie towarzyszy prezentacja egzemplarzy książek autorskich oraz te, które powstały w wyniku współpracy ilustratorki z wydawnictwami (m.in. Albus, Wilga, HarperKids, Widnokrąg, W.A.B.).

Wystawę można oglądać w Galerii TDK do 7 maja. Wernisaż odbędzie się 30 marca o godz. 17.00. Wstęp jest wolny.

***

Nika Jaworowska-Duchlińska

Urodziła się w Olsztynie. Na studia artystyczne wyjechała najpierw do Poznania, potem do Krakowa.   Twórczy czas dzieli między ilustrację, malarstwo, projektowanie i realizację scenografii i kostiumów oraz warsztaty z różnych dziedzin.  Pracowała przy realizacji ponad dwudziestu spektakli teatralnych w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Łodzi i Toruniu.  Jest autorką i ilustratorką książek (dla dzieci i młodzieży) oraz ilustracji prasowych (m.in. Newsweek Polska, Psychologia). Z połączenia pasji powstała autorska książka „Z Duchem (do) Teatru”, Wydawnictwo Bajka, która została nominowana do Mądrej Książki 2018. Kilka książek również otrzymało graficzne nominacje w Konkursie Książka Roku PS IBBY. Ostrym ołówkiem komentuje rzeczywistość. Wymyśliła postać Zająca Szarego Obywatela, na cześć którego odbyła się kilka lat temu wystawa w warszawskim Muzeum Karykatury.  Prowadziła warsztaty dla dzieci i młodzieży m.in. ,,Być jak Leonardo! Myślenie wizualne dla dzieci”, ,,Rysobookożercy”, wykładała Visual Thinking w Collegium da Vinci w Poznaniu, a obecnie spotyka się z najmłodszymi w Muzeum Karykatury w ramach cyklu ,,Nienażarte żarty”. W przerwach między projektami siada do sztalug.  Od wielu lat mieszka w podwarszawskiej wsi z mężem, czterema kotami, dwoma psami.

Prace Artystki :

https://nikajaworowska.wixsite.com/mojawitryna

www.instagram.com/art_nika.jaworowska/

www.behance.net/nikajaworowska

You May Also Like