Do zamku Tarnowskich powróciła kolejna część kolekcji dzikowskiej

Imponująca kolekcja broni białej, rzeźby, obrazy i meble – ponad 70 artefaktów ze słynnej kolekcji dzikowskiej dołączyło do zbiorów, które już wcześniej udało się na powrót zgromadzić w zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu, rodowej siedzibie założycieli i właścicieli kolekcji, dziś siedzibie Muzeum-Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu. To już ostatnia część rozporoszonej po polskich muzeach, a ocalałej po wojnie, słynnej kolekcji ziemiańskiej, którą po blisko 80 latach, udało się odzyskać i która powróciła do Tarnobrzega.

– Łańcut i Tarnobrzeg. Obecnie to dwa najważniejsze na mapie Podkarpacia ośrodki muzealne z bardzo wartościowymi i ciekawymi eksponatami. Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu w ogóle wpisuje się w tej chwili w listę ważnych, z punktu widzenia historycznego, czy kolekcjonerskiego miejsc w Polsce, które warte są zobaczenia – mówi prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek i zaprasza do odwiedzenia miasta, a już wkrótce do podziwiania powiększonej o kolejne eksponaty kolekcji dzikowskiej i Zamku Tarnowskich. Najnowsze, chociaż wiekowe, eksponaty, które przygotowywane są do zaprezentowania we wnętrzach zamku w Tarnobrzegu przechowywane były dotąd w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie. – Są to ostatnie przedmioty ze słynnej kolekcji dzikowskiej, jakie po wieloletniej bataliach sądowych zostały przed dwoma laty odzyskane przez prawowitych właścicieli, rodzinę Tarnowskich – mówi dr Tadeusz Zych, dyrektor Muzeum-Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu.

Ostatnią, ocalałą po wojnie i odzyskaną właśnie część kolekcji dzikowskiej zaprezentowano we wtorek, 28 marca podczas konferencji prasowej w Zamku Tarnowskich, siedzibie tarnobrzeskiego muzeum. Dla zwiedzających eksponaty udostępnione będą od przyszłego tygodnia. – Tym razem muzeum pozyskało ponad 70 artefaktów. Najbardziej cieszy nas broń biała, której do tej pory w muzeum nie mieliśmy. Warto zwrócić uwagę na szablę husarską, która jest rzadkością. Podobnie karabela z przełomu XVII i XVIII w., robota lwowska ze stali damasceńskiej. Trafiła do nas także broń biała pochodzenia orientalnego, wschodniego  – eksponaty prezentował dyrektor placówki, dr Tadeusz Zych. Prócz kolekcji broni białej muzealne eksponaty powiększyły się o kolejne obrazy polskich i europejskich artystów, kilkadziesiąt XIX-wiecznych grafik i rzeźb, a także meble i wartościowe drobiazgi, między innymi fragment oryginalnego, srebrnego okucia laski marszałkowskiej Jana Dzierżysława Tarnowskiego, marszałka galicyjskiego sejmu krajowego.

Kolekcja dzikowska należała do najsłynniejszych w przedwojennej Polsce. Do dziś zachowała się zaledwie  jej część, z czego większość zgromadzona jest obecnie w tarnobrzeskim zamku. Uważana jest za najlepiej zachowaną kolekcją ziemiańską w Polsce.

Przypomnijmy,  w 2021 r. Muzeum, wówczas jego nazwa brzmiała Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega, otrzymało dofinansowanie projektu pn. Zakup kolekcji dzikowskiej Tarnowskich do zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega w kwocie 3 650 000 zł. Całkowity koszt projektu wyniósł 3 723 000 zł. Przedmiotem projektu było pozyskanie kolekcji dzikowskiej rodziny Tarnowskich składającej się z galerii obrazów artystów europejskich i polskich (XVI-XX w.), zbioru miniatur, rzeźb, pamiątek narodowych i in. Zakup dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu własnego Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów „Rozbudowa Zbiorów Muzealnych”.

https://www.gov.pl/web/sport/kolekcja-dzikowska-wlasnoscia-muzeum-historycznego-miasta-tarnobrzega

Muzeum-Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu – placówka muzealna utworzona w 1991 roku, od 1992 roku jest samorządową jednostką kultury wpisaną do Państwowego Rejestru Muzeów. Główną siedzibą Muzeum jest Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu-Dzikowie, dawna rezydencja hr. Tarnowskich herbu Leliwa. Największą atrakcją Muzeum są słynne zbiory sztuki i biblioteka zwane kolekcją dzikowską.

Info/fot: UM

You May Also Like