Tarnobrzeg, info z 12 tygodnia roku 2023

Czwórmiasto do tej pory i w przyszłości, fachowe szczegóły o sytuacji tarnobrzeskiego szpitala, skarga na prezydenta za „ciemno i niebezpiecznie”, prekampanijna aktywność pp. Zychów, muzycznie na dworcu, zasłużeni dla Tarnobrzega, testy asfaltu na parkingach, tarnobrzeski kompleks handlowy, zmiany w zasadach BO po konsultacjach, wiosna kabaretowa i niezwykłe wzmożenie wydarzeniowe. I parę innych tematów.

Czwórmiasto – przeszłość i przyszłość

Stwierdzenie, że Czwórmiasto rodzi się w bólach to zdecydowanie za mało. Bo jak określić sytuację, gdy coś się rodziło od 16 lat i nie mogło się urodzić, a w międzyczasie zmieniały się akuszerki, matki rodzicielki, ale też i przeobrażała się sama osoba rodzona?

Na temat Czwórmiasta napisałem w tym tygodniu dwa teksty. Jeden to kawałek historii, czyli zwrócenie uwagi, że od pierwszych uroczystych umów minęło właśnie 16 lat. W zdecydowanej większości lat całkowicie zmarnowanych. Zapraszam do tekstu linkowanego poniżej:

Drugi tekst to już plany i nadzieje, czyli krótko o opracowanej oficjalnie strategii Czwórmiasta (planujemy właśnie zmienić budżet, między innymi o koszty opracowania tej strategii). Plany robią wrażenie, chociaż w samym Tarnobrzegu wiele nas nie zaskakuje, bo powtarzają się pomysły okołojeziorowe, jak gejzery i podwodne miasto. Ale możemy się dowiedzieć co planują sąsiedzi, czyli np. gdzie w ramach współpracy ma powstać biogazownia przy oczyszczalni (nie u nas).

Dotychczasowe kilkanaście przegadanych, ale zdecydowanie zmarnowanych lat, nauczyło nas nie tyle cierpliwości, co ogromnego dystansu do snutych wizji współpracy. Czy tym razem może być inaczej? Czy nagły wzrost aktywności na koniec kadencji włodarzy sąsiednich miast to coś więcej niż kolejne papierowe wizje? Zobaczymy już niebawem. A tymczasem zapraszam do zapoznania się z wybranymi informacjami ze strategii Czwórmiasta. Oczywiście jeśli ktoś jeszcze nie czytał:

Zamawiamy testy asfaltu na parkingach nad Jeziorem

Jak wiadomo kontrola to najwyższa forma zaufania. Zlecamy zatem przed oddaniem do użytku badanie jakości na trzech nowych parkingach nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Bo pamiętamy, że różnie bywało. Ogłosiliśmy postępowanie na „Wykonanie badań nawierzchni na wykonywanych trzech strefach parkingowych nad Jeziorem Tarnobrzeskim w ramach zadania inwestycyjnego „Budowa parkingów przy Jeziorze Tarnobrzeskim wraz z infrastrukturą towarzyszącą”.

Sytuacja szpitala szczegółowo i oficjalnie

Warto zajrzeć do oficjalnej Informacji o aktualnej sytuacji Wojewódzkiego Szpitala im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu. Dowiemy się o rosnącym od 2014 roku zadłużeniu szpitala, o deficycie około 1,5 mln zł każdego miesiąca. O zadłużeniu względem lekarzy kontraktowych na 1,5 mln zł i opóźnieniach we wpłacaniu składek ZUS.

Jakie oddziały są na plusie?

Kardiologia, chemioterapia, reumatologia, ortopedia, okulistyka, ostatnio otolaryngologia. Na plusie była również działalność okołocovidowa. Największe straty przynoszą oddziały intensywnej terapii, oddział ratunkowy, chirurgia, neurologia, onkologia, oddział położniczy, ginekologiczny i neonatologiczny.

Planowany stan zobowiązań wymagalnych na koniec roku 2023 to blisko 40 mln zł, czyli niemal 80% ryczałtu, co oznacza, że szpital całkowicie utracił płynność finansową.
Szpital liczy obecnie 283 łóżka i jest to o 41 mniej niż rok temu.
Liczba porodów spadła z 519 w roku 2021 do 467 w roku 2022, przy czym ilość cesarek spadła z 306 do 272.
Nie będę cytował większej ilości informacji, ale raport jest naprawdę szczegółowy i powinni się z nim zapoznać wszyscy zainteresowani tematem.
https://sejmik.podkarpackie.pl/images/sesje6/59/2023_info_o_szpitalu_w_Tarnobrzegu.pdf

W temacie szpitala kolejne konferencje zwołuje Małgorzata Zych, która zresztą w wystąpieniu sama zapowiedziała, że będzie wykorzystywać ten temat w kampanii wyborczej. Której? Tu całe wystąpienie. Raport w sumie ciekawszy.

Małgorzata Zych w osobliwym konkursie Nowin

Skoro jesteśmy przy kandydatce Zych (jeszcze nie wiemy do czego kandydatce, ale pewnie do więcej niż jednego gremium), to podzieliła się ona ostatnio na fejsie zdjęciem z nowinowej gali Osobowości Roku 2022, w którym to konkursie zajęła 6 miejsce w województwie w swojej kategorii. Wystarczyło do tego 32 kupione głosy na szczeblu wojewódzkim i 125 na szczeblu lokalnym, bo innych głosów niż kupione nie było. Na politycznego zwycięzcę województwa kupiono ponad 1000 głosów. Pani Małgorzata uznała, że konkurs to dobry pomysł na docenienie wartościowych działań i że nominacje przyznawane są przez redakcję.

Cóż, nominację można sobie również załatwić samemu lub z pomocą rodziny czy znajomych, chociaż akurat w tym przypadku rzeczywiście nominacja pochodziła od redakcji. A sam konkurs nie oceniłem dość surowo w tekście ze stycznia, linkowanym poniżej:

No nie, nie jest to dobry pomysł na docenienie.
Bo to, że na różnych etapach Mariusz Ryś, Dariusz Dziedzic, Anna Pintal, Tadeusz Zych, Damian Szwagierczak dostali po jednym głosie, a Ewelina Miśkiewicz, Konrad Niedźwiedź, Piotr Czepiel czy Renata Domka nawet zero, to znaczy, że nie doceniamy ich zaangażowania? Ja doceniam.
I jeszcze raz odniosę się do linkowanego wyżej mojego tekstu o Osobliwości Roku – o ile czystych społeczników i działaczy kulturalnych rzeczywiście trzeba doceniać na różne sposoby, o tyle dla polityków mamy taki system. To po prostu wybory. Jestem przekonany, że Dariusz Bożek bardziej cieszy się ze zwycięstwa w pierwszej turze niż z 5 kupionych głosów.

A co tam z dworcem PKP?

Zacznę od elementu kulturalnego, chociaż to zdecydowanie nie moje formy kulturalne:Dworzec kolejowy jest, ale wbrew tytułowi zdecydowanie nie jest to nasz „Wymarzony świat”. Miejsce ewidentnie opuszczone i zaniedbane. Akurat na tło teledysku i niewiele więcej. To teraz o kolejnych pismach – Witold Zych zaprezentował list jaki otrzymał od PKP. Trwają prace projektowe przy nowym peronie i ogrodzeniu. Szał!

Znowu Zychowie?

Pewnie niektórzy spytają – dlaczego znów tyle o aktywności pp. Zychów?
Już odpowiadam: bo nie zauważyłem medialnej aktywności chociażby pp. Potańskich i całej reszty tarnobrzeskiej klasy politycznej. Czekają widocznie do ostatniej chwili, odpuszczając prekampanię. A może po prostu pozostają w zakresie swoich kompetencji? Bo jak poseł może „uratować” tarnobrzeski szpital i odbudować dworzec, nawet gdyby uzyskał mandat, co w przypadku kandydatów z Tarnobrzega jest bardzo mało prawdopodobne?

Zmiany w Budżecie Obywatelskim po konsultacjach

Zakończyły się konsultacje w sprawie BO2024. Pięć wniosków prezydent odrzucił, a jeden uznał za spełniony w ramach obecnych zapisów. Szczegóły w poniższym tekście:

A projekt uchwały z uzasadnieniem dla chętnych tutaj:
https://tarnobrzeg.esesja.pl/zalaczniki/228090/63-zmiany-bo_2179307.pdf

Zasłużeni dla miasta Tarnobrzega

Znamy kolejnych kandydatów przymierzanych do tytułu „Zasłużony dla Miasta Tarnobrzega”.

Stanisław Ledóchowski
W dniu 25 stycznia 2023 r. wpłynął wniosek od Muzeum – Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu w sprawie nadania tytułu „Zasłużony dla Miasta Tarnobrzega” Panu Stanisławowi Ledóchowskiemu. Zgodnie z regulaminem nadawania honorowych tytułów wniosek ten został pozytywnie zaopiniowany przez Komisję Oświaty, Kultury i Sportu oraz Komisję Zdrowia, Rodziny i Ochrony Środowiska, uzyskał również zgodę kandydata do odznaczenia.

Pan Stanisław Ledóchowski został wytypowany do odznaczenia za wkład w rozwój tarnobrzeskiego Muzeum, które od lat wspiera swą ogromną wiedzą i doświadczeniem. Przekazał również na rzecz Muzeum wspaniałą kolekcję pamiątek po Juliuszu Słowackim oraz Krzemieńcu. Jest również ofiarodawcą wielu książek dla muzealnej biblioteki.

Pan Stanisław Ledóchowski jest krytykiem, scenografem, publicystą i poetą. Współzałożycielem „Współczesności” i redaktorem „Kolekcjonera Polskiego”, autorem tekstów do albumów ukazujących dwór w pejzażu polskim. Jest znawcą i koneserem kawalerii polskiej oraz kustoszem 1 Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego. Za swoją działalność otrzymał nagrodę im. Zygmunta Krasińskiego oraz medal „Zasłużony dla kultury polskiej”.

Jan Korczyński
W dniu 12 stycznia 2023 r. wpłynął wniosek od grupy radnych w sprawie nadania pośmiertnie tytułu „Zasłużony dla Miasta Tarnobrzega” Panu Janowi Korczyńskiemu. Zgodnie z regulaminem nadawania honorowych tytułów wniosek ten został pozytywnie zaopiniowany przez Komisję Oświaty, Kultury i Sportu oraz Komisję Zdrowia, Rodziny i Ochrony Środowiska.

Jan Korczyński urodził się 23 maja 1896 r. w Mokrzyszowie jako syn Józefa i Józefy z d. Skarabucha. Ukończył szkołę podstawową w Mokrzyszowie w 1907 r. Był członkiem Związku Strzeleckiego w Tarnobrzegu. Pracował też jako pomocnik kancelarzysty. 5 listopada 1914 wstąpił na ochotnika do Legionów Polskich. Służył w 3 Pułku Piechoty, następnie w 1 Pułku Artylerii w kolumnie amunicyjnej II Brygady Legionów. Wziął udział we wszystkich walkach II Brygady: kampanii karpackiej, bukowińskiej, besarabskiej i wołyńskiej.

W październiku 1915 r. wraz z pułkiem udał się na Wołyń, a następnie w lecie 1917 r. z legionistami II Brygady wstąpił do Polskiego Korpusu Posiłkowego. Po bitwie pod Rarańczą, 16 lutego 1918 r., został internowany przez Austriaków. Jeszcze w tym samym roku wstąpił w szeregi Wojska Polskiego, a następnie brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. 1 grudnia 1922 r. został awansowany do stopnia podporucznika korpusu oficerów administracji, a od roku 1924 pełnił funkcję kancelisty w III Oddziale Sztabu Generalnego. Awans na stopień kapitana otrzymał w dniu 1 stycznia 1932 r. 18 września 1939 r. został internowany w Calimanesti w Rumunii. 10 stycznia 1940 r. uciekł z obozu, a następnie przedostał się do Francji. Po zajęciu Francji przez wojska niemieckie i jej kapitulacji ewakuował się do Wielkiej Brytanii, gdzie 26 czerwca 1940 r. został skierowany do Obozu Oficerów w Broughton w Szkocji, gdzie pełnił funkcję adiutanta Zgrupowania Oficerów Sztabu Głównego. 11 kwietnia

1946 r. otrzymał awans na stopień majora marynarki, a w 1950 r. na mocy rozkazu nr. 3 na podpułkownika piechoty. Do końca swojego życia mieszkał i działał w Londynie pełniąc m.in. funkcję członka III Rady Rzeczypospolitej na uchodźstwie. Zmarł w wieku 88 lat, w dniu 8 kwietnia 1985 r. Odznaczony Krzyżem Niepodległości, czterokrotnie Krzyżem Walecznych, srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Międzysojuszniczym – Medaille Interallie de la Victorie, orderami i medalami francuskich, łotewskich, rumuńskich i węgierskich organizacji wojskowych.

W dniu 6 marca 1937 r. na posiedzeniu Rady Gromadzkiej w Mokrzyszowie uchwalono jednogłośnie nadanie panu Janowi Korczyńskiemu obywatelstwa honorowego gromady. Dzięki tak bogatej biografii z okresu legionów i wojny polsko-bolszewickiej oraz działalności w okresie II Wojny Światowej przyczynił się do godnego reprezentowania ziemi tarnobrzeskiej zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Swoją wzorową postawą prezentował przykład wielkiego patriotyzmu i odwagi na polach walki.

Nadanie pośmiertnie tytułu „Zasłużony dla Miasta Tarnobrzega” Panu Janowi Korczyńskiemu będzie oddaniem mu honoru za zasługi dla Ojczyzny. Zarówno tej dużej jak i małej.

Pasaż Dominikański może znów zmienić nazwę?

Słuchajcie! Wymyśliłem nową nazwę dla Galerii Tarnobrzeskiej, przemianowanej na Pasaż Dominikański.
Co powiecie na Tarnobrzeski Kompleks Handlowy? 🙂
Bardzo mi pasuje do sytuacji i dyskusji. Kompleks ewidentnie jest, a perspektywy na zmianę chyba już nie ma.

Skarga na prezydenta, czyli ciemno i niebezpiecznie

Zacznę od fragmentu z dzisiejszego czytania Ewangelii wg św. Jana. Niby oczywista oczywistość, ale czemu nie wesprzeć się Biblią, jeśli nie dla wszystkich oczywistość jest oczywista?

„Jeśli ktoś chodzi za dnia, nie potyka się, ponieważ widzi światło tego świata. Jeżeli jednak ktoś chodzi w nocy, potknie się, ponieważ brak mu światła.”

Czy ktoś się potknie na ciemności? Chyba wciąż nie tym razem.

Na najbliższej sesji będzie o skardze, jaką jeden z mieszkańców Tarnobrzega złożył na prezydenta Dariusza Bożka.
Skarżący złożył w dniu 1 marca 2023 r. drogą elektroniczną skargę na Prezydenta Miasta Tarnobrzega na działalność Prezydenta Miasta Tarnobrzega, polegającą na całkowitym wyłączeniu oświetlenia ulicznego na Osiedlu Sielec i innych osiedlach oraz na odmownym załatwieniu wniosku o zaprzestanie tego typu działań.

25 października 2022 r. skarżący zwrócił się z wnioskiem do Prezydenta Miasta Tarnobrzega o zaprzestanie całkowitego wyłączania oświetlenia ulicznego na Osiedlu Sielec z uwagi na niebezpieczeństwo powodowane wyłączaniem oświetlenia wobec braku chodników, występowania niskich poboczy i głębokich rowów. Wskazał również na obowiązek równego traktowania mieszkańców przez władze publiczne, w świetle którego mieszkańcy wszystkich osiedli „powinni się cieszyć oświetleniem”. Dodał, że oświetlenie ulic i placów jest zadaniem gminy.

Pełna informacja o skardze i planowanej odpowiedzi radnych (zgodnej z oczekiwaniem) znajduje się na forum pod tym linkiem:

A skoro jesteśmy przy okołowojennym zaciemnieniu świateł, to radny Waldemar Stępak zawnioskował w interpelacji o normalne odpalenie świateł na ul. Mickiewicza, Orląt Lwowskich i Siarkowej, bo to ważne drogi na Rzeszów i Jezioro. Co racja, to racja.

Dodatkowo na dwóch pierwszych jest nowe, energooszczędne oświetlenie. Skarżący się na ciemność mieszkańcy dopuszczają ewentualnie odpalenie co drugiej lampy. Co zdecyduje prezydent? Dowiemy się już niebawem w odpowiedzi na interpelację, a do końca marca mamy się dowiedzieć, czy wdrożenie programu „Ciemno i niebezpiecznie” przyniosło oczekiwane efekty, które wydawałoby się, całkiem łatwo można oszacować. Już niedługo.

Tarnobrzeska Wiosna Kabaretowa

Była ostatnio zabawna dyskusja w necie czy Neo-nówka, o której wiosennym występie na hali MOSiR pisałem w lutym, jest kabaretem kontrowersyjnym, czy nie. Z Tarnobrzeską Wiosną Kabaretową nie ma żadnych kontrowersji – to wydarzenie na najwyższym poziomie. Goście z najwyższej półki, w tym po raz kolejny Grupa MoCarta. Szczegóły w poniższym tekście:

To był tydzień pełen atrakcji

No działo się co niemiara. Relacje sobie znajdziecie gdzie indziej. Dni Teatru można sobie było poświętować w TDK i w Wozowni, morsy z Bodymors pożegnały się pływacko z sezonem, terenówki mistrzowsko przeprawiały się w terenach wokół Jeziora, na koniec imprezy koncert z muzyką na żywo, start balonu, koncert psalmowy w kościele na Miechocinie, Pchli Targ, Patrykowe świętowanie w Starym Browarze z zielonym piwem z Browaru Tarnobrzeg, świąteczny jarmark na rynku – czasem trwały po trzy imprezy jednocześnie. Dawno się tyle w mieście nie działo, fajnie że mamy parę aktywnych środowisk.

Serwis kawowy

Zasłużonym dla miasta Tarnobrzega zostanę pewnie dopiero pośmiertnie, ale jeśli ktoś uważa już teraz, że zasłużyłem na kawę, a poza tym ma możliwości i wolę, to paroma klikami może mi fundnąć wirtualną kawę przez buycoffe. Nawet espresso za piątaka sprawa mi dużą frajdę. Dzięki!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Na dzisiejszych zdjęciach parę ujęć z rynku i panorama na balon. Przez okno na piętrze walącej się kamienicy widać już piękne niebo. Niepięknie.

You May Also Like